Autor Wątek: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym  (Przeczytany 1850 razy)

Offline Feniks

 • Strażak Sam
 • *
 • Wiadomości: 358
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 14, 2020, 16:54:27 »
Po pierwsze - primno - myśmy żadnego oficjalnego pisma/dokumentu o takiej treści nie otrzymali.

Po drugie - secundo - nie jest w nim wymienione szkolenie kierowców-konserwatorów. A każdy nasz kierowca przeszedł przecież szkolenie podstawowe - organizowane przez PSP.

Po trzecie - tertio - wyraźnie widać sformułowanie "Tak jak jest to czynione dotąd." co stoi w sprzeczności z absurdalnymi zmianami w systemie szkolenia z ostatnich lat. Poza tym wcześniej nie było wymogu ukończenia kursu konserwatorów na otrzymanie wkładki. Co powoduje z kolei sprzeczność z Twoją interpretacją.

Po czwarte - quarto - najwyraźniej jesteś - jak zazwyczaj - jedynym skłaniającym się do innej interpretacji przepisów niż pozostali. Pozostanę przy mojej interpretacji, tak jakoś przypadkiem pokrywającej się z interpretacją reszty wypowiadającej się w tym temacie...

Offline Zakub

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 20
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 14, 2020, 17:40:39 »
To jest tylko jakaś interpretacja a interpretacja to nie prawo. A w prawie jest przepis który mówi że zwolnieni są: ... OSP ... . I nie ma w tym przepisie żadnej wzmianki o kursach.

3.  Przepisu ust. 1 pkt 4 nie stosuje się do funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Więziennej, Służby Celno-Skarbowej i Inspekcji Transportu Drogowego oraz do kierujących pojazdami ochotniczych straży pożarnych

W związku z czym zgodnie z prawem żadnych kursów konserwatorów nie potrzeba.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2020, 17:57:55 wysłana przez Zakub »

Offline Fistach

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.306
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 15, 2020, 08:36:37 »
Mnie ciekawi jakie te szkolenia wewnętrzne są z kierowania pojazdem uprzywilejowanym :D

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 567
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 15, 2020, 19:26:15 »
To teraz pytanie czy osoby które otrzymały wkładkę w ramach bycia kierowcą w OSP PSP itd bez odbycia jakiegokolwiek szkolenia mogą być kierowcą karetki?

Offline Zakub

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 20
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 15, 2020, 19:44:38 »
Tak. Uprawnienia są wydawane na pojazdy uprzywilejowane i nigdzie w tych uprawnieniach nie ma dla jakiej formacji.
Gdyby to tak funkcjonowało to gdybyś prawo jazdy zdawał na niebieskim samochodzie to tylko takimi mógłbyś jeździć w przyszłości a tak nie jest bo to po prostu bez sensu.

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 567
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 15, 2020, 21:40:14 »
Piszesz że osoby z OSP, PSP mogą prowadzić karetki bez kursu. OK .  Tylko skąd taka interpretacja skoro w ustawie nie ma o tym mowy. Ustawa mówi tylko o zwolnieniu z kursu dla osoby która będzie kierowcą w OSP itd. Gdzie tam jest zapisane że bez owego kursu kierowca OSP możne prowadzić wszystkie pojazdy uprzywilejowane ?
Jadąc prywatnym autem będziesz kierowcą prywatnego auta zgadza się? Jadąc autem  firmy X będziesz  kierowcą auta firmy X zgadza się?
Jadąc autem OSP będziesz  kierową auta w OSP zgadza się ? Natomiast jadąc karetką będziesz mówił  że jesteś kierowcą w OSP  pomimo że fizycznie siedzisz w karetce :wall: Przecież powinieneś siedzieć w aucie OSP bo uprawnienia bez kursu wydawane są dla osoby która będzie kierowcą w  OSP a nie dla osoby która będzie kierowcą karetki.
Czyli dla osoby która będzie kierowcą w OSP wszystkie auta są czerwone dlatego może prowadzić wszystkie pojazdy uprzywilejowane.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2020, 22:02:13 wysłana przez jgk »

Offline Zakub

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 20
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 16, 2020, 01:37:39 »
Rynce mnie już opadajom.

W przepisach nie ma że uprawnienia są wydawane dla kierowców OSP. W przepisie jest że uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane są wydawane dla osoby X. Na wszystkie pojazdy uprzywilejowane. A jeśli osoba X jest strażakiem, policjantem itd. to do wydania uprawnień nie potrzebuje kursu dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. A czy on będzie jeździł później karetką, radiowozem czy furgonem opancerzonym nie ma najmniejszego znaczenia bo na uprawnienia na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych.

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 567
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 17, 2020, 10:15:07 »
Cytuj
W przepisie jest że uprawnienia na pojazdy uprzywilejowane są wydawane dla osoby X
Jeśli stara się o uprawnienia na potrzeby własne.

Natomiast w ustawie jest napisane że pojazdem uprzywilejowanym w OSP może kierować osoba która otrzymała pozwolenie na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi  bez kursu pod warunkiem że będzie kierującym w OSP.
Ta sama  ustawa odsyła do definicji zawartej w ustawie o przepisach ruchu drogowego kto to jest  "kierujący" art 2 pkt 20 tej ustawy pojęcie „kierującego" zdefiniowano jako osobę, która kieruje pojazdem lub zespołem pojazdów.
Czyli jeśli jedziesz  pojazdem OSP jako kierowca wtedy jesteś kierującym pojazdem uprzywilejowanym w OSP i wtedy wolno Ci prowadzić ten pojazd posiadając wkładkę bez kursu.
Natomiast jak jedziesz karetką to owszem jesteś kierującym pojazdu uprzywilejowanego ale nie jest to pojazd uprzywilejowany w OSP o którym mowa w ustawie.Jadąc karetką trzeba mieć kurs na pojazdy uprzywilejowane.Dlatego też w wielu artykułach opiniach itd jest mowa że ukończenie kursu na pojazdy uprzywilejowane utrzymano wobec kierujących karetkami.   

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 567
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 17, 2020, 15:03:47 »
Czytaj ze zrozumieniem ustawy i zawarte w nich sformułowania bo to jest klucz do właściwego interpretowania przepisów.Jak nie rozumiesz poszukaj w internecie jest kilka wypowiedzi na ten temat począwszy od prawników skończywszy na komendantach którzy informują że posiadanie kursu na pojazdy uprzywilejowane zostało utrzymane w PRM. A jak uważasz że i tak masz racje to wskaż zapis że kierowcy karetek nie muszą mieć kursu tak jak kierujący w OSP, aby było jasno napisane że kierowcy karetek są zwolnieni z kursu jak w art 109  i 106. sa zwolnieni kierujący w OSP .Nie ma takiego zapisu. 

Offline laciok

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 557
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 17, 2020, 16:50:12 »
@jgk to już któryś wątek z kolei, w którym jedyną wykładnią prawną są twoje wątłe osobiste interpretacje ustaw i przepisów. Nie ma takiego zapisu w ustawach do którego nie możnaby stworzyć własnej interpretacji... dlatego w niektórych z nich są dodatkowe wykładnie radców prawnych czy wyroków sądowych, a nie interpretacji jgk! Malkontenctwo masz chyba wpisane w naturę, od samego początku chcesz być ważny jak maga w zupie, a nie do końca masz rację :)

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 567
Odp: Uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 19, 2020, 19:19:41 »
OK.Zatem  wkładka uzyskana bez kursu np w OSP zezwala osobie X na prowadzenie  pojazdów uprzywilejowanych tylko dlatego że będzie lub może będzie kierować wozem w OSP bonusem tego jest że będzie mogła prowadzić pojazdy uprzywilejowane wszędzie gdzie chce.
Są jednak osoby które  ten kurs muszą mieć  tylko dlatego że nie są kierującymi w OSP ale też chcą prywatnie jeździć w PRM).
Kursu kierowcy- konserwatora też nie trzeba mieć pomimo że na nim osoba ubiegająca się o wkładkę mogła by uzyskać umiejętności w prowadzeniu pojazdu uprzywilejowanemu oraz pozyskać wiedzę jak się zachować w czasie jazdy. Co więcej wkładka  informuje dodatkowo z jaką kat. prawa jazdy można prowadzić pojazd uprzywilejowany,nie informuje natomiast w jakiej "firmie instytucji" Ustawa zresztą też nie natomiast informuje kto jest zwolniony z kursu.
W czym zatem jest lepsza osoba z OSP nie mająca żadnego przygotowania teoretycznego czy praktycznego od osoby która uzyskała je na potrzeby prywatne.

Tak dla porównania - zatem osoby bezdomne powinny  zamieszkać pod dowolnym wybranym przez siebie adresem  u osoby  która sama  kupiła wybudowała dom dzięki czemu ma meldunek. Przecież mają taki sam wzór dowodu osobistego który  pozwala na przebywanie w dowolnym miejscu i  nie informuje gdzie powinno się mieszkać a gdzie nie.
Dla jasności nie mam nic do bezdomnych, posiadam też  owy różowy kartonik.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2020, 19:38:08 wysłana przez jgk »