Autor Wątek: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany  (Przeczytany 17297 razy)

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 16, 2020, 14:23:30 »
wasyl- to co napisane w ksiązce nie ma nic do rzeczy, bo np. jest też napisane w innym dokumencie że kierującym Komendą w dniu .... jest 02- i co uważasz że on ma prawo używac kryptonimu 01?
Poza tym u mnie podczas zastępowania mnie w rubryce był wpis w/z. Oczywiście co podwórko to inne zasady.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 16, 2020, 16:12:50 »
wasyl- to co napisane w ksiązce nie ma nic do rzeczy, bo np. jest też napisane w innym dokumencie że kierującym Komendą w dniu .... jest 02- i co uważasz że on ma prawo używac kryptonimu 01?
Poza tym u mnie podczas zastępowania mnie w rubryce był wpis w/z. Oczywiście co podwórko to inne zasady.
Mylisz się!
Nie zamierzam się nad tym rozwijać ale cześć kryptonimów jest przypisana na stałe do konkretnych ludzi np. 01 a 13 jest zmienny nie jest przypisany do "etatu".
No ale cóż zaścianek ma swoje prawa albo pamięć emeryta jest ulotna  :rofl: (nie obrażaj się to żart)
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.911
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #52 dnia: Październik 16, 2020, 19:16:31 »
wasyl- to co napisane w ksiązce nie ma nic do rzeczy, bo np. jest też napisane w innym dokumencie że kierującym Komendą w dniu .... jest 02- i co uważasz że on ma prawo używac kryptonimu 01?
Poza tym u mnie podczas zastępowania mnie w rubryce był wpis w/z. Oczywiście co podwórko to inne zasady.
Mylisz się!
Nie zamierzam się nad tym rozwijać ale cześć kryptonimów jest przypisana na stałe do konkretnych ludzi np. 01 a 13 jest zmienny nie jest przypisany do "etatu".
No ale cóż zaścianek ma swoje prawa albo pamięć emeryta jest ulotna  :rofl: (nie obrażaj się to żart)
To na zmianie służbowej jest kilku 13 - tu? Nie ma w nazewnictwie i przekazywaniu info " zgłoś się do pełniącego obowiązki d-cy zmiany"...podaje swój rzeczywisty kryptonim.
A u mnie 13 to świętość i obsługuje 121 i wszystkie wyjazdy.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #53 dnia: Październik 16, 2020, 19:28:53 »
@SIUSIEK
A nie? Przez kilkanaście lat służby nie spotkałem się z sytuacją, żeby było inaczej. Kryptonimem 13 posługuje się strażak, który w rozkazie dzienny na dany dzień wyznaczony jest jako dowódca zmiany. Niezależnie od etatu jaki zajmuje.
To od was własnie się dowiadujemy, że są jakieś wybitne miejsca w Polsce, gdzie jest inaczej  :gwiazdki: Czy macie też tak, że jeśli strażak na etacie d-cy zastępu w danym dniu jest obsadzony jako kierowca, to nadal przedstawia się jako 15 albo 16? Albo jeśli dowódca sekcji zamieni się z dowódcą innej zmiany na służby i jednego dnia jest dwóch dowódców zmian na służbie, to obaj są 13 czy jeden z nich jest 13,5?
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2020, 19:37:10 wysłana przez rafal.bula »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 16, 2020, 19:38:07 »
To na zmianie służbowej jest kilku 13 - tu? Nie ma w nazewnictwie i przekazywaniu info " zgłoś się do pełniącego obowiązki d-cy zmiany"...podaje swój rzeczywisty kryptonim.
A u mnie 13 to świętość i obsługuje 121 i wszystkie wyjazdy.
U mnie wczoraj na służbie było dwóch dowódców zmiany (etatowych) ze zmiany 2 i 3 (ten z 2 zmiany za człowieka na L4)... I co obaj są 13?
No przecież to świętość  :rofl:
Litości...
Rozkaz decyduje kto jest 13...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 16, 2020, 21:08:48 »
Mnie też uczono, że ogolnie kryptonimy z KP plus 8 h JRG są przypisane do stanowiska - 01, 02, 05, 11, 12 - natomiast z JRG 24 h do funkcji - w domyśle pełnionej - w danym dniu.

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 216
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 17, 2020, 10:04:30 »
wasyl- to co napisane w ksiązce nie ma nic do rzeczy, bo np. jest też napisane w innym dokumencie że kierującym Komendą w dniu .... jest 02- i co uważasz że on ma prawo używac kryptonimu 01?
Poza tym u mnie podczas zastępowania mnie w rubryce był wpis w/z. Oczywiście co podwórko to inne zasady.
wz to mozesz komus wniosek na urlop podpisac np. jak nie ma dowodcy zmiany. ale jak jako dowodca sekcji dowodze w danym dniu zmiana nie wyobrazam sobie zeby nie uzywac innego kryptonimu jak 13...chyba w kpb jestem wpisany w rubryce dowodca zmiany...

Offline krytyk

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 17, 2020, 22:10:24 »
@SIUSIEK
A nie? Przez kilkanaście lat służby nie spotkałem się z sytuacją, żeby było inaczej. Kryptonimem 13 posługuje się strażak, który w rozkazie dzienny na dany dzień wyznaczony jest jako dowódca zmiany. Niezależnie od etatu jaki zajmuje.
To od was własnie się dowiadujemy, że są jakieś wybitne miejsca w Polsce, gdzie jest inaczej  :gwiazdki: Czy macie też tak, że jeśli strażak na etacie d-cy zastępu w danym dniu jest obsadzony jako kierowca, to nadal przedstawia się jako 15 albo 16? Albo jeśli dowódca sekcji zamieni się z dowódcą innej zmiany na służby i jednego dnia jest dwóch dowódców zmian na służbie, to obaj są 13 czy jeden z nich jest 13,5?
Dokładnie tak powinno być: funkcję dowódcy zmiany 13 pełni  osoba wyznaczona w rozkazie dziennym i wpisana do KPB na to stanowisko. W moim przypadku musiał to być min. dowódca sekcji, chociaż na taką osobę musiała być osobna zgoda 11 lub 12. Pozostali na zmianie d-cy zastępów używali swoich kryptonimów. Kilka lat wstecz inspekcja KG PSP zakwestionowała brak wpisu w KPB w rubryce : d-ca zmiany, kiedy obowiązki d-cy pełnił tego dnia d-ca sekcji. :wall:

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 18, 2020, 12:49:40 »
Oczywiście, że w rubryka KPB gdzie widnieje d-ca zmiany musi być wypełniona, ale pod nieobecność właściwego d-cy zmiany wpisywać sie powinno W/Z . Ja np. jak zastępowałem d-cę na innej zmianie to też wpisywałem W/Z .

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 18, 2020, 13:35:46 »
Oczywiście, że w rubryka KPB gdzie widnieje d-ca zmiany musi być wypełniona, ale pod nieobecność właściwego d-cy zmiany wpisywać sie powinno W/Z . Ja np. jak zastępowałem d-cę na innej zmianie to też wpisywałem W/Z .
Officer, nie wiem kiedy odchodziłeś na EM-kę, ale zapytaj chłopaków, z którymi pracowałeś jak jest teraz. Być może, jak jeszcze pełniłeś służbę, to tak było u Was lub w innych jednostkach (chyba w zdecydowanej mniejszości w kraju). Ale ten wątek dotyczy czasów teraźniejszych, więc nie obraź się, ale to co było kiedyś (miesiąc, rok, pięć lat temu) nie ma znaczenia.

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #60 dnia: Październik 18, 2020, 23:45:02 »
Teraz w większości kraju jest elektroniczna KBP i żadne dopiski przy nazwiskach nie wchodzą w grę. Zresztą gość (zastępujący) bierze pełną odpowiedzialność i najczęściej ma etat zastępcy dowódcy zmiany więc w czym problem? Straż nie upadnie na kolana bo Pan dowódca zmiany na urlopie jest...

Offline zeroberto

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 19, 2020, 11:38:42 »
Teraz w większości kraju jest elektroniczna
Chyba nie tego kraju.. ale fakt nad tym mógłby w końcu ktoś popracować.. Bo jak widać w cywilizowanych miejscach się da..
"Nie boję się armii lwów prowadzonej przez owce, boję się armii owiec prowadzonej przez lwy"

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 19, 2020, 13:25:14 »
Scyzoryk- osoba pytająca zadała pytanie , a przede wszystkim "... dlaczego tak, z czego to wynika, jaki powód, jeśli widzieliście jakieś zalecenia wytyczne to również proszę o ich przytoczenie." Odpowiedziałem jak było za moich czasów i niestety lub stety nic się nie zmieniło. Jeżeli inaczej jest w innych komendach to przyłączam się do nowego i proszę o wskazanie wytycznych, a jeszcze konkretnie PRZEPISÓW, które mówią o tym, że np. d-ca zastępu ma PRAWO uzywać kryptonimu przypisanego dla STANOWISKA d-ca zmiany, nawet jeśli go zastępuje na zmianie oraz dlaczego i na jakiej podstawie PRAWNEJ nie wpisuje się w rubryce d-ca zmiany KPB dopisku w/z lub po. jeżeli nie ma się w swoim zaszeregowaniu takiego stanowiska?
Proszę o konkrety, a nie o głupawe komentarze.
Pozdrawiam 

