Autor Wątek: Brak szkolenia a dostanie się do PSP  (Przeczytany 5172 razy)

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 364
Odp: Brak szkolenia a dostanie się do PSP
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 24, 2021, 22:24:44 »
Fireldz,
to zależy, czego oczekuje. Ja jestem zadowolony z wyboru SGSP. Bywałem w SA i widzę różnicę. To nie dla mnie. Mimo tego, w straży radzę sobie dobrze i staram się #czynicdobro  :huh: historia oceni...

Offline fireldz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Brak szkolenia a dostanie się do PSP
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 24, 2021, 22:39:33 »
Fireldz,
to zależy, czego oczekuje. Ja jestem zadowolony z wyboru SGSP. Bywałem w SA i widzę różnicę. To nie dla mnie. Mimo tego, w straży radzę sobie dobrze i staram się #czynicdobro  :huh: historia oceni...
A teraz pytanie, czy przyszlosc wiazesz sobie tyllo z PB?
Bo przy wyborze SA a SGSP predzej po SA sobie poprscujesz na PB. Noi po drugie podziwiam osoby idace do SGSP w wieku zalozmy 23-25 lat zeby wyjsc przed 30 z tej szkoly. Takie osoby jak zobacza ile lat im "ucieklo"  to nie wiem czy podziela Twoje zdanie.
Wg mnie najlepszy wybor to po sredniej isc do SA i zaczac normalne zycie w wieku 21 lub 22 lat 😊

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Brak szkolenia a dostanie się do PSP
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 24, 2021, 22:42:50 »
Po szkole masz za to większe szanse na spokojną przyszłość, w razie np. nie przejścia badań na PB, co przy obecnym systemie emerytalnym wydaje się dobrym zabezpieczeniem. I nie będziesz wiecznie na 4 grupie...
Ja kończyłem SA w wieku 23 lat, teraz jestem na końcówce SGSP i nie żałuję. Myślę, że będąc już strażakiem w służbie stałej z paroletnim doświadczeniem inaczej się już patrzy na pewne rzeczy. A czy oficer po SGSP i od razu dowódca to dobra praktyka? Tu się należy zastanowić, wszystko zależy od człowieka. Bo czasami też zdarza się, że podoficer po ilus latach służby nie będzie nadawał się na to stanowisko, szczególnie przy zaangażowaniu niektórych...

Offline fireldz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Brak szkolenia a dostanie się do PSP
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 24, 2021, 22:44:49 »
Otoz to, lepiej jest miec szkole, a doprscowanie do emki stanie sie latwiejsze 😊 kolejny argument

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 364
Odp: Brak szkolenia a dostanie się do PSP
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 24, 2021, 22:46:27 »
Fireldz,
to zależy, czego oczekuje. Ja jestem zadowolony z wyboru SGSP. Bywałem w SA i widzę różnicę. To nie dla mnie. Mimo tego, w straży radzę sobie dobrze i staram się #czynicdobro  :huh: historia oceni...
A teraz pytanie, czy przyszlosc wiazesz sobie tyllo z PB?
Bo przy wyborze SA a SGSP predzej po SA sobie poprscujesz na PB. Noi po drugie podziwiam osoby idace do SGSP w wieku zalozmy 23-25 lat zeby wyjsc przed 30 z tej szkoly. Takie osoby jak zobacza ile lat im "ucieklo"  to nie wiem czy podziela Twoje zdanie.
Wg mnie najlepszy wybor to po sredniej isc do SA i zaczac normalne zycie w wieku 21 lub 22 lat 😊
Idąc do SGSP po maturze masz 19-20 lat. Przed tobą cztery lata prawdziwego studiowania, że wszystkimi profitami tego okresu w życiu. Potem już twarda rzeczywistość... Ale udane studia i brak konieczności robienia spo, sok itd. masz "w gratisie"
Moim zdaniem, warto.

Offline fireldz

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 222
Odp: Brak szkolenia a dostanie się do PSP
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 24, 2021, 22:53:34 »
Zaczecie "prawdziwego" Zycia w wieku 23-24 to nie jest zla decyzja bo wiekszosc cywili tak zaczyna.
A po SA mozna isc na SGSP zaocznie 4 letnie bez tych wszystkich kursow SPO SPK itd.
Reasumujac to jest kazdego indywidualna decyzja i temat do przemyslen. Nie ma co tez sie tylko kierowac opiniami z forum...

