Autor Wątek: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym  (Przeczytany 29521 razy)

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 15, 2020, 21:40:14 »
Piszesz że osoby z OSP, PSP mogą prowadzić karetki bez kursu. OK .  Tylko skąd taka interpretacja skoro w ustawie nie ma o tym mowy. Ustawa mówi tylko o zwolnieniu z kursu dla osoby która będzie kierowcą w OSP itd. Gdzie tam jest zapisane że bez owego kursu kierowca OSP możne prowadzić wszystkie pojazdy uprzywilejowane ?
Jadąc prywatnym autem będziesz kierowcą prywatnego auta zgadza się? Jadąc autem  firmy X będziesz  kierowcą auta firmy X zgadza się?
Jadąc autem OSP będziesz  kierową auta w OSP zgadza się ? Natomiast jadąc karetką będziesz mówił  że jesteś kierowcą w OSP  pomimo że fizycznie siedzisz w karetce :wall: Przecież powinieneś siedzieć w aucie OSP bo uprawnienia bez kursu wydawane są dla osoby która będzie kierowcą w  OSP a nie dla osoby która będzie kierowcą karetki.
Czyli dla osoby która będzie kierowcą w OSP wszystkie auta są czerwone dlatego może prowadzić wszystkie pojazdy uprzywilejowane.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2020, 22:02:13 wysłana przez jgk »

Offline Zakub

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 126
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 16, 2020, 01:37:39 »
Rynce mnie już opadajom.

W przepisach nie ma że uprawnienia są wydawane dla kierowców OSP. W przepisie jest że uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane są wydawane dla osoby X. Na wszystkie pojazdy uprzywilejowane. A jeśli osoba X jest strażakiem, policjantem itd. to do wydania uprawnień nie potrzebuje kursu dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. A czy on będzie jeździł później karetką, radiowozem czy furgonem opancerzonym nie ma najmniejszego znaczenia bo na uprawnienia na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych.

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 17, 2020, 10:15:07 »
Cytuj
W przepisie jest że uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane są wydawane dla osoby X
Jeśli stara się o uprawnienia na potrzeby własne.

Natomiast w ustawie jest napisane że pojazdem uprzywilejowanym w OSP może kierować osoba która otrzymała pozwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi  bez kursu pod warunkiem że będzie kierującym w OSP.
Ta sama  ustawa odsyła do definicji zawartej w ustawie o przepisach ruchu drogowego kto to jest  "kierujący" art 2 pkt 20 tej ustawy pojęcie „kierującego" zdefiniowano jako osobę, która kieruje pojazdem lub zespołem pojazdów.
Czyli jeśli jedziesz  pojazdem OSP jako kierowca wtedy jesteś kierującym pojazdem uprzywilejowanym w OSP i wtedy wolno Ci prowadzić ten pojazd posiadając wkładkę bez kursu.
Natomiast jak jedziesz karetką to owszem jesteś kierującym pojazdu uprzywilejowanego ale nie jest to pojazd uprzywilejowany w OSP o którym mowa w ustawie.Jadąc karetką trzeba mieć kurs na pojazdy uprzywilejowane.Dlatego też w wielu artykułach opiniach itd jest mowa że ukończenie kursu na pojazdy uprzywilejowane utrzymano wobec kierujących karetkami.   

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 17, 2020, 15:03:47 »
Czytaj ze zrozumieniem ustawy i zawarte w nich sformułowania bo to jest klucz do właściwego interpretowania przepisów.Jak nie rozumiesz poszukaj w internecie jest kilka wypowiedzi na ten temat począwszy od prawników skończywszy na komendantach którzy informują że posiadanie kursu na pojazdy uprzywilejowane zostało utrzymane w PRM. A jak uważasz że i tak masz racje to wskaż zapis że kierowcy karetek nie muszą mieć kursu tak jak kierujący w OSP, aby było jasno napisane że kierowcy karetek są zwolnieni z kursu jak w art 109  i 106. sa zwolnieni kierujący w OSP .Nie ma takiego zapisu. 

Offline laciok

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 571
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 17, 2020, 16:50:12 »
@jgk to już któryś wątek z kolei, w którym jedyną wykładnią prawną są twoje wątłe osobiste interpretacje ustaw i przepisów. Nie ma takiego zapisu w ustawach do którego nie możnaby stworzyć własnej interpretacji... dlatego w niektórych z nich są dodatkowe wykładnie radców prawnych czy wyroków sądowych, a nie interpretacji jgk! Malkontenctwo masz chyba wpisane w naturę, od samego początku chcesz być ważny jak maga w zupie, a nie do końca masz rację :)

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 19, 2020, 19:19:41 »
OK.Zatem  wkładka uzyskana bez kursu np w OSP zezwala osobie X na prowadzenie  pojazdów uprzywilejowanych tylko dlatego że będzie lub może będzie kierować wozem w OSP bonusem tego jest że będzie mogła prowadzić pojazdy uprzywilejowane wszędzie gdzie chce.
Są jednak osoby które  ten kurs muszą mieć  tylko dlatego że nie są kierującymi w OSP ale też chcą prywatnie jeździć w PRM).
Kursu kierowcy- konserwatora też nie trzeba mieć pomimo że na nim osoba ubiegająca się o wkładkę mogła by uzyskać umiejętności w prowadzeniu pojazdu uprzywilejowanemu oraz pozyskać wiedzę jak się zachować w czasie jazdy. Co więcej wkładka  informuje dodatkowo z jaką kat. prawa jazdy można prowadzić pojazd uprzywilejowany,nie informuje natomiast w jakiej "firmie instytucji" Ustawa zresztą też nie natomiast informuje kto jest zwolniony z kursu.
W czym zatem jest lepsza osoba z OSP nie mająca żadnego przygotowania teoretycznego czy praktycznego od osoby która uzyskała je na potrzeby prywatne.

Tak dla porównania - zatem osoby bezdomne powinny  zamieszkać pod dowolnym wybranym przez siebie adresem  u osoby  która sama  kupiła wybudowała dom dzięki czemu ma meldunek. Przecież mają taki sam wzór dowodu osobistego który  pozwala na przebywanie w dowolnym miejscu i  nie informuje gdzie powinno się mieszkać a gdzie nie.
Dla jasności nie mam nic do bezdomnych, posiadam też  owy różowy kartonik.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2020, 19:38:08 wysłana przez jgk »

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 19, 2020, 18:15:51 »
Witam
Odkopując temat mam pytanie do wszystkich piszących że aby być kierowcą w OSP  nie trzeba mieć ukończonego  żadnego wewnętrznego kursu po tym jak zniesiono obowiązek ukończenia kursu na pojazdy uprzywilejowane w zewnętrznych ośrodkach.

A to przyczyna mojego pytania

Cytuj
https://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/art,1,sierpien-2015-r.html

Cytuj
Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami - podpisana 25 sierpnia 2015 r. Pobierz informację.


po pobraniu informacji czytamy
Cytuj
Wprowadzenie tych zmian jest podyktowane zbędnością regulacji w stosunku do tych kierujących pojazdami uprzywilejowanymi oraz względami ekonomicznymi. Kierującym pojazdami uprzywilejowanymi w służbach mundurowych i ochotniczych strażach pożarnych umiejętności nabywane w toku tego kursu są już przekazywane w ramach szkoleń wewnętrznych, w związku z czym nie jest konieczne ponowne szkolenie ich w tym zakresie. Obowiązujący system szkolenia kierowców pojazdów uprzywilejowanych jest sprawny i efektywny, a planowane wprowadzenie dodatkowego kursu wiązałoby się z niepotrzebnym obciążeniem dla budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

O jakie szkolenie wewnętrzne chodzi w przypadku kierowcy OSP skoro od 2015 mamy kurs podstawowy ,kierowców konserwatorów ,dowódców ,naczelników.
Zatem  który z tych wewnętrznych 4 kursów zawiera to co kurs na pojazdy uprzywilejowane i go zastępuje przez co nie ma potrzeby go kończyć ?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2020, 18:19:44 wysłana przez jgk »

Offline Zakub

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 126
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #32 dnia: Grudzień 19, 2020, 18:43:26 »
Żaden go nie zastępuje i żaden nie jest wymagany.
Nie sugerujmy się interpretacją czy uzasadnieniem bo to nie jest prawo.
Przepis mówi wprost o zwolnieniu i nie wymaga nic w zamian.

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #33 dnia: Grudzień 19, 2020, 20:15:09 »
Podałem  link do Oficjalnej strony Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na której znajdują się  ustawy które podpisał  wśród których  jest ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. podpisana 25 08 2015 o zmianie ustawy o kierujących pojazdami przy niej znajduje się odnośnik do informacji  w sprawie tej ustawy w jakim celu została podpisana i wyjaśnia dlaczego nie trzeba kończyć kursu na pojazdy uprzywilejowane. Wkleiłem fragment  to wkleję całość bo jak widać nie sprawdziłeś linku który podałem. To nie jest to jakaś dowolna interpretacja zrobiona przez kogoś kto przeczytał ustawę  tylko informacja od ustawodawcy który stworzył tą ustawę jak prawidłowo ją rozumieć.
Cytuj
                        Informacja w sprawie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami.     
           Celem ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami jest uchylenie wymogu ukończenia kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Służby Więziennej i Inspekcji Transportu Drogowego oraz przez osoby kierujące pojazdami uprzywilejowanymi ochotniczych straży pożarnych.

Wprowadzenie tych zmian jest podyktowane zbędnością regulacji w stosunku do tych kierujących pojazdami uprzywilejowanymi oraz względami ekonomicznymi. Kierującym pojazdami uprzywilejowanymi w służbach mundurowych i ochotniczych strażach pożarnych umiejętności nabywane w toku tego kursu są już przekazywane w ramach szkoleń wewnętrznych, w związku z czym nie jest konieczne ponowne szkolenie ich w tym zakresie. Obowiązujący system szkolenia kierowców pojazdów uprzywilejowanych jest sprawny i efektywny, a planowane wprowadzenie dodatkowego kursu wiązałoby się z niepotrzebnym obciążeniem dla budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego.

Konsekwencją przyjętych zmian jest zwolnienie osób, w stosunku do których uchylono obowiązek odbycia kursu dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi, z obowiązku przedstawienia zaświadczenia o ukończeniu kursu przy ubieganiu się o wydanie zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym, a także odbycia kursu uzupełniającego (przeprowadzanego w stosunku do osób, które posiadają zezwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi w celu rozszerzenia zakresu posiadanego zezwolenia osoby) oraz legitymowania się zaświadczeniem o jego ukończeniu.
Ustawa wejdzie w życie po upływie z dniem 4 stycznia 2016 r.


Nie powiesz mi że na oficjalnej stronie prezydenta RP ktoś wstawił sobie odnośnik do podpisanej przez niego ustawy i to odnośnik który zawiera dowolną  interpretację tego co podpisał.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 19, 2020, 20:52:12 wysłana przez jgk »

Offline Zakub

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 126
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #34 dnia: Grudzień 19, 2020, 21:31:32 »
Jak chcesz się podpierać interpretacją a nie przepisem to przeczytaj jeszcze raz akapit 3 tej interpretacji który mówi że uchylono obowiązek ukończenia kursu i nie potrzeba żadnych zaświadczeń. I jak chcesz tak mędrkować to ja mogę pomędrkować tak samo i stwierdzić, że ten akapit nie wspomina o jakie kursy ani zaświadczenia chodzi (choć każdy myślący człowiek oprócz ciebie wie że autor miał na myśli kurs na pojazdy uprzywilejowane i zaświadczenie o ukończeniu kursu na pojazdy uprzywilejowane) więc zgodnie z tym akapitem nie potrzeba żadnych kursów i zaświadczeń łącznie z zaświadczeniem o posiadaniu prawa jazdy, zaświadczeniu lekarskim, zaświadczeniu psychologicznym itd. Czy na podanym przykładzie widzisz, że trzymanie się kurczowo słów interpretacji ( które wiadomo kto pisze i w których w jednym zdaniu jest że biały jest czarny a w następnym że biały to banan) jest bez sensu?

Offline Feniks

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 439
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #35 dnia: Grudzień 20, 2020, 09:45:48 »
jgk to naczelny troll tego forum - nie karmcie trolla  :wall:

A jeżeli już mieli byśmy się trzymać interpretacji to mowa w niej o szkoleniach wewnętrznych a z punktu widzenia OSP szkolenia które wymienił jgk to szkolenia zewnętrzne  nie wewnętrzne. Dla mnie szkolenie wewnętrzne to jak osoba wyznaczona przez naczelnika wdraża nowego kierowcę. Czy szkolenie trwa 5min czy 5 miesięcy nikt nie wnika i niech troll szuka następnej pierdoły do której będzie się przyczepiał...

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #36 dnia: Grudzień 20, 2020, 12:52:16 »
 Feniks napisał
Cytuj
jgk to naczelny troll tego forum - nie karmcie trolla 
   jeśli nie interesuje Cię ten temat nie masz nic sensownego do powiedzenia  to milcz  nie bierz udziału Ale widzę że jesteś ekspertem w tej dziedzinie to  odnieś się zatem do tego co za chwilę napiszę skoro wszystko jest jasne i TY masz racje.

  co z kursem podstawowym, badaniami okresowymi strażaka ,ubezpieczeniem   (a ja dalej twierdze z co kursem kierowcy konserwatora)
 
Ustawa o kierujących pojazdami dotycząca uzyskania zezwolenia  nic nie mówi że  osoba która uzyska zezwolenie i ma prawo kierować pojazd uprzywilejowany  musi spełnić dodatkowe warunki jeśli bierze czynny udział w działaniach.
 
 Nie powiesz mi że po otrzymaniu zezwolenia  na pojazdy uprzywilejowane jest to wystarczający dokument  aby wyjechać do akcji jako kierowca.
Bo czytając tą  ustawę i twardo trzymając się jej zapisów można stwierdzić  że każdy członek OSP który zadeklaruje chęć bycia  kierowcą nawet ten nie posiadający prawa do wyjazdów a spełnia  wymagania tej ustawy  może otrzymać to zezwolenie. Zaświadczenie które wystawia Wójt, Gmina nie wymaga posiadania uprawnień do wyjazdów do akcji. 

Ubiegając odpowiedz  (Nie pisz że te muszą być ) odpowiedz mi natomiast konkretnie na  pytania-                                                            Dlaczego ustawa o kierujących pojazdami o tym nie mówi przez co interpretujesz ją sobie w dowolny sposób,  oraz do kogo według Ciebie skierowano kurs  kierowcy - konserwatora.                                                                                                                                                                Zanim zaczniesz interpretować po swojemu odpowiedz na drugie pytanie najpierw dotrzyj do literatury na temat samego kursu napisz w jakim celu do kogo skierowano ten kurs oraz jakie uprawnienia uzyskuje się po jego ukończeniu. Na pewno  nie jest skierowany do osób które w czasie wyjazdu do działań ratowniczych jadą z tyłu i nie do dowódcy .
 Jak wiemy w straży jest odgórnie  przyjęte  że aby pełnić w niej  konkretną funkcję , wykonywać konkretne zadania trzeba posiadać odpowiednie szkolenia kursy czyli papier potwierdzający uzyskane umiejętności i uprawnienia.   Zgadza się?   
                                                                       Dlatego zadam jeszcze jedno pytanie jesteś osobą która posiada zezwolenia na pojazdy uprzywilejowane czyli możesz  prowadzić pojazdy wg. kat. prawka które posiadasz i  masz wyjechać do akcji i obsługiwać  np podnośnik lub drabinę masz kurs podstawowy badania ubezpieczenie. Czy zaświadczenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym jest wystarczające abyś obsługiwał  urządzenia zamontowane na tych pojazdach czyli drabina- podnośnik.                                                                                      Natomiast jeśli potwierdzisz że do obsługi drabin - podnośników są potrzebne uprawnienia bo nie wystarczy zezwolenie na pojazdy uprzywilejowane aby je obsługiwać to do obsługi pojazdu który posiada autopompę i inny sprzęt też są potrzebne uprawnienia które uzyskuje się po ukończeniu kursu kierowcy konserwatora.
Teraz jestem ciekaw Twoich interpretacji i wywodów że się mylę  zresztą nie tylko twoich.   

« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2020, 20:44:00 wysłana przez jgk »

Offline ksoniek

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 221
  • Kamienna Góra 998
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #37 dnia: Grudzień 28, 2020, 13:37:32 »
ale nakombinowali%u015Bcie
a praktyka pokazuje inaczej w pewnym PRM:
masz uprawnienia w OSP, latasz GCBA, super, ale my w pogotowiu potrzebujemy naszych. dzi%u0119kuj%u0119 i do widzenia na kursie.

edit.
@jgk w 90% PRMy s%u0105 ju%u017C w prywatnym zarz%u0105dzaniu i to oni decyduj%u0105 jaki papier jest ci potrzebny.

Przypomn%u0119 te%u017C, %u017Ce w przypadku nag%u0142ym, ratuj%u0105cym %u017Cycie ka%u017Cdy mo%u017Ce prowadzi%u0107 pojazd uprzywilejowany.

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #38 dnia: Grudzień 28, 2020, 20:40:33 »
Napisz jeszcze raz bo nie idzie rozszyfrować co napisałeś.

Offline zapalony skarbnik

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 21
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 03, 2021, 13:50:58 »
Jestem na tym forum nowy jednak obserwuje wasze wypowiedzi jakiś czas i nie wiem w czym widzą niektórzy problem, "wkładkę" jako strażak osp mam wiele lat i nigdy nie było na niej zaznaczone że uprawnia do kierowania jedynie pojazdami osp natomiast ogólnie pojazdy kategorii a,b,c,e oraz pojazdami bankowymi. W naszej jednostce mamy ratowników z pogotowia którzy pracują dzięki wkładkom uzyskanym w osp i nie ma z tym problemu. Druga sprawa chciałbym zobaczyć wyposażoną karetkę na płycie poślizgowej w momencie wchodzenia przepisów o kursach na pojazdy uprzywilejowane były próby komendanci psp w porozumieniu z word organizowali jazdy na płycie dla kierowców straży psp i osp oczywiście na własnym sprzęcie bo oni pojazdów nie posiadają i wyobraźcie sobie ciężką scanie bez stabilizatorów w poślizgu i nagle kończy się płyta a sprzęt wart ponad milion. Koniec końców zarzucono ten absurdalny pomysł związany z "doszkalaniem" kierowców osp i psp przynajmniej w moim regionie. A jeszcze wyobraźcie sobie karetkę standardowo przeładowaną (inna waga w kwitach a inna rzeczywiście) i ze środkiem ciężkości pod sufitem na płycie poślizgowej. Ustawodawca się przeliczył a później wyłączał służby spod działania ustawy co nie zmienia faktu że w policji 50% funkcjonariuszy mimo kierowania pojazdami uprzywilejowanymi nie posiada do tego uprawnień brak tych uprawnień wynika przede wszystkim ze stanu zdrowia (znajomy pan doktor nie podbije). Co do kursu kierowców konserwatorów Jgk skąd się urwałeś wygląda że nie masz do czynienia z osp i nie wiesz jak wyglądają kursy organizowane przez psp poza tym kurs kierowcy konserwatora co ma wspólnego z prowadzeniem pojazdu w teorii tu chodzi o "ot", obsługę sprzętu i wyposażenia. Kurs w moim wypadku wyglądał tak że młodziak po SG próbował uczyć mechaniki płynów czyli fizyka na poziomie akademickim ze wzorami itp a o obsłudze miał pojęcie takie jak go nauczyli czyli marne, także się z tym nie wyrywał mając przed sobą kierowców zawodowych, mechaników i strażaków z niekiedy 20-letnim stażem. Kurs techniczny wygląda identycznie i "uczą" dokładnie tego samego. Kończyłem je nie tak dawno z racji podstawowego w starym trybie a czekam na kurs dowódców i chyba doczekam emerytury a tego nie zrobię mimo około setki wjazdów rocznie i faktycznego dowodzenia. Nigdzie nie jest napisane że jakiekolwiek kursy są potrzebne do wkładki dla strażaka osp a szkolenia wewnętrzne to tylko na terenie jednostki osp, a zdrowego rozsądku nic nie zastąpi lepiej wolniej a dalej i w komplecie. To tyle z mojej strony w tym temacie rozpisałem się ale niedziela i kwarantanna. Zdrowia życzę wszystkim zapaleńcom w nowym roku.                   

Offline bar06_12

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 45
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 03, 2021, 14:11:33 »
A ja mam trochę inne pytanie.
Czy osoba, która nie posiada "wkładki" ale ma prawo jazdy kat. C może kierować samochodem strażackim bez używania sygnałów dźwiękowych i świetlnych? Według mnie nie, ponieważ według przepisów jest to nadal samochód uprzywilejowany, gdyż ma zamontowane na stałe przyrządy do jazdy alarmowej. Jakie jest wasze zdanie na ten temat ?

Offline Zakub

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 126
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 03, 2021, 15:53:42 »
Może. To że ma zamontowane nie czyni go pojazdem uprzywilejowanym. Pojazdem uprzywilejowanym staje się w momencie używania sygnałów świetlnych,dźwiękowych i włączonych świateł drogowych/mijania i tylko w tej sytuacji kierowcy potrzebna jest wkładka.

Offline zapalony skarbnik

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 21
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 03, 2021, 16:20:01 »
A ja mam trochę inne pytanie.
Czy osoba, która nie posiada "wkładki" ale ma prawo jazdy kat. C może kierować samochodem strażackim bez używania sygnałów dźwiękowych i świetlnych? Według mnie nie, ponieważ według przepisów jest to nadal samochód uprzywilejowany, gdyż ma zamontowane na stałe przyrządy do jazdy alarmowej. Jakie jest wasze zdanie na ten temat ?
Wszystko zależy od tego co jest wpisane w dowodzie rejestracyjnym. Radiowóz w dowodzie samochód osobowy ma zamontowane sygnały czyli wkładka tylko podczas jazdy alarmowej to samo duży w dowodzie ciężarowy lub ciągnik siodłowy, ale jak w dowodzie specjalny pożarniczy to wtedy cały czas wkładka, kiedyś spotkałem się z taką interpretacją  z drogówki i tego się w naszej jednostce trzymamy mamy rejestrowane oba rodzaje pojazdów.

Offline oliwier

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.350
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 03, 2021, 16:33:12 »
Kolega Zakub dobrze mówi odnośnie "wkładki".
Natomiast każdy poruszający się pojazdem specjalnym musi mieć upoważnienie do kierowania tego pojazdu wydane przez właściciela pojazdu.
W PSP jest to Komendant a w OSP Wójt/Burmistrz/Prezydent lub Prezes jeśli pojazd stanowi własność OSP.


« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2021, 19:50:05 wysłana przez oliwier »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Zakub

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 126
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 03, 2021, 16:48:07 »
Może. To że ma zamontowane nie czyni go pojazdem uprzywilejowanym. Pojazdem uprzywilejowanym staje się w momencie używania sygnałów świetlnych,dźwiękowych i włączonych świateł drogowych/mijania i tylko w tej sytuacji kierowcy potrzebna jest wkładka.
Nie pisz głupot bo kłania się art. 96a Kodeksu Wykroczeń
Każdy poruszający się pojazdem specjalnym musi mieć upoważnienie do kierowania tego pojazdu wydane przez właściciela pojazdu.
W PSP jest to Komendant a w OSP Wójt/Burmistrz/Prezydent lub Prezes jeśli pojazd stanowi własność OSP.
Przemyśl 10 razy to co napisałeś i jak już dojdziesz do tego że nia ma to żadnego związku z poruszonym tematem to usuń wpis.

Offline oliwier

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.350
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 03, 2021, 19:47:18 »
Zakub, przepraszam nie doczytałem wcześniejszego postu kolegi bar06_12 więc masz rację odnośnie "wkładki" na uprzywilejowane.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 03, 2021, 20:22:46 »
Kolega Zakub dobrze mówi odnośnie "wkładki".
Natomiast każdy poruszający się pojazdem specjalnym musi mieć upoważnienie do kierowania tego pojazdu wydane przez właściciela pojazdu.
W PSP jest to Komendant a w OSP Wójt/Burmistrz/Prezydent lub Prezes jeśli pojazd stanowi własność OSP.


Prezes to za wiele nie może. przeczytaj art 32 zanim zaczniesz interpretować ustawy jak wielu innych na swój sposób.


Cytuj
W stosunku do kierujących pojazdami ochotniczych straży pożarnych, o których mowa w art. 106 wymogi wobec kierującego pojazdem uprzywilejowanym ust. 3, dodatkowym warunkiem wydania zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym jest przedstawienie zaświadczenia wydanego przez podmiot, o którym mowa w art. 32 zasady ponoszenia kosztów wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 961), potwierdzającego, że osoba ma być kierującym pojazdem ochotniczej straży pożarnej.

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 06, 2021, 10:10:50 »
Myślę że wszystko stało się jasne w tym temacie

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Zakub

 • Stary Wyga
 • *
 • Wiadomości: 126
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 06, 2021, 15:09:42 »
Ale wszystko było jasne a to co wstawiłeś potwierdza tylko to że nie masz racji.

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 741
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 06, 2021, 15:13:20 »
Cytuj
Ale wszystko było jasne a to co wstawiłeś potwierdza tylko to że nie masz racji.
Wskaz gdzie nie miałem racji ?? Cały czas pisałem że bez kursu nie ma jazdy bo samo zezwolenie nie wystarczy.