Autor Wątek: Nasłuch sieci radiowej PSP  (Przeczytany 2398 razy)

Offline Dorian Koszalin 112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Koszalin 998-112
    • Koszalin 998-112
Nasłuch sieci radiowej PSP
« dnia: Listopad 28, 2020, 07:15:48 »
Dzień dobry

Jestem pasjonatą straży pożarnej i mam pytanie jak to teraz wygląda z nasłuchem straży pożarnej,chciałbym to urządzenie posiadać oczywiście pamiętając o tym że nie wolno nadawać na pasmach i żeby nie przekazywać informacji które usłyszę. Jak to teraz prawnie wygląda czy są potrzebne jakieś pozwolenia? Urządzenie by było w moim zaciszu domowym i służylo by mi tylko do odsłuchu-odbioru.

Proszę o odpowiedż osoby kompetentnej
Pozdrawiam
Koszalin 998-112

Offline dominques

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Nasłuch sieci radiowej PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 28, 2020, 10:10:02 »
Kupujesz skaner i słuchasz.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Nasłuch sieci radiowej PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 28, 2020, 10:58:39 »
Artykuł z 31 lipca 2020 roku:
Cytuj
Dla portalu niebezpiecznik.pl komentarz w tej sprawie przygotował dr Witold Zontek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalista od prawa karnego:


Moim zdaniem nasłuch częstotliwości policyjnych i innych jest legalny. Zgodnie z art. Art. 144. 1. Prawa telekomunikacyjnego – Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru. Tak więc nie można zabronić nam posiadać odbiornika nawet operującego w pełnym zakresie pasm.

Art. 267 par. 1 mówi o podłączeniu się do sieci telekomunikacyjnej. Z punktu widzenia technologii radia (niezmiennej od jego wynalezienia) wyemitowana fala radiowa jest pasywnie odbierana przez odbiornik. W tym rozumieniu nie mamy do czynienia z podłączeniem (ani połączeniem logicznym czy fizycznym w rozumieniu prawa telekomunikacyjnego). W przeciwieństwie do sieci radiowej jaką jest wi-fi, gdzie następuje komunikacja naszego urządzenia z urządzeniem nadawczym, w przypadku radia z niczym się nie łączymy. Pasywnie nasz komputer „słyszy” fale radiowe ruterów, ale nie komunikuje się z nimi dopóki my nie chcemy się połączyć (wpisanie hasła itp.)

Więc z tego powodu odpada 267 par. 1

Teoretycznie można pomyśleć o par. § 3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem. Tylko nie można uznać radia (nawet odbiornika profesjonalnego) za urządzenie podsłuchowe. Takowe musi charakteryzować się cechami specjalnie przystosowanymi do odbierania informacji w ponadstandardowy sposób. Radio takowych cech nie posiada.

Jeżeli natomiast sygnał radiowy jest szyfrowany i my go łamiemy i deszyfrujemy – wtedy jasne – 267 par. 1 k.k.
Źródło KLIK

Dwa słowa jeszcze ode mnie:
Popularne radia chińskie, nawet jeśli wyłączymy w nich programowo możliwość nadawania, dalej technicznie są do tego zdolne i wymagane jest do ich używania zezwolenie. Tylko te zezwolenie nie ma nic wspólnego ze strażą czy innymi służbami, tylko po prostu takie jest prawo żeby UKE mogło mniej więcej panować nad tym co się dzieje w eterze. Na mój gust, siedząc w domu po cichu można słuchać, a jak chce się być legalnym, to i na to są sposoby - czy to wykupienie "zezwolenia" w jednej z firm to oferujących, albo cała "ścieżka zdrowia" ze zdaniem egzaminów, nadaniem znaku i uzyskaniem zezwolenia "tradycyjnego". Co więcej, czy to jeden czy drugi sposób legalizacji finalnie łącznie z tanim chińskim radiem może w większości przypadków wyjść taniej niż skaner odbiorczy.
Sam jestem nasłuchowcem od kilku lat, jest to hobby które się względnie tanio zaczyna, ale górnej granicy kosztów prawie nie ma - bo im więcej się wyda, tym więcej (i dalej) się słyszy. Na najtańszym sprzęcie efekty mogą być dość... rozczarowujące. W każdym razie strażakom nasłuchiwanie korespondencji pomaga w przyswojeniu zasad jej prowadzenia, obyciu, redukcji stresu podczas nawiązywania łączności radiowej - zwłaszcza wśród "świeżaków" i ratowników z jednostek rzadko wyjeżdżających.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Dorian Koszalin 112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Koszalin 998-112
    • Koszalin 998-112
Odp: Nasłuch sieci radiowej PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 28, 2020, 19:21:23 »
Ktoś z was na portalu używa nasłuchu z BEOFANG-nie jest to reklama,jak się sprawdza?
Pozdrawiam
Koszalin 998-112

Offline dominques

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Nasłuch sieci radiowej PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 28, 2020, 20:53:38 »
Boa ma funkcje nadawania, więc w świetle Twojego pytania odpada.

Offline Turbol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Nasłuch sieci radiowej PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 28, 2020, 21:12:32 »
Boa ma funkcje nadawania, więc w świetle Twojego pytania odpada.
Dyskusja jest niezwykle szeroka i niejednoznaczna w tym temacie. Tak ma funkcje nadawania. Nie jest urządzeniem podsłuchowym z zakorzenia. W jaki sposób nie nadawając włączasz się do sieci? Oczywiście mowa o sieci analogowej. DMR, Tetra zupełnie inne bajki i tu już kwestia jest o wiele bardziej skomplikowana. 
Ja polecam jednak drogę tradycjyjną :)
Pozdrawiam wszystkich krótkofalowców
73

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Nasłuch sieci radiowej PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 29, 2020, 12:18:04 »
Ktoś z was na portalu używa nasłuchu z BEOFANG-nie jest to reklama,jak się sprawdza?
Wiele osób ma/używa, ja od Bao zaczynałem i dalej mam ten egzemplarz. Do nasłuchu jest spoko, dobrą ma czułość nawet, ale... No powiedzmy sobie szczerze, to nie jest tak że na krótkiej antence uzyskamy jakieś oszałamiające wyniki. I nawet te reklamowane super metrowe antenki wkręcane do radia dużo nie dadzą - właściwie to masz marne szanse usłyszeć różnicę.

Aktualnie używam stacjonarny skaner Uniden z anteną na maszcie 4m(+3m) i SDR Airspy. Za cenę samej anteny można kupić jakieś 3 Baofengi, za SDR lub skaner 4-6 sztuk. Osprzętu typu okablowanie, maszty, odgromniki i różne inne przydatne szpargały nie liczę. Radia przewoźne łapię wszystkie w zasięgu 10-15km, rekordowo najdalej 25km. Ręczniaki na dużej mocy (5W) to najdalej z 3km. Także zasięg w stosunku do kosztów inwestycji to jest... no cóż, bez szału. Oczywiście domowa stacja nasłuchowa ma też projekt "fazy trzeciej" z masztem wolnostojącym 10m i anteną GP, ale tutaj koszty już idą w tysiące, a przypuszczam że przy dobrych wiatrach bym poprawił zasięg o max. 5-10km.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Dorian Koszalin 112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Koszalin 998-112
    • Koszalin 998-112
Odp: Nasłuch sieci radiowej PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 30, 2020, 13:48:08 »
Ja chcę tylko do odbioru tylko żeby słyszeć i tyle reszta funkcji mnie nie interesuję
Pozdrawiam
Koszalin 998-112