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.126
  • KM PSP
Odp: Brak szkolenia a dostanie się do PSP
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 24, 2021, 23:32:20 »
Zrobisz inż. na SGSP i nikt nie będzie"kopał" przy twoich kwalifikacjach. To że teraz 01 KG to zwolennik dawania ** za wykształcenie niekoniecznie zawsze przydatne w naszej służbie (tak wiem za poprzednich też tak było, tylko w mniejszym zakresie) to nie znaczy, jego następca nie wróci do dawania gwiazdek tylko tym.po słusznej szkole. Masz szansę to idź i tyle. Zresztą, do emerytury na PB raczej pracować nie będziesz, więc jak najbardziej ja bym wybierał szkołę, zamiast wolnego naboru.

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Brak szkolenia a dostanie się do PSP
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 25, 2021, 09:06:31 »
Jest i mój ulubiony Eqinox  :wacko:
Uwielbiam dyskusje z Tobą. Ale Twoje "żale" i "poczucie niedowartościowania" nie powinno mieszać w głowach młodzieży. "Dzisiejsze spłaszczenie siatki płac" też mi się nie podoba. Masz rację. Może trzeba to zmienić? Napisałeś mi, że dostałeś się do SGSP za pierwszym razem. Zaczynam w to wątpić... Ja "też" dostałem się do SGSP za pierwszym razem i skończyłem tę Uczelnię. Mam bardzo miłe wspomnienia z 4 lat studiowania. I nikt mi ich nie odbierze. Faktycznie, to nie było typowe szkolenie strażackie - to były studia. Pomimo pewnych ograniczeń, wynikających z Uczelni mundurowej, skosztowałem wiele. I wiem, że znajomi, którzy studiowali na uczelniach cywilnych, nie mieli lepiej.
Ty widzisz to inaczej... może tego nie poznałeś, tak naprawdę.
Chłopakowi prv odpisałem uzasadnienie. Tobie tłumaczyć więcej nie zamierzam, bo i tak czasu nie cofniesz.
Ale ble ble z którego nic nie wynika. Argumenty z d**y...
Argumenty przeciwko:
1. idąc do SGSP dziennie po 4 latach jesteś w plecy (w porównaniu do człowieka z ulicy) około 200 do nawet 250 tys. zł I to bez dodatkowych "robót" bo z nimi kwoty znacznie mogą wzrosnąć
2. idąc dziennie do SGSP masz szanse na poziomie przekraczającym 50% że w ciągu najbliższych lat od skonczenia szkoły trafisz do biura (i będziesz miał np. mniej urlopu).
3. itd...

