Autor Wątek: Doposażenie OSP przez Ministerstwo Sprawiedliwości  (Przeczytany 3477 razy)

Offline EwelinaNiewulis

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Doposażenie OSP przez Ministerstwo Sprawiedliwości
« dnia: Grudzień 23, 2020, 13:53:34 »
Cześć wszystkim,

ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości doposażyliśmy naszą jednostkę w 8 kompletów ubrań specjalnych, 1% finansowała gmina. Chcemy zrobić przekazanie, umową darowizny czy przekazania w użytkowanie?  :cooo: Jak to wygląda u Was?

Pozdrawiam :straz:

Offline strażakochotnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Doposażenie OSP przez Ministerstwo Sprawiedliwości
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 24, 2020, 06:52:26 »
Cześć,

U mnie, wygląda to tak, że nic nie dostaliśmy.😀 A u Ciebie najlepiej będzie wiedziała osoba, która podpisała umowę.

Offline EwelinaNiewulis

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Doposażenie OSP przez Ministerstwo Sprawiedliwości
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 24, 2020, 08:29:10 »
Cześć,

U mnie, wygląda to tak, że nic nie dostaliśmy.😀 A u Ciebie najlepiej będzie wiedziała osoba, która podpisała umowę.

W umowie widnieje zapis "Przekazanie wyposażenia i urządzeń na rzecz ochotniczych straży pożarnych z obszaru właściwości Wnioskodawcy może odbyć się albo poprzez umowę darowizny albo poprzez umowę użyczenia"  :gwiazdki:

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: Doposażenie OSP przez Ministerstwo Sprawiedliwości
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 24, 2020, 09:09:18 »
U mnie sprzęt z Funduszu Sprawiedliwości (chyba 2 lata temu) przekazywała gmina w formie umowy użyczenia – to była decyzja urzędników, którzy też przygotowali tę umowę.
Sposób przekazania najprawdopodobniej zależy od tego, co preferuje dana gmina – u mnie niestety panuje tendencja do tego, by to gmina była właścicielem sprzętu, samochodów, strażnic...

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Doposażenie OSP przez Ministerstwo Sprawiedliwości
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 24, 2020, 16:00:10 »
U mnie sprzęt z Funduszu Sprawiedliwości (chyba 2 lata temu) przekazywała gmina w formie umowy użyczenia – to była decyzja urzędników, którzy też przygotowali tę umowę.
Sposób przekazania najprawdopodobniej zależy od tego, co preferuje dana gmina – u mnie niestety panuje tendencja do tego, by to gmina była właścicielem sprzętu, samochodów, strażnic...
Bo wtedy OSP jest na smyczy władz gminy niestety...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: Doposażenie OSP przez Ministerstwo Sprawiedliwości
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 24, 2020, 20:01:03 »
@Radhezz nie tylko wtedy jest na smyczy ale również w sytuacji kiedy mógłbyś jako OSP starać się o dotację z Funduszu Sprawiedliwości ale Burmistrz mówi że nie wystąpi o dotację z uzasadnieniem bo nie (a dlaczego to raczej się można domyśleć...)

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Doposażenie OSP przez Ministerstwo Sprawiedliwości
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 24, 2020, 20:37:03 »
Umowa użyczenia jest zdecydowanie łatwiejszą formą do przemielenia przez urzędniczą machinę. Po 5 latach można na spokojnie bez pośpiechu zrobić darowiznę.

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Doposażenie OSP przez Ministerstwo Sprawiedliwości
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 24, 2020, 20:53:26 »
U nas to my namówiliśmy gminę na napisanie wniosku(bo musi gmina) a oni napisali i przekazali sprzęt innej jednostce 😀 już drugi raz taka sytuacja.

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 330
Odp: Doposażenie OSP przez Ministerstwo Sprawiedliwości
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 25, 2020, 11:51:22 »
Czyli to gmina musi pierwsza wystąpić o finansowanie z Funduszu Sprawiedliwości?
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline Zakub

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Doposażenie OSP przez Ministerstwo Sprawiedliwości
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 25, 2020, 13:26:41 »
W tej sytuacji tylko gmina może wystąpić z wnioskiem. OSP nie ma takiej możliwości.

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Doposażenie OSP przez Ministerstwo Sprawiedliwości
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 27, 2020, 20:01:50 »
Cześć,

U mnie, wygląda to tak, że nic nie dostaliśmy.😀 A u Ciebie najlepiej będzie wiedziała osoba, która podpisała umowę.

W umowie widnieje zapis "Przekazanie wyposażenia i urządzeń na rzecz ochotniczych straży pożarnych z obszaru właściwości Wnioskodawcy może odbyć się albo poprzez umowę darowizny albo poprzez umowę użyczenia"  :gwiazdki:
Masz może zdjęcie tego zapisu z umowy albo wzór umowy z Funduszem Sprawiedliwości? Potrzebuje, żeby się upewnić czy w dniu przekazania sprzętu z FS dla Gminy mogę od razu spisać umowę darowizny na OSP. W innych dotacjach jest zazwyczaj zapis, że przez 5 lat nie wolno zbyć ani przekazać sprzętu.

I wtedy powstaje pytanie co z podatkiem od darowizn PCC-3 o wartości 2%?

