Autor Wątek: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany  (Przeczytany 17317 razy)

Offline zeroberto

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 13, 2020, 12:47:11 »
Nasza JRG ma ok 2500 wyjazdów w roku, a jako Komenda Powiatowa z 3 jednostkami to ok 5000-5500.

Nie chcę się bawić w dochodzeniowca, ale te liczby wydają mi się  trochę przesadzone ;)
Chyba kogoś poniosło.

Co do dcy zm. Przerobiłem kilka jednostek i kilka opcji jest mi bliskich od 13 na pierwszym wózku do 13 na jakiś podnośnikach i tyłach (generalnie mającego wolna rękę i dosiadającego się gdzie chce). Seksyjny to pracuje w innym świecie i innej straży to już wiemy od dawna. Ale.. najpowszechniejszym rozwiązaniem(z mojego doświadczenia) jest dca zmiany na drugim rzucie (o ile pierwszy gania do pierdół) albo gdzieś na tyłach jako wsiadający gdzie jest potrzeba (tylko to musi być ktoś z jajami żeby się nie chował, a jechał tam gdzie trzeba). Generalnie.. nie napotkałem się w swojej służbie na ludzi totalnie odrealnionych na tych stanowiskach, więc jestem za tym rozwiązaniem. Co do obowiązków to 11 i 12 na każdej większej jednostce spychają dużo rzeczy na 13.. a on musi część rzeczy dalej.. i tu seksyjny pewnie zna pracę dcy zmiany na małej KP bez grupy spec, ze znikoma ilością wyjazdów oraz z niewielkim terenem wokół.
Niech ktoś mi poda kilka solidnych powodow czemu dca zmiany na pierwszym rzucie. Ja podaję czemu nie
- wyjazdy niskiej rangi dają okazję wdrażać się dowódcom niższego szczebla
- daleki wyjazd na koniec rejonu odcina dce zmiany od poważnego zdarzenia pod jednostka - o czym już była mowa
- on koordynuje zadania wykonywane przez zmianę przez całą służbę, nie tylko przy działaniach

Argument że ma jeździć na pierwszym rzucie - bo jest dowódca zmiany i jest od dowodzenia do mnie nie przemawia.
"Nie boję się armii lwów prowadzonej przez owce, boję się armii owiec prowadzonej przez lwy"

Offline linkapol

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 13, 2020, 13:13:23 »
Nasza JRG ma ok 2500 wyjazdów w roku, a jako Komenda Powiatowa z 3 jednostkami to ok 5000-5500.

Nie chcę się bawić w dochodzeniowca, ale te liczby wydają mi się  trochę przesadzone ;)

Na Płock może czasem pasować ta ilość zdarzeń.

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 13, 2020, 13:24:39 »
Wg mnie też lepszym rozwiązaniem jest 13 na drugich. Pracuję na drugiej jednostce, gdzie taki system funkcjonuje i moim zdaniem się sprawdza, szczególnie ze względu na to, że w moim rejonie jest około 2500 zdarzeń, z czego duża część to monitoringi i inne pierdoły, do których dowódca zmiany nie powinien jeździć. I przez to młodzi dowódcy się uczą, bo jak miałby jeździć młody non stop na drugich to kiedy niby miałby się nauczyć dowodzenia czy nawet korespondencji?
Oczywiście tak to wygląda w dużym mieście, na mniejszych JRG jest inna specyfika.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 13, 2020, 20:02:35 »
w mniejszych jednostkach do większości zdarzeń jedzie cały skład, więc i 13. Faktycznie, do pierdoletów - tam gdzie procedura na to pozwala - wysyłany jest drugi wyjazd, bez 13.
W jednostce, w której służyłem (stan minimalny 11, ok. 1300 wyjazdów) na pierwszym wyjeździe był zwykle dowódca sekcji/zastępu. Aczkolwiek to nie byli "młodzi" - kadra była raczej doświadczona. 13 siadał na drugi wyjazd. Przy większych zdarzeniach zawsze był na miejscu.
Wszystko zależy więc od specyfiki JRG - inaczej jest w dużych, inaczej w mniejszych. Ale to znaczy, że wszystkie opisane w wątku rozwiązania mają sens.
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2020, 20:08:49 wysłana przez Strażak wro »

