Autor Wątek: Dlaczego nie odcina się dachu przy wydobywaniu poszkodowanego?  (Przeczytany 2258 razy)

Offline KlimonPL

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Obserwuję ostatnio trend a właściwie hejt na strażaków, którzy wydobywają poszkodowanego z samochodu przy metodzie wycięcia i odchylenia dachu. Jestem strażakiem OSP i tak mnie uczono. Próbowałem dotrzeć do jakiś materiałów i podstaw odwrócenia tego trendu. Pomożecie?

Z góry dziękuję! :straz:

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 669
Odp: Dlaczego nie odcina się dachu przy wydobywaniu poszkodowanego?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2021, 22:14:36 »
W wielkim skrócie...

Wykonujemy dostęp do poszkodowanego dla życia lub dla zdrowia. Dla życia, gdy szczególną rolę gra czas - stan poszkodowanego jest bardzo poważny, grozi jakieś zewnętrzne niebezpieczeństwo itp. Dla zdrowia, gdy sytuacja jest na tyle pod kontrolą, że możemy zadbać o komfort poszkodowanego i uniknięcie komplikacji zdrowotnych związanych z niestarannym wydobyciem. Staramy się wtedy wydobyć w osi kręgosłupa, w związku z czym tworzymy sobie odpowiednią przestrzeń odcinając dach całkowicie/robiąc z dachu konserwę/wykorzystując technikę tunelowania przy wydobyciu przez tylną klapę. I gdzie w tym wszystkim jest technika o którą pytasz? Jeśli dla dostępu w grze o życie to raczej można szybciej. Jeśli dla dostępu dla zdrowia to ilość utworzonego w ten sposób miejsca jest dyskusyjna, warto poświęcić krótką chwilę, by dociąć te ostatnie słupki i nie borykać się z odginaniem dachu, jego sprężynowaniem, zabezpieczaniem i mimo wszystko ograniczoną nim przestrzenią.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline Chary

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 190
Odp: Dlaczego nie odcina się dachu przy wydobywaniu poszkodowanego?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 26, 2021, 10:11:11 »
https://www.gov.pl/web/kgpsp/skrypty-rt

Fachowa literatura, w której m. in. znajdziesz pytanie na nurtujące Cię pytanie, poza tym jeszcze wiele innych cennych informacji.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Dlaczego nie odcina się dachu przy wydobywaniu poszkodowanego?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 01, 2021, 15:23:19 »
Obserwuję ostatnio trend a właściwie hejt na strażaków, którzy wydobywają poszkodowanego z samochodu przy metodzie wycięcia i odchylenia dachu. Jestem strażakiem OSP i tak mnie uczono. Próbowałem dotrzeć do jakiś materiałów i podstaw odwrócenia tego trendu. Pomożecie?

Z góry dziękuję! :straz:
Techniki tej uczono w czasach dinozaurów, kiedy standardowym sprzętem hydraulicznym było słabe kombi, nieradzące sobie z szerokimi słupkami D.
Przy obecnych narzędziach i konstrukcji pojazdu przecięcie tylnego słupka nie stanowi zazwyczaj wielkiego problemu a dach odcięty całkowicie stwarza dużo lepszą możliwość ewakuacji, bez zwiększania ryzyka obrażeń wtórnych.