Autor Wątek: KDR w OSP  (Przeczytany 10366 razy)

Offline RobertF

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
KDR w OSP
« dnia: Czerwiec 07, 2020, 15:36:28 »
Witam, od jakiegos czasu zmagamy sie z rozbierzną interpretacją prawa zwiazanego z dowodzeniem dzialaniami ratowniczo-gasniczymi prowadzonymi do momentu przybycia SiS z PSP.
Mianowicie w naszej oraz w sąsiednich jednostkach OSP sa funkcjonariusze PSP, ktorzy nie pelnią zadnej roli w zarzadzie danych jednostek. W przypadku wyjazdu takiego funkcjonariusza do zdarzenia moze on przejmowac dowodzenie od naczelnikow innych jednostek mimo, że jest po slużbie? Inna sytuacja..w przypadku gdy przyjezdza jako ratownik (siedzac z tylu) moze przejac dowodzenie dzialaniami w trakcie ich trwania?[przejac w rozumieniu bez pytania o zgode np. Naczelnika ktory jest w danym momencie KDRem?] Czy po sluzbie jest po prostu ochotnikiem i obowiazuje zasada ze naczelnik dowodzi jednoosobowo?


Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 07, 2020, 21:10:30 »
Napiszę jak ja to widzę aczkolwiek nie pamiętam już wszystkich przepisów może coś się też zmieniło ale zapewne inni się wypowiedzą i poprawią. 
Jeśli na miejscu zdarzenia jest tylko zwykła OSP to dowodzi dowódca tego zastępu nie ma KDRa. Jeśli pojawi się druga zwykła OSP na terenie której doszło do zdarzenia dowodzi dowódca jednostki OSP na terenie której jest zdarzenie ale też nie jest KDRa .Na miejscu zdarzenia pojawia się jednostka  OSP KSRG  dowódca tego zastępu staje się KDR em bo w świetle przepisów działania ratownicze i  funkcja KDRa  pojawia się w momencie przybycia pierwszych sił z systemu jakim jest KSRG.Pojawia się jednostka OSP z KSRG na terenie której doszło do zdarzenia KDRem zostaje dowódca z tej OSP. Jesli na miejscu zdarzenia jest tylko OSP KSRG to też nie ma KDRa dowodzi dowódca zastępu do nie ma w sumie innych jednostek którymi miałby dowodzić chyba że są inne służby jak np jest Policja PRM wtedy pod publiczkę można  zrobić się  KDRem w kamizelce.Na miejscu pojawia się zastęp  PSP jego  dowódca staje się KDRem. Pojawia się np zastępca lub dowódca a JRG itd to oni kolejno stają się KDRem wedle zajmowanych stanowisk.Co do tego kto powinien dowodzić na wozie.Wedle przepisów dowódca zastępu, dowódca sekcji nie stosowane funkcja bynajmniej u nas ,naczelnik. Zastępca naczelnika nie ma uprawnień do przejmowania dowodzenia tak jak naczelnik w chwili jego nieobecności może być najwyżej dowódcą zastępu lub sekcji o ile ma uprawnienia chyba że naczelnik rozkazem wyda polecenie kto ma dowodzić w czasie wyjazdów.U nas pierwszy przybyły dowódca dowodzi o ile nie ma naczelnika który ma prawo przejąc dowodzenie nawet jeśli przyjedzie ostatni gdyż to on jedno osobowo dowodzi i odpowiada za JOT.Co do chłopaków z PSP na wozach OSP.Wedle przepisów na temat dowodzenia na miejscu zdarzenia mowa jest członku ochotniczej straży pożarnej czyli dowódca OSP lub naczelnik OSP  ustawodawca nie wnika która z tych osób,  na wozie ma być  osoba z uprawnieniami i dowodzić .Następnie komendant gminny, strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej czyli osoba pracująca w PSP jako strażak.Zatem jak wynika z ustawy to strażak pracujący w PSP nawet jak nie jest na służbie powinien dowodzić.Ustawa nie zawiera zapisu że strażak z PSP musi być na służbie czyli w pracy aby mógł przejąc dowodzenie tym bardziej że jego zawód jaki wykonuje to właśnie strażak bez względu czy jest na służbie czy nie lekarz kierowca itd nie będąc w pracy dalej mają taki a nie inny zawód z racji posiadanych uprawnień.Jest jedna opcja którą można by zastosować to jest zapis w regulaminie JOT że osoby z PSP podlegają zasadą w OSP ale jak znam życie w chwili draki to oni bekną za to że nie przejęli dowodzenia i dopuścili do takiej czy innej sytuacji .U nas i sąsiednich OSP mamy chłopaków z PSP oraz niepisaną umowę że nie wpychają się na siłę jako dowódcy jednak jeśli jednak dowódca z OSP nie daje rady  przejmują dowodzenie.   
 

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 08, 2020, 15:05:04 »
Polecam rozdział 5 - dość zawile i nieprecyzyjnie ale takie mamy prawo w naszym kraju od początku demokracji  :komp:

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170001319/O/D20171319.pdf

Offline RobertF

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 10, 2020, 12:12:25 »
Czyli jednak wszedzie jest to kwestia interpretacji..

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 10, 2020, 13:59:48 »
Tu nie chodzi o interpretację a o znajomość hierarchii aktów prawnych.
Konstytucja,
Umowy międzynarodowe, które były ratyfikowane,
Rozporządzenia, dyrektywy i decyzje Unii Europejskiej,
Ustawy,
Rozporządzenia z mocą ustaw (dekrety).
Uchwały (akty wewnętrzne wiążące), rozporządzenia, zarządzenia,
Akty prawa miejscowego.

Jednostki OSP podczas działań podlegają normom prawnym normatywnym i powszechnym, czyli obowiązującym wszystkich uczestników działań.
Statut OSP nie spełnia tych warunków bo stanowi wyłącznie o działalności danej jednostki a więc nie może być traktowany jako powszechnie obowiązujący.  Zobacz że statuty różnią się od siebie w zależności od jednostki. Opisana we wzorcowym statucie działalności naczelnika reguluje tylko wewnętrzną strukturę działalności jednostki i podział obowiązków. Wzorcowy statut to w wielu punktach taka radosna twórczość autorów, która bardziej paraliżuje funkcjonowanie jednostek OSP niż ułatwia ich działanie.

Najlepszy przykład. Zarząd ze swojego grona wybiera na funkcje Naczelnika osobę, która nie posiada żadnego przeszkolenia pożarniczego.
W zasadzie nikt nie może im tego odmówić bo to zgodne ze statutem jednostki.
Pytanie jak wtedy z udziałem w działaniach ratowniczo-gaśniczych o dowodzeniu nie wspominając?

Rozporządzenie mówi wyraźnie
Kierowanie interwencyjne przejmują ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej, posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem.
ratowniczym

Funkcja naczelnika nie jest tożsama z tymi kwalifikacjami.

Kolejny przykład to obowiązek szkolenia, które ma prowadzić Naczelnik.
Tylko pokaz mi jakiekolwiek szkolenie, które może wykonać? No może jakieś wstępne z zasad przebywania w pomieszczeniach remizy itp.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 10, 2020, 14:04:03 wysłana przez oliwier »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline RobertF

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 10, 2020, 17:34:49 »
Tu raczej chodzi o to czy zaliczyc funkcjonariusza po sluzbie jako strazaka jednostki ochrony p.poz.(dowodce zastepu,sekfji psp). Czy jest on wtedy po prostu ochotnikiem

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 10, 2020, 21:45:44 »
Cytuj
Najlepszy przykład. Zarząd ze swojego grona wybiera na funkcje Naczelnika osobę, która nie posiada żadnego przeszkolenia pożarniczego.
W zasadzie nikt nie może im tego odmówić bo to zgodne ze statutem jednostki.
Pytanie jak wtedy z udziałem w działaniach ratowniczo-gaśniczych o dowodzeniu nie wspominając?

Rozporządzenie mówi wyraźnie
Kierowanie interwencyjne przejmują ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej, posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem.
ratowniczym
Funkcja naczelnika nie jest tożsama z tymi kwalifikacjami.

Podstawowy błąd jaki popełniają praktycznie wszyscy to jest  twierdzenie że OSP opiera swoje funkcjonowanie tylko na statucie jako najważniejszym dokumencie.Statut owszem dotyczy wszystkich członków stowarzyszenia natomiast JOT która jest odrębną komórką  rządzi się swoimi prawami na podstawie ustawy o ochronie przeciwpożarowej.Jak dobrze wiesz JOT powinno posiadać regulamin i opierać swoje funkcjonowanie nie na podstawie statutu i ustawie o stowarzyszeniach tyko na podstawie ustawy o ochronie przeciwpożarowej.Jeśli ktoś wybiera naczelnika bez odpowiednich szkoleń popełnia błąd.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 10, 2020, 22:00:17 wysłana przez jgk »

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 10, 2020, 23:05:14 »
A w którym miejscu u.o.o.p.poż widziałeś joty lub jakikolwiek zapis, który wymaga utworzenia takiego tworu w ramach stowarzyszenia OSP?
Bo ja nic takiego nigdy w ustawie nie widziałem.
Ba, nawet w Uchwałe ZG w sprawie powołania JOT brak w jakiegokolwiek odniesienia do u.o.o.p.poż.

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 10, 2020, 23:23:37 wysłana przez oliwier »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 11, 2020, 11:53:48 »
@oliwier  bardzo ładnie próbujesz cytować przepisy, spróbuje jeszcze je czytać  z zrozumieniem i w odniesieniu do innych aktów prawnych. 

Ustawa o ppoż jako najwyższy akt prawny cyt.

Art. 15. Jednostkami ochrony przeciwpożarowej są:

1) jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej;
1a) jednostki organizacyjne Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej;
2) zakładowa straż pożarna;
3) zakładowa służba ratownicza;
4) gminna zawodowa straż pożarna;
4a) powiatowa (miejska) zawodowa straż pożarna;
5) terenowa służba ratownicza;
6) ochotnicza straż pożarna;
7) związek ochotniczych straży pożarnych;
8) inne jednostki ratownicze.

Rozporządzenie o KSRG

§ 24. 1. Kierowanie interwencyjne przejmują ratownicy z jednostek ochrony przeciwpożarowej, posiadający kwalifikacje do kierowania działaniem ratowniczym, właściwi ze względu na obszar chroniony, w kolejności:
1) członek ochotniczej straży pożarnej;
2) komendant gminny ochrony przeciwpożarowej, jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej;
3) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej;
4) dowódca zastępu Państwowej Straży Pożarnej;
5) dowódca sekcji Państwowej Straży Pożarnej;
6) zastępca dowódcy zmiany Państwowej Straży Pożarnej;
7) dowódca zmiany Państwowej Straży Pożarnej;
8) zastępca dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej;
9) dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej.

I teraz spróbuj prawnie rozstrzygnąć jaka jest różnica między członkiem OSP , a strażakiem JOP ? Nie napisano w rozporządzeniu np. Strażak JOP który posiada kwalifikacje zawodowe (idąc dalej tym tropem czy każdy strażak PSP posiada kwalifikacje zawodowe w myśl prawa ) itp. Po prostu "strażak" co jest nazwą ogólną. Pomijam że kolejnym ciekawym aspektem jest czy strażak/członek OSP z poza KSRG może być KDR. Czy z mocy prawa mówimy w tym momencie o działaniu ratowniczym itd.

Innym aspektem jest problem który, wiele lat temu na tym forum mocno dyskutowaliśmy przy okazji śmierci któregoś z strażaków OSP.  Czy otrzymanie zaświadczenia o zdaniu kursu np. dowódców OSP jest równoznaczne z powierzeniem obowiązków dowódcy. Jaka jest rola Naczelnika OSP bądź co bądź odpowiadającego na bazie statutu. Czy fakt że ktoś skończył kurs podstawowy w PSP 10 lat stając się funkcjonariuszem i pracuje w magazynie gaci od tego czasu daje mu wiedzę i doświadczenie by przejmować dowodzenie od np. Naczelnika OSP który prze 30 lat wyjechał do kilku tysięcy akcji Itd itd

Podam Co hipotetyczny przykład - jest w OSP emerytowany brygadier ale kilka miesięcy temu zostawiła go żona. Jest załamany do tego sięga po alkohol i narkotyki, skonfliktował się z innymi członkami OSP. Nie jest w stanie być KDR w obecnej chwili. Co z tym związane jak deprecjonujecie funkcje Naczelnika w OSP kto ma mu zabronić być KDR , kto ma stanąć na drodze by nie doprowadził do tragedii ?

Niestety życie nie jest czarno białe i muszą istnieć również hierarchiczne mechanizmy nadzoru i dowodzenia.
Podsumowując mamy słabe prawo z wieloma dziurami i niedoskonałościami
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2020, 12:12:40 wysłana przez MIKO »

Offline Chary

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 190
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 11, 2020, 15:43:22 »
Pomijam że kolejnym ciekawym aspektem jest czy strażak/członek OSP z poza KSRG może być KDR. Czy z mocy prawa mówimy w tym momencie o działaniu ratowniczym itd.


Na ten temat, mogłaby rozwinąć się dyskusja, ale bardzo rzadko, o ile w ogóle zdarzają się takie zdarzenia gdzie działają jednostki OSP z poza KSRG. Należę do OSP, która nie jest w systemie, w gminie kilka jest włączonych do systemu, zdarzenie jest na moim terenie, zajeżdżamy ktoś musi kierować działaniami do czasu przyjazdu podmiotu z KSRG, ale zakładając teoretyczną sytuację, że do czasu przyjazdu podmiotu KSRG któremuś z ratowników zdarzyłby się wypadek to kto wtedy prawnie ponosi za to odpowiedzialność ?


Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 11, 2020, 19:03:12 »
@oliwier  a co powiesz na taki zapis.
Cytuj
Do  prowadzenia  działań  ratowniczych  każda  OSP  powinna  mieć  wyłoniony  oddział ratowniczy określany w statucie jako JEDNOSTKA OPERACYJNO TECHNICZNA – JOT. JOT  powołuje swoją uchwałą zarząd  OSP  spośród  członków czynnych zaproponowanych  przez  naczelnika.  Zarząd  OSP  uchwala,  także  regulamin  organizacyjny JOT.
i tym sposobem JOT rządzi się swoimi prawami. Nie napisano że każda musi mieć  bo jak wiemy jest wiele OSP które nie mają nic wspólnego z działaniami ratowniczymi.     
MIKO  Dlaczego w zapisie jest
Cytuj
1) członek ochotniczej straży pożarnej
a nie strażak ochotniczej straży pożarnej  a jest
Cytuj
3) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej;

Bo to dwie różne osoby poza jedną sytuacją kiedy strażak PSP z jednostki ochrony przeciwpożarowej jaką jest PSP może działać w OSP która też jest jednostką ochrony przeciwpożarowej.Punkt 3 uprawnia zobowiązuje aby dowodził strażak a nie druh członek OSP.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2020, 20:45:39 wysłana przez jgk »

Offline RobertF

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 12, 2020, 00:22:10 »

MIKO  Dlaczego w zapisie jest
Cytuj
1) członek ochotniczej straży pożarnej
a nie strażak ochotniczej straży pożarnej  a jest
Cytuj
3) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej;

Bo to dwie różne osoby poza jedną sytuacją kiedy strażak PSP z jednostki ochrony przeciwpożarowej jaką jest PSP może działać w OSP która też jest jednostką ochrony przeciwpożarowej.Punkt 3 uprawnia zobowiązuje aby dowodził strażak a nie druh członek OSP.
[/quote]
 O..to takiej interpretacji jeszcze nie slyszalem

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 12, 2020, 09:49:32 »
 RobertF interpretacja interpretacją ale skoro ktoś określił kolejno kto ma obowiązek dowodzić i stworzył wyliczankę typu członek osp - pomijam komendanta bo wiadomo o kogo chodzi  - strażak JOP  to dla mnie nie są to te same osoby poza wyjątkiem o którym napisałem. W świetle statutu OSP osoba w JOT to członek czynny z uprawnieniami nie strażak. Natomiast kim jest owy strażak z punktu 3 skoro nie jest to członek z OSP? Według mnie jest to osoba  pełniąca służbę w jednostce ochrony przeciwpożarowej jaką jest np PSP.Członek OSP nie pełni służby jak strażak tylko działa na zasadzie wolontariatu a że przyjęło się że osoby te potocznie nazywane są również strażakami  to inna sprawa podobnie jak np z ciężarówki na których umieszczone są niebieskie tabliczki TIR i przyjęło się że społeczeńtwo tak właśnie mówi. 

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 12, 2020, 11:15:21 »
Jest to strażak przybyłej na miejsce JOP, typu ZSP, ZSR, WSP i tak dalej, lub skierowany na miejsce w czasie służby strażak PSP, na stanowisku niższym niż dowódca zastępu.

Tylko ta interpretacja jest dla mnie logiczna i trzyma się kupy.

Offline ubot

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 12, 2020, 12:24:08 »
W programie SWD w zakładce „medyczne działania ratownicze – osobom, w tym przez strażaków” oraz „wypadki z ludźmi – w tym strażacy” ustawodawca stwierdził, że jest tu tylko mowa wyłącznie o strażakach PSP.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 12, 2020, 13:04:42 »
No ok. ale dajcie wykładnie prawną - prawną definicję strażaka a nie doszukujcie się co poeta ma na myśli.
W Rozporządzeniu na początku są podane definicje i niema tam definicji strażaka czy członka - a wpisując do wujka gogle "członek" ma różne znaczenie.

