Autor Wątek: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany  (Przeczytany 10969 razy)

Offline Siedem

• Strażak Sam
  • *
Odp: Na którym wozie obsadzona jest osoba pełniąca funkcję dowódcy zmiany
« Odpowiedź #60 dnia: Październik 18, 2020, 23:45:02 »
Teraz w większości kraju jest elektroniczna KBP i żadne dopiski przy nazwiskach nie wchodzą w grę. Zresztą gość (zastępujący) bierze pełną odpowiedzialność i najczęściej ma etat zastępcy dowódcy zmiany więc w czym problem? Straż nie upadnie na kolana bo Pan dowódca zmiany na urlopie jest...

Offline zeroberto

• Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 19, 2020, 11:38:42 »
Teraz w większości kraju jest elektroniczna
Chyba nie tego kraju.. ale fakt nad tym mógłby w końcu ktoś popracować.. Bo jak widać w cywilizowanych miejscach się da..
"Idź do przodu z podniesioną głową"

Offline officer

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #62 dnia: Październik 19, 2020, 13:25:14 »
Scyzoryk- osoba pytająca zadała pytanie , a przede wszystkim "... dlaczego tak, z czego to wynika, jaki powód, jeśli widzieliście jakieś zalecenia wytyczne to również proszę o ich przytoczenie." Odpowiedziałem jak było za moich czasów i niestety lub stety nic się nie zmieniło. Jeżeli inaczej jest w innych komendach to przyłączam się do nowego i proszę o wskazanie wytycznych, a jeszcze konkretnie PRZEPISÓW, które mówią o tym, że np. d-ca zastępu ma PRAWO uzywać kryptonimu przypisanego dla STANOWISKA d-ca zmiany, nawet jeśli go zastępuje na zmianie oraz dlaczego i na jakiej podstawie PRAWNEJ nie wpisuje się w rubryce d-ca zmiany KPB dopisku w/z lub po. jeżeli nie ma się w swoim zaszeregowaniu takiego stanowiska?
Proszę o konkrety, a nie o głupawe komentarze.
Pozdrawiam 

Offline zero-11

• Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • 84810
« Odpowiedź #63 dnia: Październik 19, 2020, 14:34:17 »
A w SWD wpisujesz d-cę zmiany, jeśli etatowy jest na wolnym, czy nie wpisujesz? "13" to kryptonim przypisany do funkcji, a nie do konkretnego Kowalskiego w KP. A funkcja ta musi być pełniona każdego dnia.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline rafal.bula

• VIP
  • *
    • JRG SGSP
« Odpowiedź #64 dnia: Październik 19, 2020, 15:01:50 »
PRZEPISY PRAWNE STANOWISKA
Chłopie, kryptonim 13 jest przypisany do funkcji dowódcy zmiany. Nie do stanowiska etatowego. Nie wiem gdzie znalazłeś takie przepisy, że kryptonimy 13-17 są przywiązane do etatów.
Powtórzę moje pytanie - jeśli jednego dnia jest na służbie dwóch strażaków na etacie dowódcy zmiany to obaj są 13? Nie twórz swojego prawa. Na tym forum są też młodzi strażacy, którym niepotrzebnie mącisz w głowach. Opanuj się proszę.

Offline sorbent

• Strażak Sam
  • *
  • PSP - "Kochać Cię tak bardzo i nienawidzieć"
« Odpowiedź #65 dnia: Październik 19, 2020, 15:13:23 »
Kolego kilka postów wyżej, wiem że to nie ładnie ale odpowiem pytaniem na pytanie:
A na jakiej podstawie prawnej mamy pisać w/z lub p.o. w KPB. Skoro w zakresie czynności osoby mają wpisane, że w przypadku nieobecności [...] pełnią funkcję dowódcy zmiany???
Pozdrawiam.

Offline Maaz

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #66 dnia: Październik 19, 2020, 16:24:15 »
Dowódca JRG rozkazem wyznacza strażaka posiadającego odpowiednie kwalifikacje do pełnienia funkcji Dowódcy zmiany niezależnie od posiadanego stanowiska służbowego. Skoro wyznacza dowódcę zmiany to nie w/z ani p.o. Rozkaz nie musi mieć uzasadnienia ani podstawy prawnej.

Offline joker26

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #67 dnia: Październik 19, 2020, 16:58:03 »
Rozkaz nie musi mieć podstawy prawnej? Jesteś pewny?
Dowódca rozkazem dziennym wyznacza funkcjonariuszy.
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2020, 17:04:22 wysłana przez joker26 »

Offline Maaz

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #68 dnia: Październik 19, 2020, 17:28:01 »
"... linia gaśnicza z dwóch odcinków w75 zakończona..." no i teraz uzasadnienie i podstawa prawna :gwiazdki:

Offline joker26

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 19, 2020, 17:53:06 »
Np."Rozkaz nr  1/2015 Komendanta  Powiatowego Państwowej Straży  Pożarnej w... z dnia  09 kwietnia  2015 rokuw  sprawie  zasad  prowadzenia inspekcji gotowosci operacyjnej  jednostek ochrony przeciwpożarowej dzialajacych na terenie  powiatu . Na  podstawie  art. 13. ust. 7  ustawy  z  dnia  24  sierpnia  1991  r.  o  Państwowej  Straży Pożarnej  (tekst  jednolity  Dz.  U.  2014 poz.  1822 z  pozn.  zm.)  [...] rozkazuję:   :gwiazdki: :mellow:
A tak na poważnie, to odchodzimy od tematu....
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2020, 18:13:34 wysłana przez joker26 »

Offline officer

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #70 dnia: Październik 20, 2020, 10:34:52 »
Rafale - d-ca zmiany (kryptonim 13) to nie funkcja lecz STANOWISKO ETATOWE tak samo jak Komendant Powiatowy 01, d-ca JRG 11, itp. Miałem takie stanowisko przez kilka lat. Dodam jeszcze, że zdarzyło mi się zastępować d-ców JRG na podstawie rozkazu 01- zgadnij jaki używałem KRYPTONIM i co było wpisane w rozkaz?
Dodam też , że zdarzyły się służby gdzie było dwóch d-ców zmiany i tak w rubryce d-ca zmiany wpisany ten, który pełnił służbę na "swojej" zmianie zaś drugi wpisany był bezpośrednio na d-cę danego zastępu. Jak ich wywoływano? Jeśli byli we dwóch przy akcji to 13 był d-ca wpisany w KPB, jeśli był sam d-ca z innej zmiany to 13, a gdy byli jednocześnie przy dwóch różnych akcjach to 13 d-ca z KPB a zastępujący wywoływany był przez kryptonim samochodowy. Oczywiście zdarzały się niedomówienia , ale to ze względu na DYŻURNYCH.

Offline kandydatSA

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #71 dnia: Październik 20, 2020, 10:55:01 »
I nie wydaje Ci się to alogiczne? O ile prościej i przejrzyściej by było wołać ich kryptonimem funkcji które pełnią danego dnia?
Zresztą idąc tokiem Twojego rozumowania to podaj podstawę prawną według której dowódca na miejscu akcji może używać kryptonimu pojazdu w którym obecnie nie przebywa.

Offline officer

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #72 dnia: Październik 20, 2020, 11:12:04 »
kandydacie- a czy Ja wypowiadałem się co do sensowności? Wyjechałeś danym pojazdem, a więc masz TEŻ obowiązek posługiwać się kryptonimem samochodu nawet jeśli jestes poza. To do KAR należy organizacja łączności na miejscu jeśli uważa, że będą jakies problemy. POJAZD TO NIE FUNKCJA,  A TYM BARDZIEJ STANOWISKO.

Offline Scyzoryk

• Strażak Sam
  • *
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
« Odpowiedź #73 dnia: Październik 20, 2020, 11:29:45 »
Officer, to skoro d-ca zmiany poza samochodem używał kryptonimu np. 25, to jakiego kryptonimu używał w tym czasie kierowca, obsługujący w tym czasie np motopompę?

Offline officer

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #74 dnia: Październik 20, 2020, 11:37:44 »
Scyzoryk- w którym czasie?

Offline Scyzoryk

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #75 dnia: Październik 20, 2020, 14:03:02 »
... a gdy byli jednocześnie przy dwóch różnych akcjach to 13 d-ca z KPB a zastępujący wywoływany był przez kryptonim samochodowy. Oczywiście zdarzały się niedomówienia , ale to ze względu na DYŻURNYCH.
np. w tym

Offline bombaj998

• Stary Wyga
  • *
« Odpowiedź #76 dnia: Październik 20, 2020, 15:14:44 »
I Scyzoryk zatkał oficera 😉🤣

Offline officer

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #77 dnia: Październik 20, 2020, 15:19:26 »
bombaju- nie zatkał- nie siędzę tylko przy kompie i komentuje.
Scyzoryk- przeczytaj jeszcze raz komentarz z 11:12. tam masz wyjaśnienie na twoje wątpliwości. Poza tym chodzi Ci zapewne o AUTOPOMPĘ
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2020, 15:28:59 wysłana przez officer »

Offline Scyzoryk

• Strażak Sam
  • *
« Odpowiedź #78 dnia: Październik 20, 2020, 16:16:29 »
Officer - masz rację - chodziło mi o autopompę, ale sam wiesz, że kierowca ma też inne zadania przy samochodzie.
A co do Twojego wpisu z 11:12 to wg mnie takie rozwiązanie wprowadza więcej zamieszania, niż porządku. Wg tego rozwiązania to każdy KAR może dowolnie organizować łączność (nadawać kryptonimy) przy akcjach. Byłoby to o tyle upierdliwe i bezsensowne rozwiązanie, że teoretycznie na tej samej zmianie służbowej, w zależności od dowodzącego mógłbym mieć różny kryptonim mając tą samą funkcję na samochodzie, czy w rocie.

Offline officer

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #79 dnia: Październik 21, 2020, 09:53:29 »
Scyzoryk - w moim odczuciu na siłę pompujesz balonik i próbujesz udowodnić (zresztą nie tylko Ty jeden na tym forum), że to co u mnie w KP było to nieudactwo, brak rozsądku , wiedzy i ch.. wie co jeszcze, a wszystko to wina moja.
W tym temacie podsumuję:
1. 13 przysługuje osobie zajmującej to stanowisko zgodnie z angażem
2. zastępowanie 13 powinno być odnotowane w rubryce KPB jako w/z
Tak było w mojej KP powielane od dawna do dzisiaj, no ale prowincjonalna komenda na Mazowszu to żaden dowód prawidłowości.