Autor Wątek: Czy braknie kasy na PSP?  (Przeczytany 12956 razy)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Czy braknie kasy na PSP?
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 17, 2020, 06:16:49 »
Nawet jeśli jesteś dowódcą JRG ponad 10 lat, to możesz gówno wiedzieć o służbie codziennych - i czytając Twoje wpisy, tak właśnie jest. Zdarzyło Ci się, w systemie codziennym siedzieć przy kompie zamiast przy żonie? I co, wpisałeś to jako "nadgodziny"? U mnie, tego się nie praktykuje, choć codzienni pracują nie tylko będąc fizycznie w komendzie.
Jesteś Bojownikiem, składasz skargi, masz doświadczenie w służbie na podziale. Ale, niepotrzebnie nastawiasz strażaków zmianowych, którzy czytają to Forum, przeciw ośmiogodzinnym i kierownictwu. Jeśli tyle wiesz, to tłumacz, dlaczego komendant nie może "wszystkiego". Chyba że sądzisz inaczej. Może pełnisz służbę w patologicznej Komendzie, może skrzywdzono Cię w jakiś sposób, wiem że do SGSP się nie dostałeś... ale robisz dużo zła, całkiem niepotrzebnie. Wykorzystaj wiedzę, do której widać masz dostęp, dziel się doświadczeniem, ale nie wypowiadaj się w każdym temacie - bo brakuje Ci dużo wiedzy, w niektórych.
W biurze pracowałem w logistyce, operacyjnej, prewencji i znów operacyjnej... W każdym z tych wydziałów doszedłem co najmniej do zastępcy naczelnika wiec z wnioskowaniem słabo i nie była to komenda V kat. Co do SGSP to dostałem się za pierwszym razem  :rofl:. Ja mam tłumaczyć ludziom z PB różnice w dodatkach 8 godzinnych i zmianowych gdzie w skrajnych przypadkach jest taka patologia, że łeb urywa i robią to właśnie komendanci np. szeregowy na drugiej grupie 1200 zł dodatku w biurze a na PB 20 zł. Ja nastawiam ludzi bo piszę fakty zawsze myślałem, że prawda nas wyzwoli. 
PS. Mówię ci po raz drugi z racji stanowiska które zajmujesz mniej mów na swój temat.
Art 151.4 KP
A dla zastępcy? 01 zgoda art. 13 ustawy o PSP wskazuje kierującego KP(KM)

 
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2020, 06:31:13 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Czy braknie kasy na PSP?
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 17, 2020, 08:19:20 »
Zastępcy nie tylko komendanci

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 216
Odp: Czy braknie kasy na PSP?
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 17, 2020, 08:39:33 »
Nawet jeśli jesteś dowódcą JRG ponad 10 lat, to możesz gówno wiedzieć o służbie codziennych - i czytając Twoje wpisy, tak właśnie jest. Zdarzyło Ci się, w systemie codziennym siedzieć przy kompie zamiast przy żonie? I co, wpisałeś to jako "nadgodziny"? U mnie, tego się nie praktykuje, choć codzienni pracują nie tylko będąc fizycznie w komendzie.
Jesteś Bojownikiem, składasz skargi, masz doświadczenie w służbie na podziale. Ale, niepotrzebnie nastawiasz strażaków zmianowych, którzy czytają to Forum, przeciw ośmiogodzinnym i kierownictwu. Jeśli tyle wiesz, to tłumacz, dlaczego komendant nie może "wszystkiego". Chyba że sądzisz inaczej. Może pełnisz służbę w patologicznej Komendzie, może skrzywdzono Cię w jakiś sposób, wiem że do SGSP się nie dostałeś... ale robisz dużo zła, całkiem niepotrzebnie. Wykorzystaj wiedzę, do której widać masz dostęp, dziel się doświadczeniem, ale nie wypowiadaj się w każdym temacie - bo brakuje Ci dużo wiedzy, w niektórych.

po pierwsze w poprzedniej wypowiedzi pisałeś, że patologią jest to że ktoś w biurze ognia nie widział i zarabia tyle i tyle. a dwa zdania dalej piszesz, że miejsce dziennych absolwentów jest tylko w biurze. To sam sobie przeczysz bo jak możesz winić ludzi że ognia nie widzieli jak sam od początku kariery ich do biura wysyłasz. po drugie obserwuję Twoją działalność na forum i wybacz ale jesteś dla mnie zwykłym populistą żeby nie powiedzieć trollem. gdybyś przedstawił się z imienia i nazwiska może byś był wiarygodny (ja tego nie potrzebuję) a tak to biorę przez palce Twoje wypowiedzi. i teraz najważniejsze. piszesz gdzie nie pracowałeś w ilu wydziałach etc. tak sobie autorytetu nie zrobisz. To akurat świadczy o tym, że byłeś mało przydatny na tych stanowiskach skoro Twoi przełożeni tak łatwo Cię "oddawali". tyle z mojej strony.

EDIT: oczywiście mój post kieruję do osoby na "Equinox"
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2020, 08:42:58 wysłana przez seksyjny »

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 221
Odp: Czy braknie kasy na PSP?
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 17, 2020, 14:35:57 »
Cytuj
Art 151.4 KP
niestety nie mogę się zgodzić ;-)
a) strażacy, policjanci itp. to nie pracownicy - patrz wyroki Sądu Najwyższego (np. https://sip.lex.pl/orzeczenia-i-pisma-urzedowe/orzeczenia-sadow/i-pk-221-08-wyrok-sadu-najwyzszego-520747121)
b) kodeks pracy obowiązuje funkcjonariuszy tylko i wyłącznie w zakresie w jakim odsyłają do niego ustawy pragmatyczne (u nas ustawa o PSP) np. z zakresie rodzicielstwa i związanych z tym uprawnień

myślę że właśnie próbą odejścia od "lekkiej bezprawności" nierekompensowania godzin ponadnormatywnych funkcjonariuszom powołanym na stanowiska jest "dodatek funkcyjny" - tyle że jak znam życie (a znam) zmiana ograniczy się do zmiany nazwy (bez zwiększenia kwoty)

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Czy braknie kasy na PSP?
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 17, 2020, 15:48:17 »
Litości Ty tak na poważnie z tym wyrokiem? Wiesz czego on w ogóle dotyczy. I jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy kierownikiem jednostki organizacyjnej a strażakiem. Mimo to nawet to uzasadnienie wyroku powinno nakierować Cie na pewne sprawy.
Zresztą nie mam ochoty kolejny raz prowadzić dyskusji na zasadzie bo ktoś coś uważa.  Uważasz, uważaj dalej twoja sprawa mi nic do tego.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2020, 15:54:37 wysłana przez pb11 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Czy braknie kasy na PSP?
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 17, 2020, 18:13:39 »
Zastępcy nie tylko komendanci
A więc co z nimi? W PSP też mają nienormowany czas pracy pomimo braku podstawy prawnej
I wracając do wskazanej przez ciebie podstawy prawnej
Art 151.4 KP

§ 1.Pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy i kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych wykonują, w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych, z zastrzeżeniem § 2.
§ 2.Kierownikom wyodrębnionych komórek organizacyjnych za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święto przysługuje prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych w wysokości określonej w art. 1511 dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych § 1, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego od pracy.

Oczywiście zgoda można na tej podstawie pozbawić komendanta nadgodzin czy też dodatkowego wynagrodzenia ale jest duży klops... Bo wg mojej wiedzy żaden 01 KM/KP nie ewidencjonuje godzin spędzanych w niedzielę na zawodach OSP a nie czekaj w PSP nie ma nadgodzin... Więc czego pozbawia się 01 KM/KP na tej podstawie? Kodeks pracy nic nie mówi o rekompensacie za przedłużony czas służby... Ustawa PSP nie zabrania nikomu tej rekompensaty. A więc do meritum jaka jest podstawa braku rekompensat na stanowiskach powołanych? 
po pierwsze w poprzedniej wypowiedzi pisałeś, że patologią jest to że ktoś w biurze ognia nie widział i zarabia tyle i tyle. a dwa zdania dalej piszesz, że miejsce dziennych absolwentów jest tylko w biurze. To sam sobie przeczysz bo jak możesz winić ludzi że ognia nie widzieli jak sam od początku kariery ich do biura wysyłasz. po drugie obserwuję Twoją działalność na forum i wybacz ale jesteś dla mnie zwykłym populistą żeby nie powiedzieć trollem. gdybyś przedstawił się z imienia i nazwiska może byś był wiarygodny (ja tego nie potrzebuję) a tak to biorę przez palce Twoje wypowiedzi. i teraz najważniejsze. piszesz gdzie nie pracowałeś w ilu wydziałach etc. tak sobie autorytetu nie zrobisz. To akurat świadczy o tym, że byłeś mało przydatny na tych stanowiskach skoro Twoi przełożeni tak łatwo Cię "oddawali". tyle z mojej strony.
Tak bo te stanowiska o których pisałem powyżej czyli kadry, księgowość i logistyka powinny być cywilne od początku istnienia PSP. Co do miejsca absolwentów w biurze to moją opinie podziela taka jedna trollowska strona https://www.gov.pl/web/kgpsp/szkolenie gdzie od co najmniej 2008 są definicje technika pożarnictwa i inżyniera pożarnictwa gdzie:
Dla technika pożarnictwa przewiduje się min.:
-realizowania zadań związanych z prowadzeniem spraw kadrowych, kwatermistrzowskich oraz finansowych,
-sprawowania czynności prewencyjnych w zakresie prowadzenia rozpoznawania zagrożeń, podejmowanie przeciwdziałania tym zagrożeniom, propagowanie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego,