Nie wiem jak to liczysz, bo 250 tyś na 48 miesięcy to ok 5200 na rękę... Tyle raczej nie dostaje szeregowy na stażu.
.. 
W dodatku takie wyliczenia to możesz robić przyjmując życie w pełni na garnuszku rodziców bez nawet żadnego dokładania się. W szkole masz łóżko, jedzenie i w zasadzie poza środkami higienicznymi nic ci nie potrzeba. Od pensji szeregowego odejmij jakieś 2,5 tyś i różnica wyjdzie bardzo niewielka. Wręcz do zniwelowania w kilka lat po szkole.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Brak szkolenia a dostanie się do PSP
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 25, 2021, 16:15:14 »
Nie wiem jak to liczysz, bo 250 tyś na 48 miesięcy to ok 5200 na rękę... Tyle raczej nie dostaje szeregowy na stażu.
.. 
W dodatku takie wyliczenia to możesz robić przyjmując życie w pełni na garnuszku rodziców bez nawet żadnego dokładania się. W szkole masz łóżko, jedzenie i w zasadzie poza środkami higienicznymi nic ci nie potrzeba. Od pensji szeregowego odejmij jakieś 2,5 tyś i różnica wyjdzie bardzo niewielka. Wręcz do zniwelowania w kilka lat po szkole.
Czemu 48? Od 54 do nawet 64 (w przypadku maksa nadgodzin) powinieneś dzielić... Statystyczny małolat wyprowadza się od rodziców bliżej 30 (dokładnie 27,7) więc czemu przykładowy strażak stażysta ma być inny? Na rękę i brutto to w przypadku strażaka do 26 roku życia to bardzo podobna kwota bo mają zerowy PIT.
Suma wszystkich rzeczy powoduje, że oficer po szkole który szybko trafi do biura nie tylko nie nadogoni tego ale będzie po prostu z zasady osobą uboższą.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Brak szkolenia a dostanie się do PSP
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 25, 2021, 16:54:50 »
Nie wiem jak to liczysz, bo 250 tyś na 48 miesięcy to ok 5200 na rękę... Tyle raczej nie dostaje szeregowy na stażu.
.. 
W dodatku takie wyliczenia to możesz robić przyjmując życie w pełni na garnuszku rodziców bez nawet żadnego dokładania się. W szkole masz łóżko, jedzenie i w zasadzie poza środkami higienicznymi nic ci nie potrzeba. Od pensji szeregowego odejmij jakieś 2,5 tyś i różnica wyjdzie bardzo niewielka. Wręcz do zniwelowania w kilka lat po szkole.
Czemu 48? Od 54 do nawet 64 (w przypadku maksa nadgodzin) powinieneś dzielić... Statystyczny małolat wyprowadza się od rodziców bliżej 30 (dokładnie 27,7) więc czemu przykładowy strażak stażysta ma być inny? Na rękę i brutto to w przypadku strażaka do 26 roku życia to bardzo podobna kwota bo mają zerowy PIT.
Suma wszystkich rzeczy powoduje, że oficer po szkole który szybko trafi do biura nie tylko nie nadogoni tego ale będzie po prostu z zasady osobą uboższą.

Widzisz ile zależy od komendy (ilość nadgodzin czy wysokość dodatków i nagród) czy od sytuacji życiowej. Więc nie jest to kwestia zero - jedynkowa, wszystko zależy od konkretnego przypadku, jednemu się opłaci pójście z ulicy a innemu szkoła.
Po SGSP zajmując w przyszłości wyższe stanowiska w biurze ma szansę sporo lepiej zarobić niż st. ogn. na podziale, zwłaszcza w komendzie gdzie nie robi się max nadgodzin. Dodatkowe zarobkowanie to też nie musi być plus. Co z tego że dorobisz jeśli w pracy spędzisz większość życia. W biurze masz wyższą wypłatę za taką samą ilość przepracowanych godzin.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Brak szkolenia a dostanie się do PSP
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 25, 2021, 18:58:57 »
Widzisz ile zależy od komendy (ilość nadgodzin czy wysokość dodatków i nagród) czy od sytuacji życiowej. Więc nie jest to kwestia zero - jedynkowa, wszystko zależy od konkretnego przypadku, jednemu się opłaci pójście z ulicy a innemu szkoła.
Po SGSP zajmując w przyszłości wyższe stanowiska w biurze ma szansę sporo lepiej zarobić niż st. ogn. na podziale, zwłaszcza w komendzie gdzie nie robi się max nadgodzin. Dodatkowe zarobkowanie to też nie musi być plus. Co z tego że dorobisz jeśli w pracy spędzisz większość życia. W biurze masz wyższą wypłatę za taką samą ilość przepracowanych godzin.
Co nie zmienia postaci rzeczy, że obecnie różnica początkowa miedzy grupą 2 (z ulicy) 4 (po SA) i 7 (po SGSP) jest tak niska, że nawet na początku po skoczeniu szkoły od rozpoczęcia służby np. we wrześniu możesz jeszcze więcej stracić niż wspomniane 250 tys zł.
Myślę, że chcesz uzasadnić swoją decyzję przed samym sobą ale sorry nie masz racji w biurze do pracy musisz przyjechać średnio 18 razy i bardzo często  nie masz jeszcze urlopu dodatkowego a na PB jest to 7 służb i często są z tego nadgodziny  :szalony: ponieważ 13 służb jest urlopu... Nie zgadzam się z taką interpretacją, że w biurze masz wyższą wypłatę za tą samą liczbę godzin bo obecnie biuro jest w plecy ale to dopiero kilka lat  :wacko: moim zdaniem z czasem biuro jeszcze bardziej straci proces spłaszczania siatki płac zaczął się w 2012 r.  i nadal postępować będzie.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.