Autor Wątek: Quad-rejestracja  (Przeczytany 6473 razy)

Offline przydworek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Quad-rejestracja
« dnia: Grudzień 03, 2020, 13:43:09 »
Panowie jak macie zarejestrowane swoje quady? Czy nie macie problemów z przegladami?

Niby quad, który chcemy zakupić ma homologacje jako traktor,ale będąc na przeglądzie zapytałem diagnosty i powiedział, że powinno być pojazd samochodowy inny. Inaczej nie podbije przeglądu.

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 03, 2020, 15:04:01 »
Zależy od starostwa dla jednego to pojazd samochodowy inny, a dla drugiego traktor. Na naszą jednostkę zakupili z homologacja na traktor i diagnosta tłumaczył, że to najbardziej legalna opcja właśnie jest.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 03, 2020, 20:24:56 »
Cytuj
Zależy od starostwa dla jednego to pojazd samochodowy inny, a dla drugiego traktor. Na naszą jednostkę zakupili z homologacja na traktor i diagnosta tłumaczył, że to najbardziej legalna opcja właśnie jest.

chyba nie do końca

 Czy Quada można uznać  za ciągnik rolniczy?

 definicja ustawy mówi
 
44) ciągnik rolniczy - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości nie mniejszej niż 6 km/h, skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych;
 
pytanie czy nie powinno się stosować tego zapisu

37) pojazd używany do celów specjalnych - pojazd samochodowy przystosowany w sposób szczególny do przewozu osób lub ładunków, używany przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służbę Ochrony Państwa, Straż Graniczną, Służbę Celno-Skarbową, jednostki ochrony przeciwpożarowej, Inspekcję Transportu Drogowego i Służbę Więzienną;





« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2020, 20:40:40 wysłana przez jgk »

Offline Aquarius

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 148
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 03, 2020, 22:23:49 »
Nie wiem jak teraz, ale naście lat temu gdy quady dopiero pojawiały się w Polsce, homologowano je jako ciągniki rolnicze. Podejrzewam że uzyskanie takiej homologacji wtedy było najłatwiejsze.
Teraz, gdy spowszechniały, jest więcej pola do manewrowania.

Wydaje mi się że diagnosta nie ma za wiele do gadania. Jeśli masz w ręku świadectwo homologacji ciągnika rolniczego, to robi przegląd jak dla traktora. I tyle.

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 04, 2020, 11:06:40 »
W sumie jgk zgadzam się z TB w tej kwestii. Kilka lat temu jak moja komendą kupowała quada zmienialy się przepisy i jedynie jedna firma miała ważna homologację i była to właśnie homologacja na traktor. Definicje jak widać da się podciągnąć, chociaż ta druga bardziej pasuje. Nigdy nie było z tym żadnych problemów.

Offline st.straszak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 04, 2020, 17:21:16 »
I wtedy diagnosta poprosi o pokazanie wałka przekaźnika mocy. I jak nie ma (a prawdopodobnie nie ma) nie podbije przeglądu.
Kolega wyżej który zacytował tekst o pojeździe specjalnym ma rację.

Offline st.straszak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 04, 2020, 17:24:05 »
I do tego jeśli już zarejestrujesz sobie jako T3b (czytaj ciągnik) masz ograniczenie prędkości w poruszaniu się po drodze plus zapomnij o tym że będzie uprzywilejowany.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2020, 20:20:10 wysłana przez st.straszak »

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 04, 2020, 19:11:35 »
No właśnie podstawowy problem ciagnik rolniczy =max 30 km/h.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 04, 2020, 19:33:38 »
Jest natomiast jeszcze taki temat

 ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 167/2013
w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów rolniczych i leśnych..

Problem T3b

Brak spójności przepisów krajowych i przepisów unijnych odnośnie kategorii T3b.

W przepisach Unii europejskiej określono pojazdy rolnicze i dalej podział na ciągniki kołowe
„kategoria T3” obejmuje ciągniki kołowe o masie własnej w stanie gotowości do jazdy nieprzekraczającej 600 kg;.
„b” dla ciągników kołowych o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej większej niż 40 km/h;

W przepisach krajowych określono kategorie ciągniki rolnicze
T3: ciągniki kołowe o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej nieprzekraczającej 40 km/h i masie własnej, w stanie gotowości do jazdy, nieprzekraczającej 600 kg;.

Pojazd rolniczy ciągnik kołowy to nie jest ciągnik rolniczy w rozumieniu Ustawy PORD. (Brak podziału pojazdów rolniczych na ciągniki w odpowiednich kategoriach.)

Definicja ciągnika rolniczego (Ustawa):
Art. 2. 44) ciągnik rolniczy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości nie mniejszej niż 6 km/h, skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych;
T3b – pojazdy rolnicze ciągniki kołowe. (167/2013 Artykół 4 kategorie pojazdów)

„kategoria T” obejmuje wszystkie ciągniki kołowe; na końcu oznaczenia każdej z kategorii ciągników kołowych opisanych w pkt 2–8 dodaje się indeks „a” lub „b”, zależnie od prędkości konstrukcyjnej:

b) „b” dla ciągników kołowych o maksymalnej prędkości konstrukcyjnej większej niż 40 km/h;

4) „kategoria T3” obejmuje ciągniki kołowe o masie własnej w stanie gotowości do jazdy nieprzekraczającej 600 kg;

Jak dla mnie wystarczy że diagnosta powoła się na zapis który wytłuściłem gdzie kluczem jest słowo skonstruowany tak i tak i po przeglądzie bo jak zapiąć sprzęt rolniczy do Quada nie mówimy tu o przyczepce i haku który wedle przepisów nie musi być wbity w dowód jak w przypadku samochodu.Natomiast przy przeglądzie obowiązkowo w przypadku ciągnika rolniczego gaśnica oraz trójkąt o właściwych rozmiarach z tyłu pojazdu zapewne widzieliście wiele razy na ciągnikach rolniczych.
 Uprzywilejowanie przejdzie tyle że nikt nie mówi że aby je otrzymać trzeba złożyć papier do właściwego ministerstwa a nie zakładać na pałę samemu bo tak nam się podoba.


   
« Ostatnia zmiana: Grudzień 04, 2020, 20:07:19 wysłana przez jgk »

Offline st.straszak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 04, 2020, 20:22:14 »
Jednym słowem temat rejestracji T3b jest bardzo śliski, a z autopsji wiem że problemy się robią już na pierwszym przeglądzie.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 05, 2020, 11:40:46 »
Cytuj
   Jak dla mnie wystarczy że diagnosta powoła się na zapis który wytłuściłem gdzie kluczem   
Tak tylko informacyjnie RP w specjalnym stanowisku odrzuciła a właściwie nie uznała stosowania automatyzmu wyższości przepisów wspólnotowych nad krajowymi.
Wiec myślę ze żaden praktykujacy diagnosta na to nie pójdzie i piszę to jako soba posiadająca takowe uprawnienia. Za niewłaściwą kwalifikację pojazdu można je stracić a szkoda bo obecnie nie tak łatwo je uzyskać. 

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 05, 2020, 13:27:18 »
No proszę czyli możemy mieć  informację z pierwszej ręki od diagnosty.Zatem co zrobisz jeśli przyjedzie do Ciebie osoba Quadem z wpisem T3b jako ciągnik rolniczy.Podbijesz przegląd czy odmówisz.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 05, 2020, 15:08:06 »
Napisałem że mam uprawnienia a nie że aktualnie praktykuję.
I jakbym praktykował to bym podbił ale unijne przepisy nie miałby na to wpływu. To nie jest problem podbicia tylko potem właściwego zgodnego z kwalifikacją użytkowania pojazdu i problemów które to stwarza. Zakazy wjazdu ograniczenia w poruszaniu sie po niektórych drogach, limitu prędkości, odpowiedniej kat prawka jeśli chcemy ciągnąć przyczepkę.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2020, 15:31:18 wysłana przez pb11 »

