Autor Wątek: Narzędzia motywowania w PSP  (Przeczytany 10054 razy)

Offline Bisiu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Narzędzia motywowania w PSP
« dnia: Lipiec 09, 2020, 19:36:22 »
Moi drodzy, proste pytanie: Jakie narzędzia motywowania (poza płacą) są stosowane w PSP?

Piszę pracę magisterską na ten temat i nie chciałbym pominąć jakiegoś ważnego elementu.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 09, 2020, 19:45:05 »
Szantaż

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 09, 2020, 19:50:36 »
Moi drodzy, proste pytanie: Jakie narzędzia motywowania (poza płacą) są stosowane w PSP?

Piszę pracę magisterską na ten temat i nie chciałbym pominąć jakiegoś ważnego elementu.
zastraszanie

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 09, 2020, 20:19:16 »
mobbing, przeniesienie
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Online lampard

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 205
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 09, 2020, 21:14:29 »
Pójdziesz do biura lub na sk, znajdziemy kogoś innego do honorówki za Ciebie, jak będziesz potrzebował wolne to załatwimy

Offline RezO

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
  • Nie zabija się legendy.
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 09, 2020, 21:28:23 »
Ktoś chyba wybrał temat nie sprawdzając wcześniej jak to w rzeczywistości wygląda. Aczkolwiek z odpowiedzi śmiechłem chyba nawet bardziej niż powinienem. Dodam że w nagrodę często można zrobić coś z dobrego serca w wolnym czasie :)
Może nie zro­bimy więcej niż jes­teśmy w sta­nie, ale pos­ta­raj­my się, żeby to nie było dużo mniej.

Offline MetFis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 09, 2020, 23:29:57 »
Dodam że w nagrodę często można zrobić coś z dobrego serca w wolnym czasie :)

"Twoją nagrodą jest brak kary" :p

Offline Doman

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 10, 2020, 06:47:13 »
Krótkotrwała pochwała wzrokowa

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 10, 2020, 15:38:40 »
Za wzorowe wykonywanie obowiązków przez Ciebie nagroda pieniężna dla twojego komendanta. Mnie osobiście właśnie to najbardziej motywowało do jeszcze intensywniejszej pracy.

Offline dysfire

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 10, 2020, 18:45:14 »
tzw. awans liniowy, z 7 grupy na 7 grupę :huh:, z dyżurnego SK, na d-cę zastępu w wydziale operacyjnym :gwiazdki:,

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 10, 2020, 19:52:42 »
Pochwała w stylu " przeniósł bym Cię na dowódce JRG, ale tak dobrze ogarniasz operacyjną że nie wiem Czy dam radę kogoś tutaj znaleźć, a wolę mieć spokój w operacyjnej do emerytury".

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 349
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 11, 2020, 09:03:42 »
Jeśli rzetelnie i bez kłamstw podejdziesz do tematu, nie wybierzesz "cukierkowych" odpowiedzi tylko te rzeczywiste (a wszystkie powyższe są jak najbardziej szczere) to może wyjść ciekawa praca dyplomowa, udowadniająca, że w PSP mamy pełno negatywnej motywacji, zastraszania itp.
A odpowiadając na pytanie - spotkałem się ze wszystkimi powyższymi negatywnymi metodami (czy to osobiście czy względem znajomych), a dodam jeszcze szantażowanie brakiem zgody na przeniesienie w razie braku zadowolenia przełożonych (mimo rzetelnego wykonywania swoich obowiązków). W cztery oczy zostało powiedziane, że "Jak będziesz zasuwał to może zasłużysz na podpis". To też motywacja :)

Offline Raptor

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 11, 2020, 09:49:06 »
Mobbing, szantaż no i ostatnimi czasy bardzo modne,, napiszesz mi notatkę wyjaśniającą,, i nie pytajcie za co bo nie uwierzycie. To już nie jest ta straż która była naście lat temu  :tuba:

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 11, 2020, 09:56:23 »
Zakaz dodatkowego zarobkowania

Offline obserwatorem

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 11, 2020, 11:04:17 »
Większość odpowiedzi niestety opisuje metody służące demotywacji i zastraszaniu niż motywowaniu i nagradzaniu. Ale zgadzam się (  :cooo: ) z przedmówcami i forumowiczami, że tak w rzeczywistości w naszej szlachetnej służbie jest. Bardzo często ostatnio spotykany (i to bardzo szeroko) mobbing, dyskryminacja oraz nierówne traktowanie. Najlepiej aby strażak zmotywowany był tym, że jak będzie cicho siedział, nie domagał się swoich praw, słuchał bezmyślnie przełożonych oraz nie był członkiem zz, to wtedy damy mu spokojnie dosłużyć do jakiegoś awansu i emerytury. Taka smutna rzeczywistość...  :milcz:

