Autor Wątek: Nowelizacja ustawy o PSP  (Przeczytany 25874 razy)

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 14, 2020, 23:23:53 »
Kto będzie obejmował? Podobni "pasjonaci", jak obejmują teraz... może choć w dodatku zaczną gonić zmianowych na PITach, żeby czuli, że awansowali. Kto z codziennych robi nadgodziny płatne??? Dowództwo JRG tak naprawdę. A dlaczego? Bo często zapewniają ciągłość służby w związku z sytuacją kadrową w JRG, czterozmianowością, L4 dowódców itp. W ubiegłym roku pojawił się zakaz brania służb przez dowódców JRG. Moim zdaniem, debilizm. Uzasadnienie - brak nadzoru nad JRG.... Jeśli dowódca lub zastępca dowódcy JRG bierze służbę (zwykle w sobotę) to:
- wraca do realiów JRG
- spędza czas z kadrą, którą dowodzi
- nadrabia zaległą papierologię (w JRG poniżej 1000 wyjazdów rocznie) - w sobotę może mieć chwilę czasu na to
Jeśli są "patologie" gdzie dowódcy JRG mają więcej nadgodzin niż kadra JRG to trzeba to ograniczyć, lub raczej zamknąć. Ale są JRG gdzie służby dowódców nie wpływają na obniżenie "sprawiedliwego rozdziału" nadgodzin. A przynoszą naprawdę pozytywne efekty. Choćby minimalizują straty finansowe związane z awansem z d-cy zmiany na z-cę d-cy JRG.... paranoja. Jeśli jednak tak nie jest, udział dowódców w służbach, jeśli zgadzają się by zamiast w weekend spędzić czas z Rodziną, przynosi tylko korzyści dla JRG.
Wracając do tematu - dodatek funkcyjny powinien być tak wysoki, by zachęcić funkcjonariuszy do obejmowania "stanowisk samodzielnych" lub "stanowisk Kierowniczych". Proponuję quiz - jak wysoki powinien być dodatek funkcyjny bym przeszedł na operacyjniaka, prewentystę, kwatermistrza lub.... uwaga... dowódcę JRG (przypominam, stanowiska w codziennym rozkładzie pełnienia służby, dyżurami operacyjnymi i szkoleniami dla OSP w weekendy)?
START

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 15, 2020, 10:24:04 »
a ja zgadzam się niemalże w 100% z frankiemdolasem. Uważam jedynie , że 3 miechy wystarczą aby zacząć "wąchać" dym

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #52 dnia: Wrzesień 15, 2020, 11:33:26 »
Jaki problem wrócić do egzaminów kwalifikujących rozpoczęcie nauki w szkole pożarniczej.
Trudny test i zadanie praktyczne pozwoli nam przesiać ślizgaczy i nieuków a jednocześnie nie bedzie wymagało powtórki materiału.
Wtedy tylko nowe informacje a nie znów wymiary drabiny D10W
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Wojtas 998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #53 dnia: Wrzesień 15, 2020, 11:52:41 »
Witam! Czyli kurs podstawowy będzie trwał tylko 3 miejsce? A już wiadomo kiedy ruszą pierwsze kursy? Bo jak narazie tylko kończą stare Pozdrawiam  :straz:

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #54 dnia: Wrzesień 15, 2020, 12:13:08 »
Cytuj
Wysłany przez: Wojtas 998
« dnia: Dzisiaj o 11:52:41 »Umieść cytat
Witam! Czyli kurs podstawowy będzie trwał tylko 3 miejsce? A już wiadomo kiedy ruszą pierwsze kursy? Bo jak narazie tylko kończą stare Pozdrawiam  :straz:
Szkoły się zapchały ale już ruszyły. Ponieważ Kandydatów po naborach czekających jest wielu, podstawowy ruszy dodatkowo na bazie ośrodków szkolenia, od grudnia lub stycznia 2021 (przed lub zaraz po świętach). Choć myślę, że i tak miejsc może brakować - kurs podstawowy w ośrodku to grupa max. 30 strażaków. A nabory były od początku roku, trwają teraz i będą nowe. Powoli jednak będzie się wszystko toczyć, chyba że pandemia ponownie ruszy.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2020, 12:29:58 wysłana przez Strażak wro »