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 19, 2020, 14:34:17 »
A w SWD wpisujesz d-cę zmiany, jeśli etatowy jest na wolnym, czy nie wpisujesz? "13" to kryptonim przypisany do funkcji, a nie do konkretnego Kowalskiego w KP. A funkcja ta musi być pełniona każdego dnia.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 19, 2020, 15:01:50 »
PRZEPISY PRAWNE STANOWISKA
Chłopie, kryptonim 13 jest przypisany do funkcji dowódcy zmiany. Nie do stanowiska etatowego. Nie wiem gdzie znalazłeś takie przepisy, że kryptonimy 13-17 są przywiązane do etatów.
Powtórzę moje pytanie - jeśli jednego dnia jest na służbie dwóch strażaków na etacie dowódcy zmiany to obaj są 13? Nie twórz swojego prawa. Na tym forum są też młodzi strażacy, którym niepotrzebnie mącisz w głowach. Opanuj się proszę.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 19, 2020, 15:13:23 »
Kolego kilka postów wyżej, wiem że to nie ładnie ale odpowiem pytaniem na pytanie:
A na jakiej podstawie prawnej mamy pisać w/z lub p.o. w KPB. Skoro w zakresie czynności osoby mają wpisane, że w przypadku nieobecności [...] pełnią funkcję dowódcy zmiany???
Pozdrawiam.

Offline Maaz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 19, 2020, 16:24:15 »
Dowódca JRG rozkazem wyznacza strażaka posiadającego odpowiednie kwalifikacje do pełnienia funkcji Dowódcy zmiany niezależnie od posiadanego stanowiska służbowego. Skoro wyznacza dowódcę zmiany to nie w/z ani p.o. Rozkaz nie musi mieć uzasadnienia ani podstawy prawnej.

Online joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 19, 2020, 16:58:03 »
Rozkaz nie musi mieć podstawy prawnej? Jesteś pewny?
Dowódca rozkazem dziennym wyznacza funkcjonariuszy.
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2020, 17:04:22 wysłana przez joker26 »

Offline Maaz

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 19, 2020, 17:28:01 »
"... linia gaśnicza z dwóch odcinków w75 zakończona..." no i teraz uzasadnienie i podstawa prawna :gwiazdki:

Online joker26

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 410
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 19, 2020, 17:53:06 »
Np."Rozkaz nr  1/2015 Komendanta  Powiatowego Państwowej Straży  Pożarnej w... z dnia  09 kwietnia  2015 rokuw  sprawie  zasad  prowadzenia inspekcji gotowosci operacyjnej  jednostek ochrony przeciwpożarowej dzialajacych na terenie  powiatu . Na  podstawie  art. 13. ust. 7  ustawy  z  dnia  24  sierpnia  1991  r.  o  Państwowej  Straży Pożarnej  (tekst  jednolity  Dz.  U.  2014 poz.  1822 z  pozn.  zm.)  [...] rozkazuję:   :gwiazdki: :mellow:
A tak na poważnie, to odchodzimy od tematu....
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2020, 18:13:34 wysłana przez joker26 »

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #70 dnia: Październik 20, 2020, 10:34:52 »
Rafale - d-ca zmiany (kryptonim 13) to nie funkcja lecz STANOWISKO ETATOWE tak samo jak Komendant Powiatowy 01, d-ca JRG 11, itp. Miałem takie stanowisko przez kilka lat. Dodam jeszcze, że zdarzyło mi się zastępować d-ców JRG na podstawie rozkazu 01- zgadnij jaki używałem KRYPTONIM i co było wpisane w rozkaz?
Dodam też , że zdarzyły się służby gdzie było dwóch d-ców zmiany i tak w rubryce d-ca zmiany wpisany ten, który pełnił służbę na "swojej" zmianie zaś drugi wpisany był bezpośrednio na d-cę danego zastępu. Jak ich wywoływano? Jeśli byli we dwóch przy akcji to 13 był d-ca wpisany w KPB, jeśli był sam d-ca z innej zmiany to 13, a gdy byli jednocześnie przy dwóch różnych akcjach to 13 d-ca z KPB a zastępujący wywoływany był przez kryptonim samochodowy. Oczywiście zdarzały się niedomówienia , ale to ze względu na DYŻURNYCH.

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #71 dnia: Październik 20, 2020, 10:55:01 »
I nie wydaje Ci się to alogiczne? O ile prościej i przejrzyściej by było wołać ich kryptonimem funkcji które pełnią danego dnia?
Zresztą idąc tokiem Twojego rozumowania to podaj podstawę prawną według której dowódca na miejscu akcji może używać kryptonimu pojazdu w którym obecnie nie przebywa.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #72 dnia: Październik 20, 2020, 11:12:04 »
kandydacie- a czy Ja wypowiadałem się co do sensowności? Wyjechałeś danym pojazdem, a więc masz TEŻ obowiązek posługiwać się kryptonimem samochodu nawet jeśli jestes poza. To do KAR należy organizacja łączności na miejscu jeśli uważa, że będą jakies problemy. POJAZD TO NIE FUNKCJA,  A TYM BARDZIEJ STANOWISKO.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #73 dnia: Październik 20, 2020, 11:29:45 »
Officer, to skoro d-ca zmiany poza samochodem używał kryptonimu np. 25, to jakiego kryptonimu używał w tym czasie kierowca, obsługujący w tym czasie np motopompę?

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #74 dnia: Październik 20, 2020, 11:37:44 »
Scyzoryk- w którym czasie?