Autor Wątek: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)  (Przeczytany 6894 razy)

Offline Waldek222

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« dnia: Sierpień 29, 2020, 13:00:27 »
Cześć mam do Was pytanie. Jakie trzeba mieć wymagania aby zająć stanowisko Starszy ratownik specjalista? Widzę staż służby 6 lat ale co to oznacza ?
Jestem podoficerem (ratownik kierowca), mam 4 lata służby i posiadam uprawnienia do zajmowania stanowisk oficerskich nie związanych z dowodzeniem ( inz bezp. Pożarowego na SGSP). Jestem w JRG która ma grupę specjalistyczna. Czy gdybym zajął to stanowisko mogę liczyć na stopień ? Nie mam uprawnień do dowodzenia ale czy ratownik specjalista musi je mieć ?
Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam 

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 29, 2020, 13:02:50 »
Który punkt ustawy o PSP spełniasz;
3.  Na stanowisko oficerskie mianuje się lub powołuje się strażaka, który:
1) posiada tytuł zawodowy inżynier pożarnictwa albo
2) posiada tytuł zawodowy inżynier oraz kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu strażak i ukończył przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich w Państwowej Straży Pożarnej oraz przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi, albo
3) posiada tytuł zawodowy inżynier w zakresie inżynierii bezpieczeństwa w specjalności inżynieria bezpieczeństwa pożarowego uzyskany w Szkole Głównej Służby Pożarniczej oraz kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu strażak i ukończył przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi, albo
4) posiada wykształcenie wyższe oraz kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowisk aspiranckich i ukończył przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich w Państwowej Straży Pożarnej oraz przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi, albo
5) posiada wykształcenie wyższe oraz kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowisk aspiranckich i ukończył przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich w Państwowej Straży Pożarnej, albo
6) posiada wykształcenie wyższe oraz kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu strażak oraz ukończył przeszkolenie zawodowe przygotowujące do zajmowania stanowisk oficerskich w Państwowej Straży Pożarnej.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Waldek222

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 29, 2020, 13:14:47 »
Nie jest to jednoznaczne. Do pkt 3 brakuje mi SPK ale już pkt 6 mówi o wykształceniu wyższym , kwalifikacjach do wykonywania zawodu i przeszkoleniu do zajmowania stanowisk oficerskich (SPO) które jest jednoznaczne z inz. Bezp. Pożarowego bo żeby być wysłanym na SPK trzeba mieć SPO albo inz. Bezp. Pożarowego

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 29, 2020, 13:18:08 »
Nie jest to jednoznaczne. Do pkt 3 brakuje mi SPK ale już pkt 6 mówi o wykształceniu wyższym , kwalifikacjach do wykonywania zawodu i przeszkoleniu do zajmowania stanowisk oficerskich (SPO) które jest jednoznaczne z inz. Bezp. Pożarowego bo żeby być wysłanym na SPK trzeba mieć SPO albo inz. Bezp. Pożarowego
Nieprawda. Sorry w takim przypadku nie masz kwalifikacji do zajmowania stanowisk oficerskich. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 338
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 29, 2020, 16:59:13 »
Nie jest to jednoznaczne. Do pkt 3 brakuje mi SPK ale już pkt 6 mówi o wykształceniu wyższym , kwalifikacjach do wykonywania zawodu i przeszkoleniu do zajmowania stanowisk oficerskich (SPO) które jest jednoznaczne z inz. Bezp. Pożarowego bo żeby być wysłanym na SPK trzeba mieć SPO albo inz. Bezp. Pożarowego

Wychodzi na to że inż. bezp. poż. nie jest równy SPO. Absurd, wiem.

Ale swoją drogą to trzeba zwrócić uwagę na 2 rzeczy. Grupa do awansu na ** nie jest Ci potrzebna. Czy ją wgl możesz zająć? Chyba nie bo nie masz SPO.
A druga rzecz to taka że znam osobiście inz. bezp. poż. który ze st. sekc. awansował na **.
Jak znajdziesz odpowiedź na te pytania to daj znać. Pewnie trzeba uderzyć do KG i SGSP. Poza tym niech twój komendant napisze wniosek o nadanie **, jak się uda to znaczy że można.

Offline Waldek222

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 29, 2020, 21:23:42 »
Żeby dostać stopień trzeba zajmować stanowisko. W przypadku ** oczywiście stanowisko oficerskie. Na podziale to dowódcy zmiany ale i specjalista dlatego tez o niego pytałem. Co do SPO a inz to szkoła twierdzi ze w programie nauczania inz jest już SPO

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 29, 2020, 21:49:00 »
Żeby dostać stopień trzeba zajmować stanowisko. W przypadku ** oczywiście stanowisko oficerskie. Na podziale to dowódcy zmiany ale i specjalista dlatego tez o niego pytałem. Co do SPO a inz to szkoła twierdzi ze w programie nauczania inz jest już SPO

Znów nieprawda... stopień nie wymaga stanowiska.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Waldek222

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 29, 2020, 22:27:49 »
Czyli myślisz ze jakbym zdobył takie potwierdzenie ze inz bezp pożarowego to to samo co SPO to mógłbym dostać ml.kpt. na stanowisku ratownik-kierowca ?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 30, 2020, 00:18:26 »
Czyli myślisz ze jakbym zdobył takie potwierdzenie ze inz bezp pożarowego to to samo co SPO to mógłbym dostać ml.kpt. na stanowisku ratownik-kierowca ?
Mając SPO mój kolega dowódca zastępu dostał mł. kpt... Wiec raczej mam pewność...
Ale moim zdaniem tytuł inż.... nijak się ma do studiów podyplomowych....
Aczkolwiek z całego serca życzę powodzenia.  :straz:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 30, 2020, 10:53:05 »
Czyli myślisz ze jakbym zdobył takie potwierdzenie ze inz bezp pożarowego to to samo co SPO to mógłbym dostać ml.kpt. na stanowisku ratownik-kierowca ?
Mając SPO mój kolega dowódca zastępu dostał mł. kpt... Wiec raczej mam pewność...
Ale moim zdaniem tytuł inż.... nijak się ma do studiów podyplomowych....
Aczkolwiek z całego serca życzę powodzenia.  :straz:

A, no i podstawowe pytanie do autora wątku - jesteś w ZZ?  :rofl:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 30, 2020, 11:25:34 »
A, no i podstawowe pytanie do autora wątku - jesteś w ZZ?  :rofl:
Kluczowa sprawa do oceny kwalfikacji   :rofl:
Dużo ponad połowa strażaków jest członkami ZZ.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 338
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 30, 2020, 15:29:31 »
Czyli myślisz ze jakbym zdobył takie potwierdzenie ze inz bezp pożarowego to to samo co SPO to mógłbym dostać ml.kpt. na stanowisku ratownik-kierowca ?
Mając SPO mój kolega dowódca zastępu dostał mł. kpt... Wiec raczej mam pewność...
Ale moim zdaniem tytuł inż.... nijak się ma do studiów podyplomowych....
Aczkolwiek z całego serca życzę powodzenia.  :straz:

No ale kurcze prawie 4 lata studiów na SGSP nie równa się SPO? To chora kwestia którą trzeba jakoś uregulować. Bo ustawa jest w tym temacie bardzo nieszczegółowa.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 30, 2020, 15:49:14 »
No ale kurcze prawie 4 lata studiów na SGSP nie równa się SPO? To chora kwestia którą trzeba jakoś uregulować. Bo ustawa jest w tym temacie bardzo nieszczegółowa.
Oba kierunki są w SGSP i to je napewo łączy. Ustawa jest jasna i art 36 jest jasny ale czy mądry śmiem wątpić.
Tylko czemu akurat te studia miałyby dac uprawnienia do zajmowania stanowisk oficerskich?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 338
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 30, 2020, 16:33:19 »
No ale kurcze prawie 4 lata studiów na SGSP nie równa się SPO? To chora kwestia którą trzeba jakoś uregulować. Bo ustawa jest w tym temacie bardzo nieszczegółowa.
Oba kierunki są w SGSP i to je napewo łączy. Ustawa jest jasna i art 36 jest jasny ale czy mądry śmiem wątpić.
Tylko czemu akurat te studia miałyby dac uprawnienia do zajmowania stanowisk oficerskich?

Bo cywilna inżynierka na SGSP ma w programie wszystkie przedmioty które są na SPO.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 30, 2020, 16:56:40 »
Wrzuć proszę oba programy studiów bo mam wątpliwości
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 338
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 30, 2020, 17:19:49 »
Wrzuć proszę oba programy studiów bo mam wątpliwości

hehe przejrzałeś mnie :) sprawdzę to kiedyś, no ale nie wierzę, że na SPO jest coś czego nie ma na inż cyw.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 30, 2020, 17:21:55 »
hehe przejrzałeś mnie :) sprawdzę to kiedyś, no ale nie wierzę, że na SPO jest coś czego nie ma na inż cyw.
Kiedyś patrzyłem na program SPO i SPK i porównywałem go z inż. poż... Zdziwisz się  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Waldek222

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 31, 2020, 22:37:39 »
Muszę dowiedzieć się konkretnie z KG lub z SGSP czy izn i SPO to to samo. Ja sadze po opiniach ludzi pracujących w szkole ale i po wymaganiach wysłania na SPK. Na SPO trzeba mieć po prostu studia i być strażakiem a na SPK trzeba mieć SPO lub Inz bezp pożarowego i być strażakiem wiec to jakby się równało sobie

Offline zeroberto

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 31, 2020, 23:54:05 »
Muszę dowiedzieć się konkretnie z KG lub z SGSP czy izn i SPO to to samo. Ja sadze po opiniach ludzi pracujących w szkole ale i po wymaganiach wysłania na SPK. Na SPO trzeba mieć po prostu studia i być strażakiem a na SPK trzeba mieć SPO lub Inz bezp pożarowego i być strażakiem wiec to jakby się równało sobie
To myśl tak dalej.  :wall:
To może odpowiesz na to pytanie. Kogo mianuje się na stanowiska oficerskie?
"Nie boję się armii lwów prowadzonej przez owce, boję się armii owiec prowadzonej przez lwy"

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 01, 2020, 14:13:46 »
Waldku jeśli nie jesteś "plecakiem" to proponuję dwie rzeczy:
1. zapisać się do ZZ (warunek- zastanów się do którego)
2. zacznij przymilać się do przełożonych i członków ZZ
a nóż utworzą 7 pkt. i otrzymasz **
Te wymagania aby zostać oficerem to MISTRZOSTWO ŚWIATA.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.351
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 03, 2020, 20:14:39 »
Waldku jeśli nie jesteś "plecakiem" to proponuję dwie rzeczy:
1. zapisać się do ZZ (warunek- zastanów się do którego)
2. zacznij przymilać się do przełożonych i członków ZZ
a nóż utworzą 7 pkt. i otrzymasz **
Te wymagania aby zostać oficerem to MISTRZOSTWO ŚWIATA.
Dużo ponad połowa strażaków jest w ZZ.... Wiesz jak będzie wkurwiał przełożonych to na pewno ** nie dostanie. Wiem co mowie  :rofl: :rofl:
Mam nadzieje, że nie bedzie punktu 7 czy nawet 5 czy nawet 3....
Powinien być jeden ewentualnie dwa...
1/Strażak posiadający wykształcenie wyższe drugiego stopnia na kierunku przydatnym na zajmowanym stanowisku na wniosek przełożonego uprawnionego do mianowania może otrzymać pierwszy  stopień oficerski.
2/W przypadku odmowy otrzymania stopnia o którym mowa w ust. 1 strażak otrzymuje pisemne uzasadnienie odmowy od którego przysługuje odwołanie do Sądu Administracyjnego. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Stanowisko oficerskie na podziale ( ratownik specjalista)
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 04, 2020, 11:11:59 »
Czy ja mu kazałem wkur..... przełożonych?
Dla mnie aby dostać ** powinien ukończyć wyższą szkołę pożarniczą jako pchor. lub w systemie zaocznym jako aspirant.