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 13, 2020, 20:26:04 »
Bardzo trafnie wskazał zeroberto - dlaczego 13 nie powinna być na 1 rzucie. Dodam też, że w małych obsadach JRG (do 8-9 osób) 13 nie powinna być wpisywana do książki na żaden wyjazd tylko jeździć wtedy gdy jest taka potrzeba (jest mniejsze zamieszanie kto ma jechać z d-ców, a kto zostać) oraz GDY BĘDZIE MUSIAŁ DOWODZIĆ AKCJĄ (nawet gaszeniem traw gdy jest więcej zastępów OSP, a pozostali d-cy nie mogą dowodzić np. d-ca zastępu czy też sekcji). Jest to idiotyczne , ale nie raz dostałem zjebę od 01 , że nie dowodziłem w tak WAŻNYCH akcjach  :rofl: :rofl: :rofl:

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 216
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 13, 2020, 20:29:30 »
Nasza JRG ma ok 2500 wyjazdów w roku, a jako Komenda Powiatowa z 3 jednostkami to ok 5000-5500.

Nie chcę się bawić w dochodzeniowca, ale te liczby wydają mi się  trochę przesadzone ;)
Chyba kogoś poniosło.

Co do dcy zm. Przerobiłem kilka jednostek i kilka opcji jest mi bliskich od 13 na pierwszym wózku do 13 na jakiś podnośnikach i tyłach (generalnie mającego wolna rękę i dosiadającego się gdzie chce). Seksyjny to pracuje w innym świecie i innej straży to już wiemy od dawna. Ale.. najpowszechniejszym rozwiązaniem(z mojego doświadczenia) jest dca zmiany na drugim rzucie (o ile pierwszy gania do pierdół) albo gdzieś na tyłach jako wsiadający gdzie jest potrzeba (tylko to musi być ktoś z jajami żeby się nie chował, a jechał tam gdzie trzeba). Generalnie.. nie napotkałem się w swojej służbie na ludzi totalnie odrealnionych na tych stanowiskach, więc jestem za tym rozwiązaniem. Co do obowiązków to 11 i 12 na każdej większej jednostce spychają dużo rzeczy na 13.. a on musi część rzeczy dalej.. i tu seksyjny pewnie zna pracę dcy zmiany na małej KP bez grupy spec, ze znikoma ilością wyjazdów oraz z niewielkim terenem wokół.
Niech ktoś mi poda kilka solidnych powodow czemu dca zmiany na pierwszym rzucie. Ja podaję czemu nie
- wyjazdy niskiej rangi dają okazję wdrażać się dowódcom niższego szczebla
- daleki wyjazd na koniec rejonu odcina dce zmiany od poważnego zdarzenia pod jednostka - o czym już była mowa
- on koordynuje zadania wykonywane przez zmianę przez całą służbę, nie tylko przy działaniach

Argument że ma jeździć na pierwszym rzucie - bo jest dowódca zmiany i jest od dowodzenia do mnie nie przemawia.
Pracuje w km z 3 jednostkami i dwoma grupami specjalistycznymi. Znam pracę w straży taką jaka jest na papierach i widać w mojej komendzie się tego przestrzega. Nie wiem jak ośmiogodzinny może spychać robotę na człowieka który jest w pracy 7-10x w miesiącu w tym weekendy ale domyślam się że tak jest. Problem w tym że jest tak bo ktoś w ciula leci a ktoś inny na to pozwala. Co do meritum dyskusji to nie wchodzę z tobą w polemikę bo twój styl wypowiedzi "to już wiemy od dawna" wskazuje na to że jak ci brakuje argumentów merytorycznych to klapiesz językiem cokolwiek a nie mówisz w 1 os. Liczby pojedynczej tylko używasz mnogiej bo liczysz że tłum będzie szczekał razem z Tobą.
Ps. To przy jakich akcjach dowódca zmiany jest to akurat nie jego problem bo on sam się nie dysponuje. Więc jeśli go zabraknie przy jakiejś akcji to w cymbał może oberwać zgodnie z literą prawa DOP.

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 13, 2020, 21:26:55 »
Ps. To przy jakich akcjach dowódca zmiany jest to akurat nie jego problem bo on sam się nie dysponuje. Więc jeśli go zabraknie przy jakiejś akcji to w cymbał może oberwać zgodnie z literą prawa DOP.
Jest bardzo mały katalog działań gdy DOP jest zobowiązany wzywać strażaka o określonym stanowisku i nie są to 13... Ale 01,02,05,11,12 i to tylko wtedy gdy podczas pożaru odleziona zostanie ofiara, pożar jest bardzo duży, SIS przekraczają 8 zastępów itp... Katalog ten co ciekawe nie wynika z żadnych przepisów a z polecenia podpisanego przez gen. Mikołajczyka w okolicach przełomu roku 2015/16.  W pozostałych przypadkach wg mojej wiedzy procedury dysponowania mówią o ilości strażaków i zastępów (oraz o ich rodzaju).
Co do tego gdzie siedzi 13 to nie ma uniwersalnej recepty. U mnie jest pełna dowolność i to 13 decyduje gdzie chce być... Pierwszy lata do wszystkiego a drugi leci do każdego poważnego zdarzenia. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 13, 2020, 21:35:44 »
Zgodzę się z Eqinox - wskazano funkcyjnych i rodzaje zdarzeń, przy których muszą być. Choć katalog jest otwarty...
A to nie w książce PB wskazuje się na którym aucie kto siedzi? A co dysponować do zdarzenia wynika właśnie z procedur dysponowania. Dyżurny ewentualnie, w określonych przypadkach, dysponuje strażaka z uprawnieniami do wyższego poziomu kierowania, a nie d-cę zmiany.

Padło ale w tle innego tematu, tam jest ponad 100 stron wpisów, więc miejcie wyrozumiałość. Jeśli możecie i macie chęć to udzielajcie odpowiedzi, w niedalekiej przyszłości powiem wam skąd moje pytanie.
Czyli, jak widać, rozwiązania są co najmniej dwa. I myślę, że każde można uzasadnić. Czytając to Forum stwierdzam, niestety, że każdy temat jest dobry by się pokłócić, choć trudno określić kto ma rację  :gwiazdki:

Może już czas najwyższy, by nowy998 uzasadnił powód pytania, a możliwe będzie lepsze ustosunkowanie się do konkretnej sytuacji. Chociaż i w konkretnej sytuacji nie musi być zgody  :rofl:
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2020, 21:55:02 wysłana przez Strażak wro »

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 13, 2020, 21:47:49 »
Na Płock może czasem pasować ta ilość zdarzeń.

W Płocku jest KM, a była mowa o KP. Kojarzę dwie komendy powiatowe w kraju, w których są trzy JRG - Zgierz i Kłodzko. W zeszłym roku komendy te odnotowały odpowiednio około 3500 i 3000 interwencji, więc do 5000-5500 trochę brakuje ;)
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 229
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 14, 2020, 19:24:20 »
Sprawa jest prozaiczna i nie chodzi o jakiekolwiek systemowe zmiany w tym temacie, myślę wręcz, że nikt nigdy z KG lub na poziomie KW w danym województwie nie spróbuje tego regulować. Natomiast aktualnie jestem słuchaczem KKZ i w ramach zajęć rozwiązujemy zadania (podobne jakie są na egzaminie państwowym) i w treści tych zadań pojawia się często coś takiego, że jesteś dowódcą sekcji (zastępu) i jesteś obsadzony na pierwszym wozie wyjazdowym lub np. na wozie SCRT, który jako pierwszy wyjeżdża do zdarzenia i padło pytanie jaki jest kryptonim indywidualny takiej osoby: 13, 14, 15 a może 16. Prowadzący odpowiedział, że rzeczywistość sobie a w zadaniach nieważne jaki wóz ale jeśli pierwszo-wyjazdowy to na nim obsadzony jest 13. Stąd moje pytanie i ciekawość, gdyż na tych zajęciach również rozgorzała dyskusja co do tej sprawy.
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2020, 19:28:13 wysłana przez nowy998 »

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 330
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 14, 2020, 21:25:08 »
W piątek jestem na służbie, to konkretnie sprawdzę ilość wyjazdów i podam. A co do treści egzaminów, to ja zawsze kartę manipulacyjną pisałem jako 13
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 14, 2020, 21:35:18 »
W Płocku jest KM, a była mowa o KP. Kojarzę dwie komendy powiatowe w kraju, w których są trzy JRG - Zgierz i Kłodzko. W zeszłym roku komendy te odnotowały odpowiednio około 3500 i 3000 interwencji, więc do 5000-5500 trochę brakuje ;)
Jest jeszcze KP Cieszyn z 3 JRG. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 14, 2020, 23:15:56 »
Wracamy do tematu postu - nie rozkminiamy i nie bawimy się w dochodzeniówkę ile kto ma wyjazdów.
EGO = 1 / wiedza

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 15, 2020, 09:59:16 »
nowy co do pytania , które rozpoczęło dyskusję to odpowiedź powinna być taka- ma kryptonim zgodnie ze swoim stanowiskiem (pamieć nie ta, ale sekcji ma bodajże 14, zastępu 15-17). Na pewno nie może d-ca sekcji, zastępu używać kryptonimu 13, nawet jeśli zastępuje go w danym dniu służby.


Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 229
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 15, 2020, 15:26:10 »
nowy co do pytania , które rozpoczęło dyskusję to odpowiedź powinna być taka- ma kryptonim zgodnie ze swoim stanowiskiem (pamieć nie ta, ale sekcji ma bodajże 14, zastępu 15-17). Na pewno nie może d-ca sekcji, zastępu używać kryptonimu 13, nawet jeśli zastępuje go w danym dniu służby.

Szanowny kolego, a możesz przytoczyć jakiś konkretny zapis z przepisu, który o tym mówi.

Offline bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 15, 2020, 15:45:50 »
Na wszystko zapisy i paragrafy, och ta dzisiejsza młodzież. Kolego przyjmij  to jako pewnik
11 dowódca jrg
12
13
15 do 17
Rozwiąż ta zagadkę. Pzd

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 15, 2020, 17:07:46 »
ależ oczywiście że d-ca zastępu czy d-sekcji pełni w danym dniu funkcję d-cy zmiany używa kryptonimu d-cy zmiany, tak samo jak d-ca JRG schodzi na podział na służbę i jest w tym dniu d-cą zmiany to używa kryptonimu d-cy zmiany
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 15, 2020, 19:11:55 »
ależ oczywiście że d-ca zastępu czy d-sekcji pełni w danym dniu funkcję d-cy zmiany używa kryptonimu d-cy zmiany, tak samo jak d-ca JRG schodzi na podział na służbę i jest w tym dniu d-cą zmiany to używa kryptonimu d-cy zmiany
Zgadza się jak niema 13 to zastępca jest 13 itd. U mnie np musi być minimum dowódca sekcji. Dowódcy zastępu 15.16. 17

Offline Lacobic

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 15, 2020, 21:13:19 »
nowy co do pytania , które rozpoczęło dyskusję to odpowiedź powinna być taka- ma kryptonim zgodnie ze swoim stanowiskiem (pamieć nie ta, ale sekcji ma bodajże 14, zastępu 15-17). Na pewno nie może d-ca sekcji, zastępu używać kryptonimu 13, nawet jeśli zastępuje go w danym dniu służby.

Jeśli jest wpisany w rozkaz dzienny jako D-ca zmiany myśle ze może używać kryptonimu 13.
Z tego co ja pamietam to 14 jest zastępca D-cy zmiany, 15 sekcji a 16 i 17 zastępu.