Umowy użyczenia nie mogę spisać, bo za jakiś czas zmieni się Wójt i może po prostu kazać sprzęt przekazać innej jednostce. Myślałem ewentualnie żeby do umowy użyczenia dodać niekorzystny dla Gminy zapis np. w przypadku zerwania umowy zakup takiego sprzętu jak w umowie.

Offline EljotNes

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 213
Odp: Doposażenie OSP przez Ministerstwo Sprawiedliwości
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 28, 2020, 12:42:47 »
Cytuj
Umowy użyczenia nie mogę spisać, bo za jakiś czas zmieni się Wójt i może po prostu kazać sprzęt przekazać innej jednostce. Myślałem ewentualnie żeby do umowy użyczenia dodać niekorzystny dla Gminy zapis np. w przypadku zerwania umowy zakup takiego sprzętu jak w umowie.


nie możesz czy nie chcesz ;) ostatecznie to gmina podpisała umowę i faktycznie sprzęt stanowi jej własność  na decyduje komu przekazuje np. wg zapisów w umowie z ministerstwem, po okresie związania umowa np 5 lat decyduje już sama i tyle
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2020, 18:36:51 wysłana przez robn »

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Doposażenie OSP przez Ministerstwo Sprawiedliwości
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 28, 2020, 17:26:47 »
No o tym mowie. Wedlug zapisow umowy Gminy z Ministerstwem przekazują nam np. auto, ale po 2 latach zmienia się Wojt i chce przekazac to auto innej jednostce. Nie moze bo zapisy umowy wiec odczekuje jeszcze 3 lata (w sumie 5 lat od podpisania umowy) i wtedy przekazuje auto innej jednostce, a my zostajemy bez auta. Chce tego uniknac i sie w jakis sposob zabezpieczyc stad pytam o pomysly.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Doposażenie OSP przez Ministerstwo Sprawiedliwości
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 01, 2021, 22:22:07 »
To gmina jest właścicielem i to oni decydują o majątku gminy.
A jeśli za 5 lat w Twojej jednostce nie będzie miał kto wyjechać do działań albo ktoś stwierdzi że gdzie indziej jest bardziej potrzebne to auto?
To jest użyczenie a nie darowizna i stosowanie kruczków może odbić się czkawką.

PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Doposażenie OSP przez Ministerstwo Sprawiedliwości
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 01, 2021, 22:37:36 »
Dlatego grzecznie pytam. Bo jak mam do wyboru aktualnie kilkuletnie auto, które jest własnością OSP albo nowe auto ze sprzętem, ale będzie własnością Gminy i użyczone OSP na pewno na 2 lata, potem w zależności od nowego Wójta, może być nawet tak, że go stracimy to wybieram stare własne niż nowe z sprzętem na chwilę.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Doposażenie OSP przez Ministerstwo Sprawiedliwości
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 01, 2021, 23:02:40 »
Znam jednostkę, która też upierała się tak jak ty że nie chcą nowego "gminnego" VOLVO bo lepiej mieć swojego starego JELCZA.
Skończyło się to tym że sąsiedzi się ucieszyli z nowego nabytku a Jelon stoi w garażu zepsuty bo gmina stwierdziła iż nie będą pakować pieniędzy w naprawę grata skoro w sąsiedniej miejscowości mają nowy wóz.

 
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline zapalony skarbnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Doposażenie OSP przez Ministerstwo Sprawiedliwości
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 03, 2021, 17:48:45 »
Dlatego grzecznie pytam. Bo jak mam do wyboru aktualnie kilkuletnie auto, które jest własnością OSP albo nowe auto ze sprzętem, ale będzie własnością Gminy i użyczone OSP na pewno na 2 lata, potem w zależności od nowego Wójta, może być nawet tak, że go stracimy to wybieram stare własne niż nowe z sprzętem na chwilę.
I masz racje. Jeżeli chodzi o pojazdy to sprawa prosta rejestrować na współwłasność lub na osp wzbraniać się od rejestracji na gminę tym bardziej środki na zakup są przeważnie mieszane i gmina ma w tym niewielki udział ale są chore sytuacje że urzędnicy wymuszają rejestrację na gminę co w niektórych wypadkach jest nie do końca zgodne z umowami dotacji.    Sprzęt lepsza umowa darowizny jednak urzędnicy wzbraniają się przed nimi rękami i nogami (co powie RIO), z użyczeniem jest tak że później nie idzie zdjąć zużytego sprzętu ze stanu np, w użyciu ubrania zakupione ze środków własnych ale gmina uważa że używacie tych zakupionych 25-lat temu przez nich mimo kilku inwentaryzacji zdejmowaniu ze stanu gminy wskutek zniszczenia a za jakiś czas okazuje się że nadal są u nich na stanie, albo dowiadujesz się że masz na stanie jakiś sprzęt podręczny użyczony przez gminę dosłownie 50-lat temu i oburzenie urzędników że go nie ma i ty za swojego życia tego nie widziałeś (pewnie wyniósł prostownik z 1962r sytuacja autentyczna). Oczywiście właściciel może zawsze zmienić użytkownika. Sprzęt na osp większa elastyczność coś wychodzi z użycia sprzedajemy dokładamy środki i kupujemy coś bardziej potrzebnego współwłasność i użyczenie to problem.