Autor Wątek: Nabory do PSP  (Przeczytany 5009 razy)

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
Nabory do PSP
« dnia: Luty 18, 2021, 22:18:29 »
Witam. Ja tu tylko to wkleje
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-w-krakowie-nie-bedzie-nowego-hejnalisty-kandydaci-oblali-tes,nId,5057625

Czy nie macie wrażenia że kończą sie czasy kiedy na 1 miejsce było 10-ciu chętnych i było z kogo wybierać? U mnie ogłaszamy już 5 nabor. Nie dość że kandydatów jak na lekarstwo, a do tego nikt nie przechodzi testów sprawności, a jak już przechodzą to na rozmowie odpadają bo po prostu się nie nadają do tej sluzby? Czy nikt tego w KG nie widzi?

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 368
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 19, 2021, 08:21:48 »
Uwierz mi, że to nie jest tylko wasz problem, tak jest wszędzie. Wymagania olbrzymie, a kwalifikacji żadnych. Z drugiej strony może czas żeby straż szkoliła swoich pracowników? Nie każdy chce dziś wywalić kupę kasy na kursy nie mając pewności że się dostanie.
Z drugiej strony, nie sądzę żeby zmniejszenie wymagań było dobrą receptą na tego typu problemy.
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline Arbus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 19, 2021, 13:44:52 »
Może pora zmienić coś w procesie naboru, kolejności poszczególnych etapów. Bo czasem bywa tak, że kwalifikacje są, a kandydat odpada na komisji ze względów zdrowotnych. Szkoda czasu młodych ludzi na przygotowania, jeśli potem okazuje się że z różnych względów nie będą zdolni do służby. Warto byłoby mieć możliwość sprawdzenia się na komisji lekarskiej dużo wcześniej.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 19, 2021, 14:01:31 »
Może pora zmienić coś w procesie naboru, kolejności poszczególnych etapów. Bo czasem bywa tak, że kwalifikacje są, a kandydat odpada na komisji ze względów zdrowotnych. Szkoda czasu młodych ludzi na przygotowania, jeśli potem okazuje się że z różnych względów nie będą zdolni do służby. Warto byłoby mieć możliwość sprawdzenia się na komisji lekarskiej dużo wcześniej.
A nie szkoda czasu komisji i pieniędzy podatnika żeby zbadać wszystkich kandydatów? Jak ktoś chce się profilaktycznie zbadać to niech to zrobi prywatnie a nie kompleksowe badania na koszt państwa.
Zmiana kolejności tutaj nie pomoże. Chcemy mieć samych olimpijczyków w szeregach, to potem tak wychodzi, że albo nikt nie przechodzi naboru, albo jest to wybitny sportowiec ze sianem w głowie. No i nieliczne wyjątki które nadają się do służby.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 19, 2021, 14:11:56 »
No dokładnie, nasza sprawnosciowka w porównaniu np. z policją to jest jak olimpiada prawie 😂
Faktem jest też, że ludzie teraz są mniej sprawni niż te parę lat temu. Plusem jest za to gwarancja zatrudnienia, chociaż jak może się ten cyrk kiedyś skończy (czyt. pandemia) to w sumie nie wiadomo jak to dalej będzie.

Offline Straz-ak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 19, 2021, 14:42:20 »
Kolego Na Hejnaliste niby nie wyłonili kandydata , ale popatrz na nabór do JRG , Około 100 osób przeszło przez etap sprawnościówki .

Offline Zakub

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 19, 2021, 15:28:16 »
Gdzie to są te okolice że nikt nie przechodzi testów ? Bo w moich okolicach to po rozmowach jest kilkanaście osób na jedno miejsce.

Offline Arbus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 19, 2021, 15:47:07 »
Może pora zmienić coś w procesie naboru, kolejności poszczególnych etapów. Bo czasem bywa tak, że kwalifikacje są, a kandydat odpada na komisji ze względów zdrowotnych. Szkoda czasu młodych ludzi na przygotowania, jeśli potem okazuje się że z różnych względów nie będą zdolni do służby. Warto byłoby mieć możliwość sprawdzenia się na komisji lekarskiej dużo wcześniej.
A nie szkoda czasu komisji i pieniędzy podatnika żeby zbadać wszystkich kandydatów? Jak ktoś chce się profilaktycznie zbadać to niech to zrobi prywatnie a nie kompleksowe badania na koszt państwa.
Zmiana kolejności tutaj nie pomoże. Chcemy mieć samych olimpijczyków w szeregach, to potem tak wychodzi, że albo nikt nie przechodzi naboru, albo jest to wybitny sportowiec ze sianem w głowie. No i nieliczne wyjątki które nadają się do służby.
Nie, nie szkoda. Badania to nie koszt, a inwestycja. Wiele osób dzięki badaniom podczas służby dowiedziało się o nowotworach i innych groźnych chorobach, których leczenie zależy od wczesnego wykrycia. Może nie tyle w przypadku badań przy naborze, co okresowych, ale jednak.

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 19, 2021, 16:01:54 »
Plusem jest za to gwarancja zatrudnienia...

To chyba już nie jest zachętą dla dzisiejszej młodzieży. Na rozmowie kwalifikacyjnej dwóch kandydatów na trzech stwierdziło że cyt. "Jeśli się straż nie spodoba jak już będę pracował to będę szukał czegoś innego".

Siano, siano, siano.
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2021, 16:43:55 wysłana przez młody16 »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 19, 2021, 16:10:33 »
Może pora zmienić coś w procesie naboru, kolejności poszczególnych etapów. Bo czasem bywa tak, że kwalifikacje są, a kandydat odpada na komisji ze względów zdrowotnych. Szkoda czasu młodych ludzi na przygotowania, jeśli potem okazuje się że z różnych względów nie będą zdolni do służby. Warto byłoby mieć możliwość sprawdzenia się na komisji lekarskiej dużo wcześniej.
A nie szkoda czasu komisji i pieniędzy podatnika żeby zbadać wszystkich kandydatów? Jak ktoś chce się profilaktycznie zbadać to niech to zrobi prywatnie a nie kompleksowe badania na koszt państwa.
Zmiana kolejności tutaj nie pomoże. Chcemy mieć samych olimpijczyków w szeregach, to potem tak wychodzi, że albo nikt nie przechodzi naboru, albo jest to wybitny sportowiec ze sianem w głowie. No i nieliczne wyjątki które nadają się do służby.
Nie, nie szkoda. Badania to nie koszt, a inwestycja. Wiele osób dzięki badaniom podczas służby dowiedziało się o nowotworach i innych groźnych chorobach, których leczenie zależy od wczesnego wykrycia. Może nie tyle w przypadku badań przy naborze, co okresowych, ale jednak.
Ale co ma piernik do wiatraka? Nie neguję potrzeby badań, ale PSP nie ma intersu w badaniu 100 kandydatów gdy przyjmuje jednego.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 19, 2021, 18:08:49 »

Plusem jest za to gwarancja zatrudnienia...

To chyba już nie jest zachętą dla dzisiejszej młodzieży. Na rozmowie kwalifikacyjnej dwóch kandydatów na trzech stwierdziło że cyt. "Jeśli się straż nie spodoba jak już będę pracował to będę szukał czegoś innego".

Siano, siano, siano.



Podobne teksty słyszałem u nas od kandydatów " popracuję ze dwa trzy lata zobaczę jak to będzie, jak co to olewam idę gdzie indziej". Dwa, trzy lata to wiadomo - młody  -_-, a co robi młody? Wszyscy wiedzą. Do tego kursy, szkolenia itd. Jak się taki zorientuje po trzech latach, że mu nie pasuje to tylko problem dla komendy, bo kasa zainwestowana, a tu trzeba następnego szukać. Zresztą co się dziwić tym co przychodzą teraz. U kolegi w jednostce gdyby nie COVID, który troche ich ostudził  to dwóch kierowców ( takich właśnie trzechlatków) już było po rozmowie z 01, że odchodzą. Młode chłopaki, ogarnięci,prawko full zrobione przed PSP.  Mówią, że kasa słaba widok na awans marny do tego cały urok bycia młodym. Jeden na kontroli z KW powiedział, że kartkówki to on w szkole pisał  i ogólnie to odpier.....ją dziecinadę. Tu czasami to się z nim zgodzę.
Co do testów sprawnościowych i rozmów kwalifikacyjnych  to były czasy, że przychodzili goście, którzy robili wzorowo, a i tak przyjęty był jakiś niemrawy pociotek 01go, któremu straż życie ratowała.
Ogólnie zawód strażaka traci na popularności. Trochę przez zmianę systemu odejścia na emkę, trochę przez wymagania w stosunku do płacy. Inaczej to wygląda z zewnątrz, a inaczej jak już jesteś w środku.
Jeden z kandydatów powiedział, że zdaje sobie sprawę  i ogólnie wie jak jest, ale pasi mu system 24/48 bo ma jakiś biznesik. No to jakiś plus z roboty w straży.
« Ostatnia zmiana: Luty 19, 2021, 19:56:03 wysłana przez vade »