Offline karolek998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #55 dnia: Wrzesień 15, 2020, 14:33:14 »
W dniu 07 września 2020 roku odbyło się spotkanie z Komendantem Głównym PSP nadbryg. Andrzejem Bartkowiakiem oraz Zastępcą Komendanta Głównego PSP st. bryg. Arkadiuszem Przybyłą. Stronę związkową reprezentował Przewodniczący KSP NSZZ „Solidarność” Bartłomiej Mickiewicz wraz z wiceprzewodniczącymi Pawłem Delą i Damianem Kochoniem.
Cytuję "Podczas spotkania Komendant Główny PSP poinformował, że prace nad rozporządzeniami do zmian Ustawowych są w toku. Założenie wprowadzenia dodatku funkcyjnego dla strażaków jest takie, aby był on na wniosek, a nie obligatoryjnie dla wybranych stanowisk służbowych. Dodatek ten ma wynosić do 70 % uposażenia i będzie przyznawany zamiast dodatku służbowego. Dodatkowym założeniem jest to, aby funkcjonariusze, którzy będą otrzymywać ten dodatek mieli nienormowany czas służby, a co za tym idzie nie będą uprawnieni do gratyfikacji za nadgodziny. Możliwość otrzymania tego dodatku będą mieli również funkcjonariusze systemu zmianowego"
I teraz stawiam tezę - wszyscy na JRG odstają zamiast dodatku służbowego - dodatek funkcyjny i co wtedy ??
W myśl przepisów nie maja nadgodzin i co wtedy - płacz lament
A druga rzecz - czy dodatek funkcyjny liczy się do podstawy naliczania emerytury ?? BO służbowy tak a czy funkcyjny ?

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #56 dnia: Wrzesień 15, 2020, 15:41:18 »
Nie skrócenia nam trzeba a jakości realizowanej w spokoju.

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #58 dnia: Wrzesień 15, 2020, 18:07:21 »
Nie będzie ubrania koszarowego tylko mundur. Czyli straż zapłaci za to raz (pierwszy wydany sort) a następnie będziemy za to płacić z mundurówki.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 15, 2020, 18:35:53 »
Nie będzie ubrania koszarowego tylko mundur. Czyli straż zapłaci za to raz (pierwszy wydany sort) a następnie będziemy za to płacić z mundurówki.
Powiem ci w moich stronach jest takie powiedzenie https://pl.wiktionary.org/wiki/jak_si%C4%99_chce_psa_uderzy%C4%87,_kij_si%C4%99_znajdzie
I tak widzę twoją wypowiedź. Mundur w tym przypadku to skrót myślowy przynajmniej ja tak to widzę gdyż ma służyć jednocześnie za służbówkę i koszarówkę. Dodatkowo chyba bylibyśmy jedyną służbą w której trzeba by samemu kupować ubrania robocze. Ale w swej dociekliwości kiedyś miałem okazję zapytać jednego umnego człowieka w temacie mundurówki i co będzie jak wypadnie z niej 7 elementów. Wiesz jaka była odpowiedź? Wartości podane w rozporządzeniu "mundurowym" pochodzą z 2005 r. i w 2021 r. zostaną zaktualizowane do bieżącej kwoty. Przez 15 lat chyba ceny wzrosły?   
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 15, 2020, 20:25:26 »
Aby funkcyjny spełnił swoją funkcję musiał by się pojawić zapis, iż wynosi on od 51 do 70 % . W przeciwnym wypadku stanie się niezłym narzędziem ale do demotywowania . W obecnym zamysle wielu KP aby zaoszczędzić uczyni funkcjonariusza funkcyjnym podniesie mu dodatek o parę złociszy i pozbawi nadgodzin.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2020, 20:31:41 wysłana przez pb11 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 15, 2020, 20:43:22 »
Aby funkcyjny spełnił swoją funkcję musiał by się pojawić zapis, iż wynosi on od 51 do 70 % . W przeciwnym wypadku stanie się niezłym narzędziem ale do demotywowania . W obecnym zamysle wielu KP aby zaoszczędzić uczyni funkcjonariusza funkcyjnym podniesie mu dodatek o parę złociszy i pozbawi nadgodzin.
Doskonale wiesz, że praktycznie wszystko w temacie dodatków reguluje rozporządzenie więc w przypadku funkcyjnego też będzie podobnie. Jedno z rozwiązań podałeś czyli dolne widełki ja mam inne czyli dodatek przyznaje się na wniosek strażaka przy czym wniosek ma określać wysokość dodatku  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline MetFis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 15, 2020, 21:05:19 »
 :straz:
« Ostatnia zmiana: Luty 14, 2023, 18:34:49 wysłana przez MetFis »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 15, 2020, 21:16:27 »
mogą sobie robić dodatki funkcyjne po 150% jak 50% służbowego jest nie osiągalne bo wiecznie nie ma pieniędzy xD
to co jest zapisane na papierze to żadna gwarancja gratyfikacji, jest możliwość ale nie licz, że dostaniesz jak grupy, aspirantki i wszystkie pozostałe obiecanki
ten generałek widać, że trochę bardziej zaangażowany od pozostałych staruchów, sporo rzeczy pewnie przepchnie ale czy ja sam osobiście odczuje zmiany na lepsze - nie wiem

