Autor Wątek: magazynek podręczny na olej silnikowy, płyn chłodniczy i do spryskiwacza  (Przeczytany 1289 razy)

Offline Zyzio47

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Witam,
Mam dylemat w zakładzie pracy jak zaliczyć mały 25 m kw. magazynek podręczy na olej silnikowy syntetyczny i mineralny (50 l), płyn chłodniczy (50 l), płyn do spryskiwaczy (50 l) w pojemnikach 5 l szczelnie zamkniętych. Wszystko to na dolewkę do codziennej obsługi taboru.
Niestety jego lokalizacja budzi już moje wątpliwości , ponieważ jest to piwnica bez wentylacji. 
Wg kart charakterystyki temp. zapłonu oleju 201 st.C, płyn chłodniczy  111 st. C (przy 100% glikolu a jest 55%), płyn do spryskiwacza m.in. zimowy 36 st. C
Czy stosować przepisy jak do magazynu olejów i smarów jak na stacji paliw?  Czy magazynek może być w piwnicy? Jakie warunki musi spełniać?
Liczę na podpowiedź.
« Ostatnia zmiana: Październik 05, 2020, 11:28:24 wysłana przez Zyzio47 »

Offline Detektory

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: magazynek podręczny na olej silnikowy, płyn chłodniczy i do spryskiwacza
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 30, 2020, 12:43:57 »
Ty co to za olej silnikowy? Temperatura zapłonu -200st.C? Przecież w silnikach panuje wysoka temperatura i raczej olej musi ją wytrzymywać (o ile pamiętam ich temperatury zapłonu były >200st.C, a spadek temperatury zapłonu świadczył o przedostawaniu się paliwa do oleju). Benzyna -10st.C, olej napędowy ma >55st.C i nie jest zaliczany do łatwopalnych, a oleje silnikowe to jeszcze cięższe frakcje. http://detektory.pl/pliki/DetekcjaGazowPrzemyslPetrochemiczny.pdf
To co nim jest? Paliwo rakietowe?

Offline Zyzio47

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: magazynek podręczny na olej silnikowy, płyn chłodniczy i do spryskiwacza
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 30, 2020, 13:49:44 »
Oczywiście to jest pauza a nie minus.
Olej 15W40
 

Offline Zyzio47

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: magazynek podręczny na olej silnikowy, płyn chłodniczy i do spryskiwacza
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 30, 2020, 14:06:48 »
Oprócz tego wyraźnie napisałem olej silnikowy. Rzeczywiście zgodnie z kartą charakterystyki wymieniony olej oraz płyn chłodniczy są trudnozapalne, natomiast do spryskiwacza opisany jako łatwopalna ciecz i pary. Dziękuje za wytknięte "minusy" lecz link dotyczący  przemysłu petrochemicznego ani bazy i stacja paliw nie jest mi pomocny.

Offline Detektory

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: magazynek podręczny na olej silnikowy, płyn chłodniczy i do spryskiwacza
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 01, 2020, 10:08:21 »
A no to OK. Bo już zwątpiłem w swoją wiedzę. Ciekawe jak do tego podchodzą np. sklepy wielkopowierzchniowe. Wywalają przecież na sklep ze 100l płynu do spryskiwaczy i mają w poważaniu jak sądzę. Ja się spotkałem z magazynowaniem np. oleju opałowego w piwnicach (bez żadnych otworów oprócz drzwi). W płynie do spryskiwaczy jak sądzę rolę gra alkohol więc uważałbym na temat studzienek i odpływów (no można dać detekcję etanolu jak sądzę).
Tutaj masz specjalistę od tematów magazynowania substancji niebezpiecznych. Ma też swoją grupę i na pewno Ci odpowie. https://www.facebook.com/groups/3316335428382491/user/100015082269661
https://www.facebook.com/groups/3316335428382491/?multi_permalinks=3865395516809810&notif_id=1601502611311693&notif_t=group_highlights&ref=notif

Offline Zyzio47

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: magazynek podręczny na olej silnikowy, płyn chłodniczy i do spryskiwacza
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 01, 2020, 11:21:03 »
Pojemniki szczelne. Cos może się stać przy ewentualnym rozszczelnieniu lub rozlewaniu w pomieszczeniu. Te czynności z reguły odbywają się przy samochodzie na zewnątrz. Towar zajmuje raptem jeden regał ale jakos trzeba to zakwalifikować i wyznaczyć zasady bezpieczeństwa. Niestety przez etanol w płynie zimowym muszę przedsięwziąć jakieś kroki.

Offline Detektory

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: magazynek podręczny na olej silnikowy, płyn chłodniczy i do spryskiwacza
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 01, 2020, 14:46:24 »
My często mamy zapytania i robimy magazynki w zakresie detekcji (farb, rozpuszczalników albo ostatnio dla płynów dezynfekcyjnych - też etanol). Detektor samodzielny etanolu np. MSC2 z sygnalizacją to na Twój magazynek powinno być ok. Ewentualnie jeszcze podlicz kubaturę w stosunku do ilości etanolu i możliwego odparowania to zobaczysz czy może się stworzyć atmosfera (bo jak rozumiem OZW nie było robione). Tak na zdrowy rozsądek to mało prawdopodobne aby nagle zleciały Ci wszystkie pojemniki i się rozlały naraz (pewnie pojemniki PET po 5l). Tym bardziej jak to tylko półka w magazynku. Ale może być jakaś głupota, że ktoś rozleje i się zapali, a od tego spłonie Ci cała hala. Także lepiej mieć jakąś sygnalizację.

Offline Zyzio47

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: magazynek podręczny na olej silnikowy, płyn chłodniczy i do spryskiwacza
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 05, 2020, 08:17:03 »
Dziękuję za tyle. Może jeszcze jakieś sugestie od specjalistów p.poż.?