Autor Wątek: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??  (Przeczytany 15499 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 06, 2007, 14:13:08 »
Za ochronę p.poż na terenie gminy odpowiada wójt.
Podstawowe ubranie specjalne strażaka zgodne z BHP
ma zakupić UG. Do tego obliguje ich ustawa.

Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #51 dnia: Kwiecień 10, 2007, 08:35:42 »
oj nie załamujcie się wielu strażaków z JRG nie ma wszystkiego z atestem  bo sie skończył  Ci na górze wymyślają przepisy one są spoko tylko że przepisy swoją drogą a kaska za tym nie idzie

Offline dudi1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 108
    • OSP OSINY
W moim przypadku to bylo tak, że z samymi wyjazdami nigdy mi nie robili trudności. Problemów troche miałem po odbyciu tzw. kursu podstawowego dla członków OSP. Chcąc praktykować zdobyte tam umiejętności często bylem odpychany, bo przecież oni jeżdżą 20 czy 30 lat na akcje, to jak ja mogę coś robić lepiej od nich? Po jakimś czasie to sie skończyło, bo potrafiłem "zjechać" starszego że głupoty wyprawia! Teraz już żaden starszy wiekiem czy stopniem nie kwestionuje moich decyzji a dowódcą jestem prawie na każdym wyjeździe.

Offline ochotnik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 02, 2008, 01:12:19 »
Gratuluję Tobie awansu na stanowisko dowódcze nad starszymi stażem! Moim zdaniem trzeba szkolić mlodych chlopaków którzy dają serca dla OSP!

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #54 dnia: Marzec 15, 2008, 16:06:16 »
w młodych siła, ja sam skończyłem obie części  stopnia I do tego jeszcze obsługę pilarek a teraz w sumie za to zaangażowanie w życie i prace jednostki starszyzna wysyła mnie na kurs dowódców oraz specjalistyczny z ratownictwa technicznego, myślę że starsze pokolenie w naszych jednostka zaczyna doceniać młodych w końcu wiedza prze lata także się zmieniła i w mojej jednostce to zauważono i widać ze zależy im na młodych dobrze wyszkolonych strażakach.
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 15, 2008, 16:35:19 »
jak jest teraz w tych przepisach bo co roku się zmieniają do którego wieku można jeździć??

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 15, 2008, 16:47:07 »
Rafał998 wiesz ze nie wiem ja słyszałem - ale podkreślam ze tylko słyszałem - 45 lat. nie wiem jak to w praktyce wygląda, musiałbym pogrzebać troszkę bo nie znam wszystkich przepisów na pamięć choć pewnie zależy to wszystko od lekarza na badaniach czy Ci podbije czy nie, u mnie koleś miał pierwsze badania (robione po raz pierwszy) i nie chciał mu lekarz podbić a koleś ma nie całe 20 lat
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline hubert17

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 15, 2008, 17:24:14 »
nie no 45 lat to mala przesada , ja o ile dobrze pamietam to do 60 roku mozna jezdzic

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #58 dnia: Marzec 15, 2008, 18:15:37 »
Do 60 lat
Wynika to z § 1 ust 2 pkt 2 uchwały nr 144/25/2005 Prezydium ZG ZOSP RP z dnia 19 grudnia 2005 r.w sprawie zmiany uchwały o kategoryzacji jednostek operacyjno - technicznych ochotniczych straży pożarnych i wzorcowego regulaminu organizacyjnego tych jednostek

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 15, 2008, 20:55:48 »
Do 60 lat
Wynika to z § 1 ust 2 pkt 2 uchwały nr 144/25/2005 Prezydium ZG ZOSP RP z dnia 19 grudnia 2005 r.w sprawie zmiany uchwały o kategoryzacji jednostek operacyjno - technicznych ochotniczych straży pożarnych i wzorcowego regulaminu organizacyjnego tych jednostek

chyba aktem nadrzędnym jest tu jednak ustawa o ochronie p. poż.  http://www.abc.com.pl/serwis/du/2005/0835.htm art 1.5 o zmianie
Cytuj
w art. 19 po ust. 1a dodaje się ust. 1b w brzmieniu:
"1b.  Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 60 lat, posiadają aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze, o którym mowa w art. 28 ust. 1.";

