Autor Wątek: Odległości pomiędzy dwoma budynkami ZLIV a "pasa terenu...." § 271 ust. 10 i 11  (Przeczytany 1276 razy)

Offline hyundai85

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3

Witam
Sytuacja jest realna a nie hipotetyczna, ale dla potrzeb postu uprościłem ją starając się zachować sedno problemu i narysowałem kilka hipotetycznych sytuacji.
Mamy dwa budynki:
istniejący budynek drewniany ozn. "A". Stary obiekt z lat 60 XXw. usytuowany wg wiejskich standardów czyli prawie że po granicy działki. Dach i ściany rozprzestrzeniające ogień RP projektowany budynek murowany "B". Budynek z belitu, ocieplony styropianem lub wełną mineralną. Sytuowany południową ścianą z oknami i drzwiami w odległości 4,00m od granicy czyli zgodnie z §12. 1.1) WT. No ale mamy jeszcze §271-273 a generalnie rozchodzi się o §271 ust.10 oraz §271 ust.11. i przytoczony w tych paragrafach "pas terenu". Mowa tu jest o pasie terenu OTACZAJĄCYM ściany zewnętrzne budynku. Jak określić ten pas?? Czy jest to pas który oddziałuje równolegle od rozpatrywanej ściany czy posiada on swojego rodzaju "promienie". Przedstawiłem 4 sytuacje i różne podejścia do problemu oraz piątą sytuację "bonusową".
Dla dwóch budynków z czego jeden jest RO a drugi RO odległość wynosi L1=12,0m oraz L2=6,0m.
Sytuacja 1 - płn. "ściana 2" budynku "A" oddziałuje na płd. ścianę budynku "B" od pkt 0 do pkt X oraz "ściana 1" budynku "B" oddziałuje w zakresie 60-120stopni na zachodnią ścianę bud. "A" od pkt 0 do pkt 1. Oddziałują na siebie ściany które są przeciwstawne w stosunku do siebie i od pkt X na wsch. oddziaływanie wzajemne budynków nie występuje.
Sytuacja 2 -  jak wyżej, ale dodatkowo wschodnia "ściana 3" budynku "A" działa na "ścianę 3" od pkt X do pkt Y dlatego, że odcinek ten leży w pasie L2=6,0m w zakresie 60-120stopni.
Sytuacja 3 - sytuacja zakłada, że płn. ściana budynku "A" oddziałuje na całą południową ścianę budynku "B" ponieważ leży ona w odległości <12,0m i jest równoległa do tej ściany (kąt 0 stopni).
Sytuacja 4 - To moja własna interpretacja. Przy płn.-wsch. narożniku założyłem, że jest hipotetycznie kawałek ściany nachylony do płd. ściany "A" pod kątem 60stopni. I od tego odcinka odmierzam L1=12,0m Dodatkowo założono, że płn "ściana 2" budynku "A" oddziałuje nie tylko na przeciwległą ścianę ale dodatkowo na ścianę na odcinku  X - Z. To założenie zakłada, ze teoretycznie płn.-wsch. ród budynku "A" jest ścięty tak, że tworzy z płd. ścianą bud. "B" kąt <60stopni.
Proszę o podpowiedzi jak to u Was wygląda z praktycznego doświadczenie oraz jakie jest wasze zdanie z teoretycznego punktu widzenia. Za wiele nie znalazłem informacji jak ten "pas terenu" określić. Czy są to pasy równoległe do rozpatrywanej ściany, no ale wtedy co z narożnikami i polami w kształcie ćwiartek?? Przecież istnieje możliwość, że pożar pojawi się w narożniku budynku.
Dla inwestora najkorzystniejsza jest sytuacja 1 ale przepis mówi o pasie terenu otaczającym budynek, czyli jakiś  pas który ma ciągłość (przecież pożar nie działa idealnie prostopadle i nie kończy się jak w sytuacji 1 w pkt X). Wg mnie rozpatrując sytuację czysto teoretycznie i czytając przepis literalnie to najbliższa jest sytuacja 3. Sytuacja 4 jest moją wariacją pośrednią pomiędzy syt. 2 a syt. 3.
Na przedostatnim rysunku narysowałem hipotetyczne pola oddziaływania czyli dwa prostokąty: jeden 100%L a drugi 50%L oraz dwie ćwiartki. Ostatni rysunek to sytuacja 7 w której projektowany budynek leży tlyko w pasie 100%L. Generalnie to chyba o te ćwiartki się rozchodzi oraz czy budynki oddziałują na siebie w zakresie w którym się wzajemnie zachodzą czy też uwzględniając ich przesuniecie.
Na koniec taka ciekawostka (sytuacja 5 i 6) która daje dużo do myślenia w odniesieniu do poprzednich przypadków.
P.s. - w mojej okolicy rzeczoznawcy nie bardzo chcą uzgadniać ZLIV to raz a dwa, to na domiar złego... inwestycja jest obarczona pewnym ryzykiem - skarżący sąsiad.   

Proszę o konkretną i merytoryczną dyskusję.
Dziękuję.   




[załącznik usunięty przez administratora]

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Twein

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
W załączeniu rozwiązanie tematu.

[załącznik usunięty przez administratora]