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 05, 2020, 17:37:16 »
No cóż odpowiedz
Cytuj
I jakbym praktykował to bym podbił ale unijne przepisy nie miałby na to wpływu.
to zakładam że być może nie posiadasz aktualnej wiedzy w tym temacie.Mogę Ci powiedzieć że będąc w zeszłym roku na przeglądzie samochodem przede mną miał być wykonany przegląd pojazdu trójkołowego który figurował jako ciągnik rolniczy a  którego diagnosta nie zrobił odsyłając delikwenta po krótkiej wymianie zdań do osoby która dokonała pierwszego przeglądu.Z ciekawości zapytałem dlaczego nie wykonał badania w odpowiedzi padło że z systemu wynika że koleś odwiedził po drodze 2 inne stacje diagnostyczne gdzie również odmówiono mu badania.Widziałem to na własne oczy co więcej ponoć jest jakieś pismo z ITS aby zwracać uwagę na takie pojazdy jak również lawety które nie mogą mieć  uchwytów na burty.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2020, 19:24:45 wysłana przez jgk »

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 05, 2020, 20:03:47 »
Otóż myślę że posiadam. Napisałem też wcześniej że nie na żadną unijną modłę tylko zgodnie z przepisami krajowymi jako ciągnik rolniczy.   I quada jak najbardziej się da warunkiem jest odpowiednie jego dostosowanie do wymagań działu 4 rozporządzenia Jeśli przyjedziesz sobie od tak quadem kupionym i nie zmodyfikowanym w odpowiedni sposób to każdy diagnosta Cię odpali. Nadal jednak uważam że zarejestrowanie pojazdu tego typu na ciągnik rolniczy tak mocno ograniczy wykorzystanie jego możliwości że jest to całkowicie bezsensowne.
Mimo wszystko jak ktoś bardzo chce to się da tym bardziej jak ktoś zrobi z niego pojazd specjalny wtedy odpada dział 4.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2020, 20:39:47 wysłana przez pb11 »

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 05, 2020, 22:31:18 »
Generalnie dyskutujemy tyle że zasadniczo należy zadać pytanie czy quada należy uznać na ciągnik rolniczy skoro od 2016 doprecyzowano przepisy w  sprawie  pojazdów 3 lub 4 kołowych. Bo podchodząc do tematu z humorem za chwile ktoś zacznie osła utożsamiać z koniem tylko dlatego że ma 4 nogi i może robić to co koń. No ale skoro Quad to ciągnik rolniczy bo ktoś tak obszedł przepisy to może i osioł kiedyś będzie uważany za konia.Unia bodaj ślimaka uznała za rybę a warzywo za owoc to kto wie  ^_^
« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2020, 22:36:02 wysłana przez jgk »

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 05, 2020, 23:25:52 »
a nie prościej poszukać quada z homologacją?
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline przydworek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 06, 2020, 09:52:28 »
Oliwier quad ma homologację t3b - ciągnik

Offline st.straszak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 06, 2020, 15:52:30 »
Najprościej poszukać z homologacja L7e, później zmodyfikować, zarejestrować jako specjalny + uprzywilejowany i po temacie
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2020, 17:41:56 wysłana przez st.straszak »

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 06, 2020, 21:28:59 »
a nie prościej poszukać quada z homologacją?
Byle nie takich chińskich badziewi co trafiły ostanio do PSP .  :fiuu: :rofl: Co z tego że mają homolgacje jak sie nie nadają do straży .

Offline przydworek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 06, 2020, 22:08:44 »
Mamy wybranego Polarisa EPS 570 z większością dodatków  takie jak: podgrzewane manetki, kufer,  wyciagarka, pług, sygnalizacja ostrzegawcza, osłony dłoni plus do tego przyczepka zarówno do jego przewozu jak i do podczepienia.

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 07, 2020, 17:00:11 »
Mam w jednostce Polarsisa Sportsman 6x6 Diagnosta powiedział, że nie da rady zrobić na homologacji T3B pojazdu uprzywilejowanego  :gwiazdki:

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 07, 2020, 17:33:50 »
Słowa klucze: T3b, szanowny Pan Minister i warunki techniczne Rozdział 8.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 09, 2020, 14:07:30 »
a na jaką cholerę chcecie z tego robić pojazd uprzywilejowany?
Przecież to sprzęt do jazdy w terenie.  Naklejka STRAŻ wystarczy.
No chyba ze po lesie będziecie sarny płoszyć eło, eło, eło, eło, eło
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline przydworek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Quad-rejestracja
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 09, 2020, 15:44:35 »
Oliwier, a widzisz gdzieś pytanie o uprzywilejowanie? Przeczytaj pierwszy post.