Autor Wątek: Odległości pomiędzy budynkami  (Przeczytany 340 razy)

Offline radek_42

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Mężczyzna
Odległości pomiędzy budynkami
« dnia: Styczeń 11, 2021, 16:27:07 »
Szanowni Państwo,
zwracam się z pytaniem czy umieszczenie budynku nowoprojektowanego jest poprawne w świetle  §271 WT względem pozostałych budynków.
Typ budynków - budynki jednorodzinne, murowane, materiały NRO.

Czy stosując poniższy punkt z WT można przyjąć, że dla budynków murowanych NRO odległość między ścianą bez okien a z oknami wynosząca 7m jest poprawna?
§271 9. Odległości, o których mowa w ust.1, dla budynków wymienionych par.213, bez pomieszczeń zagrożonych wybuchem, można zmniejszyć o 25%, jeżeli są zwrócone do siebie ścianami i dachami z przekryciami nierozprzestrzeniającymi ognia, niemającymi otworów.

Offline Krauf

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Odległości pomiędzy budynkami
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 13, 2021, 10:17:20 »
W mojej opinii interpretacja jest jasna. W WT jest liczba mnoga więc możesz przyjać odległość minimalna 6 m lub więcej tylko i wyłącznie jeżeli DWA budynki nie mają otworów w ścianach i dachu, którymi są do siebie zwrócone. Żeby było inaczej jedna ze ścian musiałaby być ścianą oddzielenia pożarowego ale to nie jedyne przepisy jakie należy spełnić.




Offline radek_42

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Odległości pomiędzy budynkami
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 13, 2021, 11:15:52 »
Interpretacja zespołu rzeczoznawców z MPOIA mówi o pasie terenu.
4. W przypadku, gdyby oba budynki nie posiadały otworów ani w ścianach, ani dachach w pasie terenu określonego w ust.1 i 2, możliwe jest zmniejszenie wymaganej odległości o 25%.

Link do interpretacji
https://www.mpoia.pl/index.php/39-p-zespol-rzeczoznawcow-mpoia-rp/1309-opinia-nr-68-odleglosc-miedzy-budynkami