Autor Wątek: Star 244 - czy ładowarka Bosch C7 da radę?  (Przeczytany 2851 razy)

Offline piterr

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Star 244 - czy ładowarka Bosch C7 da radę?
« dnia: Styczeń 10, 2021, 12:21:14 »
Witajcie,
czy ktoś z Was używa w swojej jednostce ładowarki Bosch C7 do utrzymania w gotowości Stara 244? Zalecana przez producenta pojemność akumulatora przy 24V to 120Ah, a Star posiada akumulator o pojemności 180Ah. Czy ww. ładowarka ogarnie sprawę, czy raczej szukać czegoś innego? A może macie jakiś sprawdzony model w cenie 500-600 zł?
Pozdrawiam  -_-

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Star 244 - czy ładowarka Bosch C7 da radę?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 10, 2021, 14:46:46 »
Polecam ładowarkę Leab Champ 2 tyle ze powyżej twoich kosztów które podałeś.
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Star 244 - czy ładowarka Bosch C7 da radę?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 10, 2021, 14:58:25 »
Co prawda nie jest to określone w parametrach wprost, ale zalecana pojemność akumulatora do ładowania, a do podtrzymania, to dwie różne rzeczy. Tak przykładowo CTEK MXT 4.0 24V obsługuje do 100Ah, ale podtrzymuje aż do 225Ah. Patrząc po samej wydajności prądowej Bosch jest mocniejszy, więc powinien dać radę. Przy czym naprawdę się zastanawiam czy nie lepiej trochę dołożyć i mieć ładowarkę która "postawi" nawet padnięte akumulatory bez problemu np. MXT14
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline fire45

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 417
  • Nie ma miękkiej gry!
Odp: Star 244 - czy ładowarka Bosch C7 da radę?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 10, 2021, 15:03:43 »
Witajcie,
czy ktoś z Was używa w swojej jednostce ładowarki Bosch C7 do utrzymania w gotowości Stara 244? Zalecana przez producenta pojemność akumulatora przy 24V to 120Ah, a Star posiada akumulator o pojemności 180Ah. Czy ww. ładowarka ogarnie sprawę, czy raczej szukać czegoś innego? A może macie jakiś sprawdzony model w cenie 500-600 zł?
Pozdrawiam  -_-
Dwa stary 244 w mojej gminie są na tej ładowarce od początku 2018 roku, brak problemów.

Offline michcu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Star 244 - czy ładowarka Bosch C7 da radę?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 10, 2021, 16:00:41 »
U nas mamy jelcza od 8 lat podłączonego i bez problemu z rozładowanym akumulatorem

Offline piterr

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Star 244 - czy ładowarka Bosch C7 da radę?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 10, 2021, 19:34:20 »
Przy czym naprawdę się zastanawiam czy nie lepiej trochę dołożyć i mieć ładowarkę która "postawi" nawet padnięte akumulatory bez problemu np. MXT14
Gdyby w Urzędzie Gminy nie pracowały sknery, to pewnie poszlibyśmy w CTEK-a  :wall:

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Star 244 - czy ładowarka Bosch C7 da radę?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 10, 2021, 20:04:15 »
słyszałem opinie o ctekach że przez te ładowarki woda w aku szybko odparowuje.
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline piterr

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Star 244 - czy ładowarka Bosch C7 da radę?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 10, 2021, 20:39:06 »
Aku w naszym aucie mają trochę ponad rok, chodzi o wydłużenie ich żywotności - jeśli Bosch nam to zapewni, to go zakupimy. Wyjazdów zbyt wiele nie ma, do tej pory nie było problemów z rozruchem, ale jeśli takie wystąpią to po prostu wymienimy akumulatory na nowe.

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 330
Odp: Star 244 - czy ładowarka Bosch C7 da radę?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 10, 2021, 21:18:08 »
U mnie w JRG mamy Ctek, i przynajmniej co pół roku trzeba kontrolować poziom elktrolitu w aku. U siebie w OSP  mam ładowarkę procesorową "no name" z podobnej półki co Bosch i nie mogę narzekać na nią. 244 jest po wymianie aku w tamtym roku bodajże i tylko raz było podłączone po dłuższym postoju ok 3 miesiące. Jeżeli aku szybko pada dobrze było by sprawdzić co mu ściąga prąd
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Star 244 - czy ładowarka Bosch C7 da radę?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 10, 2021, 22:02:31 »
Trochę z innej beczki - 244 to nie jest jakoś kosmicznie skomplikowany sprzęt w którym zawsze odrobina elektroniki musi mieć zasilanie... Dziwi mnie że to bez wyłącznika prądu (a może mimo jego użycia?) się baterie rozładowują. U mnie akumulatory są z 2008 roku i jeszcze źle (niezgodnie ze sztuką) podłączone, bo pompa ma zasilanie z mostka między akumulatorami, i problemów nie ma.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline piterr

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Star 244 - czy ładowarka Bosch C7 da radę?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 11, 2021, 07:05:47 »
Trochę z innej beczki - 244 to nie jest jakoś kosmicznie skomplikowany sprzęt w którym zawsze odrobina elektroniki musi mieć zasilanie... Dziwi mnie że to bez wyłącznika prądu (a może mimo jego użycia?) się baterie rozładowują. U mnie akumulatory są z 2008 roku i jeszcze źle (niezgodnie ze sztuką) podłączone, bo pompa ma zasilanie z mostka między akumulatorami, i problemów nie ma.

Wydaje mi się, że przyczyny, które mogą wpływać na problem z rozruchem i występują w niektórych jednostkach to:

1) Słabej jakości akumulatory,
2) Niska temperatura w garażu
3) Mało wyjazdów

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Star 244 - czy ładowarka Bosch C7 da radę?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 11, 2021, 18:03:24 »
Witajcie,
czy ktoś z Was używa w swojej jednostce ładowarki Bosch C7 do utrzymania w gotowości Stara 244? Zalecana przez producenta pojemność akumulatora przy 24V to 120Ah, a Star posiada akumulator o pojemności 180Ah. Czy ww. ładowarka ogarnie sprawę, czy raczej szukać czegoś innego? A może macie jakiś sprawdzony model w cenie 500-600 zł?
Pozdrawiam  -_-
Używamy do 266, sprawdza się od kilku lat.

Cytat: Radhezz
U mnie akumulatory są z 2008 roku i jeszcze źle (niezgodnie ze sztuką) podłączone, bo pompa ma zasilanie z mostka między akumulatorami, i problemów nie ma.
Jaką Ty masz tam pompę na 12V? U nas jest radio na mostku, z dodatkowym wyłącznikiem prądu, a oryginalny wyłącznik (24V) jest zawsze włączony, właśnie ze względu na podtrzymywanie napięcia przez prostownik.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Star 244 - czy ładowarka Bosch C7 da radę?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 13, 2021, 00:28:15 »
Cytat: Radhezz
U mnie akumulatory są z 2008 roku i jeszcze źle (niezgodnie ze sztuką) podłączone, bo pompa ma zasilanie z mostka między akumulatorami, i problemów nie ma.
Jaką Ty masz tam pompę na 12V? U nas jest radio na mostku, z dodatkowym wyłącznikiem prądu, a oryginalny wyłącznik (24V) jest zawsze włączony, właśnie ze względu na podtrzymywanie napięcia przez prostownik.
Auto to Jelcz 008M, czyli GBM. Pompy PO-3 i PO-5 mają instalację elektryczną na 12V - w tym rozrusznik. Taki rozrusznik to pewnie ma moc taką jak Maluchowski czyli z 900W-1000W. Przy rozruchu ciągnie ok. 65-75A. Od razu dodam że to nie mój pomysł, tak to było podłączone na długo zanim w ogóle dowiedziałem się że w miejscowości mam jakąś straż ochotniczą :P Ale fakty są takie, że na dzień dzisiejszy bym to zrobił inaczej, zdecydowanie. Tylko wiadomo - to są koszty i przeróbki, a weź spróbuj przekonać zarząd, jak to tak działa 30 lat, i zdaje się mamy dopiero drugi albo trzeci komplet baterii. Aktualne siedzą w aucie od 2008 roku, i nieraz już "siadły"... Raz przy akcji, wszystkie światła odpalone, pompa... i światła przygasają, pompa gaśnie. Dobrze że to diesel starej daty, więc auto nie zgasło.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Star 244 - czy ładowarka Bosch C7 da radę?
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 13, 2021, 17:09:08 »
OT ale może Radhezz rozważ dołożenie balancera na akumulatory - będą równomierniej ładowane co powinno im wydłużyć życie https://www.victronenergy.pl/batteries/battery-balancer  Poza tym np raz do roku zamiana miejsc.

Co do opisywanego problemu z CETEKIEM - sprawdźcie w jakim trybie je macie. One mają tryb normalny (napięcie do 28.8 V, i reconditioning (podnosi napięcie do 31.6 V na pewien czas, żeby odzyskać sprawność akumulatorów, które długo nie były używane). Jeśli za często uruchamia się ten drugi tryb to faktycznie wody może szybko ubywać. Przy pierwszym trybie akumulatory nie powinny gazować. Nie pamiętam, czy jak się ustawi "Recon" to sama po ponownym włączeniu z niego wyjdzie czy właśnie będzie gotowała elektrolit więc sami sprawdźcie w jakim trybie macie ładowarkę. Do akumulatorów w straży używamy trybu normalnego.

I na koniec w temacie - myślę, że Bosch C7 da radę podtrzymywać akumulatory ale szybkie ładowanie i "ruszenie" akumulatorów nie będzie możliwe bo z tego co piszą ma tylko 3,5 A prądu na 24 V. Dość fajne, że można jej użyć też do akumulatorów 12V, czyli jedną ładowarką doładujemy ciężarówkę, lekki samochód lub akumulator w motopompie.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Star 244 - czy ładowarka Bosch C7 da radę?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 02, 2021, 22:48:04 »
W mojej jednostce 3 szt. C7: Star 266 IVECO 120-23 i mercedes 12V. Od kilku lat działają niezawodnie. Choć słyszałem opinię, że po 7-10 latach padają.