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 11, 2020, 12:14:40 »
Większość odpowiedzi niestety opisuje metody służące demotywacji i zastraszaniu niż motywowaniu i nagradzaniu. Ale zgadzam się (  :cooo: ) z przedmówcami i forumowiczami, że tak w rzeczywistości w naszej szlachetnej służbie jest. Bardzo często ostatnio spotykany (i to bardzo szeroko) mobbing, dyskryminacja oraz nierówne traktowanie. Najlepiej aby strażak zmotywowany był tym, że jak będzie cicho siedział, nie domagał się swoich praw, słuchał bezmyślnie przełożonych oraz nie był członkiem zz, to wtedy damy mu spokojnie dosłużyć do jakiegoś awansu i emerytury. Taka smutna rzeczywistość...  :milcz:
Ładnie ujęte no taka jest prawda chociaż nie do końca wydaje mi się że jak coś sobą reprezentujesz to na tle innych się wyróżnisz bo reszta ma wszystko totalnie w dupie ....poziom spada jak u kierowców w Warszawie nowe pokolenie inne myślenie upominanie się o swoje ...tego nie neguję ale coś od siebie trudno dać ....

Offline pepek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 11, 2020, 13:27:15 »
Notatka wyjaśniająca dlaczego po piątku na tablicy rejestracyjnej komendanta są muszki komary ??? Bo Karcher był zepsuty hahahahhaa porażka dawniej wzięło się szmatkę i się poprawiło a teraz każą notatki pisać. Bo na koniec roku nie dostanie się 300 zł nagrody bo są papiery na siebie samego napisane pozdrawiam :straz:

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 11, 2020, 13:55:23 »
Nawet nie wiecie jak się cieszę, że ostatni dwaj 01 KM (i ostatni KW) u mnie są tak w porządku. Ale faktem jest, że przeżyłem większość sposobów motywacji o których jest pisanie w tym wątku... Najbardziej "motywujący" był awans liniowy ze zmian (SK) do prewencji...  Co wiązało się z zakazem dodatkowego zarobkowania, takie motywujące combo.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline obserwatorem

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 11, 2020, 15:59:16 »
Ładnie ujęte no taka jest prawda chociaż nie do końca wydaje mi się że jak coś sobą reprezentujesz to na tle innych się wyróżnisz bo reszta ma wszystko totalnie w dupie ....poziom spada jak u kierowców w Warszawie nowe pokolenie inne myślenie upominanie się o swoje ...tego nie neguję ale coś od siebie trudno dać ....

Przyznam całkiem szczerze, że poznałem w służbie wielu młodych ludzi (roczniki młodsze niż 1992), którzy są bardzo pracowici, ułożeni, zmotywowani oraz dojrzali. Więc trochę to niesprawiedliwe oraz bardzo ogólnikowe wrzucać wszystkich młodych ludzi do jednego "wora pokoleniowego". Dodatkowo chciałbym podkreślić, że znam równie wielu starszych (roczniki 1980 i starsi), którzy mimo posiadanych uprawnień, stanowisk oraz doświadczenia nie nadają się ogóle do PSP, gdyż są najzwyklejszymi leniami, sprzedawczykami albo "układowymi cwaniakami".
Generalnie rzecz ujmując nie uogólniał bym opinii w kwestii oceny przydatności, zdolności oraz pracowitości od cech pokoleniowości lub wieku strażaka. To wychowanie oraz wartości wyniesione z domu rodzinnego definiują człowieka, szczególnie strażaka w naszej szlachetnej służbie. Altruizm oraz empatia to cechy szczególnie towarzyszące naszej służbie, a o tym często nowo edukowani Komendanci, oficerowie oraz "polityczni przełożeni" nie wiedzą. To przykre.
P.S.
Tzw "coś od siebie dać" nie może być tylko uzależnione od oczekiwań jednej ze stron. To bardzie złożony proces, na który składa się wiele czynników w służbie. Między innymi atmosfera pracy, ludzie, stosunki międzyludzkie, stosunek przełożonych do podwładnych itp. itp. Pozdrawiam i jak zawsze z ciekawością poczytam wiele nowych odpowiedzi  :straz:

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 11, 2020, 16:02:27 »
Poczekajcie na dodatek funkcyjny wtedy zrozumiecie że wszystkie opisane wcześniej formy motywowania to nie było ostatnie słowo PSP.

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 11, 2020, 17:07:02 »
Ładnie ujęte no taka jest prawda chociaż nie do końca wydaje mi się że jak coś sobą reprezentujesz to na tle innych się wyróżnisz bo reszta ma wszystko totalnie w dupie ....poziom spada jak u kierowców w Warszawie nowe pokolenie inne myślenie upominanie się o swoje ...tego nie neguję ale coś od siebie trudno dać ....