Offline bombaj998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 15, 2020, 21:56:17 »

Google

11 – Dowódca JRG

12 – Z-ca dowódcy JRG

13 – Dowódca zmiany (najczęściej także Kierujący Działaniami Ratowniczymi)

14 – Dowódca grupy operacyjnej

15 – Dowódca zastępu

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #45 dnia: Październik 15, 2020, 23:15:53 »
U nas w Komendzie jak dowodca sekcji sprawuje funkcje d-cy zmiany, to i tak lecimy po kryptonimie 15, na kolejnym wozie jest zastępu wiec 16 albo i 17 w zależności ile mamy wakatów d-cy zastępu na jednostce 😊 rozkazy piszemy na zmianę, szef zmiany raz siedzi na GBA, raz na GCBA. Jak cos grubego jadą dwa na strzał. Jak pierdoła to zależy od szefa zmiany 😊 albo jedzie zgodnie z rozkazem albo puszcza "młodego".
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #46 dnia: Październik 16, 2020, 00:04:33 »
nowy co do pytania , które rozpoczęło dyskusję to odpowiedź powinna być taka- ma kryptonim zgodnie ze swoim stanowiskiem (pamieć nie ta, ale sekcji ma bodajże 14, zastępu 15-17). Na pewno nie może d-ca sekcji, zastępu używać kryptonimu 13, nawet jeśli zastępuje go w danym dniu służby.
Zastępujący d-cę zmiany ZAWSZE używa kryptonimu 13. A to z prostej przyczyny, każdej służby ktoś musi zarządzać zmianą i tego kogoś przy działaniach rozpoznajemy po kryptonimie. Dodam, że jest to oficjalne stanowisko jednej z największych komend w kraju, a może i większości komend.
Są kryptonimu przypisane do konkretnej osoby w komendzie, np. 01, 02, 05, 11, 12 - te kryptonimy są stałe i nikt poza tymi osobami nie może ich używać. Natomiast można używać kryptonimów przypisanych do konkretnej funkcji, a nie osoby, jeśli w danym momencie pełni się tę funkcję. I tak np. Naczelnik wydziału oper. lub Dowódca/Zastępca D-cy JRG pełniący danego dnia służbę Oficera operacyjnego KM/KP używa kryptonimu przypisanego do funkcji oficera operacyjnego (w mojej komendzie 300-11). Podobnie z 13.


Google

11 – Dowódca JRG

12 – Z-ca dowódcy JRG

13 – Dowódca zmiany (najczęściej także Kierujący Działaniami Ratowniczymi)

14 – Dowódca grupy operacyjnej

15 – Dowódca zastępu

14 - Dowódca grupy specjalistycznej
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2020, 00:14:17 wysłana przez zero-11 »

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #47 dnia: Październik 16, 2020, 09:25:34 »
Proponuję przeczytać instrukcję KG  dot. wprowadzania danych radiowych i wszystko będzie jasne ( przynajmniej jeśli chodzi o kryptonimy).
Konkretnie załącznik nr. 1 punkt 3.2

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 16, 2020, 09:59:57 »
tak jak w temacie koszarówki- co Jrg to inne wytyczne, zadania etc. W mojej JRG nie można było uzywac kryptonimów niezgodnych ze swoim stanowiskiem. Na początku pracując króciutko w operacyjnej nie mogłem uzywać przydzielonego kryptonimu mojego przełożonego kolegi, a jedynie kryptonimem z danego samochodu. Mojej 13 nigdy nie mógł używać zastępujący mnie d-ca sekcji lub zastępu, a jedynie uzywał zgodnego ze swoim stanowiskiem (14 tak było przyjęte dla d-cy sekcji). Nigdy też nie słyszałem aby pełniący służbę w zastępstwie d-ca JRG czy też zastępca używali 13, ale 11 lub 12. Natomiast 01 urwałby chyba jaja swojemu zastępcy jak by ten pod jego nieobecność używał kryptonimu 01.

Offline wasyl561

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 16, 2020, 13:42:00 »
Co do prawidłowości kryptonimów, polecam podpytać w komendach o treść pisma BIŁ-I-2613/3-5/20 z 31 sierpnia 2020 r., szczególnie co zawierają załączniki ;)
A co do używania kryptonimu -13, rozumiem że w komendach, w których "nie wolno" go używać innym osobom niż etatowy dowódca zmiany, w książce podziału bojowego w rubryce "dowódca zmiany" jest puste miejsce?
W zależności od jednostki: z obsada 6-7 osób 13 jeździ na 1. wyjazdowym. Z obsadą -nastoosobową 13 jeździ na innym niż 1. wyjazdowy, dowódca zastępu ma przecież uprawnienia do dowodzenia przy "pierdołowatym" zdarzeniu.