Niestety w prawie na podstawie którego działamy jest wiele takich zapisów. Cały przepis o BHP tyczy PSP a nie JOP po za jednym słabym nawiązaniem że KDR może oczekiwać SOI od innych uczestników akcji.
Czyli jakie BHP jest np w przypadku IGO OSP w KSRG przez PSP ?   :szalony: :szalony: :szalony:

Ja tego prawa nie tworzyłem, staram się je stosować z rozsądkiem ale czytając je literalnie mam często uśmiech na twarzy :)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 12, 2020, 13:20:57 »
Jest to strażak przybyłej na miejsce JOP, typu ZSP, ZSR, WSP i tak dalej, lub skierowany na miejsce w czasie służby strażak PSP, na stanowisku niższym niż dowódca zastępu.

Tylko ta interpretacja jest dla mnie logiczna i trzyma się kupy.

No ok. to mam pytanie czy na stanowisku niższym niż dowódca zastępu ma uprawnienia do kierowania działaniami ratowniczymi , w PSP niekoniecznie. Dla OSP można się posłużyć programem szkolenia OSP (słaba ranga ale co zrobić) które zwalnia dopiero strażaków PSP po kursie podoficerskim, nie podstawowym. Więc teoretycznie nie każdy. Niby wszyscy już mają, ale co np. z stażystami itd itd :)

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 12, 2020, 14:39:26 »
Jest to strażak przybyłej na miejsce JOP, typu ZSP, ZSR, WSP i tak dalej, lub skierowany na miejsce w czasie służby strażak PSP, na stanowisku niższym niż dowódca zastępu.

Tylko ta interpretacja jest dla mnie logiczna i trzyma się kupy.

No ok. to mam pytanie czy na stanowisku niższym niż dowódca zastępu ma uprawnienia do kierowania działaniami ratowniczymi , w PSP niekoniecznie. Dla OSP można się posłużyć programem szkolenia OSP (słaba ranga ale co zrobić) które zwalnia dopiero strażaków PSP po kursie podoficerskim, nie podstawowym. Więc teoretycznie nie każdy. Niby wszyscy już mają, ale co np. z stażystami itd itd :)

teraz już każdy strazak kończący kurs podstawowy ma zrobiony podoficerski i może dowodzić
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 13, 2020, 20:40:44 »
Nie ma i nie będzie żadnego innego zapisu MIKO wkleił obecnie obowiązujące przepisy w których wyraźnie  widać że wszyscy będący w służbie jako strażacy w jednostkach ochrony przeciwpożarowej mają większe uprawnienia od członka druha w OSP przez co mają obowiązek powtórzę obowiązek przejąc dowodzenie i żadne doszukiwanie się innych interpretacji nie pomoże.Trzeba przyjąć na klatę i tyle.

Offline RobertF

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 14, 2020, 00:05:15 »
Nie ma i nie będzie żadnego innego zapisu MIKO wkleił obecnie obowiązujące przepisy w których wyraźnie  widać że wszyscy będący w służbie jako strażacy w jednostkach ochrony przeciwpożarowej mają większe uprawnienia od członka druha w OSP przez co mają obowiązek powtórzę obowiązek przejąc dowodzenie i żadne doszukiwanie się innych interpretacji nie pomoże.Trzeba przyjąć na klatę i tyle.
No wlaśnie dla niektorych kluczowe jest "Bedący w slużbie"..czyli na dyzurze 24h lub 8h.
Jednak powiedzenie ze strazakiem sie jest, a nie bywa..to tylko powiedzenie , a nie prawo;)

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 14, 2020, 03:47:57 »

teraz już każdy strazak kończący kurs podstawowy ma zrobiony podoficerski i może dowodzić

Czy jesteś tego pewny? Moja wątpliwość pochodzi z ilości zajęć z dowodzenia na kursie. Przynajmniej ja zdecydowanie więcej nauczyłem się z tej materii w OSP niż na kursie jednoetapowym :)
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 14, 2020, 12:08:09 »
Podstawę programową mogą zmieniać tyle razy ile chcą, a uprawnienia zostają te same.. jednostki ze stanem zmiany 7/2 często na drugich autach dowódcami są podoficerowie. Ja z tego co pamiętam to o dowodzeniu nic nie miałem.
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 14, 2020, 12:11:50 »
Nie ma i nie będzie żadnego innego zapisu MIKO wkleił obecnie obowiązujące przepisy w których wyraźnie  widać że wszyscy będący w służbie jako strażacy w jednostkach ochrony przeciwpożarowej mają większe uprawnienia od członka druha w OSP przez co mają obowiązek powtórzę obowiązek przejąc dowodzenie i żadne doszukiwanie się innych interpretacji nie pomoże.Trzeba przyjąć na klatę i tyle.
No wlaśnie dla niektorych kluczowe jest "Bedący w slużbie"..czyli na dyzurze 24h lub 8h.
Jednak powiedzenie ze strazakiem sie jest, a nie bywa..to tylko powiedzenie , a nie prawo;)

Po służbie też.
Lekarz po dyżurze też jest lekarzem i też jak najedzie na wypadek to może więcej zrobić z swoimi lekami niż rat med.
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 14, 2020, 16:48:34 »
A tutaj chyba mamy odpowiedz  na pytanie kim jest strażak z punku 3 i dlaczego nie jest to członek OSP.
Cytuj
Art. 15. Jednostkami ochrony przeciwpożarowej są:
1) jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej;
1a) jednostki organizacyjne Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej;
2) zakładowa straż pożarna;
3) zakładowa służba ratownicza;
4) gminna zawodowa straż pożarna;
4a) powiatowa (miejska) zawodowa straż pożarna;
5) terenowa służba ratownicza;
6) ochotnicza straż pożarna;
7) związek ochotniczych straży pożarnych;
8) inne jednostki ratownicze.
Art. 16. Zadania i organizację Państwowej Straży Pożarnej określa odrębna ustawa.
Art. 16a. 1. Jednostki ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a–5 i 8, tworzy się jako jednostki
umundurowane i wyposażone w specjalistyczny sprzęt, przeznaczone do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi lub
innymi miejscowymi zagrożeniami.
2. W jednostkach wymienionych w art. 15 pkt 1a–5 i 8 są zatrudnieni pracownicy podlegający szczególnym obowiązkom
wynikającym z charakteru pracy oraz posiadający odpowiednie kwalifikacje i warunki psychofizyczne, zwani dalej
„strażakami jednostek ochrony przeciwpożarowej”.
3. Strażakiem jednostki ochrony przeciwpożarowej może być pracownik, który ma kwalifikacje wymagane do wykonywania
zawodu strażak, technik pożarnictwa lub inżynier pożarnictwa.

4.8) Kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu strażak obejmują posiadanie co najmniej średniego wykształcenia
oraz ukończenia szkolenia w zawodzie strażak lub szkolenia równorzędnego ze szkoleniem w zawodzie strażak
Cytuj
4.9) Kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu strażak obejmują posiadanie co najmniej wykształcenia
średniego lub średniego branżowego oraz ukończenia szkolenia w zawodzie strażak lub szkolenia równorzędnego ze
szkoleniem w zawodzie strażak.

Ilu druhów członków OSP poza osobami  z struktur PSP będących jednocześnie w OSP może pochwalić się takimi uprawnieniami i szkoleniami.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2020, 16:53:26 wysłana przez jgk »

Offline RobertF

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 14, 2020, 22:01:31 »
Tu z kolei mowa ze ma byc to pracownik. Czyli ktos zatrudniony na etat w tych jednostkach tak jak w niektorych OSP jest etatowy kierowca/dowodca.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 15, 2020, 20:45:42 »
Ale zadajecie pytania to wam tłumaczę że prawo nie jest doskonałe i naprawdę ja sobie z tym daje radę i nie miałem nigdy z tym problemu.

Ale jeśli w myśl prawa zakładamy że stażysta w dniu skończenia kursu ma lepsze kwalifikacje do dowodzenia od np. Naczelnika OSP z wieloletnim stażem to nigdy dobrze nie będzie i nigdzie na świecie tak nie jest :)

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: KDR w OSP
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 15, 2020, 21:54:40 »
Cytuj
Tu z kolei mowa ze ma być to pracownik

Nie do końca zapis mówi że może  być pracownik jak również  osoba która
Cytuj
ukończyła  szkolenie w zawodzie strażak lub szkolenie równorzędne ze szkoleniem w zawodzie strażak
a takie chyba kończą wszyscy na podziale JRG co wnioskuje po wypowiedzi MIKO.
Problem  według mnie leży co widzę  na swoim podwórku  w osobach którym wydaje się że są jedynymi niezastąpionymi osobami które potrafią  właściwie  dowodzić. Taki lans na siłę, pokaz nie zawsze posiadanych umiejętności. 
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2020, 22:17:38 wysłana przez jgk »