Autor Wątek: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym  (Przeczytany 8455 razy)

Offline kana

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« dnia: Listopad 22, 2020, 09:02:10 »
Proszę o pomoc w odnalezieniu pisma które parę lat wcześniej  przyszło z KG i przypominało o obowiązku pełnego umundurowania przy działaniach strażaków z podziału oraz operacyjnych jeśli przyjeżdżają. Sprawa dość pilna i proszę pomoc

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 22, 2020, 09:41:02 »
Jak się nie umiecie dogadać w jednej KM/P to żadne pismo nie pomoże..

Offline Morfen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 22, 2020, 11:50:44 »
Jak się nie umiecie dogadać w jednej KM/P to żadne pismo nie pomoże..

I po co takie durne komentarze? Jak nie masz nic ciekawego do napisania to w jakim celu piszesz? Żeby się dowartościować?  :wall:

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 22, 2020, 13:40:10 »
strażaków z podziału oraz operacyjnych jeśli przyjeżdżają

Nieubrany operacyjny przyczepił się do nieubranego strażaka pb?  :szalony:
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 22, 2020, 15:18:43 »
Proszę o pomoc w odnalezieniu pisma które parę lat wcześniej  przyszło z KG i przypominało o obowiązku pełnego umundurowania przy działaniach strażaków z podziału oraz operacyjnych jeśli przyjeżdżają. Sprawa dość pilna i proszę pomoc
Nie bardzo kojarzę o jaki dokument może chodzić więc jeśli możesz dorzuć jakichś jeszcze informacji aby mniej więcej chociaż teczkę do której mogło to trafić namierzyć.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 22, 2020, 15:26:07 »
A może Kolega tabelę mundurową dla Kadry komendy robi i ma wątpliwość, czy zamawiać dla członków grupy operacyjnej UPSy.
U mnie codzienni, poza dowódcami jrg UPS ów nie mają, a jeżdżą do działań.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 22, 2020, 15:54:26 »
A może Kolega tabelę mundurową dla Kadry komendy robi i ma wątpliwość, czy zamawiać dla członków grupy operacyjnej UPSy.
U mnie codzienni, poza dowódcami jrg UPS ów nie mają, a jeżdżą do działań.
A co to UPS?  :rofl: :rofl:
Wiesz jaki to archaizm  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 22, 2020, 21:04:23 »
A może Kolega tabelę mundurową dla Kadry komendy robi i ma wątpliwość, czy zamawiać dla członków grupy operacyjnej UPSy.
U mnie codzienni, poza dowódcami jrg UPS ów nie mają, a jeżdżą do działań.
A co to UPS?  :rofl: :rofl:
Wiesz jaki to archaizm  :wacko:
Musisz ironizować, zawsze? Akcja budzi reakcję. Mówię UPS i moi młodzi wiedzą, o co chodzi. Tu chyba też. Kiedyś używałem określenia "nomex" i też było wiadomo.
Pomożesz pytającemu, czy nabijamy posty?

Offline kana

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 22, 2020, 21:23:41 »
Dzięki za odzew. Próbuje przypomnieć sobie więcej szczegółów tego pisma . Napewno było napisane przypomnienie o stosowaniu pelnego ubrania specjalnego i tez osobny akapit o pracownikach systemu codziennego i napewno było to z KG. To było dość dawno i w głowie został tylko główny temat pisma. To było CHYBA jak KG był gen. Suski

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 22, 2020, 21:48:17 »
Jeśli myślę o ty. Samym piśmie  to tam było o "pełnym umundurowaniu", ale dla tych co bezpośrednio wykonują czynności ratowniczych na miejscu. Np kdr szczebla taktycznego nie jest ubrany w ubranie specjalne a dowódczo- sztabowe. I taki operacyjny zawsze powie, że dowodzi na poziomie taktycznym  :straz:

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 22, 2020, 21:54:52 »
Było pisemko za Leśnego o stosowaniu środków ochrony indywidualnej stosownie do tego w której strefie prowadzonych działań sie znajdujemy (niezależnie od poziomu dowodzenia). I zgadza sie był akapit o tym że obowiązuje to wszystkich obecnych na terenie akcji.

Natomiast za Suskiego było przypomnienie o stosowaniu pełnego i właściwego umundurowania przy udzielaniu wywiadów i informacji mediom w tym informacji udzielanych z miejsca prowadzenia działań
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2020, 22:04:17 wysłana przez pb11 »

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 22, 2020, 21:56:59 »
@kana, a jaki jest sens pytania?
bo, moim zdaniem, codzienny pełniąc funkcję oficera operacyjnego jest ewentualnie KDR na poziomie taktycznym - czyli nie działa bezpośrednio w strefie zagrożenia, lecz na granicy lub poza nią - nie potrzebuje UPS'a/nomexu/ubrania specjalnego.
Oczywiście, te funkcje pełnią również dowódcy (dowódca, z-ca dowódcy) JRG. Oni również, w moim przypadku, zasilają stan JRG i pełnią służby w PB. Dlatego mają UPS'y, maski itp.
Jeśli na miejsce zdarzenia przybywa "codzienny", w charakterze oficera operacyjnego/członka grupy operacyjnej, nie pcha się w strefę zagrożenia, bo nie wzmacnia SIS tylko wspiera KDR'a lub przejmuje dowodzenie na poziomie taktycznym - poza strefą.
W sytuacji COVIDowej doszło do tego, że PB może być wzmacniane codziennymi. Ale nawet UPSów nie posiadają... czy ich badania lekarskie pozwalają na wejście w strefę? Stan "wyższej konieczności"?
Napisz, co jest podstawą Twego pytania.
ps.
wchodząc w "strefę", jako codzienny, zakładam na łeb hełm, bo to podstawa bhp. Barki mi się zrosną, ręce też, ale czachę chronić trzeba - moi codzienni robią tak samo.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 22, 2020, 22:22:55 »
bo, moim zdaniem, codzienny pełniąc funkcję oficera operacyjnego jest ewentualnie KDR na poziomie taktycznym - czyli nie działa bezpośrednio w strefie zagrożenia, lecz na granicy lub poza nią - nie potrzebuje UPS'a/nomexu/ubrania specjalnego.
Oczywiście, te funkcje pełnią również dowódcy (dowódca, z-ca dowódcy) JRG. Oni również, w moim przypadku, zasilają stan JRG i pełnią służby w PB. Dlatego mają UPS'y, maski itp.
Jeśli na miejsce zdarzenia przybywa "codzienny", w charakterze oficera operacyjnego/członka grupy operacyjnej, nie pcha się w strefę zagrożenia, bo nie wzmacnia SIS tylko wspiera KDR'a lub przejmuje dowodzenie na poziomie taktycznym - poza strefą.
W sytuacji COVIDowej doszło do tego, że PB może być wzmacniane codziennymi. Ale nawet UPSów nie posiadają... czy ich badania lekarskie pozwalają na wejście w strefę? Stan "wyższej konieczności"?
Napisz, co jest podstawą Twego pytania.
ps.
wchodząc w "strefę", jako codzienny, zakładam na łeb hełm, bo to podstawa bhp. Barki mi się zrosną, ręce też, ale czachę chronić trzeba - moi codzienni robią tak samo.
Ile lat nie miałeś do czynienia ze służbą na PB i operacyjną? To nie jest sarkazm czy ironia...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 22, 2020, 22:35:52 »
19 lat. Tyle już będzie... Czas teraźniejszy, mam do czynienia.
Trochę w KP, trochę w KW, trochę w JRG. A i delegowany do KG byłem.
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2020, 22:40:17 wysłana przez Strażak wro »

Offline kana

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 22, 2020, 23:21:20 »
pb11 a jest może szansa że masz dostęp do pisma które było za Leśnego? Może to właśnie to.

Strażak Wro w systemie codziennym pracuje też 11 i 12 i oni mogą dowodzić interwencyjnie, dalej u mnie w KP służbę oficera operacyjnego pełnią aspiranci którzy niestety nie mają uprawnień do taktycznego dowodzenia

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 221
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 23, 2020, 01:21:13 »
Cytuj
aspiranci którzy niestety nie mają uprawnień do taktycznego dowodzenia
Uprawnionymi do kierowania działaniem ratowniczym są: (...) na poziomie taktycznym – osoby wymienione w pkt 1, strażacy Państwowej Straży Pożarnej posiadający kwalifikacje do zajmowania stanowisk  aspiranckich (...) Art. 22 ust 1a pkt 2 ustawy o ochronie przeciwpożarowej.

Swoją drogą dziwne to zwyczaje że strażacy systemu codziennego  "wyznaczeni przez komendanta do kierowania w jego imieniu i na jego polecenie" czy też zobligowani do przejęcia interwencyjnego nie mają badań, komory, kompletu umundurowania czy innych pierdół typu "upoważnienie do pracy w sieci radiowej".
Jutro poszukam tego pisma ale u mnie nawet jak "d-ca nieetatowej grupy operacyjnej" jedzie na miejsce to nawet jeżeli nie ma w aucie założonej kurtki od specjalnego (bo niewygodnie) to na miejscu od razu się ubiera w komplet. Jak przejmie kierowanie to sobie ustala kto jak będzie ubrany (w zależności od zagrożenia i warunków atm). I jak nie ma zamiaru przejmować kierowania to nie jedzie. Taki zwyczaj.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 23, 2020, 08:21:25 »
W zasadzie, rodzaj badań określa rozporządzenie. A to, czy taka osoba może brać udział w działaniach to inna sprawa. Jak w skierowaniu do lekarza masz wpis dot. charakteru pracy "udział w działaniach rat. Gaśniczych" i lekarz potem po badaniach (w moim przypadku lekarz decyduje, które mam zrobić) podpisuje mi na zaświadczeniu do kiedy ważne, jakie stanowisko i dodatkowe info np: kierowca pojazdu, praca na wysokości, udział w działaniach - to chyba mam badania? Czy nie?
 Komore mam normalnie a nawet częściej, KPP też, ubrania specjalnego nie mam bo mi nie przysługuje  :wacko: i jestem ubrany w to co mam czyli DS, za to -  pełne :rofl:.
A i jeszcze upoważnienie do pracy w sieci - formalnie, upowazniona jest osoba, która raz na 5 lat przeszła szkolenie i potwierdziła to wlasnorecznym podpisem. Komendant powinien mieć ewidencje (listę) tych upoważnionych. Żadnego dokumentu dodatkowego tym bardziej noszonego ze sobą mieć nie trzeba - wg obowiązującej u nas interpretacji instrukcji ws łączności. Takowe szkolenie maja u nas wszyscy mundurowi.
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2020, 08:33:21 wysłana przez sorbent »

Offline Morfen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 23, 2020, 09:48:34 »
Ciekawy temat zrobi się po wejściu nowego ubrania koszarowego/służbowego, bo wydaje mi się, że w takim ubraniu raczej nikt dowodził nie będzie, nawet na szczeblu taktycznym.

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 221
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 23, 2020, 10:07:54 »
sorbent - mój wpis nie miał na celu wywołania jakiś kontrowersji czy niepotrzebnej polemiki;
po prostu dziwię się że są komendy gdzie właściwy przełożony najpierw przydziela zadania (członkostwo w nieetatowej grupie operacyjnej) jednocześnie nie dając narzędzi do ich wykonywania (przytoczony przez Ciebie brak ubrania specjalnego).
w mojej opinii jeżeli funkcjonariusz pełni w ngo czy schodzi na służby na podział powinien mieć badania co rok, maskę, ubrania specjalne i inne formalne "pierdoły".
i nie bardzo rozumiem skąd takie podejście - bo jeśli oszczędności to bardzo pozorne

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 23, 2020, 16:37:12 »
A po co codziennym co roku? Rozporządzenie określa czasookresy badań. Jeśli zgodnie z rozporzadzeniem masz wpisane stanowisko, warunki "specjalne" pracy to jest ok. Lekarz robi wywiad, wie na czym polega mój udział w działaniach, podpisuje mi na trzy lata to powiedz dlaczego mam chodzić co rok?
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2020, 17:58:41 wysłana przez sorbent »

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 23, 2020, 16:49:10 »
Ciekawy temat zrobi się po wejściu nowego ubrania koszarowego/służbowego, bo wydaje mi się, że w takim ubraniu raczej nikt dowodził nie będzie, nawet na szczeblu taktycznym.
Przypominam, że 01 KG w wywiadzie on line w odniesieniu do nowych ubrań koszatrowo/służbowych wyraźnie powiedział, że niedopuszczalny jest udział strażaka bez kompletnego ubrania specjalnego. Tym samym dał do zrozumienia, że przy działaniach będzie tylko bojowe, a nie jak niektórzy przebierańcy: biuro kds a podział np. dół od koszarówki a góra bojowe :gwiazdki:

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 23, 2020, 16:54:11 »
Niektórzy to jeszcze tak jeżdżą ubrani do pożaru i uwaga wchodzą w aparacie że tak powiem w ogień. Dziwi mnie to że ani przełożeni, ani oni sami nie widzą w tym problemu.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 23, 2020, 18:01:32 »
Niektórzy to jeszcze tak jeżdżą ubrani do pożaru i uwaga wchodzą w aparacie że tak powiem w ogień. Dziwi mnie to że ani przełożeni, ani oni sami nie widzą w tym problemu.
A widziałeś kiedykolwiek, któregokolwiek Komendanta Wojewódzkiego, lub przedstawicieli KG lub samego KG w czymś innym niż ubranie DS w w zimę z kurtka w lato bez? Ja nie widziałem póki co. Ciekawe jak będą jeździć po wprowadzeniu nowych sortów. Było nie było sa to 8 godzinni wiec przykład dla innych 8 godzinnych.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 23, 2020, 18:17:20 »
Ostanie zdjęcie na stronie KG PSP zrobione podczas pożaru opon, gdzie stoi pan brygadier i dwóch ochotników świadczy tylko o tym, jakie pojęcie o swoim zabezpieczeniu mają ludzie na wysokich kierowniczych stanowiskach (oczywiście nie wszyscy). Także czego my oczekujemy, że jakiś komendant ubierze się w pełny US, albo oficer przez niego wyznaczony?

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Pismo z KG o umundurowaniu specjalnym
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 23, 2020, 18:20:14 »
Przecież to zdjęcie zostało zrobione przy jedzeniu kiełby. Po co mu tam ubranie specjalne? Żeby się grochówką nie poparzyć?
Trochę rozsądku. ŚOI dobiera się adekwatnie do zagrożenia występującego w miejscu działań strażaka lub grupy strażaków a nie na zasadzie "bo tak ma być i już".