Wydaje mi się, że przesadzasz.
To czy zmiany obecnego KG np. skrócona do roku aspirantka (czyli dwa razy więcej powinno być zaocznych absolwentów) skrócone do roku kwalifikacje oficerskie... Ciebie obejmą zależy w wielkim stopniu tylko od Ciebie... Myślę, że nową legitymację i koszarówkę dostaniesz  :rofl:
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2020, 21:24:37 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #64 dnia: Wrzesień 15, 2020, 22:38:07 »
Aby funkcyjny spełnił swoją funkcję musiał by się pojawić zapis, iż wynosi on od 51 do 70 % . W przeciwnym wypadku stanie się niezłym narzędziem ale do demotywowania . W obecnym zamysle wielu KP aby zaoszczędzić uczyni funkcjonariusza funkcyjnym podniesie mu dodatek o parę złociszy i pozbawi nadgodzin.
Doskonale wiesz, że praktycznie wszystko w temacie dodatków reguluje rozporządzenie więc w przypadku funkcyjnego też będzie podobnie. Jedno z rozwiązań podałeś czyli dolne widełki ja mam inne czyli dodatek przyznaje się na wniosek strażaka przy czym wniosek ma określać wysokość dodatku  :wacko:

Życie uczy że niewiele z tego wynika. Zapewne widziałeś tabelę średnich dodatków dla poszczególnych grup dla kraju minima i maxy. I co?. Jest rozporządzenie,ta sama firma,te same grupy, ta sama robota a różnica w kasie do 20 tysi rocznie pomiędzy komendami. Jesli za funkcyjnym nie pójdą zmiany budżetów komend to skończy sie raczej tak jak ja to widzę.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 16, 2020, 06:35:26 »
Życie uczy że niewiele z tego wynika. Zapewne widziałeś tabelę średnich dodatków dla poszczególnych grup dla kraju minima i maxy. I co?. Jest rozporządzenie,ta sama firma,te same grupy, ta sama robota a różnica w kasie do 20 tysi rocznie pomiędzy komendami. Jesli za funkcyjnym nie pójdą zmiany budżetów komend to skończy sie raczej tak jak ja to widzę.
Życie uczy, że im większa uznaniowość na każdym szczeblu tym trudniej później to posprzątać. Widziałem tą tabele i od kilku lat zastanawiałem się jak można by było to uregulować nie wylewając dziecka z kąpielą. I wiesz co? Zawsze na końcu jest ten kluczowy moment kariery czyli odejście na emkę więc żadne widełki nie wchodzą w grę. Na pewno przed patologią da się zabezpieczyć odpowiednimi zapisami rozporządzenia.
Widzę pozytywny aspekt dodatku funkcyjnego.
Wracając na chwilę do skracania czasu szkolenia na wszystkich szczeblach... Proste pytanie czy Polscy strażacy są głupsi od innych w UE? Czy polska ma więcej zagrożeń niż kraje o znacznie wyższym PKB? Czy specyfika zagrożeń jest inna? Jeśli odpowiadacie na NIE to powiedzcie czemu w większości przypadków musi się ponad 2 razy dłużej siedzieć w szkole? 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline almsherfa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #66 dnia: Wrzesień 16, 2020, 07:07:25 »
Pierwszy rok aspirantki to fikcja w 3 zjazdach. Szkoły robią dobrą robotę ale rozmywa się to wszystko w niepotrzebnym materiale który był na podstawowym i podoficerce.
Dochodzi nam więcej specjalistycznej roboty i pieniądze powinny iść na tego typu szkolenia. Policzcie ile to kasy w skali kraju. Dobry krok dla ludzi bedacych na PB.

Offline Obiektyw

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 16, 2020, 10:53:57 »
Cytuj
To czy zmiany obecnego KG np. skrócona do roku aspirantka (czyli dwa razy więcej powinno być zaocznych absolwentów) skrócone do roku kwalifikacje oficerskie... Ciebie obejmą zależy w wielkim stopniu tylko od Ciebie... Myślę, że nową legitymację i koszarówkę dostaniesz
Witam. To, że KKZ będą skrócone do jednego roku nie znaczy, że będzie 2x większa "wydajność". Wszystko zależ czy egzamin zewnętrzny będzie organizowany również pod koniec roku. Jeżeli nie to i tak KKZ będzie trwał dwa lata tyle że szkolne (1,5 kalendarzowego).

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #68 dnia: Wrzesień 16, 2020, 11:16:08 »
Eqinox czy jest jakieś działanie KG, które by Ci sie nie podobało? Przecież ten dodatek funkcyjny (nie wlicza się go do Emy pomimo, że i tak juz istnieje) to wprowadzenie OSZCZĘDNOŚCI w PSP, zarówno w miesięcznym wynagrodzeniu jak i podczas otrzymania Emy. Co gorsza (ale nic w tym nowego) po dupie dostaną podziałowcy. Bilans musi się zamykać po otrzymanych podwyżkach. Jeden polityk często robi teledyskusję na tle Janosika tyle tylko, że nie wiedza- Janosik zabierał bogatym i sprawiedliwie rozdzielał biednym.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #69 dnia: Wrzesień 16, 2020, 11:29:09 »
Eqinox czy jest jakieś działanie KG, które by Ci sie nie podobało? Przecież ten dodatek funkcyjny (nie wlicza się go do Emy pomimo, że i tak juz istnieje) to wprowadzenie OSZCZĘDNOŚCI w PSP, zarówno w miesięcznym wynagrodzeniu jak i podczas otrzymania Emy. Co gorsza (ale nic w tym nowego) po dupie dostaną podziałowcy. Bilans musi się zamykać po otrzymanych podwyżkach. Jeden polityk często robi teledyskusję na tle Janosika tyle tylko, że nie wiedza- Janosik zabierał bogatym i sprawiedliwie rozdzielał biednym.
Oczywiście że są sprawy do których mam wątpliwości ale popraw się bo funkcyjny będzie się wliczal a świadczenia motywacyjne nie.  Czemu ty patrzysz na jakieś bilanse które nie istnieją? Co do Janosika to bohater narodowy Słowaków który brał udział w powstaniu a później został pospolitym bandytą a karę smierci otrzymał za zabójstwo księdza więc nie wiem o co ci chodzi z tym Jurajem Janosikiem
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #70 dnia: Wrzesień 16, 2020, 11:35:46 »
na dzień dzisiejszy istnieje dodatek funkcyjny (dla wiadomości zwłaszcza KG) i nie jest wliczany więc nie muszę nic poprawiać. Jeśli ma być tak jak piszesz to potwierdzasz, że działania ida w kierunku oszczędności, bo dodawanie max. dodatku motywacyjnego jest większe niż dodatkowe 20% słuzbowego. Ja Janosika znam z polskiej filmoteki i na niej sie opieram, ale widocznie polityk występujący ma takie samo zdanie o Janosiku jak Ty.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #71 dnia: Wrzesień 16, 2020, 11:48:49 »
na dzień dzisiejszy istnieje dodatek funkcyjny (dla wiadomości zwłaszcza KG) i nie jest wliczany więc nie muszę nic poprawiać. Jeśli ma być tak jak piszesz to potwierdzasz, że działania ida w kierunku oszczędności, bo dodawanie max. dodatku motywacyjnego jest większe niż dodatkowe 20% słuzbowego. Ja Janosika znam z polskiej filmoteki i na niej sie opieram, ale widocznie polityk występujący ma takie samo zdanie o Janosiku jak Ty.
Przecież dodatek funkcyjny jest w spec ustawie i wyraźnie napisane że to dodatek o charakterze stałym. Więc nie wiem skąd info o tym że tylko do wiadomości KG?  Świadczenie motywacyjne ma za zadanie podwyższyć chęć pozostania w służbie i obniżyć koszty emerytur.
Ps. Dodatek funkcyjny nie blokuje możliwości przyznania dodatku motywacyjnego
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #72 dnia: Wrzesień 16, 2020, 12:07:19 »
Sory pomyliłem świadczenie motywacyjne z dodatkiem motywacyjnym. Widocznie nie czytałes wywiadu z Panem Bartkowiakiem, w którym to mówi, że w PSP nie ma dodatku funkcyjnego (o to mi chodziło). Prosze podaj wiarygodne źródło, że dodatek funkcyjny jest wliczany do wysokości emerytury.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #73 dnia: Wrzesień 16, 2020, 12:15:03 »
Sory pomyliłem świadczenie motywacyjne z dodatkiem motywacyjnym. Widocznie nie czytałes wywiadu z Panem Bartkowiakiem, w którym to mówi, że w PSP nie ma dodatku funkcyjnego (o to mi chodziło). Prosze podaj wiarygodne źródło, że dodatek funkcyjny jest wliczany do wysokości emerytury.
https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=432
Strona chyba 96
Zmiana w Art 87 ustawy o PSP
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #74 dnia: Wrzesień 16, 2020, 13:51:39 »
art. 87 nie ulega zmianie!!!!!! Dodatek funkcyjny był i jest dalej, ale podobnie jak dodatek za służbę w warunkach szkodliwych nie jest wliczany do EMERYTURY.  Jeżeli chodzi o ZM to wystarczy, że dodadza pkt. w ustawie emerytalnej i Komendanci wraz ze "swoimi" zwiększą sobie EMY.