Autor Wątek: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany  (Przeczytany 17316 razy)

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 229
Witam jak w temacie. Na którym wozie u Was w jednostce obsadzana jest osoba pełniąca funkcję Dowódcy Zmiany tzw. 13
Jeśli będziecie udzielać odpowiedzi to opiszcie krótko, dlaczego tak, z czego to wynika, jaki powód, jeśli widzieliście jakieś zalecenia wytyczne to również proszę o ich przytoczenie.
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2020, 20:51:03 wysłana przez nowy998 »

Offline ADAM 12

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 09, 2020, 20:56:09 »
U nas na 21. Bo tak było zawsze i tak jest.

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 229
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 09, 2020, 21:00:40 »
Skoro poprosiłem was o info w tej sprawie to proszę abyście jeszcze napisali jak to widzicie czy 13 powinien "siedzieć" na pierwszym wyjazdowym czy może jednak powinien być obsadzany na różnych wozach.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 09, 2020, 21:19:01 »
U nas na 1, ale gdzie powinien wg mnie to zależy od obsady osobowej. Na jednostkach 6 do 8 osób na pierwszym, w większych raczej nie na pierwszym wg mnie.

Offline pozarnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 09, 2020, 21:38:41 »
U nas w większości siedzi na drugim wyjazdowym.  Wg mnie to jest dobra koncepcja. Na pierwszym siedzi dca zastępu, który tylko w takiej konfiguracji ma szanse nauczyć się samodzielnego dowodzenia przy akcjach nie wymagających dużego doświadczenia

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 10, 2020, 00:04:39 »
U mnie pełni służbę 12 osób. Dca zmiany rotuje się z dowódcą zastepu - co służbę zmiana. Przy czym u mnie klasyczne 21 jest w pierwszej kolejnosci wysyłane do MZ a klasyczny 25 (5m3) w pierwszej kolejnosci do pożarów.

Offline MIC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 10, 2020, 08:11:40 »
U mnie 8 osób na zmianie. Dowódca jest zawsze na 21, nie wyobrażam sobie by miało być inaczej.

Tu padło podobne pytanie:
https://www.strazak.pl/index.php/topic,22803.msg362660.html#msg362660
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2020, 08:16:55 wysłana przez MIC »
"BROTHERHOOD OF FIRE FIGHTERS"

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 10, 2020, 08:48:33 »
Jest gdzie mu się podoba .....

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 10, 2020, 11:30:46 »
U mnie 8 osób na zmianie. Dowódca jest zawsze na 21, nie wyobrażam sobie by miało być inaczej.
U mnie również 8, a dowódca zmiany rotuje się z zastępcą. Dzięki temu ilość wyjazdów podobna i nie ma problemu z 30. Poza tym obaj mają podobne doświadczenie a w dodatku bardzo często jeżdżą dwa wozy.

Offline nowy998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 229
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 10, 2020, 11:49:28 »
Padło ale w tle innego tematu, tam jest ponad 100 stron wpisów, więc miejcie wyrozumiałość. Jeśli możecie i macie chęć to udzielajcie odpowiedzi, w niedalekiej przyszłości powiem wam skąd moje pytanie.

Offline roko123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 10, 2020, 12:11:46 »
U mnie dowódca zmiany na 2 wyjeździe a dlatego, że drugi wyjazd jest w plutonie którym w/w dowodzi.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 10, 2020, 12:20:35 »
Jest gdzie mu się podoba .....
U nas zawsze podoba mu się dwójka, drabina, Sp-gaz. Mówią , że jak by się dało obsadzić kaloryfer to tam by się pisał. Zawsze zorany drugim etatem.

D-ca zmiany zawsze na drugim, który przeważnie stoi  na garażu. Jedynka do wszystkiego i dowodzi d-ca sekcji. Jak jadą oba i jest w miarę ogarnięte to dwójka do bazy jedynka kończy. No i po przyjeździe d-ca sekcji meldunek ma do napisania, plus szkolenia,rozkaz, itp. Wiadomo wszystko kwestia przyzwyczajenia i ogólnie przyjętych nie pisanych zasad na jednostce.
Trochę dziwne bo kpt. po głównej i w większości dowodzi w sezonie przy trawach, czasami jakiś śmietnik. Kompletnie nie wykorzystany potencjał. -_-   
 Zmiana 13 osób. Średnia wyjazdów ok. 2500 rocznie.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 10, 2020, 12:23:27 »
Cytuj
d-ca sekcji meldunek ma do napisania, plus szkolenia,rozkaz
A że tak spytam, za co w takim razie 13 bierze pieniądze z 10 grupy?

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 10, 2020, 14:55:04 »
2xGBA + SH i tak obsada 21-4 osoby -dowódca zastępu, 22-4 osoby dowódca 13. SKKP dysponując  decyduje który, z reguły do drobnych zgłoszeń startuje 21, a puźniej na zmianę 1:1, jak grube ze zgloszenia to ogolnie wszyscy, a jak liczne SIS OSP (poza poszukiwaniami) to 13.
Ogolnie oba GBA bardzo podobnie wyposażone roznica tylko w 0,5m3 H2O

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 10, 2020, 15:25:02 »
Cytuj
d-ca sekcji meldunek ma do napisania, plus szkolenia,rozkaz
A że tak spytam, za co w takim razie 13 bierze pieniądze z 10 grupy?
Hyhy uczą się od najlepszych ......czyli spychologia  w dół ...

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 11, 2020, 16:33:14 »
U nas d-ca zmiany jeździ na drugim wyjazdowym (służbę pełni 9 osób). Uważam to za dobre rozwiązanie, bo obecnie d-ca zmiany ma mnóstwo papierologii dodatkowej, jazda na drugim pozwala mu wszystko ogarnąć. Do wszystkich poważniejszych wyjazdów oczywiście wyjeżdżają oba wozy, więc 13 dobrze wie co się dzieje na służbie. Jak jest potrzeba to czasem rotuje się z d-cą zastępu na pierwszym, ale to w jakichś szczególniejszych przypadkach - chociaż nikt nie ma z tym problemu, żeby w razie potrzeby wsiąść na pierwszy.

Offline Polestom7

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 12, 2020, 08:24:34 »
a u mnie na Jorgu pelni sluzbe 15 osob, obsadzone na stale 3 samochody i dowódca zmiany sie rotuje na kazdym samochodzie co sluzbe, i to jest dobre rozwiazanie wedlug mnie poniewaz mlodsi dowodcy maja okazje zbierac doswiadczenie

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 216
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 12, 2020, 08:32:58 »
U nas d-ca zmiany jeździ na drugim wyjazdowym (służbę pełni 9 osób). Uważam to za dobre rozwiązanie, bo obecnie d-ca zmiany ma mnóstwo papierologii dodatkowej, jazda na drugim pozwala mu wszystko ogarnąć. Do wszystkich poważniejszych wyjazdów oczywiście wyjeżdżają oba wozy, więc 13 dobrze wie co się dzieje na służbie. Jak jest potrzeba to czasem rotuje się z d-cą zastępu na pierwszym, ale to w jakichś szczególniejszych przypadkach - chociaż nikt nie ma z tym problemu, żeby w razie potrzeby wsiąść na pierwszy.
Zaintrygowało mnie to stwierdzenie. Powiedz mi co takiego poza grafikiem miesięcznym półrocznym i ewentualnym szkodliwym ma dowódca zmiany jeszcze do roboty że brakuje mu czasu na jeżdżenie do zdarzeń? Konspekt na zajęcia? Jak słyszę takie teksty to się czasem zastanawiam czy w tej samej straży pracuję. Moja żona również pracuje w budżetówce i często gęsto pisze w domu albo konczy decyzje bo terminy gonią. A w straży jak słyszę takie teksty to chyba nie ma czasu biorąc pod uwagę że musi zjeść śniadanie o 11 wypić kawę o 14 zjeść obiad a po 15.30 to już wiadomo że nie wypada pracować. Podsumowując dowódca zmiany powinien brać odpowiedzialność zgodnie z grupą zaszeregowania kropka. A nie patrzeć jakby tu odbić piłkę. Chyba że jest pod nim młody ambitny który potrzebuje doświadczenia to wtedy można go sadzac na przody.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 12, 2020, 09:49:36 »
stan zmiany był różny od 6,7,8 osób. Nigdy nie byłem przypisywany do żadnego zastępu, a jeżdziłem niemal do wszystkiego (wyjątek wyjazdy małej rangi- smietnik, otwarcie drzwi itp.) Nomex i pozostałe SOI miałem przy jednym ze ześlizgów.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 12, 2020, 11:32:15 »
Zaintrygowało mnie to stwierdzenie. Powiedz mi co takiego poza grafikiem miesięcznym półrocznym i ewentualnym szkodliwym ma dowódca zmiany jeszcze do roboty że brakuje mu czasu na jeżdżenie do zdarzeń? Konspekt na zajęcia? Jak słyszę takie teksty to się czasem zastanawiam czy w tej samej straży pracuję. Moja żona również pracuje w budżetówce i często gęsto pisze w domu albo konczy decyzje bo terminy gonią. A w straży jak słyszę takie teksty to chyba nie ma czasu biorąc pod uwagę że musi zjeść śniadanie o 11 wypić kawę o 14 zjeść obiad a po 15.30 to już wiadomo że nie wypada pracować. Podsumowując dowódca zmiany powinien brać odpowiedzialność zgodnie z grupą zaszeregowania kropka. A nie patrzeć jakby tu odbić piłkę. Chyba że jest pod nim młody ambitny który potrzebuje doświadczenia to wtedy można go sadzac na przody.
Zazdroszczę Ci służby w takiej jednostce, gdzie 11 nie zrzuca swojej pracy na 13. Przygotowanie wszystkich ćwiczeń i ich dokumentacja, analizy, konspekty, wieczne zmiany sprzętu w swd, kolejne wymyślne tabelki. A co jak Ci powiem, że 11 nakazując przygotowanie zajęć doskonalenia zawodowego nie pozwala na korzystanie z już wcześniej przygotowanych materiałów, tylko za każdym razem każe tworzyć nowe? Z każdych przeprowadzonych zajęć doskonalenia notatka z wnioskami, do tego mnóstwo innych bzdurnych dokumentów, które jakbym miał wymienić to wielu by nawet nie uwierzyło. Więc nie wrzucaj wszystkiego do jednego wora, bo ja wcale nie napisałem, że d-ca zmiany u mnie tylko patrzy jak odbić piłkę, bo wcale tak nie jest i cały podział dobrze to widzi. Przychylił bym się tylko do stwierdzenia, że pracujesz w innej straży - i tego zazdroszczę służąc w jednostce pełnej mniej lub bardziej dziwnych poleceń.

