Autor Wątek: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym  (Przeczytany 6158 razy)

Offline bar06_12

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 03, 2021, 14:11:33 »
A ja mam trochę inne pytanie.
Czy osoba, która nie posiada "wkładki" ale ma prawo jazdy kat. C może kierować samochodem strażackim bez używania sygnałów dźwiękowych i świetlnych? Według mnie nie, ponieważ według przepisów jest to nadal samochód uprzywilejowany, gdyż ma zamontowane na stałe przyrządy do jazdy alarmowej. Jakie jest wasze zdanie na ten temat ?

Offline Zakub

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 03, 2021, 15:53:42 »
Może. To że ma zamontowane nie czyni go pojazdem uprzywilejowanym. Pojazdem uprzywilejowanym staje się w momencie używania sygnałów świetlnych,dźwiękowych i włączonych świateł drogowych/mijania i tylko w tej sytuacji kierowcy potrzebna jest wkładka.

Offline zapalony skarbnik

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 03, 2021, 16:20:01 »
A ja mam trochę inne pytanie.
Czy osoba, która nie posiada "wkładki" ale ma prawo jazdy kat. C może kierować samochodem strażackim bez używania sygnałów dźwiękowych i świetlnych? Według mnie nie, ponieważ według przepisów jest to nadal samochód uprzywilejowany, gdyż ma zamontowane na stałe przyrządy do jazdy alarmowej. Jakie jest wasze zdanie na ten temat ?
Wszystko zależy od tego co jest wpisane w dowodzie rejestracyjnym. Radiowóz w dowodzie samochód osobowy ma zamontowane sygnały czyli wkładka tylko podczas jazdy alarmowej to samo duży w dowodzie ciężarowy lub ciągnik siodłowy, ale jak w dowodzie specjalny pożarniczy to wtedy cały czas wkładka, kiedyś spotkałem się z taką interpretacją  z drogówki i tego się w naszej jednostce trzymamy mamy rejestrowane oba rodzaje pojazdów.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.032
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 03, 2021, 16:33:12 »
Kolega Zakub dobrze mówi odnośnie "wkładki".
Natomiast każdy poruszający się pojazdem specjalnym musi mieć upoważnienie do kierowania tego pojazdu wydane przez właściciela pojazdu.
W PSP jest to Komendant a w OSP Wójt/Burmistrz/Prezydent lub Prezes jeśli pojazd stanowi własność OSP.


« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2021, 19:50:05 wysłana przez oliwier »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Zakub

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 03, 2021, 16:48:07 »
Może. To że ma zamontowane nie czyni go pojazdem uprzywilejowanym. Pojazdem uprzywilejowanym staje się w momencie używania sygnałów świetlnych,dźwiękowych i włączonych świateł drogowych/mijania i tylko w tej sytuacji kierowcy potrzebna jest wkładka.
Nie pisz głupot bo kłania się art. 96a Kodeksu Wykroczeń
Każdy poruszający się pojazdem specjalnym musi mieć upoważnienie do kierowania tego pojazdu wydane przez właściciela pojazdu.
W PSP jest to Komendant a w OSP Wójt/Burmistrz/Prezydent lub Prezes jeśli pojazd stanowi własność OSP.
Przemyśl 10 razy to co napisałeś i jak już dojdziesz do tego że nia ma to żadnego związku z poruszonym tematem to usuń wpis.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.032
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 03, 2021, 19:47:18 »
Zakub, przepraszam nie doczytałem wcześniejszego postu kolegi bar06_12 więc masz rację odnośnie "wkładki" na uprzywilejowane.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 603
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 03, 2021, 20:22:46 »
Kolega Zakub dobrze mówi odnośnie "wkładki".
Natomiast każdy poruszający się pojazdem specjalnym musi mieć upoważnienie do kierowania tego pojazdu wydane przez właściciela pojazdu.
W PSP jest to Komendant a w OSP Wójt/Burmistrz/Prezydent lub Prezes jeśli pojazd stanowi własność OSP.


Prezes to za wiele nie może. przeczytaj art 32 zanim zaczniesz interpretować ustawy jak wielu innych na swój sposób.


Cytuj
W stosunku do kierujących pojazdami ochotniczych straży pożarnych, o których mowa w art. 106 wymogi wobec kierującego pojazdem uprzywilejowanym ust. 3, dodatkowym warunkiem wydania zezwolenia na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym jest przedstawienie zaświadczenia wydanego przez podmiot, o którym mowa w art. 32 zasady ponoszenia kosztów wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 961), potwierdzającego, że osoba ma być kierującym pojazdem ochotniczej straży pożarnej.