Autor Wątek: Nieprawidłowości rażąco nar. prawo, sprzeciwy, zastrzeżenia, uwagi - odbiory  (Przeczytany 1370 razy)

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Witajcie!
Szukam wiedzy w temacie kategoryzacji niezgodności stwierdzanych przy odbiorach budynków - swoje pytania kieruję przede wszystkim do funkcjonariuszy odbierających.
Najciekawsza dla mnie jest sytuacja, gdy PB został uzgodniony przez rzeczoznawcę, a przy obiorze stwierdza się zgodność wykonania obiektu z PB, ale jednocześnie niezgodność tegoż projektu z wymaganiami przepisów.
Stwierdzenie jakiego rodzaju niezgodności jest dla Was podstawą do wniesienia sprzeciwu w sprawie uzyskania pozwolenia na użytkowanie? Kiedy wnosicie zastrzeżenia? Czy często KM/KP PSP wydaje stanowisko, w którym wskazuje, że jest podstawa do unieważnienia uzgodnienia PB, czy to wyjątkowe sytuacje? Podzielcie się swoimi doświadczeniami. Możliwe, że w tym zakresie, co powiat to obyczaj, bo (zdaje się) jednolitego ogólnopolskiego standardu nie ma.

Offline bartu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Zgodnie z aktualną metodyką powinieneś poinformować kw o uzgodnieniu projektu niezgodnego z przepisami. Po drugie przykładowe druki stanowisk zawierają propozycje co może być potraktowane jako uwaga lub jako zastrzeżenie. Trzeba też oddzielić braki w projektach czy wykonaniu obiektów, które są wymagane przez przepisy od tych które wpisał projektant świadomie bądź nieświadomie (popularne kopiuj-wklej). Kolejny aspekt to to jak do sprawy podchodzi nadzór budowlany. Czy choćby mało istotna uwaga powoduje, że obiekt nie dostaje pozwolenia na użytkowanie, czy nadzór ma nasze stanowisko w nosie i tak daje pozwolenie nieograniczone czy warunkowe na kilka lat. Ważne jest dla mnie też aby dając sprzeciw wyjaśnić odpowiednio sprawę i sprecyzować co dany brak powoduje. Prawda jest taka, że nigdzie tyle nie jesteśmy w stanie ugrać z zakresu bezpieczeństwa co na odbiorze, bo w istniejącym budynku nasze możliwości są ograniczone, szczególnie jeśli chodzi o sprawy budowlane, wynikające z warunków technicznych.
Polecam także artykuł:
https://www.muratorplus.pl/technika/ochrona-osob-i-mienia/na-jakie-bledy-przy-odbiorach-budynkow-napotykaja-sluzby-psp-aa-UAFz-YEVG-kvNa.html

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Dzięki!
A co do artykułu, materiał źródłowy lepszy: https://www.youtube.com/watch?v=fImo9DiCWkY&t=182s
Ja nie jestem w służbie. Czasem pomagam klientowi przygotować budynek do odbioru, sprawdzić projekt, dokumenty, protokoły. Dlatego ciekawa jestem punktu widzenia strony odbierającej, bo już któryś z kolei obiekt wykonany wg uzgodnionego projektu IMO nie powinien zostać odebrany.
Możesz podrzucić te sugestie? Czy są tam przykłady niezgodności godnej sprzeciwu PSP?

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Jakby się prewentyści w kraju uparli i aptekarsko podeszli do sprawy, to co czwarta dokumentacja projektowa byłaby z błędami - wynika to przede wszystkim z tego czy rzeczoznawca się pochylił nad tematem, czy tylko przystawił pieczątkę :gwiazdki: A niestety inwestorowi często trudno jest pojąć, że rzeczoznawca może popełnić błąd - przecież to najlepszy fachowiec w branży!!! Niestety, ale wśród nich jest sporo tzw. czarnych owiec. Oczywiście zdecydowana większość to błędy wynikające z zasady kopiuj-wklej, ale miałem też sytuację uzgodnienia z poważniejszymi błędami - PSP nie puściło, ale nadzór dał użytkowanie i pozostało kopanie się w drodze typowego postępowania administracyjnego (decyzja z terminami...).
Faktycznie dużo zależy od podejścia miejscowego PINB do uwag/zastrzeżeń strażaka - ale to też można między służbami ustalić.

Offline bella

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
A brak w PB kompletnego opisu WOP jak jest traktowany?

Offline bartu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Sprzeciw ze wzgledu na brak możliwości oceny - brak mozliwosci zajęcia stanowiska