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 330
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 12, 2020, 13:08:05 »
U nas w jednostce 13 zawsze na pierwszy wozie. Nie zdarzyło się aby jeździł na innym. Obsada 10 osób, 5 na 21, 4 na 25 i 1 na specjalnych - SRT, SH, SRchem, SKN. Nie ukrywam, ale jestem ciekawy o co chodzi autorowi skoro mówi, że poda powód tego tematu później. A osobiście też bym chciał sprawdzić jak by funkcjonowało u nas obecność 13 na innym wozie, a na 21 jakiś inny d-ca zastępu, nawet niekoniecznie sekcji.
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 12, 2020, 14:29:39 »
lukaszenko pamiętaj że kij ma zawsze dwa końce i jazda na pierwszym przez 13 jest odpowiednia. Kiedyś 01 nakazał mi jazdy na 1 więc jeździłem do czasu gdy będąc przy pożarze trawki (20 km od JRG) w miejscowości JRG doszło do grożnego pożaru mieszkania i musiał dowodzić młody d-ca zastępu i niezbyt dobrze mu to wyszło.

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 12, 2020, 16:55:26 »
Miałem okazję pełnić służbę w dwóch JRG.
* Pierwsza w powiecie, średnio trochę ponad 1000 wyjazdów samej JRG, 10 osób na zmianie, GBA (4), GCBA (3), SRt/SD/GBA II (3). Co prawda dowódcy zmian z rozpisywaniem siebie mieli pozostawioną wolną rękę (z zastrzeżeniem, że gdy jadą dwa, to wyjeżdża dowódca zmiany), ale pisali siebie na 21. Nawiązując do tego, co wyżej napisał @officer, nie było sytuacji, żeby "jedynka" jechała do pożaru trawy 20km od JRG. Wyjeżdżała do wszystkiego w mieście plus do poważniejszych zdarzeń poza miastem.
* Druga w dużym mieście, średnio 2000-2500 wyjazdów, 13 osób na zmianie, GBA (6), GBA II/GCBA (5) i SD (2). Dowódca zmiany zawsze siedział na 22/25. Nie ganiał niepotrzebnie do wszystkiego, a "samotne" wyjazdy 21 w dużych ilościach pozwalały nabierać doświadczenia młodszym.
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2020, 17:42:56 wysłana przez Feuerwehrmann »
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 330
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 12, 2020, 21:25:13 »
U nas akurat trawy w pierwszej kolejności ogarnia 25, jeżeli to jest na terenie miasta lub bardzo blisko to wtedy wzywamy 21(13) do pomocy. Nasza JRG ma ok 2500 wyjazdów w roku, a jako Komenda Powiatowa z 3 jednostkami to ok 5000-5500. W każdej z jednostek 13 zawsze jeździ na pierwszym wyjazdowym.
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 13, 2020, 09:26:36 »
Nasza JRG ma ok 2500 wyjazdów w roku, a jako Komenda Powiatowa z 3 jednostkami to ok 5000-5500.

Nie chcę się bawić w dochodzeniowca, ale te liczby wydają mi się  trochę przesadzone ;)
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.