Autor Wątek: Ubranie specjalne jaki kolor  (Przeczytany 16519 razy)

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 16, 2021, 20:03:50 »
akurat odpowiedzieć karnie mogą nawet gdy nie dojdzie do wypadku. w raziw wypadku mogą być dodatkowo problemy z odszkodowaniem.

Offline lesny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 17, 2021, 01:28:20 »
Chce wam się takie głupoty pisać. CNBOP niczego szczególnego nie potwierdza, a szczególnie w zakresie bezpieczeństwa ubrań. Przestańcie promować tą fikcję.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 17, 2021, 08:31:34 »
Chce wam się takie głupoty pisać. CNBOP niczego szczególnego nie potwierdza, a szczególnie w zakresie bezpieczeństwa ubrań. Przestańcie promować tą fikcję.

oczywiscie. zarówno w sprawie ubrań jak i pozostałego sprzętu. ale nie zmienia to tego jak wyglądają przepisy.

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 17, 2021, 09:05:29 »
Chce wam się takie głupoty pisać. CNBOP niczego szczególnego nie potwierdza, a szczególnie w zakresie bezpieczeństwa ubrań. Przestańcie promować tą fikcję.

Za to Ty nie piszesz głupot. A swoje mądrości potwierdzasz jakąś wiedzą... Kupujcie dalej sorty w lumpeksie u Niemca. Wasza sprawa.

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 18, 2021, 20:24:55 »
Pytałem czy duzo tansze sa te niemieckie zamienniki? Dla mnie bez znaczenia czy podarty 20 letni nomeks czy kilkuletnia niemiecka używka, obydwa bez CNBOP.

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 19, 2021, 11:21:35 »
Pytałem czy duzo tansze sa te niemieckie zamienniki? Dla mnie bez znaczenia czy podarty 20 letni nomeks czy kilkuletnia niemiecka używka, obydwa bez CNBOP.
A jeśli wolno spytać, kupujesz tak sobie, bo praktyczne, bo lubisz, bo taki masz kaprys, czy też chcesz kupić do użycia podczas działań ratowniczych?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 19, 2021, 14:22:45 »
Dajcie se siana... Doskonale znacie realia, to jest to samo co było z samochodami z zagranicy - "lepszy" i "bezpieczniejszy" 40-letni Star czy Jelcz, niż 15-letni MAN czy Scania bo nie ma kwitu. Na szczęście w kwestii aut to już prawie przeszłość.

Ale w kwestii takich np. ubrań to sytuacja wygląda o wiele gorzej. Bo o ile jak jednostka kupuje jakieś auto nowe w kraju, to może być ono nieergonomiczne, mało funkcjonalne, ale bezpośredniego zagrożenia dla załogi stanowić nie będzie. Niestety tego samego o najtańszych nowych ubraniach powiedzieć nie można.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 19, 2021, 18:10:01 »
W jednostce mam Ubranie R Fire Max 2 bez znaczka CNBOP. Ubranie zostało zakupione u krajowego przedstawiciela R. Ubranie zostało dostarczone wraz z świadectwem dopuszczenia. Na hełmach od R też nie mam znaczka CNBOP.

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 20, 2021, 00:02:11 »
Pytałem czy duzo tansze sa te niemieckie zamienniki? Dla mnie bez znaczenia czy podarty 20 letni nomeks czy kilkuletnia niemiecka używka, obydwa bez CNBOP.
A jeśli wolno spytać, kupujesz tak sobie, bo praktyczne, bo lubisz, bo taki masz kaprys, czy też chcesz kupić do użycia podczas działań ratowniczych?
Spie w koszarowce, ale mi sie zaczela nudzic. Probowalem w nomeksie starym, ale podarty i mi zimno. Pomyslalem ze ogarne sobie jakiegos fajnego piaska do snu, ale szkoda mi dac 4 tys na piżamę dlatego pytam. Metke CNBOP juz mam bo mi Babcia wyszyla i sobie dokleje tylko ten nomeks po pieniadzach potrzebuje, nawet kilka, jakbym sie spocil w nocy.

Offline darek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 20, 2021, 12:13:11 »
Pytałem czy duzo tansze sa te niemieckie zamienniki? Dla mnie bez znaczenia czy podarty 20 letni nomeks czy kilkuletnia niemiecka używka, obydwa bez CNBOP.
A jeśli wolno spytać, kupujesz tak sobie, bo praktyczne, bo lubisz, bo taki masz kaprys, czy też chcesz kupić do użycia podczas działań ratowniczych?
Spie w koszarowce, ale mi sie zaczela nudzic. Probowalem w nomeksie starym, ale podarty i mi zimno. Pomyslalem ze ogarne sobie jakiegos fajnego piaska do snu, ale szkoda mi dac 4 tys na piżamę dlatego pytam. Metke CNBOP juz mam bo mi Babcia wyszyla i sobie dokleje tylko ten nomeks po pieniadzach potrzebuje, nawet kilka, jakbym sie spocil w nocy.