Offline Nermi

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 19, 2021, 18:18:13 »
Coraz łatwiej jest się dostać gdziekolwiek do PSP? Bo w komendach powiatowych, które znam i które śledzę to na jedno miejsce jest +/- 9 kandydatów. Stąd moje pytanie właśnie, czy coraz mniej osób stara się o ubieganie do pracy w państwówce? Słyszałem, że ludzie nie chcą iść, np. przez to, że jest teraz 25 lat do przepracowania, mało zarabiają i wolą zakładać "Swoje biznesy" niżeliby pracować w PSP. Mogę prosić o opinię kogoś bardziej zorientowanego :P Oraz jak z miejscami w SA/SGSP :P

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 19, 2021, 18:47:28 »
To zależy o jakiej komendzie mówimy i o jak dużym mieście, gdzie np. teraz jest przeprowadzany nabór i na +/- 50 miejsc jest ponad 400 chętnych. Wiadomo, że np taki kierowca na międzynarodówce zarobi 8 tysięcy, ale policzmy: nie ma cię w domu od dwóch do trzech tygodni, tak naprawdę non stop jesteś w pracy bo śpisz, jesz w kabinie, do domu wracasz na tydzień i znowu, kobiety swojej nie widzisz, a to jednak prędzej czy później się na życiu odbija. Z drugiej strony Kors robi studia np mechatronike czy inny kierunek techniczny i na start ma 6 tysięcy.
To wszystko zależy jakie kto ma cele w życiu i na czym mu zależy. Też nie możemy powiedzieć, że w straży jest jakaś nędza pod względem zarobków, bo jakby zobaczyć pity już te kwoty nie są takie małe. Plus system zmianowy i powiedzmy w wieku około 50 lat idziesz na emkę, której wysokość to 75% procent wynagrodzenia prawdopodobnie, a nie 1500 złotych po 40 latach pracy. Także do każdego należy decyzja, trzeba zrobić bilans zysków i strat. Ja jestem zadowolony, jak trzeba coś dorobić to się dorobi, a myślę że ten system zmianowy pod względem rodziny jest jak najbardziej ok. Minusem są święta itp. no ale nie może być idealnie.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 19, 2021, 18:58:33 »
Czy nie macie wrażenia że kończą sie czasy kiedy na 1 miejsce było 10-ciu chętnych i było z kogo wybierać? U mnie ogłaszamy już 5 nabor. Nie dość że kandydatów jak na lekarstwo, a do tego nikt nie przechodzi testów sprawności, a jak już przechodzą to na rozmowie odpadają bo po prostu się nie nadają do tej sluzby? Czy nikt tego w KG nie widzi?
Biorę udział w naborach już długi czas i nie widzę tego. 5 nabór na ratownika?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 19, 2021, 19:50:17 »

.... i powiedzmy w wieku około 50 lat idziesz na emkę, której wysokość to 75% procent wynagrodzenia prawdopodobnie, a nie 1500 złotych po 40 latach pracy.



Niestety nowi już tak nie mają z tą emeryturą(60 proc. średniej pensji wyliczonej z 10 kolejnych wybranych przez funkcjonariusza lat),  a przyjmując się dzisiaj to kto wie ile razy i jak się zmieni naliczanie. 

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 19, 2021, 19:53:49 »
Też się obawiałem. Ale są chętni. Po sprawnościówce odpadają ci co "tylko chcą", a poziom bywa niski... Jednak kilku zostaje. I zwykle to młode i mądre chłopaki. Trudno czasem wybrać, bo są równie dobrzy. Młodzi, ambitni i z elementem pasji. Choć znają zarobki w straży.
Po covidzie dojdzie element stałości pracy. U mnie było z czego wybierać.

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 19, 2021, 20:08:26 »
Czy nie macie wrażenia że kończą sie czasy kiedy na 1 miejsce było 10-ciu chętnych i było z kogo wybierać? U mnie ogłaszamy już 5 nabor. Nie dość że kandydatów jak na lekarstwo, a do tego nikt nie przechodzi testów sprawności, a jak już przechodzą to na rozmowie odpadają bo po prostu się nie nadają do tej sluzby? Czy nikt tego w KG nie widzi?
Biorę udział w naborach już długi czas i nie widzę tego. 5 nabór na ratownika?
Ja również i pamiętam nabór, na który zgłosiły 3 osoby na 2 miejsca (było w latach, gdy Wielka Brytania otworzyła rynek pracy dla Polski), ostatni nabór, również nic specjalnego 17 na miejsce.
Osobiście uważam, że kryteria sprawności fizycznej nie są wygórowane, bo skoro mając bliżej do 50,  potrafię uzyskać lepszy wynik, jak 90% z startujących - to  wystarczający argument, co innego, że wymaga się od kandydata  kwalifikacji i wykształcenia a niestety nie idzie to w parze z wynagrodzeniem.
I zanim ktoś mi napisze "Firefighter is a mission" ;  to i tak  :tuba: PSP są niskie płace.


Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 19, 2021, 20:18:50 »
Też się obawiałem. Ale są chętni. Po sprawnościówce odpadają ci co "tylko chcą", a poziom bywa niski... Jednak kilku zostaje. I zwykle to młode i mądre chłopaki. Trudno czasem wybrać, bo są równie dobrzy. Młodzi, ambitni i z elementem pasji. Choć znają zarobki w straży.
Po covidzie dojdzie element stałości pracy. U mnie było z czego wybierać.
I tu się z tobą zgodzę. Teraz mam dwóch fajnych chłopaków którzy na kurs czekają...
Test sprawności zdają ludzie którzy chcą ale tak naprawdę chcą widziałem już kilkakrotnie 35-36 latków którzy robili 55 a nawet 60pkt...
Obniżenie progów testu sprawności przyniesie więcej szkody niż pożytku.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 19, 2021, 21:52:28 »
Obniżenie stosujesz wg Rozporządzenia. Chcesz, możesz, masz obowiązek zgodnie z prawem. U mnie nie było potrzeby.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 19, 2021, 21:56:27 »
Obniżenie stosujesz wg Rozporządzenia. Chcesz, możesz, masz obowiązek zgodnie z prawem. U mnie nie było potrzeby.
Nie o to mi chodziło i swoją drogą też nigdy nie musieliśmy u siebie obniżać wymagań. Było niedawno całkiem pismo w sprawie uwag do testów sprawności.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 19, 2021, 22:03:37 »
Było pismo co do Rozporządzenia. Są tam pewne niezrozumiałe zapisy. Zgłosiłem. A co sądzisz o kierowaniu działaniem na tzw obszarach wspólnych? Temat na nowy wątek. Bo operacyjna sądzi że jest ok, a do ok daleko

Offline młody16

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 204
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 19, 2021, 22:44:42 »
Czy nie macie wrażenia że kończą sie czasy kiedy na 1 miejsce było 10-ciu chętnych i było z kogo wybierać? U mnie ogłaszamy już 5 nabor. Nie dość że kandydatów jak na lekarstwo, a do tego nikt nie przechodzi testów sprawności, a jak już przechodzą to na rozmowie odpadają bo po prostu się nie nadają do tej sluzby? Czy nikt tego w KG nie widzi?
Biorę udział w naborach już długi czas i nie widzę tego. 5 nabór na ratownika?

Tak 5-ty nabór. Bo sprawnościowke przechodzą np. 2/1 wolny wakat i na prawdę nie ma z czego wybierać. Sytuację z rozmowy opisałem wcześniej.
Też uważam że obniżanie progu nie jest rozwiązaniem.

Najgorsze jest to, że KW od razu z telefonem "z naborem nie możecie sobie poradzić?". Więc zaczynają mnie śmieszyć sytuację gdzie zmienia się umundurowanie, plastikowe legitymacje, zabiera uboga nagrodowke, daje się pieniądze 25-cio letnim doświadczonym, niezastąpionym strażakom, a nie widzi się innych problemów.

Kiedyś na zdarzeniu rozmawiałem z policjantem, który opowiadał że jedzili po ludziach którzy nie przeszli multiselektu z tłumaczeniem, że wystąpił błąd że zapraszają do służby. Czy tego chcemy?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nabory do PSP
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 20, 2021, 14:22:03 »
A co sądzisz o kierowaniu działaniem na tzw obszarach wspólnych? Temat na nowy wątek. Bo operacyjna sądzi że jest ok, a do ok daleko
Jako były operacyjniak uważam, że:
Punkt 1. Operacyjna w powiecie  ma zawsze rację.
Punkt 2. Jak nie ma racji to patrz punkt 1.  :rofl:

Wracając do naboru to moim zdaniem ścieżka kariery w PSP powinna być inna to też mogło by pomóc w kreowaniu wizji kariery w straży  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.