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #60 dnia: Marzec 15, 2008, 22:21:01 »
Sylwek masz rację.
Tą uchwałe dostosowali pewnie do ustawy

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #61 dnia: Marzec 17, 2008, 08:17:05 »
przynajmniej już wiem że do 60 lat :)  co nie przekreśla faktu że głos decydujący jest w rękach lekarza :)
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #62 dnia: Marzec 17, 2008, 16:17:56 »
Witam kolegow mam pytanie do was jak jest z kursem na sprzet specjalistyczny ? tz. rozpierak/nozycze do ciecia samochodow kto moze to zrobic ?? ( te uprawnienia ) bo chca mnie wyslac na kurs dowudcow a ja tez chce na ten sprzet . ( i jak sie uda to jeszcze medyka w tym roku zalicze wiec 3 kursy  ^_^:wacko:
Pozdrawiam
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #63 dnia: Marzec 17, 2008, 17:24:13 »
Domniemam, że posiadasz już kurs szeregowych wg starego systemu szkolenia (orzed majem 2006).
Jeżeli masz kurs szeregowych OSP to aby zachować swoje uprawnienia szeregowych musisz zrobić kurs przygotowujący do pracy w aparatach oddechowych. Idąc dalej aby pójść na kurs dowódców powinieneś zrobić kurs z zakresu ratownictwa technicznego. A jak masz to wszystko to wtedy możesz iść na kurs dowódcó. Tak stanowi system szkolenia.
Kurs z zakresu ratownictwa technicznego organizuje KP PSP. Kurs dowódcó organizuje KW PSP lub na ich zlecenie może to zrobić KP PSP.
Kurs pierwszej pomocy to już inna historia.

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #64 dnia: Marzec 18, 2008, 12:13:32 »
Mam 22 lata i w straży jestem od młodzieżówki. U mnie jest tak ze zarząd bardzo utrudnia róznego rodzaju inicjatywy. Jako młodzik bo można tak powiedzieć, nie daję sobie na góre. Musi być tak że młodszy słucha się starszego od siebie ale wyjątkiem jest sytłacja kiedy zarząd nic nie robi wtedy trzeba nawet na nich troche pokrzyczeć jak nie idzie inaczej. Druga sprawa to ubranie koszarowe. Naczelnik bądż zarząd jednostki muszą ci zapewnić ubranie koszarowe (tylko do zabezpieczeń imprez itp.) oraz ubranie typu specjalnego którego urzywa się w trakcie akcji. Jeżeli masz taki zarząd który nie potrafi załatwic ci umundurowania to namów ich do złożenia pisma do urzędu marszałkowskiego o dofinansowanie, ja tak zrobiłęm i dostałem 8 tyś na umundurowanie.

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 18, 2008, 14:24:48 »
Ja mam na nowych zasadach kurs podstawowy  -_-
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 18, 2008, 17:27:16 »
hapec moja komenda do której przynależę właśnie niebawem rozpoczyna szkolenie na dowódców na który zostałem skierowany i u mnie jest tak że na tym szkoleniu równolegle będzie i specjalizacja z rat. technicznego i kurs na dowódców, tak samo jak Ty też idę wg nowego toku nauczania obecnie posiadam kurs podstawowy cześć 1 i 2 czyli komplet :) mam nadzieję ze po zdaniu wszystkich egzaminów będę działał w określonych kolejnych specjalizacjach, a i może starsi stażem dopuszczą do dowodzenia lub sami będą szlifować po szkoleniu młodą krew :)
« Ostatnia zmiana: Marzec 18, 2008, 17:33:37 wysłana przez Smyku »
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 18, 2008, 20:00:11 »
hapec
Jeśli posiadasz kurs wg nowych wytycznych i zrobiłeś go w całosci tzn. częsć I i II to nie musisz iść już na kurs z ratownictwa technicznego bo go miałeś w szkoleniu podstawowym. Takie jest podejscie u mnie. Nie wiem czy dobre czy złe ale przynajmniej taka jest interpretacja. A wiadomo co kraj to obyczaj. Dowiedz sie w swojej KP PSP jak oni do tego podchodzą.
Inną sprawą jest kurs dowódców. W wytycznych jest zapis który stanowi, że na szkolenie dowódcze może iść strażak z co najmniej 3-letnim stażem ratownika OSP. I tu znowu zaczynają się schody. Czy liczy się od momentu skończenia kursu podstawowego? Czy może od momentu wstąpienia do straży? U mnie stosuje się to pierwsze podejscie czyli od momentu skonczenia kursu podstawowego lub szeregowców wg starego systemu ale jeśli jest uzupełnione o pozostałe szkolenia wg nowych wytycznych (z 2006 r.). W tym drugim przypadku majac staż ponad trzyletni i kończąc po załóżmy tych ponad trzech latach kurs podstawowy mógłbyś iść od razu na kurs dowódców. Trochę chyba zagmatwałem.
Skoro jest tyle wątpliwości to chyba już KG PSP powinna w tej sprawie wydać jakieś wyjaśnienia. W zwiazku z tym mam już pomysł na pismo z zapytaniem do KG PSP. W święta usiądę i coś stworzę. W koncu od tego są aby wyjaśniać.

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #68 dnia: Marzec 19, 2008, 17:13:56 »
kwas jeśli by Ci odpowiedzieli z KG jak ta sprawa wygląda to ja chętnie posłucham, bo u mnie choć na podstawowym szkoleniu było ratownictwo techniczne w pierwszej części to jednak w komendzie do której przynależę musi być tak jak w wytycznych z KG PSP ze trzeba to zaliczyć osobno wg programu, inaczej nie mam co się brać na szkolenie dowódcze; jeśli byś miała jakieś wiadomości na ten temat i ich udzielisz będę wdzięczny, bo teraz wyszło by tak że każda komenda podchodzi do tego inaczej
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline dh Kuba

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 404
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #69 dnia: Marzec 20, 2008, 11:25:53 »
Wracając do tematu ja poraz kolejny już w tym temacie mówię NIE młodzi nie powinni wyjeżdzać ale teraz mam czym to stanowisko poprzeć. Tylko odrazu nie zdradzam szczegółów ale to na serio się stało z tydzień temu. Bo pewna OSP wypuściła na akcje 15 latka no i było wszytko dobrze puki nie wydarzył się wypadek młodego popieścił prąd i jest w cięzkim stanie. No a jakie konsekwencje z tego że dowódca pod sąd. A rodzice żądają od PSP milion złotych odszkodowania. No i teraz u nas jest taka obława teraz na młodzików że szok. Swoją drogą dla tych nieletnich co to czytali wiem co to znaczy pragnienie akcji ale poczekajcie. Ja jakiś czas temu doczekałem się przyjęcia do OSP badanka zrobiłem teraz niedługo kurs mam i mogę w końcu jechać na akcje na co tyle czekałem więc miejscie tyle cierpliwości co ja prosze was bardzo bo chyba nie chcecie powtórzyc błędu nieletniego kolegi którego przytoczyłem

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #70 dnia: Marzec 20, 2008, 11:31:48 »
Chłopie chodzi o tych młodzików, którzy są świeżo po kursie, a nie o łepków z MDP. MDP na akcji mówię NIE. Strażakom swieżo po kursie-czemu nie ale też bez przesady, żeby obsada wozu się z samych takich nie składała, bo się to może źle skończyć.Najlepiej, jak jedzie powiedzmy tych 2 po kursie, max 3.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #71 dnia: Marzec 20, 2008, 12:18:44 »
to w calej polsce poluja na nieletnich ? u nas jest tak ze jesli by ktos pojechal bez kursu to na 1 ogien idzie ten co ma uprawnienia i sie na tym zna co robi , bo np nie damy :GUCIA: to pozaru budynku jak jest lewusem .
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 20, 2008, 16:36:31 »
Jeżeli tak robicie, to się nawet nie przyznawaj!!
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 20, 2008, 17:32:05 »
Napisalem JESLI czyli jest to rownoznaczne ze nikt nie jezdzi bez uprawnien . czytaj dobrze u mnie jest poszanowanie i wspolpraca
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Ale czy starsi wiekiem i doświadczeniem umożliwiają wyjazdy młodzikom??
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 20, 2008, 17:50:28 »
Troszkę mnie to zmyliło i zrozumiałem to tak:U Ciebie jest tak, że dopuszczacie do akcji ludzi bez kursu. Jeżeli tak nie jest to przepraszam za swój błąd.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...