Autor Wątek: Zmiana systemu kształcenia PSP i OSP  (Przeczytany 3345 razy)

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.356
Zmiana systemu kształcenia PSP i OSP
« dnia: Październik 14, 2020, 19:47:49 »
https://remiza.com.pl/zmiany-w-ksztalceniu-psp/
Ciekawią mnie wasze opinie w temacie... 
Szczególnie OSP ma przeżyć duże zmiany  :rofl:

Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Online mish3lls

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 681
Odp: Zmiana systemu kształcenia PSP i OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 14, 2020, 19:52:53 »
KKZ w jeden rok. Ciekawe czy od września do czerwca. Bo jak teraz chłopaki kończ, a egzamin dopiero w maju to nie jest takie dobre rozwiązanie. :fiuu:

Offline bobek998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 229
Odp: Zmiana systemu kształcenia PSP i OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 14, 2020, 20:43:06 »
KKZ w jeden rok. Ciekawe czy od września do czerwca. Bo jak teraz chłopaki kończ, a egzamin dopiero w maju to nie jest takie dobre rozwiązanie. :fiuu:

A jakie zasady naboru na ta aspirantke? Zaocznym też będą brać już matury plus skierowanie?

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 468
Odp: Zmiana systemu kształcenia PSP i OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 14, 2020, 20:46:31 »
"Mój ból, jest większy niż Twój" , od dawna uważałem, że korpus aspirantów powinien zostać skrócony bo powtórki materiału , stanowią znaczącą część programową.

Offline joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Zmiana systemu kształcenia PSP i OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 14, 2020, 21:43:02 »
Poroniony pomysł z kształceniem ochotników. Jakie obciążenie komend powiatowych? Ośrodki szkolenia już są niewydolne, a chętnych na szkolenie podstawowe jest co roku wielu. Razy liczba powiatów w województwie i zaczyna robić się spora liczba. A to tylko szkolenie podstawowe, a gdzie miejsce na pozostałe szkolenia. Widzę również tłum chętnych na dojeżdżanie do takich ośrodków, jestem ciekawy czy również będzie się to odbywało w weekendy. To zwykłe wylewanie dziecka z kąpielą. Wystarczy wrócić do systemu szkolenia z 2006 r. - szkolenia rozdzielone. Nie będzie przeciążenia ochotników.
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2020, 23:49:52 wysłana przez joker26 »

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Zmiana systemu kształcenia PSP i OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 14, 2020, 22:30:06 »
Szkolenie OSP
Powinno odbywać się w dwóch etapach tak jak to miało miejsce kilka lat temu.
Dodatkowo szkolenie on-line, praktyka w macierzystej jednostce a w PSP wyłącznie egzamin o dużym stopniu trudności.
Natomiast SGSP już dawno powinno ograniczyć wiedzę kadetów z obliczania wytrzymałości belki dwustronnie podpartej na rzecz specjalizacji.
Prewencja, operacyjna, logistyka, PB, administracja to diametralnie różne zadania i SGSP w chwili obecnej nie jest w stanie przygotować wyspecjalizowanych kadr do realizacji zadań w tych komórkach organizacyjnych.



PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 364
Odp: Zmiana systemu kształcenia PSP i OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 15, 2020, 00:00:25 »
Szkolenie OSP
Powinno odbywać się w dwóch etapach tak jak to miało miejsce kilka lat temu.
Dodatkowo szkolenie on-line, praktyka w macierzystej jednostce a w PSP wyłącznie egzamin o dużym stopniu trudności.
Natomiast SGSP już dawno powinno ograniczyć wiedzę kadetów z obliczania wytrzymałości belki dwustronnie podpartej na rzecz specjalizacji.
Prewencja, operacyjna, logistyka, PB, administracja to diametralnie różne zadania i SGSP w chwili obecnej nie jest w stanie przygotować wyspecjalizowanych kadr do realizacji zadań w tych komórkach organizacyjnych.
co d SGSP, uważam (jako absolwent) że daje podstawy do przygotowania kadry PSP w każdym kierunku. Podstawy. Sądzisz, że jakakolwiek uczelnia stworzy "wyspecjalizowaną kadrę"? Nie, bo doświadczenia zawodowego nie zastąpisz praktyką. Ale możesz/powinieneś uzupełniać. Pojmiesz siły działające na belkę dwustronnie podpartą, zrozumiesz mechanikę wody przy prędkości zbliżonej do prędkości światła - ogarniesz prewencję/operacyjną na poziomie standardowej KP. Dla twojego rozwoju zawodowego, praktyka na PB przez min. rok jest niezbędna. Dlaczego? By oficer wiedział, co to pożarnictwo i nauczył się tego w warunkach odmiennych niż JRG SGSP, gdzie jest idealnie. Uwierz mi, SGSP daje podstawy, praktykę zdobywasz w czasie służby, jeśli masz możliwość i chęci.
Uważam, że potencjał absolwentów (większości) SGSP jest duży i można dać im możliwość do dalszego rozwoju. Z pewnością nie na stanowisku 13, bo trudno nauczyć się w systemie stacjonarnym, po ogólniaku, kierowania większymi akcjami. Doświadczenie wygrywa tu z edukacją. Ale połączenie edukacji (w tym, tej belki) z doświadczeniem może uratować życie chłopakom, przy akcji...

I nie jestem dydaktykiem, by wypowiadać się w tym temacie. Ale, mówiąc szczerze, wqrwiają mnie teksty tych, którzy na SGSP się nie dostali i uważają, co uważają. Bądźmy trochę obiektywni...
« Ostatnia zmiana: Październik 15, 2020, 00:06:54 wysłana przez Strażak wro »

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Zmiana systemu kształcenia PSP i OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 15, 2020, 08:46:40 »
SGSP kończy się z tytułem inżyniera (po kontynuacji magistra). Oczywiście sprawdzili Panowie, jakie elementy muszą być zawarte w systemie kształcenia aby taki tytuł uzyskać - może właśnie z tego wynikają te belki itp.
Odrębnym tematem jest, czy tytuł inż. jest niezbędnie konieczny - ale to już inna bajka i inne przepisy np. dotyczące zajmowania stanowisk no i druga strona medalu - wiele tematów spoza straży można wykonywać mając tytuł inżyniera :fiuu: