Autor Wątek: Czas dotarcia zastępu na miejsce pożaru.  (Przeczytany 7891 razy)

Offline Fi4m@?#

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Czas dotarcia zastępu na miejsce pożaru.
« dnia: Październik 21, 2020, 20:20:22 »
Witam, ile czasu ma zastęp na dotarcie na miejsce zdarzenia (pożaru) po przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora? Czy ktoś może mnie naprowadzić na przepisy w tym temacie?

Offline Zakub

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Czas dotarcia zastępu na miejsce pożaru.
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 21, 2020, 20:51:46 »
Zależy od kategorii dróg dojazdowych z jednostki do miejsca akcji.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Czas dotarcia zastępu na miejsce pożaru.
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 21, 2020, 21:33:59 »
Zależy od kategorii dróg dojazdowych z jednostki do miejsca akcji.
????? Co to ma do rzeczy ?
     kolego Fi4... - zobacz na stronie KG zasady organizowania działań w KSRG np. w zakresie podstawowym ratownictwa technicznego, zobacz rozporządzenie w sprawie organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego a w szczególności paragraf 8 pkt 2 i pkt 4 pkkt 2.
   A to cytat z jednego z wystąpień pokontrolnych NIK z działań PSP i OSP - "Wszystkie  przypadki  przekroczenia  czasu dojazdu  ratowników  z  PSP  do  zdarzenia,  tj.  ponad  8 i  15  minut  (łącznie  50  przypadków z badanego  okresu)  były  analizowane,  a  przyczyny  zdefiniowane  jako  wynikające  z błędnych wskazań   osób   powiadamiających   o   zdarzeniu   lub   korków   i   zatorów   na   „przeciążonej” autostradzie." . I mogę Ci powiedzieć, że rzeczywiście czasy dojazdów pierwszych sił i środków OSP czy PSP (to bez znaczenia) do zdarzenia w zakresie podstawowym dysponowanych do akcji jest stale monitorowany. Kilkukrotnie miałem wątpliwą "przyjemność" pisania wraz z wydziałem operacyjnym w naszej komendzie wyjaśnienia do KW dlaczego czas dojazdu był za długi wg nich.
pozdrawiam

Offline Zakub

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Czas dotarcia zastępu na miejsce pożaru.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2020, 23:35:30 »
Czytałem kiedyś dokument z KG w którym podane były prędkości dla różnych kategorii dróg na podstawie których należało obliczać czas dojazdu.
Jeśli aktualnie ktoś ustalił na sztywno czas na 8 i 15 minut to ... musi być nie zbyt mądry i ciekaw jestem jak osiągnąć te czasy na powiatach gdzie z JRG na koniec powiatu jest 30 km a miejscowe OSP wyjeżdża po 15-20 minutach.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Czas dotarcia zastępu na miejsce pożaru.
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 22, 2020, 08:17:08 »
Określenie granic czasowych dojazdu jest konieczne w procesie planowania aby mieć jakiś punkt odniesienia. Problemem jest iż z analiz czasu dojazdu niewiele wynika.
W moim powiecie brakuje conajmniej 3 posterunków JRG aby spełnić kryterium 15 minut a często dojazd w 8 minut to jakiś cud.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 330
Odp: Czas dotarcia zastępu na miejsce pożaru.
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 09, 2020, 21:09:14 »
Czas 8 minut dotyczy miasta w którym JRG stacjonuje, poza terenem miasta jest to 15 minut.
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"