Autor Wątek: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym  (Przeczytany 29520 razy)

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #75 dnia: Kwiecień 08, 2021, 11:18:00 »
1 Kolego Feniks kursy obowiązywały już  przed 2006 r tyle że były rozbite na większą ich  ilość .Od 2015  zbito większość pojedynczych  w kurs podstawowy pozostały natomiast szkolenia kierowców, dowódców,naczelników które mają przechodzić osoby  pełniące te funkcje.

2  PSP nie interesuje skład Zarządu.  Jeśli naczelnikiem jest osoba bez uprawnień to Stowarzyszenie łamie przepisy a nie PSP.Osoba taka nie ma żadnych uprawnień i podlega pod art 231 KK (z czym pewnie też się nie zgodzisz bo niedopełnienie obowiązków i nie posiadanie uprawnień jak piszesz to żaden problem) jeśli podejmuje  decyzje oczywiście o konsekwencjach dowie się  jak coś pójdzie nie tak .Zarząd wedle statutu ma możliwość dowolnego obsadzania funkcji w Zarządzie i jego obowiązkiem jest przestrzegać przepisów. Może w miejsce tej osoby wprowadzić inną z Zarządu zamieniając funkcje lub dokoptować  inną w jego miejsce. Więc twierdzenia że nie ma czasu, bo praca ,czas itd to dziecinne wymówki. 

3 Nie zmienisz ustaw i zapisów w nich zawartych dobrze wiesz że jedna ustawa zwalnia z kursu na pojazdy uprzywilejowane  natomiast druga której treści nie chcesz przyjąć do wiadomości  wymaga kursu pożarniczego jakim  jest kurs kierowcy konserwatora jeśli ktoś docelowo ma pełnić  funkcję kierowcy.  Zezwolenie na pojazdy uprzywilejowane nie zastępuje szkolenia pożarniczego a szkolenie pożarnicze nie zastępuje zezwolenia.W świetle obowiązujących  przepisów Ustaw i tego nie zaprzeczysz że takie Ustawy i zapisy są, wymagane jest posiadanie zezwolenia i szkolenia pożarniczego.Takie są fakty i tego nie zmienisz.

  Wytłumacz zatem  podeprzyj to przepisami, ustawą, czym kierowano się  kiedy podejmowano decyzję że kierowcy służb mundurowych w tym OSP  nie muszą mieć ukończonego  kursu na pojazdy uprzywilejowane.
 
Nie obrażając nikogo Osoby te mają wrodzone umiejętności, wyssali tą wiedzę z mlekiem matki czy odziedziczyli w genach?

 Ja przedstawiłem czym  kierowano się  kiedy podejmowano te decyzje Ty się tym nie zgadzasz wskaż zatem co się do tego  przyczyniło.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2021, 12:47:14 wysłana przez jgk »

Offline Tiger

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 303
  • PeeM
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #76 dnia: Kwiecień 08, 2021, 13:41:56 »

  Wytłumaczysz zatem  podeprzyj to przepisami, ustawą, czym kierowano się  kiedy podejmowano decyzję że kierowcy służb mundurowych w tym OSP  nie muszą mieć ukończonego  kursu na pojazdy uprzywilejowane.
 
Nie obrażając nikogo Osoby te mają wrodzone umiejętności, wyssali tą wiedzę z mlekiem matki czy odziedziczyli w genach?
Nigdy nie musieli mieć ukończonego takiego kursu. Tu raczej wymaga wyjaśnienia, dlaczego nagle wymyślono, że powinni - pomysł tego kursu to miał być kolejny prezent dla znajomych królika (którzy zaczęli budować już ośrodki do nauki), jednak jak zdano sobie sprawę, że sparaliżuje to pracę służb i uderzy głównie w państwo, to wpierw go odroczono a potem wprowadzono dalsze zwolnienia.
Kolejna sprawa to zakresy tych dwóch kursów, o których mowa. Ten na uprzywilejowane dotyczy techniki, umiejętności jazdy, natomiast kierowców konserwatorów co najwyżej umiejętności odpowietrzenia autopompy w starze 244, więc nawet moim kierowcom nie proponuję, żeby go ukończyli, jeden chciał to zrobił.

