Autor Wątek: ściana oddzielenia pożarowego  (Przeczytany 1321 razy)

Offline mkup

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
ściana oddzielenia pożarowego
« dnia: Styczeń 02, 2021, 21:31:53 »
Witam serdecznie,

odziedziczylem stary domek. Konstrukcja tradycyjna murowana. Stoi on blisko granicy z sasiadem - ok 60cm, ocieplony styropianem. Dom ma z 50-60 lat, trudno powiedziec czemu tak blisko, dziadkowie nie mowili. Podobno byli wtedy po jakies pozwolenia. A w tamtych czasach nikt na to nie patrzyl. Ubezpieczyciel wspominal, ze dom musi spelniac wymogi ppoz. Poniewaz troche sie orientuje, wiem, ze musi byc sciana oddzielenia ppoz. jak jest tak blisko innej dzialki budowlanej.

1. Jak to najlatwiej ogarnac:
a.  dobudowac cos za styropianem? (da sie?)
b. zastapic styropian welna na tej scianie
c. inne propozycje ?

2. Czy dobrze doczytalem, ze jak pokrycie dachu nie rozprzestenia ognia to ogniomuru nie musze wyciagac powyzej? Dach skosny wiec nie mam jak wyciagnac takiej sciany nawet. Jest zwykla blacha na dachu

Dziekuje z gory!
« Ostatnia zmiana: Styczeń 02, 2021, 22:00:36 wysłana przez robn »

Offline Twein

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: ściana oddzielenia pożarowego
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 03, 2021, 23:15:02 »
Nawet jeśli na własną rękę zmienisz ocieplenie na niepalne to ubezpieczyciel sam oceni zgodność z przepisami? Ubezpieczyciel dał taką uwagę czy wyprzedzasz sprawy? Jeśli tak to bez projektu bym nie puścił.

Offline mkup

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: ściana oddzielenia pożarowego
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 04, 2021, 12:13:44 »
Mam po prostu uczciwego ubezpieczyciela. W OWU jest napisane, ze dom musi spelniac warunki techniczne i ppoz. Podobnie ludzie maja w nosie przeglady kominiarskie  - to tez mi podpowiedzial, ze jak bedzie pozar i nie ma przegladu to jest podstawa odmowy wyplaty bo byc moze jakby byla sprawna wentylacja to pozar inaczej by sie rozprzestrzenil itp a nawet nie musza isc taka droga bo w OWU jest obowiazek. Ludzie maja to w nosie bo nikt tego nie sprawdza. Dopoki nie dojdzie do tragedii. Tak sie zastanwiam czy ktos sie za to wezmie w PL bo znajomy szuka wlasnie domu, odwiedzil okolo 20 (ma spory budzet, wiec szuka domu kilkuletniego) - ANI JEDEN nie mial przegladu kominiarskiego, a wszedzie wentylacja grawitacyjna i piece... Po odbiorze z nadzoru ludzie maja w nosie.

Dom stary wiec nie ma zadnych projektow. Po prostu troche sie orientuje i jak podpowiedzial, ze na to zwracaja uwage to rzucilo mi sie w oczy to ocieplenie. Tylko tyle.

Zreszta - przeszedlem sie po wsi - praktycznie co drugi dom stoi w granicy, ocieplony styropianem, albo drewniany w granicy... Czy ktos na to w ogole zwraca uwage?

Offline Krauf

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: ściana oddzielenia pożarowego
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 04, 2021, 13:22:19 »
Przepisy są dziurawe dla budynków istniejacych i nie ma w urzędach ludzi, którzy byliby wstanie takie ilości domów zweryfikować. Przykladowo budynki do wys. 12 m bądź 4 kondygnacji nadziemnych są zwolnione z wymagań dot. zgłoszenia robot termomodernizacyjnych nie mówiąc o pozwoleniu na budowę. Żeby to uporządkować zwolnieniu powinny podlegać np. tylko budynki zlokalizowane co najmniej 4 m od granicy działki(choc od tego też są odstępstwa w WT). Wracając do do meritum, korzystasz ze statusu budynku zastanego, został on kiedyś wybudowany prawdopodobnie zgodnie z obowiązującym prawem. Kiedy to było i jakie obowiązywało to inna kwestia ale należy tak domniemywać jak nie ma papierów .
Ubezpieczyciel oferując Ci polise zdaje sobie sprawę co ubezpiecza i powinien jasno ustalić warunki, na których to robi. Tego wymagaj od nich na piśmie.