Przyznam całkiem szczerze, że poznałem w służbie wielu młodych ludzi (roczniki młodsze niż 1992), którzy są bardzo pracowici, ułożeni, zmotywowani oraz dojrzali. Więc trochę to niesprawiedliwe oraz bardzo ogólnikowe wrzucać wszystkich młodych ludzi do jednego "wora pokoleniowego". Dodatkowo chciałbym podkreślić, że znam równie wielu starszych (roczniki 1980 i starsi), którzy mimo posiadanych uprawnień, stanowisk oraz doświadczenia nie nadają się ogóle do PSP, gdyż są najzwyklejszymi leniami, sprzedawczykami albo "układowymi cwaniakami".
Generalnie rzecz ujmując nie uogólniał bym opinii w kwestii oceny przydatności, zdolności oraz pracowitości od cech pokoleniowości lub wieku strażaka. To wychowanie oraz wartości wyniesione z domu rodzinnego definiują człowieka, szczególnie strażaka w naszej szlachetnej służbie. Altruizm oraz empatia to cechy szczególnie towarzyszące naszej służbie, a o tym często nowo edukowani Komendanci, oficerowie oraz "polityczni przełożeni" nie wiedzą. To przykre.
P.S.
Tzw "coś od siebie dać" nie może być tylko uzależnione od oczekiwań jednej ze stron. To bardzie złożony proces, na który składa się wiele czynników w służbie. Między innymi atmosfera pracy, ludzie, stosunki międzyludzkie, stosunek przełożonych do podwładnych itp. itp. Pozdrawiam i jak zawsze z ciekawością poczytam wiele nowych odpowiedzi  :straz:

Zgadzam się w 100% z tą wypowiedzią.

Co "motywowania" w stylu "napiszesz mi notatkę" to całkiem niedawno w mojej JRG jeden z dowódców zmian szukał w piątek ludzi "chętnych" na kurs zaczynający się od poniedziałku. Oczywiście chętnych nie znalazł i chciał notatki od ludzi dlaczego odmówili. Na moje pytanie dlaczego sam nie jedzie na kurs gdyż jak dotychczas na żadnym nie był a wszyscy pytani mają co najmniej dwa szkolenia za sobą, złowrogo się na mnie spojrzał i powiedział, że idzie z tym do komendanta. Na co odparłem, że będzie musiał napisać notatkę, dlaczego pominął drogę służbową. I temat został zamieciony pod dywan gdyż on sam potrzebował prztyczka w nos przy swoich podwładnych.

Wszystkie metody są od dawna stosowane w PSP i jestem ciekawy co Komendant Główny zrobi w tej kwestii. Ja odpowiedzi nie oczekuję, ja odpowiedz znam. Jaki i łatwo się domyśleć jaki będzie wynik kontroli które by takich rażących uchybień miały się doszukać.

Offline grzesiek135

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 11, 2020, 21:03:59 »
Czytając to niezmiernie się cieszę że w porę zrezygnowałem ze służby. W mojej pracy "motywatorem" są pieniądze, i to działa. Wszyscy zadowoleni. Kierownicy mają normy a my mamy dobre zarobki. Zero stresu.

Offline obserwatorem

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 21, 2020, 11:48:09 »

Offline Bisiu

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 04, 2020, 21:55:02 »
Dobra... widzę, że ostro przestrzeliłem z tematem pracy :)
Nie mniej jednak proszę Was o uzupełnienie krótkiej (dosłownie 5 minut) ankiety na ten temat: https://www.survio.com/survey/d/U9B7X8S5J1L2P3I1D

Offline Johny.ra

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 04, 2020, 23:21:39 »
W mojej komendzie motywowaniem jest brak kary, wlkp północna.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 05, 2020, 09:09:32 »
Poszło, ale od autora oczekuje udostępnienia wyników ankiety po zakończeniu nauki.

Offline robsen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Narzędzia motywowania w PSP
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 05, 2020, 12:54:55 »
Witam
Jeśli kogoś interesuje temat moim zdaniem warto się zapoznać:
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&ved=2ahUKEwjpp9q18YPrAhVUVsAKHWzYABgQFjACegQIAhAB&url=https%3A%2F%2Fwww.policja.pl%2Fdownload%2F1%2F86076%2FPoprostumotywuj1701.pdf&usg=AOvVaw0d0kx43RprI_HvdZ4dBDd2

Jeśli da się w Policji to da się i w PSP.

W mojej komendzie motywowaniem jest brak kary, wlkp północna.
I w zasadzie jet to pierwszy krok ku lepszemu - nie demotywować ;-)
Pozdrawiam