Offline Radhezz

 • Audaces fortuna iuvat
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.713
 • Getting too old for this shit
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #77 dnia: Kwiecień 08, 2021, 13:48:57 »
PSP nie interesuje skład Zarządu.  Jeśli naczelnikiem jest osoba bez uprawnień to Stowarzyszenie łamie przepisy a nie PSP.Osoba taka nie ma żadnych uprawnień i podlega pod art 231 KK (z czym pewnie też się nie zgodzisz bo niedopełnienie obowiązków i nie posiadanie uprawnień jak piszesz to żaden problem) jeśli podejmuje  decyzje oczywiście o konsekwencjach dowie się  jak coś pójdzie nie tak .Zarząd wedle statutu ma możliwość dowolnego obsadzania funkcji w Zarządzie i jego obowiązkiem jest przestrzegać przepisów. Może w miejsce tej osoby wprowadzić inną z Zarządu zamieniając funkcje lub dokoptować  inną w jego miejsce. Więc twierdzenia że nie ma czasu, bo praca ,czas itd to dziecinne wymówki. 

Ogólnie doceniam upór w dążeniu do szukania problemów na siłę, i defekowania we własne gniazdo, pod pozorami bycia bardziej świętym niż sam papież. Bo przecież w OSP nie ma wążniejszych problemów. Jak już kolega się upora z problemem braku kursów wśród druhów, to może niech się zajmie ściganiem wszelkich odstępstw od obowiązującego wzoru oznakowania pojazdów pożarniczych - bo przecież jak samochód jest srebrny czy niebieski (albo czerwony, ale bez białych błotników) to nie spełnia wymagań KG PSP i nie powinien jeździć do zdarzeń. Bo w świętych kwitach nie przewidziano odstępstw. Radzę jeszcze linijkę wziąć do sprawdzenia czy wysokości znaków się zgadzają z rozporządzeniem.

Nie ma przepisów karnych bezpośrednio penalizujących czy to brak szkolenia naczelników, czy to brak szkolenia kierowców. Sytuacja analogiczna do obowiązującego jeszcze niedawno obowiązku przerejestrowania pojazdu w ciągu 30 dni - niby było, ale jak ktoś nie przerejestrował, to i tak mu nic nie można było zrobić. Takie przepisy powszechnie nazywa się martwymi. Tym bardziej, że posiadanie kursów z niczego nie zwalnia - jeśli kierowca lub dowódca popełni błąd, będzie za niego ponosił pełnię konsekwencji przewidzianych prawem.

Kończąc już, bo szkoda czasu i energii na takie bzdury: W momencie, kiedy ktoś wskazuje brak szkolenia naczelnika wybranego do zarządu jako przyczynę do oskarżenia z art. 231 KK (Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego), to właśnie ten moment, kiedy powinna przyjechać karetka i dwóch osiłków powinno założyć koszulę z długimi rękawami a potem zawieźć do pomieszczenia bez ostrych krawędzi i klamek.

Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #78 dnia: Kwiecień 08, 2021, 17:20:35 »
Wytłuściłeś
Cytuj
Jeśli naczelnikiem jest osoba bez uprawnień to Stowarzyszenie łamie przepisy a nie PSP.Osoba taka nie ma żadnych uprawnień i podlega pod art 231 KK
jednak zapomniałeś wytłuścić  dalszą część tekstu
Cytuj
jeśli podejmuje  decyzje oczywiście o konsekwencjach dowie się  jak coś pójdzie nie tak
Widzę że jesteś zaskoczony że istnieje odpowiedzialność karna tak jak inni  nie dowierzają ze jest wymagany kurs. 
Takie są fakty. Gdyby owy naczelnik  posiadał  szkolenie do pełnienia tej funkcji to w ramach tego kursu otrzymał by wiedzę na temat obowiązków i odpowiedzialności w tym karnej jaka na nim spoczywa.
To że dla wiele OSP to takie  prywatno -społeczne  folwarki gdzie robi się  co chce wychodząc z założenia że bez NAS to nic się da zrobić wszystko padnie to nie mój problem.
Odpowiedz sobie na pytanie czy osoba będąca naczelnikiem bez uprawnień która ma obowiązek dowodzić na akcjach r/t  nie posiadająca nawet jak pisze kolega  uprawnień dowódcy będzie podlegać pod ten artykuł czy wszyscy machną ręką że nic się nie stało jak ktoś będzie musiał ponieść odpowiedzialność?
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2021, 17:39:25 wysłana przez jgk »

Offline rocky323

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 393
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #79 dnia: Kwiecień 08, 2021, 17:34:29 »
Gdzie ten kurs jest wymagany? Pod jakim względem wymagany? Wymagany do czego?

U mnie w OSP naczelnik nie ma nawet kursu dowódców. Wybrało go walne zebranie a od tego czasu nie była w KP PSP organizowana taka ilość szkoleń by go przeszkolić. Bo tu było za mało miejsc, a to miał żniwa a to miał za krótki staż od kursu podstawowego. No i co? "nie mam Pana płaszcza i co mi Pan zrobisz?".  Jedyne dwie osoby co mają kurs dowódców nie chcą być naczelnikami ani nawet w zarządzie no i co? Zmusisz ich?

Po drugie uczestniczyłem 8 lat temu w kursie konserwatorów. Na szczęście po nim były tylko 3-4 edycję. Sprawa jest tego typu. Ile można razy słuchać o organizacji ochrony przeciwpożarowej? Na temacie z budowy autopomp i motopomp wybrany do prowadzenia był młody oficer który zakręcił się przy schemacie układu wodno-pianowego GCBA 5/24 czym spowodował jeden wielki śmiech i nikt do niego już poważnie nie podchodził, nie mówiąc już o tym że mylił simpleks z dupleksem(bo łączność i alarmowanie też była, a przecież każdy ma szkolenia do pracy w sieci PSP). Wisienką na torcie było pokazywanie starym chłopom jak się odpala motopompę PO-5 co więcej razy ochotnicy to robili niż prowadzący zajęcia.

Chłopie, czy to nie ty mówiłeś w którymś temacie że jednostek spoza KSRG SK nie może dysponować bo przepisy nie pozwalają? :rofl:

Chyba że masz jakieś uzdrowienie na chroniczne braki w miejscach na kursie podstawowym, zawsze zbierają 40 chętnych a ja z jednostki od 2 lat mam 6 osób do przeszkolenia. Ale tylko jeden z nich ma prawo jazdy, jak go nie zakwalifikują to pozostałych nie ma jak przeszkolić, a jak pozostałych zostawią to nie będą mieli jak dojeżdżać na następne szkolenie jakieś.

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #80 dnia: Kwiecień 08, 2021, 18:14:39 »
Nie walne zebranie wybrało naczelnika tylko został on wybrany na to stanowisko przez osoby które  weszły w skład Zarządu.
 W statucie zapewne masz zapis że osoby  wybrane do zarządu wybierają spośród siebie (czyli obsadzają poszczególne funkcje) a nie walne zebranie  prezesa, itd jak również  Naczelnika to powinni liczyć się z tym że powinna to być osoba posiadająca już takowe szkolenie lub mająca możliwość ukończenia go.
W statucie zapewne masz zapis że naczelnik jednoosobowo odpowiada i dowodzi JOT. Zatem jak może to robić  nie mając uprawnień które uzyskuje po kursie?

To że u Ciebie szkolenia odbywają się na zasadzie odbębnienia i  nic nie wnoszą to nie moja wina.

Fakty są takie że jak coś pójdzie nie tak to szuka się winnego a wtedy  nikogo nie będzie interesowało dlaczego nie mogłeś ukończyć szkolenia które powinieneś mieć.

Offline Zakub

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 126
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #81 dnia: Kwiecień 08, 2021, 19:29:24 »
Każde OSP to odrębne stowarzyszenie i obowiązują je przepisy o stowarzyszeniach. I przepisy te nie nakładają żadnych ograniczeń co do tego kto może zostać członkiem zarządu. Kolejny twój farmazon o tym kto może być naczelnikiem i o odpowiedzialności karnej to kolejne twoje urojenie.

Ale dla bezpieczeństwa zmieńmy sobie wszyscy statuty i zmieńmy nazwę wiceprezesa z naczelnika na np. króla żeby JGK nie mógł na nas pisać donosów do prokuratury. Kursu królów jeszcze nie ma więc będzie spokój.
Moderator : To nie jest temat wątku !!!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2021, 19:35:20 wysłana przez wujo 2010 »

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #82 dnia: Kwiecień 08, 2021, 21:28:55 »
Cytuj
I przepisy te nie nakładają żadnych ograniczeń co do tego kto może zostać członkiem zarządu. Kolejny twój farmazon o tym kto może być naczelnikiem i o odpowiedzialności karnej to kolejne twoje urojenie.


 Zakub  Chłopie każde stowarzyszenie  musi posiadać statut który zawiera informację w jaki sposób wybierane są władze .Statut musi być bo tego wymagają przepisy o stowarzyszeniach o których piszesz ale nie wiem czy je znasz chyba nie.  Znasz statut swojej OSP?                                                                                           Nigdzie nie napisałem że ktoś z stowarzyszenia w przypadku wyborów nie może zostać członkiem zarządu  Każdy ma prawo wybierać i być wybieranym do władz jeśli spełnia wymogi statutowe.Forumowicz  napisał że to  walne zebranie wybiera naczelnika chyba ze u niego w co nie wierzę  bo jak żyje nie spotkałem się jeszcze aby OSP w ten sposób obsadzały funkcje w zarządzie. Byłby to pierwszy przypadek o którym słyszę Zazwyczaj kandydatury osób  które miały by wejść do zarządu  proponowane są przez  członków obecnych na walnym zebraniu lub osoba która chce być w zarządzie sama zgłasza swoją kandydaturę.Wybrane osoby do zarządu przez walne zebrania wybierają  spośród siebie  osoby które będą pełnić poszczególne funkcje w zarządzie.
 Niedorzeczną natomiast jest sytuacja że naczelnikiem zostaje osoba która nie ma uprawnień do bycia naczelnikiem o czym wszyscy nowo wybrani do zarządu wiedzą , wiedzą że nie będzie możliwości zrobienia mu tego kursu a i tak decydują aby ta osoba została naczelnikiem.
 To tak jakbyś wiedział że koleś nie ma prawa jazdy a Ty i tak zrobisz z niego kierowcą.
Czytaj ze zrozumieniem.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2021, 21:32:48 wysłana przez jgk »

Offline Zakub

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 126
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #83 dnia: Kwiecień 08, 2021, 21:40:33 »
Ty czytaj ze zrozumieniem. Żaden przepis nie wymaga aby osoba pełniąca funkcję wiceprezesa w zarządzie OSP posiadała jakiekolwiek kursy. Teraz będę już mówił bardzo prostym językiem i na przykładach żebyś był w stanie zrozumieć. To że jakiś kurs istnieje nie znaczy że każdy musi go odbyć. Jest kurs naczelników ale żadne przepisy nie wymagają żeby wiceprezes OSP odbył taki kurs. Jest kurs kierowców konserwatorów ale żadne przepisy nie wymagają żeby kierowca samochodu uprzywilejowanego prowadzący samochody będące w dyspozycji OSP taki kurs posiadał. I dla przykładu - jest kurs gotowania ale żadne przepisy nie wymagają by każda osoba obsługująca kuchenkę miała taki kurs. Jest kurs programowania ale żadne przepisy nie wymagają żeby każdy programista miał taki kurs. Jest kurs na przewóz rzeczy i tu przepisy wymagają i jasno określają kto i kiedy musi mieć taki kurs ukończony. Jest kurs kierowców pojazdów uprzywilejowany i tu też przepisy jasno określają kto taki kurs musi posiadać.
Zrozum wreszcie że fakt istnienia jakiegoś kursu nie jest równoznaczny z tym że ktoś go musi odbywać bo tą kwestie regulują przepisy. I jak na razie zrobiłeś już trzy strony spamu a ciągle nie podałeś żadnego przepisu argumentującego twoje insynuacje i kończącego dyskusje.

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #84 dnia: Kwiecień 08, 2021, 21:45:44 »
No jeśli  art. 19 ust  1b ustawy o ochr.ppoż .  mówiący że  bezpośredni   u dział w działaniach    ratowniczych  mogą brać osoby  posiadające  ukończone szkolenia pożarnicze nie jest przepisem nakazującym posiadania  szkoleń  oraz art. 10 ust 1 pkt  8 ustawy O PSP  nie jest  przepisem wskazującym jakie szkolenia powinien posiadać ratownik biorący udział w działaniach ratowniczych pełniąc konkretną funkcję   to odpowiedz sobie na pytanie czy jest potrzebny kurs podstawowy którego posiadanie wymagają właśnie obie przytoczone ustawy.
Kurs podstawowy też nie jest potrzebny ?
To dlaczego jest wymagany  jaki  zatem przepis go wymaga?  Bo ja znam tylko te które przytoczyłem.
 Piszemy o wymaganiach szkoleniowych dla naczelnika Ty wyskakujesz  z wiceprezesem. 
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 13, 2021, 12:08:43 wysłana przez jgk »

Offline wybaczmi

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 85
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #85 dnia: Czerwiec 01, 2023, 18:07:03 »
Panowie pytanie o kierowanie pojazdem uprzywilejowanym. Czy na wkładce wydanej przez Komendanta Miejskiego można kierować pojazdem w zewnętrznej firmie typu np. karetki firm prywatnych?

Offline Radhezz

 • Audaces fortuna iuvat
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.713
 • Getting too old for this shit
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #86 dnia: Czerwiec 02, 2023, 10:59:28 »
Panowie pytanie o kierowanie pojazdem uprzywilejowanym. Czy na wkładce wydanej przez Komendanta Miejskiego można kierować pojazdem w zewnętrznej firmie typu np. karetki firm prywatnych?
Można.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE