Autor Wątek: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego  (Przeczytany 6088 razy)

Offline PatrykStrazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« dnia: Lipiec 12, 2020, 10:24:25 »
Witam

1 października kończy mi się staż. Chciałbym uzyskać dopłatę za brak lokalu mieszkalnego ale zastanawiam się czy jest w ogóle sens składać papier. Moja żona posiada mieszkanie na własność, weszła w jego posiadanie przed Naszym ślubem. Czy w PSP biorą to pod uwagę, że w zasadzie nie mam do niego żadnych praw. Druga sprawa w/w mieszkanie posiada 1 pokój o powierzchni 22,76 mkw. Mieszkanie zamieszkujemy w trójkę razem z dzieckiem. Jak to się ma do rozporządzenia Ministra SWiA ws. normy zaludnienia dla strażaków PSP. Z góry dziękuje za pomoc

Offline obserwatorem

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 12, 2020, 16:57:17 »
Witam

1 października kończy mi się staż. Chciałbym uzyskać dopłatę za brak lokalu mieszkalnego ale zastanawiam się czy jest w ogóle sens składać papier. Moja żona posiada mieszkanie na własność, weszła w jego posiadanie przed Naszym ślubem. Czy w PSP biorą to pod uwagę, że w zasadzie nie mam do niego żadnych praw. Druga sprawa w/w mieszkanie posiada 1 pokój o powierzchni 22,76 mkw. Mieszkanie zamieszkujemy w trójkę razem z dzieckiem. Jak to się ma do rozporządzenia Ministra SWiA ws. normy zaludnienia dla strażaków PSP. Z góry dziękuje za pomoc

Witam,
Zgodnie z art. 75 ustawy o PSP twoja żona jest członkiem twojej rodziny. Bez znaczenia pozostaje tutaj czy posiadana nieruchomość jest jej wyłączną własnością, czy może macie rozdzielność majątkową itp itd. Dodatek za brak lokalu nie należy się, niestety.
P.S.
Swoją drogą ten przepis jest po prostu głupi.
Pozdrawiam

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 12, 2020, 17:17:31 »
O ile pamiętam norma to 7 m kw. na osobę, więc norma byłaby w tym przypadku spełniona.
P.S. dlaczego przepis jest głupi? Jeśli funkcjonariusz i jego żona nie posiada lokalu mieszkalnego, to otrzymuje dwie normy za brak lokalu (żona jest brana pod uwagę). Skoro żona posiada mieszkanie, to przepis ewidentnie traktuje, jakoby funkcjonariusz posiadał lokum do zamieszkiwania.
  Polecam: https://www.ppoz.pl/index.php/zajrzyj-do-srodka/prawo-w-sluzbie/1776-rownowaznik-za-brak-lokalu
Po lekturze stwierdzisz, że nawet sądy różnie interpretują przepisy.
  Największym nieporozumieniem jest sytuacja, gdy ktoś jako tytuł prawny posiadania lokalu mieszkalnego bierze pod uwagę wynajęcie lub dzierżawę mieszkania, każda z tych form nie daje prawa własności i generuje dodatkowe koszty (opłata za wynajęcie/dzierżawę).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2020, 17:36:40 wysłana przez Spartan998 »

Offline obserwatorem

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 12, 2020, 17:32:27 »
O ile pamiętam norma to 7 m kw. na osobę, więc norma byłaby w tym przypadku spełniona.
P.S. dlaczego przepis jest głupi? Jeśli funkcjonariusz i jego żona nie posiada lokalu mieszkalnego, to otrzymuje dwie normy za brak lokalu (żona jest brana pod uwagę). Skoro żona posiada mieszkanie, to przepis ewidentnie traktuje, jakoby funkcjonariusz posiadał lokum do zamieszkiwania.

Głupi w przypadku, gdy jest rozdzielność majątkowa. Bo zgodnie z prawem strażak (poza przepisami ustawy PSP) nie ma absolutnie nic do nieruchomości małżonki. I zgodnie z prawem nawet małżonka ma prawo wystawić rachunek wynajmu mężowi za zamieszkiwanie z nim wspólnie w jej nieruchomości. Dlatego uważam, że ten przepis jest głupi. Bycie członkiem rodziny (wg. art. 75 ustawy o PSP) nie powinno mieć absolutnie znaczenia w tym temacie, gdyż to nie jest jednoznaczne z posiadaniem jakichkolwiek praw do nieruchomości małżonka.

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 12, 2020, 17:44:17 »
Nie wiem jak Ty, ale jeśli żona wystawiła by mi rachunek za użytkowanie jej mieszkania, to mój status zmieniłby się na - rozwodnik.
 P.S. czysta teoria, bo ja jestem właścicielem mieszkania.
   Ustawa w tej kwestii nie jest na korzyść funkcjonariuszy, tak jak i w kwestii środków na zakup mieszkania (ok. 2900 PLN na osobę), gdy w WP w zależności od garnizonu to kwoty 20 000 PLN-50 000 PLN na osobę.

Offline PatrykStrazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 12, 2020, 20:25:21 »
Dzięki za odpowiedź. Szczerze to myślałem jeszcze o jednej rzeczy. Generalnie to mieszkanie jest po dużym remoncie (karton gipsy na ścianach), chciałem wziąć jakiegoś rzeczoznawcę do ponownego zmierzenia powierzchni użytkowej. Wtedy jeśli okazałoby się , że powierzchnia zmniejszyła się po remoncie, to wystąpić do spółdzielni o korektę pomiarów

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 12, 2020, 21:23:40 »
Normy brane są pod uwagę w przypadku dostania lokalu mieszkalnego od psp. W przypadku mieszkań własnych wystarczy 0,01m2 pokoju aby spełnić warunki posiadania lokalu i nie dostawać mieszkaniowki. Pozdrawiam. Uprzedzając pytania. Tak to jest komuna i jeżeli ma się coś zmienić to zlikwidują mieszkaniowke.

Offline PatrykStrazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 12, 2020, 21:33:12 »
Jeśli powierzchnia pokoi nie przekroczy 21 mkw, to rozumiem, że będę mógł otrzymać mieszkaniówkę. Wtedy norma nie zostanie spełniona?

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 12, 2020, 21:58:06 »
Normy brane są pod uwagę w przypadku dostania lokalu mieszkalnego od psp. W przypadku mieszkań własnych wystarczy 0,01m2 pokoju aby spełnić warunki posiadania lokalu i nie dostawać mieszkaniowki. Pozdrawiam. Uprzedzając pytania. Tak to jest komuna i jeżeli ma się coś zmienić to zlikwidują mieszkaniowke.
  Mylisz się, miałem 1/2 kawalerki (mój udział 6,5 m kw.), trochę trwały przepychanki z KP, przez 11 mies. brak odpowiedzi od radcy prawnego po rozmowie, po napisanie raportu - odpowiedź w 2 tyg. - otrzymałem dofinansowanie na zakup mieszkania, gdyż zdążyłem już kupić większe mieszkanie. Należały mi się 2 normy i tyle otrzymałem.
 
Jeśli powierzchnia pokoi nie przekroczy 21 mkw, to rozumiem, że będę mógł otrzymać mieszkaniówkę. Wtedy norma nie zostanie spełniona?
   Napisz raport, komendant będzie kiwał i robił uniki, czy się uda, nie wiadomo. W artykule z PP masz przykłady interpretacji sądów.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2020, 08:22:51 wysłana przez Spartan998 »

Offline PatrykStrazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 13, 2020, 07:39:05 »
W mojej jednostce jest kolega z podobną sytuacją. Trzy osoby w rodzinie oraz mieszkanie z powierzchnią pokoi nie przekraczającej 21 mkw i odbiera dodatek, więc myślę, że warto spróbować

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 13, 2020, 08:25:59 »
To że kwatermistrzostwo nie ogarnia to swoją drogą i chwała im za to. Jednak jest wyrok sądu i to bodajże NSA (nie proście abym tego szukał, na czytanie wyroków sądów w tej sprawie poświęciłem kilka wieczorów), który potwierdza to co napisałem. Tym co się mimo wszystko udało gratuluję :)

Offline strazakos998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 09, 2020, 13:07:56 »
Pytanie z innej beczki.
Dostawałem pieniążki za brak lokalu zgodnie z rozporządzeniem 10,39 zł/dziennie (strażak z rodziną) do tego miesiąca. W miesiącu wrześniu potrącono mi kilkadziesiąt złotych z tytułu przekroczenia kwoty wolnej od podatku w wysokości 2280 zł. Dodam, że do końca roku będzie już potrącana ta kwota co miesiąc. Z informacji, które posiadam wiem, że niektóre komendy wypłacają przez cały rok strażakom z rodziną równoważnik w wysokości podanej powyżej bez żadnych potrąceń.
Czy ktoś spotkał się już z taką sytuacją? Jaki przepis prawny to reguluję? Prosiłbym o konkretną odpowiedź.

Offline malibus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 09, 2020, 18:17:19 »
Art. 21 ust. 1. pkt. 77 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Offline WitaminaC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 112
  • jooteeerrgieee
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 10, 2020, 13:29:06 »
Ciekaw jestem kiedy ten dodatek za brak lokalu zlikwidują, bo zlikwidują go na pewno. Związki nie walczą o takie dodatki, które są głównie dla młodych, którzy nie mają jeszcze swojego mieszkania. Swoją drogą, śmieszne jest "dofinansowanie na zakup mieszkania" w kwocie 2900 brutto, w porównaniu z kwotami które otrzymują żołnierze...
Why so serious?

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 10, 2020, 15:44:53 »
Tak z ciekawości możesz napisać ile wynosi taki dodatek jeśli wiesz ile wynosi w MON?

Offline młody786

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 10, 2020, 20:52:25 »
Szczeci 900zl.Napiszcie ile w Monie przypada odprawy na członka rodziny przy przejściu żołnierza na emkę to dopiero się zagotujecie :)

Offline kandydatSA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 164
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 10, 2020, 21:10:28 »
https://amw.com.pl/pl/dla-zolnierza/swiadczenia-mieszkaniowe/wysokosc-swiadczenia
Tutaj widać że tylko w największych miastach jest te 900 zł.
Z tego co kojarzę to po 40 tyś złotych na członka rodziny przy przejściu na emeryturę dają.


Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 10, 2020, 22:27:28 »
900 to jest mieszkaniówka w największych miastach, mówimy o pomocy na zakup/budowe. Odprawy słyszałem na koniec że są sowite  :fiuu:

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 10, 2020, 22:28:41 »
odprawa na koniec słyszałem o 150 tys lub mieszkanie
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline b3tomek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 466
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 10, 2020, 22:29:41 »
Szczeci 900zl.Napiszcie ile w Monie przypada odprawy na członka rodziny przy przejściu żołnierza na emkę to dopiero się zagotujecie :)
napisz jeśli masz taką wiedzę  :wacko:
 

Offline slawek.nowak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Dodatek za brak lokalu mieszkalnego
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 11, 2020, 06:39:07 »
Mówicie o czymś takim?

https://amw.com.pl/pl/dla-zolnierza/odprawa-mieszkaniowa/kalkulator-odprawy

Odchodząc z maksem dostać koło 200 tys. zl. Pieknie