Koniec tematu. Pożarnictwo zostaw profesjonalistom. Czy to zawodowcom, czy ochotnikom.

Offline michcu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 20, 2021, 13:20:59 »
Pytałem czy duzo tansze sa te niemieckie zamienniki? Dla mnie bez znaczenia czy podarty 20 letni nomeks czy kilkuletnia niemiecka używka, obydwa bez CNBOP.
A jeśli wolno spytać, kupujesz tak sobie, bo praktyczne, bo lubisz, bo taki masz kaprys, czy też chcesz kupić do użycia podczas działań ratowniczych?
Spie w koszarowce, ale mi sie zaczela nudzic. Probowalem w nomeksie starym, ale podarty i mi zimno. Pomyslalem ze ogarne sobie jakiegos fajnego piaska do snu, ale szkoda mi dac 4 tys na piżamę dlatego pytam. Metke CNBOP juz mam bo mi Babcia wyszyla i sobie dokleje tylko ten nomeks po pieniadzach potrzebuje, nawet kilka, jakbym sie spocil w nocy.

Koniec tematu. Pożarnictwo zostaw profesjonalistom. Czy to zawodowcom, czy ochotnikom.

Niestety na tym forum profesjonalistów bardzo niewielu. Wielu się o tym przekonało.
Do widzenia, czołem!

Offline lesny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 23, 2021, 00:32:45 »
Dajcie se siana... Doskonale znacie realia, to jest to samo co było z samochodami z zagranicy - "lepszy" i "bezpieczniejszy" 40-letni Star czy Jelcz, niż 15-letni MAN czy Scania bo nie ma kwitu. Na szczęście w kwestii aut to już prawie przeszłość.

Ale w kwestii takich np. ubrań to sytuacja wygląda o wiele gorzej. Bo o ile jak jednostka kupuje jakieś auto nowe w kraju, to może być ono nieergonomiczne, mało funkcjonalne, ale bezpośredniego zagrożenia dla załogi stanowić nie będzie. Niestety tego samego o najtańszych nowych ubraniach powiedzieć nie można.
W UE nawet najtańsze ubrania ochronne dla strażaków muszą spełniać wymagania odpowiednich norm zharmonizowanych. Jeśli je spełniają to domniema się ze są bezpieczne (o ile kupisz właściwe ubranie i z odpowiednim poziomem bezpieczeństwa). Koniec i kropka. CNBOP nie robi żadnych dodatkowych badań dotyczących bezpieczeństwa strażaków a jedynie dodatkowe badania, które nic nie wnoszą w zakresie bezpieczeństwa (nikt w Europie ich nie robi i jakoś pożary są gaszone). Przestańcie uwiarygadniać tą instytucję bo w tej formule już dawno się wyczerpała i jest bardziej problemem niż pomocą. Otwórzcie oczy! 

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 23, 2021, 08:36:12 »
Dajcie se siana... Doskonale znacie realia, to jest to samo co było z samochodami z zagranicy - "lepszy" i "bezpieczniejszy" 40-letni Star czy Jelcz, niż 15-letni MAN czy Scania bo nie ma kwitu. Na szczęście w kwestii aut to już prawie przeszłość.

Ale w kwestii takich np. ubrań to sytuacja wygląda o wiele gorzej. Bo o ile jak jednostka kupuje jakieś auto nowe w kraju, to może być ono nieergonomiczne, mało funkcjonalne, ale bezpośredniego zagrożenia dla załogi stanowić nie będzie. Niestety tego samego o najtańszych nowych ubraniach powiedzieć nie można.
W UE nawet najtańsze ubrania ochronne dla strażaków muszą spełniać wymagania odpowiednich norm zharmonizowanych. Jeśli je spełniają to domniema się ze są bezpieczne (o ile kupisz właściwe ubranie i z odpowiednim poziomem bezpieczeństwa). Koniec i kropka. CNBOP nie robi żadnych dodatkowych badań dotyczących bezpieczeństwa strażaków a jedynie dodatkowe badania, które nic nie wnoszą w zakresie bezpieczeństwa (nikt w Europie ich nie robi i jakoś pożary są gaszone). Przestańcie uwiarygadniać tą instytucję bo w tej formule już dawno się wyczerpała i jest bardziej problemem niż pomocą. Otwórzcie oczy!
Chyba nie zrozumiałeś sensu wypowiedzi. Nikt tu raczej nie popiera CNBOP w obecnej formie. Ale w przypadku wypadku prokurator z pewnością zapyta gdzie był certyfikat i nie będzie go obchodziło że w Europie te ubrania są używane bo w Polsce obowiązuje polskie prawo, a póki co CNBOP jest wymagane.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 23, 2021, 16:24:48 »
Chyba nie zrozumiałeś sensu wypowiedzi. Nikt tu raczej nie popiera CNBOP w obecnej formie. Ale w przypadku wypadku prokurator z pewnością zapyta gdzie był certyfikat i nie będzie go obchodziło że w Europie te ubrania są używane bo w Polsce obowiązuje polskie prawo, a póki co CNBOP jest wymagane.
Właśnie to miałem na myśli.

Swoją drogą jakim cudem "impregnowane trudnopalnie" (do kilku prań) bawełniaki dostają u nas dopuszczenie pozostaje tajemnicą.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline lesny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 24, 2021, 18:16:50 »
Chyba nie zrozumiałeś sensu wypowiedzi. Nikt tu raczej nie popiera CNBOP w obecnej formie. Ale w przypadku wypadku prokurator z pewnością zapyta gdzie był certyfikat i nie będzie go obchodziło że w Europie te ubrania są używane bo w Polsce obowiązuje polskie prawo, a póki co CNBOP jest wymagane.
Właśnie to miałem na myśli.
Obawiam, się, że i tu nie macie racji. Sąd rozpatrując daną sprawę analizuje wszelkie aspekty. Zapewniam was, że żaden sędzia nie przyjmie na wiarę, że ubranie które ma papiery CNBOP jest z założenia czyste a np. to samo ubranie ale bez kwitów już jest bezużyteczne i jest zapewne przyczyną wypadku (lub innego problemu). Przecież to oczywiste, że tak nie jest. Już sam fakt, że certyfikat CNBOP dotyczy nowych ochron (czy szerzej urządzeń; lub ewentualnie pewne aspekty bada się po kilku procesach czyszczenia, ale nie użytkowania) powoduje, że każdy przypadek jest szczegółowo badany. A przecież prawdopodobieństwo problemu z nowym ubraniem jest co oczywiste mocno ograniczone. Co innego ubezpieczenie, ale ci naciągacze wykorzystają każdy pretekst (a i nawet bez pretekstu) by nie wypłacić Wam odszkodowania.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2021, 00:01:35 wysłana przez lesny »

Offline motoonn

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 21, 2021, 22:32:00 »
Forumowicze,mam takie pytanie czy zawsze musimy wyjeżdżać do zdarzeń w ubraniu specjalnym(bojowym)? widziałem,że są kombinezony przykładowo czerwone czy można w nich wyjeżdżać przykładowo do wypadków itp?

Offline Ira

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 22, 2021, 10:55:58 »
Forumowicze,mam takie pytanie czy zawsze musimy wyjeżdżać do zdarzeń w ubraniu specjalnym(bojowym)? widziałem,że są kombinezony przykładowo czerwone czy można w nich wyjeżdżać przykładowo do wypadków itp?

Odpowiadając na twoje pytanie - nie. Kombinezony o których piszesz występują w specjalistycznej grupie poszukiwawczo-ratowniczej, medycznej, wysokościowej, chemicznej, wodno-nurkowej. Kolejnym odstępstwem są zdarzenia w których strażak nie wchodzi do strefy zagrożenia, ubranie dowódczo-sztabowe.

Offline Jomior

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 24, 2022, 08:15:07 »
W sumie jest to umowne. OBecnie kolor nie ma aż takiego znaczenia. O wiele wazniejsze są parametry danego ubrania. To jak chroni oraz jakie ma właściwości.
Od siebie polecam szczególnie Rosenbauer. Firma Rosenbauer prezentuje nowe ubranie bojowe FIRE MAX 3, które stworzono w celu zapewnienia maksymalnej ochrony dla strażaków, z jednoczesnym zagwarantowaniem doskonałego komfortu noszenia.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 11, 2022, 20:04:35 »
Z tym tylko że ubrania dowódczo-sztabowe przeznaczone są wyłącznie dla kadry PSP.
Niestety jest spora grupa TURBO Prezesów, Naczelników i Komendantów Gminnych, którzy w ten sposób się dowartościowują.
Zresztą na jednym z portali aukcyjnych już pojawiły się ubrania zbliżone wyglądem do nowego wzoru dla PSP z naszywkami OSP.
Tak więc tylko czekać na wysyp TURBOLI w musztardowych ciuszkach.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 12, 2022, 21:22:43 »
Tak więc tylko czekać na wysyp TURBOLI w musztardowych ciuszkach.
Już są koszarówki musztardowe/piaskowe dostępne... Trochę śmieszy to, jako że w koszarówkach nigdy problemem nie był kolor, tylko krój i ogólna praktyczność oraz wygoda.

Natomiast ogólnie jest taki mały problem, że koszarówek nie ma czym zastąpić - to co nosi PSP, to jak z KDS-em, jest umudurowaniem PSP, czyli no nie bardzo... Ale to już inny, grubszy temat, który by musiał sprecyzować do czego OSP używa koszarówek i czy one nam w ogóle do czegokolwiek są potrzebne. A jeśli tak - to do czego.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE