Autor Wątek: Ubranie specjalne jaki kolor  (Przeczytany 16524 razy)

Offline motoonn

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Ubranie specjalne jaki kolor
« dnia: Listopad 11, 2020, 13:24:12 »
Witajcie mam pytanie słyszałem,że ubranie specjalne czarne/granatowe będą powoli wychodziły z użytku na rzecz ubrań specjalnych piaskowych.Czy w waszych jednostkach tez tak jest czy po prostu taka moda nastała i wszyscy kupują teraz piaskowe?

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 330
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 11, 2020, 20:14:40 »
Nowe wytyczne KG w sprawie umundurowania dotyczą OSP KSRG, czyli idąc tym tokiem zarządzenia należy kupować ubrania zgodnie z tymi wytycznymi. Z tego co wiem OSP poza systemem nie mają narzuconego ubrania specjalnego.
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline Tomek58

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 11, 2020, 22:41:23 »
Kupujcie piaskowe, warto kupić mniej kompletów ale lepszych, tak jak kolega napisał jest rozporządzenie i powinno się już przerzucać na te piaskowe. Wiadomo można kupić zwykły czarny za 1500zł, tylko pytanie czy warto..

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 13, 2020, 08:06:16 »
Kolor ubrania jest określony jeśli kupujecie ubrania z dotacji KSRG, MSWiA. Czasem w regulaminach innych dotacji jest napisane, że musi być zgodne z OPZ ale nie zawsze więc trzeba to sprawdzać.

Kolor jasny ma tę zaletę, że lepiej widać zabrudzenia oraz w lecie jest w nich nieco chłodniej. Oczywiście ciemne ubranie też się brudzi ale jak strażak wie, że ma wyprać ubranie to nie ma większego znaczenia jaki ono ma kolor.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 13, 2020, 12:54:32 »
Kupujcie piaskowe, warto kupić mniej kompletów ale lepszych, tak jak kolega napisał jest rozporządzenie i powinno się już przerzucać na te piaskowe. Wiadomo można kupić zwykły czarny za 1500zł, tylko pytanie czy warto..
Można też kupić bardzo dobrej jakości granatowy za 3000-4000. Cena i jakość nie zależą od koloru.

Użytkownik wybiera kolor albo ze względu na to czy musi z racji warunków dotacji lub ze względu na indywidualne preferencje.
Tak jak napisał Fistach, kolor jasny ma tę zaletę, że lepiej widać zabrudzenia oraz w lecie jest w nich nieco chłodniej. Jeśli jednak ktoś woli ciemne a nawyk prania ma już w sobie wyrobiony, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby kupić dobre granatowe.
U mnie kupuje się jasne i będziemy się tego trzymać, ale bądźmy uczciwi i nie wprowadzajmy w błąd, że każde jasne jest super a ciemne jest be. Powtórzę: jakość nie jest zależna od koloru.

Offline basti007

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 13, 2020, 16:36:33 »
Nowe wytyczne KG w sprawie umundurowania dotyczą OSP KSRG, czyli idąc tym tokiem zarządzenia należy kupować ubrania zgodnie z tymi wytycznymi. Z tego co wiem OSP poza systemem nie mają narzuconego ubrania specjalnego.

dotyczy tylko jak kupujesz z dotacji z KSRG, MSWiA.  Nikt mi nie zabroni zakupic dla osp z ksg innego wzoru z pozyskanych dotacji o ile nie jest tam ujete ze muszi byc zgodne z OPZ.  My mamy piaskowe Raptory NXT firmy Scantex i nie narzekamy.

Offline motoonn

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 14, 2020, 09:10:08 »
Pytam ogólnie bo słyszałem na ostatnim spotkaniu w naszej jednostce,że teraz jak będą kupowane nowe ubrania specjale to w kolorze piaskowym.I nie wiedziałem czy to nakazane jest odgórnie czy podążanie za obecnym trendem.

Offline Tomek58

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 14, 2020, 15:57:12 »
Kupujcie piaskowe, warto kupić mniej kompletów ale lepszych, tak jak kolega napisał jest rozporządzenie i powinno się już przerzucać na te piaskowe. Wiadomo można kupić zwykły czarny za 1500zł, tylko pytanie czy warto..
Można też kupić bardzo dobrej jakości granatowy za 3000-4000. Cena i jakość nie zależą od koloru.

Użytkownik wybiera kolor albo ze względu na to czy musi z racji warunków dotacji lub ze względu na indywidualne preferencje.
Tak jak napisał Fistach, kolor jasny ma tę zaletę, że lepiej widać zabrudzenia oraz w lecie jest w nich nieco chłodniej. Jeśli jednak ktoś woli ciemne a nawyk prania ma już w sobie wyrobiony, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby kupić dobre granatowe.
U mnie kupuje się jasne i będziemy się tego trzymać, ale bądźmy uczciwi i nie wprowadzajmy w błąd, że każde jasne jest super a ciemne jest be. Powtórzę: jakość nie jest zależna od koloru.
Napisałem zwykłe za 1500 bo obocnie one przeważają w osp poza ksrg, wiem że są czarne bardzo dobrej jakości. Sam do niedawna miałem ciemny z rosenbauera, ale tak jak piszą koledzy wyżej raz że pranie, dwa to większy komfort jeśli chodzi o temperatury, warto jeszcze dodać że nasza widoczność w tych ubraniach jest również znacznie większa

Offline rocky323

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 14, 2020, 19:30:33 »
Kupujcie piaskowe, warto kupić mniej kompletów ale lepszych

Dostałem do OSP ostatnio 5 tysięcy dotacji od sponsora i kupiłem 3 ubrania FHR008 z wkładem własnym OSP.  No i mi tu jeden przedstawiciel pewnej firmy zaczął robić wywody że nie kupiłem ubrań za 3500zł/sztuka bo bezpieczeństwo ratownika większe itp. Na pytanie skąd wziąć fundusze na takie ubrania będąc w OSP spoza KSRG to też miał odpowiedź, ale jest Polska A i Polska B gdzie to nie jest takie oczywiste. A nie oszukujmy się że nieliczne OSP prowadzą jakieś bardziej skomplikowane czynności ratownicze. Większości to i nomex za 1500zł starczy. A jak ja mam potem chłopu wytłumaczyć, że za dotacje kupiliśmy jedno ubranie dobre zamiast 3 ubrań(całkiem fajnych).

Poza tym lepiej mieć 12 nomexów za 1800zł niż 6 za 3600zł. No co? Połowa będzie chodziła w tych za 3600 a połowa w UPS?

Niech każdy kupuje co mu wygodnie. Mogą być nawet i czerwono skoro użytkownicy widzą sens stosowania tego koloru.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 15, 2020, 18:03:47 »
Dostałem do OSP ostatnio 5 tysięcy dotacji od sponsora i kupiłem 3 ubrania FHR008 z wkładem własnym OSP.  No i mi tu jeden przedstawiciel pewnej firmy zaczął robić wywody że nie kupiłem ubrań za 3500zł/sztuka bo bezpieczeństwo ratownika większe itp. Na pytanie skąd wziąć fundusze na takie ubrania będąc w OSP spoza KSRG to też miał odpowiedź, ale jest Polska A i Polska B gdzie to nie jest takie oczywiste. A nie oszukujmy się że nieliczne OSP prowadzą jakieś bardziej skomplikowane czynności ratownicze. Większości to i nomex za 1500zł starczy. A jak ja mam potem chłopu wytłumaczyć, że za dotacje kupiliśmy jedno ubranie dobre zamiast 3 ubrań(całkiem fajnych).
Poza tym lepiej mieć 12 nomexów za 1800zł niż 6 za 3600zł. No co? Połowa będzie chodziła w tych za 3600 a połowa w UPS?
Moim zdaniem jak najbardziej słuszna decyzja... Prawie rok temu do mojej JRG trafiło ponad 30 szt. ubrań firmy Milena Bis i powiem ci, że trochę się wystraszyłem bo wszyscy tylko Ballyclare itp... Ubrania w przetargu kosztowały sporo poniżej 3000 zł (za 3 częściowy komplet zgodny z OPZ KG) co jeszcze bardziej martwiło bo jakość i cena zwykle są proporcjonalne ale... Po 700 zdarzeniach powiem tylko na 30 ubrań uszkodzeniu uległo jedno które uległo rozdarciu na szwie pod pachą co zostało naprawione w ramach gwarancji po około 10 dniach.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline motoonn

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 15, 2020, 19:44:47 »
To ogólnie mówiąc kolor piaskowy wskazany bo tędy podążamy,ale nie warto na siłę wydawać pieniędzy ma Rosenbauery lub Ballyclare?
A jeszcze jedno pytanie wystarczy materiał nomex czy już lepiej szukać PBI?

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 15, 2020, 20:54:02 »
Nomex - lepiej kupić więcej ubrań z nomexu niż mniej z PBI. Do tego PBI jest sztywniejsze.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 16, 2020, 20:17:45 »
Nomex - lepiej kupić więcej ubrań z nomexu niż mniej z PBI. Do tego PBI jest sztywniejsze.
uwaga !!!
NOMEX oznacza że jest to materiał Dupont a nie meta para nidza ch wie co :)
drugie membrana PTFE
trzecie i to robi robote podszewka !!!
te 3 parametry decyduja o parametrach ubrania
kolor nie ma znaczenia

Offline Roni

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 17, 2020, 12:23:46 »
Czy istnieje jakiś cień szansy że nastąpią zmiany w OPZ dla jednostek z KSRG i zostanie zniesiony wymóg zakupu ubrań 3-częściowych ?

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 17, 2020, 13:50:20 »
Czy istnieje jakiś cień szansy że nastąpią zmiany w OPZ dla jednostek z KSRG i zostanie zniesiony wymóg zakupu ubrań 3-częściowych ?
KG PSP , Podchorążych :) tam trzeba pisać , mysle że wielu zainteresowanych
a dla twojej informacji 90% OSP kupuje 2 cześciowe :)

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 17, 2020, 16:06:32 »
Nomex - lepiej kupić więcej ubrań z nomexu niż mniej z PBI. Do tego PBI jest sztywniejsze.
uwaga !!!
NOMEX oznacza że jest to materiał Dupont a nie meta para nidza ch wie co :)
drugie membrana PTFE
trzecie i to robi robote podszewka !!!
te 3 parametry decyduja o parametrach ubrania
kolor nie ma znaczenia
Racja @mariuszp - użyłem błędnego ale powszechnie używanego skrótu myślowego :)

Czy istnieje jakiś cień szansy że nastąpią zmiany w OPZ dla jednostek z KSRG i zostanie zniesiony wymóg zakupu ubrań 3-częściowych ?
Generalnie różni się to między komendami. Jedne zezwalają na zakup 2 częściowych a inne nie. Generalnie dobrym pomysłem jest zakup 4 kompletów 3 częściowych, i położenie kurtek lekkich w samochodzie bojowym -  tak aby w razie potrzeby można było sobie z nich skorzystać.

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 29, 2020, 17:50:17 »
Wiadome, że z dotacji KSRG zakup nomeksu dla OSP musi być zgodny z OPZ (OPZ to jakaś uchwała/rozporządzenie?).

A jak do tego ma się regulamin umundurowania ZOSP z 12 grudnia 2019(najnowszy jaki znalazłem, ss w załączniku):
Z pkt a) wynika, że trzeba mieć granat.
Z pkt b) wynika, że są jakieś spodnie lekkie w kolorze piaskowym dla OSP?  :gwiazdki:
Pkt c) to odwołanie do rozporządzenia z 2007 roku, które było aktualizowane w 2018 roku z tego co się doszukałem?

Moim zdaniem regulamin umundurowania dla strażaka OSP jest przedawniony i nie zaktualizowany. No chyba, że nie umiem szukać. Proszę o wyjaśnienie osoby znające temat.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Zakub

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 30, 2020, 13:41:03 »
OPZ - Opis Przedmiotu Zamówienia

Z punktu a) wynika że jedną z opcji jest granat bo punkt c) dotyczy tych samych części ubioru i punk a) i c) należy traktować jako a) lub c)

Co do punktu b) to kurtka lekka jest częścią ubrania trzyczęściowego z punktu c) i do tego nie mam zastrzeżeń jednak według mojej wiedzy na dzień dzisiejszy w Polsce nie ma dostępnych spodni lekkich posiadających certyfikat CNBOP

Rozporządzenie z 2007 roku dotyczy CNBOP. Gdyby punkt c) miał treść " ubranie trzyczęściowe posiadające certyfikat CNBOP " to punkt ten miał by dokładnie tą samą treść tylko bez podawania całego tytułu aktu prawnego.

I podsumowując:

Regulamin nie jest przedawniony tylko oderwany od rzeczywistości jak cały związek ZOSP. Co więcej ten regulamin w żadnym stopniu nie obowiązuje żadnej OSP bo każda OSP to osobne stowarzyszenie i nikt jej nic nie może narzucić.

Jeśli chodzi o zakup ubrań:
    - Jeśli kupujesz z dotacji są dwie opcje:
         - w warunkach dotacji jest zapis że ubranie musi myć zgodne z OPZ i musisz kupić złote trzy częściowe
         - w warunkach dotacji nie ma żadnego zapisu o OPZ i kupujesz to co ci pasuje i ma CNBOP
    - Nie kupujesz ich z dotacji więc bierzesz to co ci pasuje i ma CNBOP

Uważam że nie ma sensu oszczędzać na jakości żeby kupić więcej bo wystarczająco się naoglądałem nomexów za 1500zł które miały miesiąc czasu, kilka akcji na koncie i już kwalifikowały się do wycofania ze względu na uszkodzenia podczas gdy te za kilka tysięcy po kilku latach i po praniu wyglądały jakby były nowe.

Offline motoonn

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 07, 2021, 13:18:53 »
Mam pytanie a czy ubranie musi mieć cnbop?Mam możliwość zakupienia w dobrej cenie ubrania Rosenbauera PBI ale na etykiecie wszytej nie ma oznaczenia cnbop czy takie ubranie można użytkować u nas?

Offline Karol1965

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 07, 2021, 13:51:20 »
Mam pytanie a czy ubranie musi mieć cnbop?Mam możliwość zakupienia w dobrej cenie ubrania Rosenbauera PBI ale na etykiecie wszytej nie ma oznaczenia cnbop czy takie ubranie można użytkować u nas?
Podpytaj dystrybutora o to czy ma CNBOP gdzieś  na  fb widziałem  ubranie bez,, magicznego znaczka" na metce A CNBOP miało.Użytkować możesz ale jeśli doszłoby do jakiegoś wypadku może być nieciekawie

Offline motoonn

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 07, 2021, 14:09:56 »
Ubranie niczym się nie różni od tego zakupionego w sklepie w naszym kraju oprócz braku magicznego znaczka  :o

Offline Karol1965

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 07, 2021, 18:04:20 »
Ubranie niczym się nie różni od tego zakupionego w sklepie w naszym kraju oprócz braku magicznego znaczka  :o
Jaki model ubrania?

Offline motoonn

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 08, 2021, 17:02:03 »
Widziałem na różnych aukcjach rosenbauer fire max 3,na etykietach nie ma oznaczenia cnbop-pib,przeważnie wszystko po niemiecku.

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 15, 2021, 00:14:06 »
Dużo tańsze są takie "niemieckie" ubrania specjalne bez metki CNBOP?

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
Odp: Ubranie specjalne jaki kolor
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 16, 2021, 18:40:56 »
Niestety ubrania zakupione w innym kraju nie mają CNBOP. Pomimo że to może być ten sam model. Teoretycznie nic to nie znaczy. W praktyce jeżeli dojdzie do wypadku to osoby, które wyposażyły strazaka w ubranie bez świadectwa dopuszczenia mogą odpowiedzieć karnie. Zastanowił bym się zatem z kupnem po taniości sprzętu niewiadomego pochodzenia.