Autor Wątek: Wzrok mswia  (Przeczytany 1655 razy)

Offline Tomik998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Wzrok mswia
« dnia: Wrzesień 17, 2020, 19:50:07 »
Cześć! Mój przypadek, chciałbym rozwiać moje wątpliwości co do badania w Mswia a dokładnie okulisty. Otóż moja wada to 0,5 obu oczu. Oraz wartosc dropria cylindryczna prawe oko 1.25, lewe 1.75. Według rozporządzenia z 2018r. Wzrok punkt 2 cytuje Ostrość wzroku jednego oka poniżej 0,5
a drugiego oka – powyżej 0,5.
Korekcja szkłami lub soczewkami
kontaktowymi wyrównuje do 0,9–1,0
 
Czy ja się pod to załapuje? Jeśli tak to w w karcie medycznej którą dostanę mam napisać że, mam okulary oraz soczewki. I w czym iść na badanie do mswia? Słyszałem że trzeba ściągać soczewki i czytać bez.

Offline Kapi937

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Wzrok mswia
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 17, 2020, 21:10:45 »
Wada - 0.5 a ostrość 0,5 to są inne wartości. Idź do dowolnego okulisty i pokaz rozporządzenie i Ci powie czy się nadajesz czy nie. Na badanie bez soczewek bo badają różne rzeczy w oku, więc i tak nie oszukasz

Offline Tomik998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Wzrok mswia
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 18, 2020, 11:58:17 »
Wada - 0.5 a ostrość 0,5 to są inne wartości. Idź do dowolnego okulisty i pokaz rozporządzenie i Ci powie czy się nadajesz czy nie. Na badanie bez soczewek bo badają różne rzeczy w oku, więc i tak nie oszukasz

Chwila ja tu nie mam zamiaru nikogo oszukiwać. Chcę się tylko dowiedzieć. Byłem jeszcze raz to sprawdzić okazuje sie ze ostrość w jednym oku go 0,75 a w drugim, 0.5. I mam soczewki w których widzę bez problemu 0,9 oraz 1.0. Dlatego pytam czy ja łapie się pod ten drugi punkt gdzie jest informacja na temat soczewek Z/N

Offline marcin10312

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
  • Cel: PSP
Odp: Wzrok mswia
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 20, 2020, 20:20:53 »
Witam podepnę się pod post. Czy wie ktoś czy wada -0.5 i astygmatyzm przejdzie na badaniach do wojska? Okulary nosze nie zawsze i podczas jazdy autem.
Cel: PSP

Offline kandydatka_

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Wzrok mswia
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 22, 2020, 10:44:58 »
Wartości określone w rozporządzeniu to nie wada wzroku określana jako +/- tylko rząd przeczytany na tablicy Snellena. Żeby przejść trzeba bynajmniej w straży przeczytać do minimum 9 rzędu przed korekcją i to jest (0,9). w 7 paragrafie pkt.2 dostanie się też zdolny jeżeli po dopasowaniu przez okulistkę korekcji przeczyta się minimum 9 rząd słabszym okiem. Najlepiej zbadać wzrok (koszt. ok 50-100zł pod okulary)  u optometrysty przed badaniem na komisji i pokazać rozporządzenie i wtedy spokojnie powie czy się łapie czy nie. Jest bardzo dużo czynników które mogą wpłynąć na decyzje okulistki, dlatego warto zbadać się wcześniej, żeby nie było później zaskoczenia i będzie czas w razie W, żeby jeszcze podziałać (np. laserowa korekcja wzroku). Powodzenia :)

Offline wiater

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 151
Odp: Wzrok mswia
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 02, 2020, 12:27:32 »
Wartości określone w rozporządzeniu to nie wada wzroku określana jako +/- tylko rząd przeczytany na tablicy Snellena. Żeby przejść trzeba bynajmniej w straży przeczytać do minimum 9 rzędu przed korekcją i to jest (0,9). w 7 paragrafie pkt.2 dostanie się też zdolny jeżeli po dopasowaniu przez okulistkę korekcji przeczyta się minimum 9 rząd słabszym okiem. Najlepiej zbadać wzrok (koszt. ok 50-100zł pod okulary)  u optometrysty przed badaniem na komisji i pokazać rozporządzenie i wtedy spokojnie powie czy się łapie czy nie. Jest bardzo dużo czynników które mogą wpłynąć na decyzje okulistki, dlatego warto zbadać się wcześniej, żeby nie było później zaskoczenia i będzie czas w razie W, żeby jeszcze podziałać (np. laserowa korekcja wzroku). Powodzenia :)
A nie jest przypadkiem teraz tak z tym paragrafem 7.2 ze czyta się po korekcji jesli przed korekcja chociaż jedno oko ma ostrosc powyzej 0.5 (nie mowie o dioptriach tylko rzedach/ostrosci)? Roznice miedzy 14 a 18 wg mnie napisalem w glownym temacie: Wzrok.