Dla inżyniera pożarnictwa:
Pierwszą z nich jest stymulowanie wszelkich działań obejmujących funkcjonowanie i realizowanie zadań związanych z ochroną życia i zdrowia ludzi, mienia i środowiska, w ramach działalności profilaktycznej, w tym wykonywanie czynności kontrolno-rozpoznawczych. Drugą funkcją jest realizacja zadań administracyjnych i kierowniczych w ramach struktur Państwowej Straży Pożarnej na stanowiskach dowódczych, z umiejętnością organizacji i kierowania akcjami ratowniczymi Czym, że są te zadania administracyjne i kierownicze? Bo na PB są dowódcy a nie kierownicy (kierownicy komórek to min. naczelnicy ogólnie 8godzinni).
Natomiast strażacy szeregowi i podoficerowie: https://www.gov.pl/web/kgpsp/w-zawodzie-strazak  ich rola kończy się na JRG!!!!!
I chyba wszystko jasne jak i po co jest skonstruowany system szkolenia w PSP.
Co do mojej kariery to sorry seksyjny ale od kilku lat odmawiam awansów bo nie mam ochoty na kolejne zawodowe wyzwania dobrze mi tu gdzie jestem.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2020, 18:18:52 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Czy braknie kasy na PSP?
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 17, 2020, 19:10:11 »
Znów sobie coś dopowiadasz i dyskutujesz ze swoimi argumentami.
Kiedy napisałem że to dotyczy wszystkich powołanych, wyraźnie zaznaczyłem że komendantów, zastępców już nie.
I twoja wiedza nie jest kompletna bo ja znam conajmniej kilkunastu komendantów, którzy ewidencjonują swój czas pracy nawet przekraczający 8 h. Powiem więcej przedkładają swojemu przełożonemu informację o tym gdzie byli co robili i w jakich godzinach. Tyle tylko że poza ewentualną nagrodą od przełożonego nic z tego nie mają.
Więc jak widzisz Twój świat to nie cały świat.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2020, 19:57:30 wysłana przez pb11 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Czy braknie kasy na PSP?
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 17, 2020, 20:20:25 »
Znów sobie coś dopowiadasz i dyskutujesz ze swoimi argumentami.
Kiedy napisałem że to dotyczy wszystkich powołanych, wyraźnie zaznaczyłem że komendantów, zastępców już nie.
I twoja wiedza nie jest kompletna bo ja znam conajmniej kilkunastu komendantów, którzy ewidencjonują swój czas pracy nawet przekraczający 8 h. Powiem więcej przedkładają swojemu przełożonemu informację o tym gdzie byli co robili i w jakich godzinach. Tyle tylko że poza ewentualną nagrodą od przełożonego nic z tego nie mają.
Więc jak widzisz Twój świat to nie cały świat.
I to co pogrubiłem jest zgodne z prawem? W sensie, że nic z tego nie mają... W ustawie o PSP jest coś takiego jak rekompensata za przedłużony czas służby :straz:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Czy braknie kasy na PSP?
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 17, 2020, 21:04:25 »
Czy zauważyłeś może że wspomniana ustawa w pewnym konkretnym artykule widzi strażaka i kierownika jednostki organizacyjnej. To nie jest przypadek że ten zapis ma taką a nie inną formę.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Czy braknie kasy na PSP?
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 17, 2020, 21:14:34 »
Czy zauważyłeś może że wspomniana ustawa w pewnym konkretnym artykule widzi strażaka i kierownika jednostki organizacyjnej. To nie jest przypadek że ten zapis ma taką a nie inną formę.
Powiedz mi proszę co masz na myśli
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Czy braknie kasy na PSP?
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 17, 2020, 22:10:47 »
w moim przypadku, od kiedy zajmuję stanowiska kierownicze - zastępca, naczelnik wydziału - nie wpisuję "nadgodzin". Nie odbieram też ich, wychodząc wcześniej. Robota i tak musi być zrobiona. Większość kadry to doskonale rozumie. Ale jestem dyspozycyjny i pracuję poza godzinami służby. Jak wielu "codziennych".
Nie rejestrujemy tego, w ramach Polecenia zostania w służbie. I tylko tyle. Robota ma być zrobiona - to inny charakter służby niż w PB ale też ważny. Nie bardziej, nie mniej, ale conajmniej tak samo ważny.

Offline tuitam

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Czy braknie kasy na PSP?
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 17, 2020, 22:19:52 »
Zdarzyło Ci się, w systemie codziennym siedzieć przy kompie zamiast przy żonie? I co, wpisałeś to jako "nadgodziny"? U mnie, tego się nie praktykuje, choć codzienni pracują nie tylko będąc fizycznie w komendzie.

Pracuje jako biurowy. Bardzo dużo przed komputerem, zdecydowanie za dużo a jeszcze więc po godzinach. Rozpisuję każdą minutkę pracy, te minutki tworzą godziny, godziny tworzą dni. Przekazuję to mojemu przełożonemu, on z uśmiechem idzie i kładzie to na biurku komendanta. Identycznie robi owy przełożony i jego zastepca. Dlaczego robi tak cały nasz wydział? Bo od kilku komendantów wstecz nasz wydział uważany jest za nierobów a tak na serio od nas bardzo dużo zależy w funkcjonowaniu całej komendy...oni nas nie szanują ale my za to szanujemy swój czas, ten prywatny.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Czy braknie kasy na PSP?
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 17, 2020, 23:19:46 »
Czy zauważyłeś może że wspomniana ustawa w pewnym konkretnym artykule widzi strażaka i kierownika jednostki organizacyjnej. To nie jest przypadek że ten zapis ma taką a nie inną formę.

Tak najlepiej wszystko na tacy, zacząłeś dobrze od art 97  teraz jeszcze odszukaj w ustawie dlaczego kto i komu, wtedy 154.4 KP  i stanie się jasne dlaczego komendanci mają tak a nie inaczej.
Poza tym to najlepiej zapytać komendanta chyba wie dlaczego ma nienormowany czas pracy ( w końcu to komendant na pewno wie wszystko) lub jego przełożonego ( ten to już na 100% wie wszystko) a jak nie to wydział kadr KW (chociaż nie,  tam nie zapewne po miesiącu odpiszą że nie zajmą stanowiska lub że właśnie powołali zespół do wyjaśnienia tej kwestii).
Niestety jak widzisz wyszło mi że musisz rozkminić to sam  :mellow:

Nie wiem czy to dozwolone na tym forum ale polecam https://www.wpia.uw.edu.pl/pl/studia/studia-podyplomowe/studia-podyplomowe-prawa-pracy . Osobiście skończyłem (niestety za swoje, parę lat temu mój kolejny już komendant uznał że to bzdurne studia i PSP na to nie stać a nawet jakby było stać to po co)  świetna kadra skora do wyjaśniania konkretnych problemów, właściwie moim zdaniem powinien być to kierunek obowiązkowy dla kadry kierowniczej PSP.

ps* tak w ogóle to chciałbym zauważyć że Tytuł wątku mocno odbiega od prowadzonej w nim dyskusji do czego zresztą sam się w znacznym stopniu niestety przyczyniam.
Panie moderatorze proszę o możliwie niski wymiar kary.

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 221
Odp: Czy braknie kasy na PSP?
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 18, 2020, 10:04:30 »
Cytuj
Wiesz czego on w ogóle dotyczy.
wiem czego dotyczy i został przytoczony jako przykład (jest ich cała masa i dotyczą głównie policjantów); chodzi o to że w świetle tego wyroku (jak i wielu innych, również odpowiedzi na interpelacje poselskie, opinii prawnych) w przypadku administracyjno-prawnego  stosunku służby (nie pracy) nie ma zastosowania reguła wyrażona w art. 5 kodeksu pracy stanowiąca, że jeśli stosunek pracy pracowników regulują przepisy szczególne, przepisy kodeksu pracy stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami.
Cytuj
Uważasz, uważaj dalej twoja sprawa mi nic do tego.
tak, uważam że kodeks pracy obowiązuje nas tylko w zakresie w jakim odsyła do niego ustawa o psp (do Art 151.4 nie odsyła)
Cytuj
I jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy kierownikiem jednostki organizacyjnej a strażakiem
oświeć mnie proszę gdzie ustawa wprowadza podział na strażaków i kierowników jednostek organizacyjnych
"...Służbę w Państwowej Straży Pożarnej pełnią funkcjonariusze pożarnictwa, zwani dalej „strażakami” "
"...Art. 9a. Strażacy, o których mowa w art. 9 ust. 1 i 3, art. 12 ust. 1 oraz art. 13 ust. 1..." itd...";
art. 35 uopsp mówi o strażakach (czyli również komendantach)

Online wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Czy braknie kasy na PSP?
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 18, 2020, 11:15:50 »
Wracamy do tematu  :kwit: Braknie tej kasy na PSP czy nie :)
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Czy braknie kasy na PSP?
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 18, 2020, 11:43:09 »
j.o.blush dalej tylko na prv tak jak mod każe wracam do tematu wątku.
A wiec myślę że wskazana kwota to drobne w porównaniu do całego budżetu jakim dysponuje województwo i za bardzo tego nie odczują.