Rozwój osobisty i zawodowy > Kto pyta, ten... liczy na odpowiedź

KDR w OSP

<< < (2/6) > >>

RobertF:
Tu raczej chodzi o to czy zaliczyc funkcjonariusza po sluzbie jako strazaka jednostki ochrony p.poz.(dowodce zastepu,sekfji psp). Czy jest on wtedy po prostu ochotnikiem

jgk:

--- Cytuj ---Najlepszy przykład. Zarząd ze swojego grona wybiera na funkcje Naczelnika osobę, która nie posiada żadnego przeszkolenia pożarniczego.
W zasadzie nikt nie może im tego odmówić bo to zgodne ze statutem jednostki.
Pytanie jak wtedy z udziałem w działaniach ratowniczo-gaśniczych o dowodzeniu nie wspominając?

Rozporządzenie mówi wyraźnie
Kierowanie interwencyjne przejmują ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej, posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem.
ratowniczym
Funkcja naczelnika nie jest tożsama z tymi kwalifikacjami.
--- Koniec cytatu ---

Podstawowy błąd jaki popełniają praktycznie wszyscy to jest  twierdzenie że OSP opiera swoje funkcjonowanie tylko na statucie jako najważniejszym dokumencie.Statut owszem dotyczy wszystkich członków stowarzyszenia natomiast JOT która jest odrębną komórką  rządzi się swoimi prawami na podstawie ustawy o ochronie przeciwpożarowej.Jak dobrze wiesz JOT powinno posiadać regulamin i opierać swoje funkcjonowanie nie na podstawie statutu i ustawie o stowarzyszeniach tyko na podstawie ustawy o ochronie przeciwpożarowej.Jeśli ktoś wybiera naczelnika bez odpowiednich szkoleń popełnia błąd.

oliwier:
A w którym miejscu u.o.o.p.poż widziałeś joty lub jakikolwiek zapis, który wymaga utworzenia takiego tworu w ramach stowarzyszenia OSP?
Bo ja nic takiego nigdy w ustawie nie widziałem.
Ba, nawet w Uchwałe ZG w sprawie powołania JOT brak w jakiegokolwiek odniesienia do u.o.o.p.poż.

MIKO:
@oliwier  bardzo ładnie próbujesz cytować przepisy, spróbuje jeszcze je czytać  z zrozumieniem i w odniesieniu do innych aktów prawnych. 

Ustawa o ppoż jako najwyższy akt prawny cyt.

Art. 15. Jednostkami ochrony przeciwpożarowej są:

1) jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej;
1a) jednostki organizacyjne Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej;
2) zakładowa straż pożarna;
3) zakładowa służba ratownicza;
4) gminna zawodowa straż pożarna;
4a) powiatowa (miejska) zawodowa straż pożarna;
5) terenowa służba ratownicza;
6) ochotnicza straż pożarna;
7) związek ochotniczych straży pożarnych;
8) inne jednostki ratownicze.

Rozporządzenie o KSRG

§ 24. 1. Kierowanie interwencyjne przejmują ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej, posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem ratowniczym, właściwi ze względu na obszar chroniony, w kolejności:
1) członek ochotniczej straży pożarnej;
2) komendant gminny ochrony przeciwpożarowej, jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej;
3) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej;
4) dowódca zastępu Państwowej Straży Pożarnej;
5) dowódca sekcji Państwowej Straży Pożarnej;
6) zastępca dowódcy zmiany Państwowej Straży Pożarnej;
7) dowódca zmiany Państwowej Straży Pożarnej;
8) zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej;
9) dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej.

I teraz spróbuj prawnie rozstrzygnąć jaka jest różnica między członkiem OSP , a strażakiem JOP ? Nie napisano w rozporządzeniu np. Strażak JOP który posiada kwalifikacje zawodowe (idąc dalej tym tropem czy każdy strażak PSP posiada kwalifikacje zawodowe w myśl prawa ) itp. Po prostu "strażak" co jest nazwą ogólną. Pomijam że kolejnym ciekawym aspektem jest czy strażak/członek OSP z poza KSRG może być KDR. Czy z mocy prawa mówimy w tym momencie o działaniu ratowniczym itd.

Innym aspektem jest problem który, wiele lat temu na tym forum mocno dyskutowaliśmy przy okazji śmierci któregoś z strażaków OSP.  Czy otrzymanie zaświadczenia o zdaniu kursu np. dowódców OSP jest równoznaczne z powierzeniem obowiązków dowódcy. Jaka jest rola Naczelnika OSP bądź co bądź odpowiadającego na bazie statutu. Czy fakt że ktoś skończył kurs podstawowy w PSP 10 lat stając się funkcjonariuszem i pracuje w magazynie gaci od tego czasu daje mu wiedzę i doświadczenie by przejmować dowodzenie od np. Naczelnika OSP który prze 30 lat wyjechał do kilku tysięcy akcji Itd itd

Podam Co hipotetyczny przykład - jest w OSP emerytowany brygadier ale kilka miesięcy temu zostawiła go żona. Jest załamany do tego sięga po alkohol i narkotyki, skonfliktował się z innymi członkami OSP. Nie jest w stanie być KDR w obecnej chwili. Co z tym związane jak deprecjonujecie funkcje Naczelnika w OSP kto ma mu zabronić być KDR , kto ma stanąć na drodze by nie doprowadził do tragedii ?

Niestety życie nie jest czarno białe i muszą istnieć również hierarchiczne mechanizmy nadzoru i dowodzenia.
Podsumowując mamy słabe prawo z wieloma dziurami i niedoskonałościami

Chary:

--- Cytat: MIKO w Czerwiec 11, 2020, 11:53:48 --- Pomijam że kolejnym ciekawym aspektem jest czy strażak/członek OSP z poza KSRG może być KDR. Czy z mocy prawa mówimy w tym momencie o działaniu ratowniczym itd.


--- Koniec cytatu ---

Na ten temat, mogłaby rozwinąć się dyskusja, ale bardzo rzadko, o ile w ogóle zdarzają się takie zdarzenia gdzie działają jednostki OSP z poza KSRG. Należę do OSP, która nie jest w systemie, w gminie kilka jest włączonych do systemu, zdarzenie jest na moim terenie, zajeżdżamy ktoś musi kierować działaniami do czasu przyjazdu podmiotu z KSRG, ale zakładając teoretyczną sytuację, że do czasu przyjazdu podmiotu KSRG któremuś z ratowników zdarzyłby się wypadek to kto wtedy prawnie ponosi za to odpowiedzialność ?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej