Autor Wątek: Obsada  (Przeczytany 1342 razy)

Offline strażakochotnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Obsada
« dnia: Lipiec 29, 2020, 22:10:38 »
W tv usłyszałem o jednostce, w której jest ponad 50 ratowników po szkoleniach. Zacząłem się zastanawiać jak jest tam rozwiązana kwestia obsady wozu.
Jak to jest u was?:
1) jaka minimalna obsada do wyjazdu( tą kwestię reguluje rozporządzenie ministra)  ale życie swoje
2) kto jedzie czy ten kto pierwszy czy macie inna zasadę
3) jeśli macie więcej aut  to w jakim składzie zgłaszacie gotowość drugiego i kolejnych
4) jak PSP podchodzi do stanu osobowego, ocenia zwraca uwagę etc

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 575
Odp: Obsada
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 30, 2020, 18:52:04 »
1)  dyżurny na SK może przypisać do auta taką ilość osób jaka jest w dowodzie 6 to 6 natomiast może dopisać do wyjazdu dowolną liczbę ratowników jako np dojazd własny o ile gmina wyraża zgodę na takie myki  i wypłaci ekwiwalent bo bywa różnie.
2) U nas tak jak piszesz kto pierwszy.
3) Posiadanie więcej aut nie koniecznie idzie w parze z wystarczająca ilością ratowników.U nas staramy się aby na aucie było min 4 osoby wedle przepisów.Oczywiście są auta 2 - 3 osobowe.O ilości wyjeżdżających aut decyduje dyżurny SK.
4) Zależy od sytuacji czyli dostępnych sił i środków na miejscu zdarzenia. 

Offline slawek.nowak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Obsada
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 30, 2020, 19:41:20 »
Prawo o ruchu drogowym w art. 63 ust. 4 pozwala nie stosować się do zachowania liczby osób w pojeździe przypadających na miejsce w dowodzie rejestracyjnym. Może więcej osób pojechać.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 575
Odp: Obsada
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 30, 2020, 20:02:16 »
Piszę jak u nas podchodzą do tego dyżurni na SK a w sumie system w któym mają wprowadzone pojazdy.Nie robią problemów jeśli obsada jest 7 w gminie natomiast jest to problem.   

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.756
  • Płeć: Mężczyzna
    • JRG SGSP
Odp: Obsada
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 31, 2020, 12:13:53 »
Prawo o ruchu drogowym w art. 63 ust. 4 pozwala nie stosować się do zachowania liczby osób w pojeździe przypadających na miejsce w dowodzie rejestracyjnym. Może więcej osób pojechać.
A dalej jest delegacja ustawowa do rozporządzenia, które polecam przeczytać zanim zrobi się głupotę.
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20120001139/O/D20121139.pdf

Offline strażakochotnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Obsada
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 31, 2020, 13:50:32 »
1)  dyżurny na SK może przypisać do auta taką ilość osób jaka jest w dowodzie 6 to 6 natomiast może dopisać do wyjazdu dowolną liczbę ratowników jako np dojazd własny o ile gmina wyraża zgodę na takie myki  i wypłaci ekwiwalent bo bywa różnie.
2) U nas tak jak piszesz kto pierwszy.
3) Posiadanie więcej aut nie koniecznie idzie w parze z wystarczająca ilością ratowników.U nas staramy się aby na aucie było min 4 osoby wedle przepisów.Oczywiście są auta 2 - 3 osobowe.O ilości wyjeżdżających aut decyduje dyżurny SK.
4) Zależy od sytuacji czyli dostępnych sił i środków na miejscu zdarzenia.

Wspomniałeś o tym że powinno wyjechać min4 osoby wedle przepisów? Jakich?

Ja znam rozporządzenie ministra które mówi że ratowników powinna być maksymalna ilość czyli 6?

Offline Morfen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Obsada
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 31, 2020, 14:56:44 »
1)  dyżurny na SK może przypisać do auta taką ilość osób jaka jest w dowodzie 6 to 6 natomiast może dopisać do wyjazdu dowolną liczbę ratowników jako np dojazd własny o ile gmina wyraża zgodę na takie myki  i wypłaci ekwiwalent bo bywa różnie.
2) U nas tak jak piszesz kto pierwszy.
3) Posiadanie więcej aut nie koniecznie idzie w parze z wystarczająca ilością ratowników.U nas staramy się aby na aucie było min 4 osoby wedle przepisów.Oczywiście są auta 2 - 3 osobowe.O ilości wyjeżdżających aut decyduje dyżurny SK.
4) Zależy od sytuacji czyli dostępnych sił i środków na miejscu zdarzenia.

Wspomniałeś o tym że powinno wyjechać min4 osoby wedle przepisów? Jakich?

Ja znam rozporządzenie ministra które mówi że ratowników powinna być maksymalna ilość czyli 6?

Myślę, że mogło mu chodzić o "Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 lutego 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego", w którym to jest następujący zapis:
zastęp — pododdział liczący od trzech do sześciu
ratowników, w tym dowódca, wyposażony w po-
jazd przystosowany do realizacji zadania ratowni-
czego;

Offline strażakochotnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Obsada
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 02, 2020, 12:05:13 »
Jest też rozporządzenie ministra MSWiA dotyczą bezpieczeństwa i higieny pracy, które dotyczy wszystkich służb działających podczas akcji ratowniczych. Czytamy w nim że pierwszy pojazd dysponowany powinnien posiadać pełna obsadę, a kolejny bardziej ogólnie obsadę zapewniająca bezpieczne i skuteczne prowadzenie działań.
Nie ma tam nic o minimum 3 plus samochód

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 575
Odp: Obsada
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 02, 2020, 14:10:55 »
Wszystko zależy od sytuacji. Wytyczne KG z 2013 w przypadku obsady pojazdu wozu OSP który zabezpiecza operacyjnie  powiat czyli potencjalne prawdopodobieństwo wyjazdu do wszystkiego  jako pierwszy rzut to min 4 osoby i samochód spełniający wymogi sprzętowe.Zatem  wyjazd jako siły pierwszego rzutu  z remizy OSP też powinno być min 4. Jeśli dyżurny dostaje info o zagrożeniu życia musi wysłać min 6 ratowników.PSP w wielu JRG jeździ po 4 dlatego ganiają na dwa  auta.Jak zostało jedno do pomocy wysyłają najbliższe OSP.Niby mogło by wyjechać 2 osoby bo da  to 6 w sumie ale jeśli dojadą pierwsi to może się zdarzyć że niewiele mogą, wyliczono że 4 osobowy zastęp jest skuteczniejszy w działaniu  od 3 osobowego o 80%. Natomiast jeśli sytuacja nie wymaga bo pierwszy i drugi rzut na miejscu a potrzeba dotyczy np dodatkowej ilości wody to i  1 osobowa obsada da radę.

Offline strażakochotnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Obsada
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 02, 2020, 22:44:25 »
Jest też rozporządzenie ministra MSWiA dotyczą bezpieczeństwa i higieny pracy, które dotyczy wszystkich służb działających podczas akcji ratowniczych. Czytamy w nim że pierwszy pojazd dysponowany powinnien posiadać pełna obsadę, a kolejny bardziej ogólnie obsadę zapewniająca bezpieczne i skuteczne prowadzenie działań.
Nie ma tam nic o minimum 3 plus samochód

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
  • Płeć: Mężczyzna
  • SKKP/ OSz
Odp: Obsada
« Odpowiedź #10 dnia: Wczoraj o 10:37:47 »
W rozporządzeniu o ksrg można znaleźć taki zapis, ale pewnie za chwilę znajdą się nadgorliwi, którzy stwierdzą, że to tylko dotyczy ksrg:

§6.1.Podmioty ksrg, będące jednostkami ochrony przeciwpożarowej, tworzą na potrzeby działania ratowniczego na-stępującą strukturę:

1)rota – dwuosobowy zespół ratowników wchodzący w skład zastępu lub specjalistycznej grupy ratowniczej;
2)zastęp – pododdział liczący od trzech do sześciu ratowników, w tym dowódca, wyposażony w pojazd przystosowany do realizacji zadania ratowniczego;

Offline strażakochotnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: Obsada
« Odpowiedź #11 dnia: Wczoraj o 21:44:17 »
Wszystko zależy od sytuacji. Wytyczne KG z 2013 w przypadku obsady pojazdu wozu OSP który zabezpiecza operacyjnie  powiat czyli potencjalne prawdopodobieństwo wyjazdu do wszystkiego  jako pierwszy rzut to min 4 osoby i samochód spełniający wymogi sprzętowe.Zatem  wyjazd jako siły pierwszego rzutu  z remizy OSP też powinno być min 4. Jeśli dyżurny dostaje info o zagrożeniu życia musi wysłać min 6 ratowników.PSP w wielu JRG jeździ po 4 dlatego ganiają na dwa  auta.Jak zostało jedno do pomocy wysyłają najbliższe OSP.Niby mogło by wyjechać 2 osoby bo da  to 6 w sumie ale jeśli dojadą pierwsi to może się zdarzyć że niewiele mogą, wyliczono że 4 osobowy zastęp jest skuteczniejszy w działaniu  od 3 osobowego o 80%. Natomiast jeśli sytuacja nie wymaga bo pierwszy i drugi rzut na miejscu a potrzeba dotyczy np dodatkowej ilości wody to i  1 osobowa obsada da radę.
Czy wiesz jak znaleźć te wytyczne lub jak to się dokładnie nazywa, bo nie mogę tego znaleźć?

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
  • Płeć: Mężczyzna
  • SKKP/ OSz
Odp: Obsada
« Odpowiedź #12 dnia: Wczoraj o 23:08:55 »
Czy wiesz jak znaleźć te wytyczne lub jak to się dokładnie nazywa, bo nie mogę tego znaleźć?

https://www.straz.gov.pl/panstwowa_straz_pozarna/Dokumentacja_operacyjna - Wytyczne do opracowania zasad dysponowania