Autor Wątek: Kupno mieszkania.  (Przeczytany 13524 razy)

Offline Pestycyd

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Kupno mieszkania.
« dnia: Czerwiec 27, 2020, 03:13:19 »
Witam. Od kilku lat jestem w służbie stałej i planuję kupić wraz z żoną mieszkanie w innym województwie i oczywiście się tam przenieść. Czy mogę liczyć na dofinansowanie tego zakupu z PSP?

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 27, 2020, 11:17:20 »
Dofinansowanie na zakup mieszkania (budowę domu) otrzymuje się, gdy zainteresowany jest już w formalnym posiadaniu mieszkania (domu). Do wniosku o dofinansowanie zakupu (budowy) wymagany jest dokument potwierdzający własność - ode mnie wymagano odpis z Ksiąg Wieczystych.

Offline Pestycyd

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 27, 2020, 11:37:56 »
Dzięki za odp. Czyli po prostu gdy się przeniosę, kupię mieszkanie. Piszę wniosek o dofinansowanie. Orientujesz się może jaka to jest kwota, bo na forum czytałem coś o 2900zł na osobę?

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 27, 2020, 16:36:29 »
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 18 listopada 2005 r.
w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej
Około 2980 PLN z tego wynika od wielu, wielu ..... lat. W moim rejonie na ok. 0,9 m kw. mieszkania  :wall:

Offline elpaso

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 11, 2020, 19:17:36 »
Może mi ktoś napisać czy każdy w służbie stałej ma prawo do takiej zapomogi? U mnie w komendzie mało kto o tym słyszał, a jak już napisał to wniosek został odrzucony

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 11, 2020, 19:41:35 »
Może mi ktoś napisać czy każdy w służbie stałej ma prawo do takiej zapomogi? U mnie w komendzie mało kto o tym słyszał, a jak już napisał to wniosek został odrzucony
Każdy w służbie stałej może dostać.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline elpaso

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 11, 2020, 21:15:46 »
Może ale nie musi? Od czego to zależy?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 11, 2020, 21:52:01 »
Może ale nie musi? Od czego to zależy?
Musi jeśli spełni kryteria rozporządzenia. U mnie 99% przypadków dostało
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline elpaso

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 13, 2020, 09:29:28 »
Dzięki za odpowiedź jednak po przeczytaniu ustawy i rozporządzenia dalej nie rozumiem czemu u mnie wnioski są odrzucane i nieliczni dostają dofinansowanie. Możesz tak w skrócie te kryteria opisać?

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 14, 2020, 00:09:34 »
Chyba jest jakieś uzasadnienie decyzji na kwicie co nie?

Offline elpaso

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 14, 2020, 17:48:25 »
Okej, pomijając przypadek kumpla, kupiłem na stażu mieszkanie na kredyt 64m kw, w niedalekiej przyszłości chciałbym rozpocząć budowę domu. Mam żonę i jedno dziecko. Dostanę dofinansowanie?

Offline Mikko

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
    • www.urwis.pl
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 23, 2020, 16:43:20 »
Dofinansowanie jest jednorazowe, jednak co w przypadku zakupu kolejnego mieszkania? Mogę się znowu ubiegać o pomoc finansową?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 23, 2020, 16:46:01 »
Dofinansowanie jest jednorazowe, jednak co w przypadku zakupu kolejnego mieszkania? Mogę się znowu ubiegać o pomoc finansową?
Nie
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 28, 2020, 22:05:32 »
Dofinansowanie jest jednorazowe, jednak co w przypadku zakupu kolejnego mieszkania? Mogę się znowu ubiegać o pomoc finansową?
Nie
Nie wprowadzaj kolegi w błąd. Oczywiście, że może się starać. Tylko czy warto, skoro wynik tego starania jest z góry przesądzony?

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 29, 2020, 20:59:19 »
Dofinansowanie jest jednorazowe, jednak co w przypadku zakupu kolejnego mieszkania? Mogę się znowu ubiegać o pomoc finansową?
Sam sobie odpowiedziałeś w pierwszym zdaniu: dofinansowanie jest jednorazowe. Na drugie i n-te mieszkanie nie dostaniesz. Wyraz "jednorazowo" traktuj dosłownie.

Offline wasyl561

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 15, 2021, 12:45:46 »
podłącze się do pytania, sytuacja hipotetyczna:
1) aspirant po szkole zostaje wysłany w Polskę
2) maj 2020 przenosi się bliżej miejscowości rodzinnej, dalej jednak powyżej 2h dojazdu w obie strony
3) w czerwcu kupuje z żoną lokal mieszkalny w miejscowości pobliskiej jego komendy
4) z sierpniu z aktem w ręku oraz potrzebnymi dokumentami i wnioskami składa wniosek o przyznanie pomocy finansowej za brak lokalu
5) decyzja odmowna - strażak w momencie złożenia wniosku posiadał lokal spełniający wymagania

Jak ugryźć temat? Odwołać się do zapisu art. 80 ust. 1 ustawy o PSP z zastrzeżeniem, że art. 81 ust. 2 i 3 nie dotyczy, ze względu na... No właśnie na co?

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 15, 2021, 14:27:42 »
Problem w tym że są rozbieżności interpretacyjne w orzecznictwie. Ale warto spróbować. Przeszukaj bazę orzeczeń NSA.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 15, 2021, 15:32:42 »
podłącze się do pytania, sytuacja hipotetyczna:
1) aspirant po szkole zostaje wysłany w Polskę
2) maj 2020 przenosi się bliżej miejscowości rodzinnej, dalej jednak powyżej 2h dojazdu w obie strony
3) w czerwcu kupuje z żoną lokal mieszkalny w miejscowości pobliskiej jego komendy
4) z sierpniu z aktem w ręku oraz potrzebnymi dokumentami i wnioskami składa wniosek o przyznanie pomocy finansowej za brak lokalu
5) decyzja odmowna - strażak w momencie złożenia wniosku posiadał lokal spełniający wymagania

Jak ugryźć temat? Odwołać się do zapisu art. 80 ust. 1 ustawy o PSP z zastrzeżeniem, że art. 81 ust. 2 i 3 nie dotyczy, ze względu na... No właśnie na co?
Doprecyzuj , chodzi o jednorazowe dofinansowanie na zakup mieszkania czy comiesięczna pomoc finansowa za brak lokalu?

Offline wasyl561

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 15, 2021, 15:41:33 »
Chodzi o jednorazowe dofinansowanie na zakup mieszkania, służba stała

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 15, 2021, 19:02:45 »
Nie chcę się rozpisywać, szkoda nerwów. WSA w którymś momencie przyjął taką linię, że jeżeli składasz wniosek po kupnie, to pomoc nie przysługuje. Można też znaleźć orzeczenia idące w drugą stronę. Za tym, że jest to słuszne przemawia to, że jednym z dokumentów, który należy dołączyć jest akt kupna. Z drugiej strony rozsądny strażak przed tak ważną czynnością prawną jak kupno pierwszego lokalu mieszkalnego powinien rozpoznać swoją sytuację i kierując się ostrożnością procesową złożyć wniosek przed podpisaniem aktu przeniesienia własności, tak go sformułować, że przeniesienie własności nie następuje z chwilą podpisania lub przedstawić umowę przedwstępną. Cała ta sprawa pokazuje, jak jedno orzeczenie gwałcące logikę może namieszać.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Spartan998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 281
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 16, 2021, 12:45:20 »
Jak wspomniał kolega Lang, jest tu pewna rozbieżność, należy przedstawić akt własności, aktualny wpis do ksiąg wieczystych. Na moim przykładzie:
- posiadałem 1/2 kawalerki, ok. 7 mkw powierzchni użytkowej, przy przysługującej normie 14 mkw,
- w 2007 r. (w służbie stałej) zakupiłem mieszkanie ok. 35 mkw pow. użytkowej,
- otrzymując info od d-cy zmiany, że były przypadki kiedy wypłacali dofinansowanie w takiej sytuacji, podjąłem próbę,
- 2008 r. przedstawiłem argumenty radcy prawnemu z KP, 11 miesięcy bez odpowiedzi,
- 2009 r. złożyłem wniosek pisemny,
- polecenie dostarczenia aktualnego odpisu ksiąg wieczystych w ciągu 7 dni,
- po 14 dniach decyzja - wypłata jednorazowego dofinansowania na zakup mieszkania, które posiadałem od grudnia 2007 r.
- ciągle powtarzali mi, że nie należy się, nie ma takiej opcji, to wszyscy zaraz by chcieli itd., kocopoły skończyły się po złożeniu wniosku.
Po takich doświadczeniach, drążyłbym temat na Twoim miejscu, odwoływał się jeśli trzeba by było.

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 298
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 19, 2021, 13:33:42 »
Cześć mam pytanie. Jak każdy dobrze wie, teraz są idealne warunki do zaciągnięcia kredytu. Chciałbym wziąć taki kredyt oraz zakupić mieszkanie. Problem w tym, że do lipca jestem na stażu a boję się, że jeśli poczekam to warunki kredytu mogą się drastycznie zmienić. Ile bym stracił jakbym teraz kupił mieszkanie jeśli chodzi o straż? Czy warto kupować czy lepiej poczekać? Dodam że nie jestem żonaty ani nie mam dzieci (bo to chyba ma znaczenie).

Offline mish3lls

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 670
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 19, 2021, 16:46:59 »
Cześć mam pytanie. Jak każdy dobrze wie, teraz są idealne warunki do zaciągnięcia kredytu. Chciałbym wziąć taki kredyt oraz zakupić mieszkanie. Problem w tym, że do lipca jestem na stażu a boję się, że jeśli poczekam to warunki kredytu mogą się drastycznie zmienić. Ile bym stracił jakbym teraz kupił mieszkanie jeśli chodzi o straż? Czy warto kupować czy lepiej poczekać? Dodam że nie jestem żonaty ani nie mam dzieci (bo to chyba ma znaczenie).
Stracisz 3800 brutto, także kupuje

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 19, 2021, 17:29:43 »
Ja bym powiedział że niecałe 6000 netto.

Offline WitaminaC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 112
  • jooteeerrgieee
Odp: Kupno mieszkania.
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 31, 2021, 09:38:34 »
Kawalerowi przysługują dwie normy, tak więc stracisz około 5000zł netto. Przerabiałem stosunkowo niedawno na własnym przykładzie.
Why so serious?