Autor Wątek: Nowelizacja ustawy o PSP  (Przeczytany 25881 razy)

Offline franekdolas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Nowelizacja ustawy o PSP
« dnia: Wrzesień 11, 2020, 19:26:40 »
Witam szanowne grono.. Jak już pewnie wielu z nas słyszało, trwają prace nad zmianą ustawy o PSP... a w nowych przepisach min, o nowym dodatku funkcyjnym, nienormowanym czasie pracy... dodatku "geriatrycznym".. Wchodzę na forum by się czegoś więcej dowiedzieć, a tu zadziwiająca cisza w tym temacie.. Czy rzeczywiście nikogo nie interesują zmiany w przepisach regulujących nasze warunki służby?? Czy może bardziej, forum już umarło? Zachęcam do dyskusji w sprawach jakże ważnych przecież dla nas..

Offline slawek.nowak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 11, 2020, 19:38:30 »
Nikt nie pracuje nad zmianami. Ustawa już podpisana. Wchodzi od 1 października a część od nowego roku.

Offline franekdolas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 11, 2020, 19:54:13 »
No własnie.. tak szybko i bez echa? Wiadomo konkretnie coś więcej? Co zostało zmienione, i jak to będzie skutkować na przyszłość? 

Offline slawek.nowak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 11, 2020, 20:00:59 »
Zalecam lekturę

http://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=432

A potem napisz jak to będzie skutkować na przyszłość.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 11, 2020, 20:14:30 »
A potem napisz jak to będzie skutkować na przyszłość.
Na temat dodatku "geriatrycznego" a prawdę mówiąc świadczenia motywacyjnego była duża dyskusja miedzy mną a @oficer ja uważam, że nie skutkuje na przyszłość a on, że tak... 

Jeśli chodzi o zmiany to znacznie ciekawsze są plany zmiany systemu szkolenia  :wacko: :straz:
Podpisuje się pod tym dwiema rękami  :straz:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 11, 2020, 23:21:33 »
A potem napisz jak to będzie skutkować na przyszłość.
Na temat dodatku "geriatrycznego" a prawdę mówiąc świadczenia motywacyjnego była duża dyskusja miedzy mną a @oficer ja uważam, że nie skutkuje na przyszłość a on, że tak... 

Jeśli chodzi o zmiany to znacznie ciekawsze są plany zmiany systemu szkolenia  :wacko: :straz:
Podpisuje się pod tym dwiema rękami  :straz:

Możesz coś więcej na temat tych zmian napisać? Słyszałem tylko o skróceniu do roku aspirantki ale nic więcej nie wiadomo.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 12, 2020, 08:53:34 »
Możesz coś więcej na temat tych zmian napisać? Słyszałem tylko o skróceniu do roku aspirantki ale nic więcej nie wiadomo.
Z tego co słyszałem to ma to wyglądać tak:
1. kurs podstawowy 3 miesiące i egzmain
2. SA zaoczne 1 rok szkolny  :wacko:
3. SPK nowe (połączenie SPO-2 i SPK) w rok (słyszałem też wersję o 3 semestrach).
Droga do gwiazdek oficerskich została skrócona dla człowieka z ulicy o ponad połowę. Powiem szczerze, że takiej reformy nie pamiętam aby w PSP coś skracano w szkolnictwie.
Nareszcie  :straz:
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2020, 09:14:04 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline franekdolas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 12, 2020, 09:22:19 »

Droga do gwiazdek oficerskich została skrócona dla człowieka z ulicy o ponad połowę. Powiem szczerze, że takiej reformy nie pamiętam aby w PSP coś skracano w szkolnictwie.
Nareszcie  :straz:
[/quote]


Czy to rzeczywiście takie jest dobre, to mocno dyskusyjna sprawa... dla ludzi na pewno tak, ale dla formacji nie wróży to dobrze..

Offline mish3lls

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 670
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 12, 2020, 09:25:02 »
Możesz coś więcej na temat tych zmian napisać? Słyszałem tylko o skróceniu do roku aspirantki ale nic więcej nie wiadomo.
Z tego co słyszałem to ma to wyglądać tak:
1. kurs podstawowy 3 miesiące i egzmain
2. SA zaoczne 1 rok szkolny  :wacko:
3. SPK nowe (połączenie SPO-2 i SPK) w rok (słyszałem też wersję o 3 semestrach).
Droga do gwiazdek oficerskich została skrócona dla człowieka z ulicy o ponad połowę. Powiem szczerze, że takiej reformy nie pamiętam aby w PSP coś skracano w szkolnictwie.
Nareszcie  :straz:
Wersja 3 semestralna dla podoficerów z wyższym wykształceniem zwane dalej spo-4.  :milcz:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 12, 2020, 09:43:18 »
Czy to rzeczywiście takie jest dobre, to mocno dyskusyjna sprawa... dla ludzi na pewno tak, ale dla formacji nie wróży to dobrze..
Dla formacji jest dobre! Dla ludzi też...
Dla formacji ponieważ to duże oszczędności na czymś co było zbędne! Pierwszy rok zaocznej aspirantki to tak naprawdę materiał z kursu podoficerskiego wiec zbędna sprawa. Kurs podstawowy był już w PSP 3 miesięczny i jako dowódca nie odczułem różnicy w przygotowaniu strażaków jak to zmieniono. Co do podyplomówek to też mam mieszane uczucia i uważam je za zbędne powinno się wrócić do rozwiązania które było kilka lat temu, że na stanowiska oficerskie można mianować aspiranta z wyższym wykształceniem tylko zmienił bym na przydatne w służbie. Więc jestem zwolenikiem skrócenia tej drogi jeszcze bardziej  :rofl:
Wersja 3 semestralna dla podoficerów z wyższym wykształceniem zwane dalej spo-4.  :milcz:
Tego nie wiem ale popytam  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 12, 2020, 10:47:16 »
Dzięki za odpowiedzi, wyglada to ciekawie, poczekamy na konkrety i zobaczymy co z tego wyjdzie

Offline bheniek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 12, 2020, 15:24:49 »
Odnośnie zmian w ustawie, został uchylony pkt. 5 z art. 36, ust. 3: "Na stanowisko oficerskie mianuje się lub powołuje się strażaka, który:
posiada wykształcenie wyższe oraz kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowisk aspiranckich i ukończył przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich w Państwowej Straży Pożarnej, albo". Spotkałem się z opiniami, że od 1 października aspiranci po SPO zostaną pozbawieni możliwości awansu na stanowiska oficerskie niezwiązane z kierowaniem działaniami. Moim zdaniem zostaje wciąż pkt. 6 dotyczący niższych kwalifikacji strażaka, który daje aspirantom możliwość awansowania. Jakie jest wasze zdanie?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 12, 2020, 20:37:55 »
Dzięki za odpowiedzi, wyglada to ciekawie, poczekamy na konkrety i zobaczymy co z tego wyjdzie
Z racji tego, że zawsze się do mnie grzecznie odnosisz to ci odpowiem jak sprawy stoją   :straz: Konkrety już się wydarzyły  :wacko:
1. Droga do oficera: podyplomówki skrócone... W zasadzie to jedna jest  :rofl: Pismo informujące o zmianach trafiło do KM/KP ma sygnaturę BS-I-1430/5-1/20 tak więc temat zamknięty  :szalony:
2. Droga do aspiranta: nawet zeszłoroczni zaoczni mają skończyć szkołę jeszcze w tym roku (po 14 miesiącach)... Tam została tylko ostatnia kwestia tylko egzamin będzie w listopadzie czy w czerwcu  :wacko: Wszystko praktycznie dopięte...
3. Droga do strażaka: kurs będzie trwał 3 miesiące a po 12 miesiącach na JRG będzie egzamin "podoficerski"...    To też już klepnięte...
Powiem ci, że to największa rewolucja w systemie szkolenia od początku powstania PSP  i uważam, że to wielka zasługa nowego kierownictwa PSP.
Wreszcie droga "dzienna" nie będzie drogą na skróty!
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 12, 2020, 21:18:56 »
Jakoś to inaczej czyta się w info ze spotkania...Planowane są zmiany w szkoleniu podstawowym strażaka – skrócenie kursu do trzech miesięcy, a po rocznej praktyce w JRG strażak odbędzie tylko egzamin w szkole PSP, po którym będzie uprawniony do zajmowania stanowisk podoficerskich. Dodatkowo sugerowaliśmy, aby podczas drugiej części szkolenia strażacy w szkołach mogli zdobywać kwalifikacje specjalistyczne w zależności od specjalności JRG w której pełnią służbę. Szkolenie aspiranckie planuje się jako przeszkolenie roczne, a programy studiów podyplomowych będą maksymalnie uproszczone i skrócone.

Offline Gość123

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 12, 2020, 21:34:29 »
A jak będzie wyglądało kształcenie dla podoficerów z wykształceniem wyższym? Będzie odpowiednio SPK 4 -semestralne?

Offline franekdolas

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 12, 2020, 21:44:54 »
Dzięki za odpowiedzi, wyglada to ciekawie, poczekamy na konkrety i zobaczymy co z tego wyjdzie
Z racji tego, że zawsze się do mnie grzecznie odnosisz to ci odpowiem jak sprawy stoją   :straz: Konkrety już się wydarzyły  :wacko:
1. Droga do oficera: podyplomówki skrócone... W zasadzie to jedna jest  :rofl: Pismo informujące o zmianach trafiło do KM/KP ma sygnaturę BS-I-1430/5-1/20 tak więc temat zamknięty  :szalony:
2. Droga do aspiranta: nawet zeszłoroczni zaoczni mają skończyć szkołę jeszcze w tym roku (po 14 miesiącach)... Tam została tylko ostatnia kwestia tylko egzamin będzie w listopadzie czy w czerwcu  :wacko: Wszystko praktycznie dopięte...
3. Droga do strażaka: kurs będzie trwał 3 miesiące a po 12 miesiącach na JRG będzie egzamin "podoficerski"...    To też już klepnięte...
Powiem ci, że to największa rewolucja w systemie szkolenia od początku powstania PSP  i uważam, że to wielka zasługa nowego kierownictwa PSP.
Wreszcie droga "dzienna" nie będzie drogą na skróty!

Nie wiem czym się tak cieszyć.. chyba z tego ze nowy system szkolenia, w kształcie o którym piszesz, będzie po prostu jeszcze większą "sztuką" niż obecnie..

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 12, 2020, 22:20:29 »
@franekdolas uważam że największa fikcją czy też sztuką w PSP Jest kształcenia dzienne. Bo tam nie ma żadnego sita... jak się dostałeś to będziesz absolwentem ale na szczęście dla systemu to umie się sam obronić  :rofl: oficer po SGSP To w większości przypadków urzednik nie strazak :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline MAJKUSS

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 13, 2020, 11:29:41 »
Eqinox, pytanie było wyżej i jeżeli masz wiedzę na ten temat to proszę o podpowiedź, z uwagi na ukończoną zaoczną aspirantkę, ukończone SPO-2 w tym roku. Mam szanse na ** patrząc na nowelizację ustawy? Nie mam tej pewności a i interpretacja przepisów przeze mnie może być mylna. Dzięki za pomoc.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2020, 11:41:27 wysłana przez MAJKUSS »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 13, 2020, 11:41:23 »
Eqinox, pytanie było wyżej i jeżeli masz wiedzę na ten temat to proszę o podpowiedź, z uwagi na skończoną zaoczną aspirantkę, ukończone SPO-2 w tym roku mam szanse na ** patrząc na nowelizację ustawy? Nie mam tej pewności a i interpretacja przepisów przeze mnie może być mylna. Dzięki za pomoc.
A co ma nowelizacja? Punkt 5 wyleciał bo był zbędny gdyż każdy strażak z punktu 5 podchodzi pod punkt 6 (art. 36 ust. 3). Ja widzę tylko jeden problem interpretacyjny ale nie dotyczy on Ciebie.
Co chcesz tu interpretować:
posiada wykształcenie wyższe oraz kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu strażak oraz ukończył przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich w Państwowej Straży Pożarnej.
Jeśli poszedłeś na zaoczną SA to miałeś kwalifikacje do wykonywania zawodu strażak... Jeśli poszedłeś na SPO-2 oznacza, że masz wykształcenie wyższe gdyż są to studia podyplomowe które również ukończyłeś wiec spełniasz wszystkie warunki zapisane w pkt.6.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline MAJKUSS

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 13, 2020, 11:44:53 »
Rozumiem, kwestia pisma, które przyszło do komend wywołała wiele kontrowersji rocznika SPO-2, które to ukończyliśmy. Nie ukrywam, że zdębiałem czytając to i interpretacje moich kolegów z rocznika. Stąd pytanie na forum i widzę, że kwestia przepisów nie blokuje nas w awansie. Dzięki.

Offline Zuzin

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 166
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 13, 2020, 12:03:45 »
A jaki widzisz problem interpretacyjny?
Jak można wiedzieć

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 13, 2020, 12:10:09 »
A jaki widzisz problem interpretacyjny?
Jak można wiedzieć
Absolwent dziennej SA PSP... Moim zdaniem ma kwalifikacje wyższe ale jest jedno ale nie ma kwalifikacji wymienionych w pkt. 6 więc może pojawić się problem który kategorii takiej, że doktorat z budownictwa nie pozwala na zdobycie uprawnień do których upoważnia tytuł inżyniera budownictwa.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline MAJKUSS

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 13, 2020, 12:14:07 »
Tu bardziej chodzi o kwestie plotek i nadinterpretacji zmian przepisów i wrzucenia wszelkich SPO SPF i co tam dalej jest do jednego koszyka jakim jest SPK, który daje możliwości kierowania działaniami a w przypadku SPO jedynie dawało możliwość uzyskania stopnia ** bez kierowania. Tu kwestia interpretacji tego zapisu o wrzuceniu wszystkiego do SPK a co z ludźmi po SPO, którzy czekali na ** po ukończeniu a tu taka zmiana i w związku z tym pojawiło się wiele niedomówień i interpretacji tego pisma, które wpłynęło do komend.

Offline strazakos_jrg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 319
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 13, 2020, 18:07:08 »
Czyli w obecnym brzmieniu:

36.3
"4.) posiada  wykształcenie  wyższe  oraz  kwalifikacje  wymagane  do zajmowania  stanowisk  aspiranckich  i  ukończył  przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi, albo”

czyli to znaczy, że będzie jedno przeszkolenie przygotowujące do kierowania działaniami, czyli SPK i wtedy aspirant po studiach cywilnych może dostać na stanowisku związanych z KDR i nie tylko **
Dobrze to rozumiem?
Nie ważne czy jesteś na podziale czy w biurze/SKKM/SKKP to robisz SPK i możesz dostać stopień...

Widzę też w 2 błąd bo jest zostawione
posiada tytuł zawodowy inżynier oraz kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu strażak i ukończył przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich w Państwowej Straży Pożarnej oraz przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi, albo...

No a skoro ma być tylko SPK to jak ta osoba ma mieć możliwość... chyba, że chodzi o osoby, które już skończyły SPO i SPK, żeby im nie zamknąć drogi
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2020, 18:21:27 wysłana przez strazakos_jrg »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Nowelizacja ustawy o PSP
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 13, 2020, 18:29:30 »
Czyli w obecnym brzmieniu:

36.3
"4.) posiada  wykształcenie  wyższe  oraz  kwalifikacje  wymagane  do zajmowania  stanowisk  aspiranckich  i  ukończył  przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi, albo”

czyli to znaczy, że będzie jedno przeszkolenie przygotowujące do kierowania działaniami, czyli SPK i wtedy aspirant po studiach cywilnych może dostać na stanowisku związanych z KDR i nie tylko **
Dobrze to rozumiem?
Nie ważne czy jesteś na podziale czy w biurze/SKKM/SKKP to robisz SPK i możesz dostać stopień...

Widzę też w 2 błąd bo jest zostawione
posiada tytuł zawodowy inżynier oraz kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu strażak i ukończył przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich w Państwowej Straży Pożarnej oraz przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi, albo...

No a skoro ma być tylko SPK to jak ta osoba ma mieć możliwość... chyba, że chodzi o osoby, które już skończyły SPO i SPK, żeby im nie zamknąć drogi
Chłopie! Skąd ty bierzesz to stanowisko? Możesz być stażysta i dostać **
Nigdzie nie ma wymogu stanowiska! To wymysły nadgorliwych.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.