Autor Wątek: Domy jednorodzinne w odległości <8 m  (Przeczytany 2213 razy)

Offline pawelThe

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Domy jednorodzinne w odległości <8 m
« dnia: Maj 28, 2020, 20:58:12 »
Dzień dobry,
w związku z moimi problemami związanymi z interpretacją przepisów dotyczących usytuowania domu na działce zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc.

W załączniku pokazany jest schemat rozmieszczenia. Dom A - nowoprojektowany, Dom B - dom wybudowany.
Pod względem bezpieczeństwa (patrząc na niektóre rozmieszczenia domów) usytuowanie wydaje się bezproblemowe, jednak przepisy nie są dla mnie jasne czy ze ścianami NRO mogę postawić dom w takiej konfiguracji.

„Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.”
Paragraf 271
Ustęp 1 jak na pewno Państwu wiadomo, mówi o odległości minimum 8 metrów w przypadku gdy ściany nie są ścianami oddzielenia przeciwpożarowego.
ust. 9. Odległości, o których mowa w ust. 1, dla budynków wymienionych w § 213, bez pomieszczeń zagrożonych wybuchem, można zmniejszyć o 25%, jeżeli są zwrócone do siebie ścianami i dachami z przekryciami nierozprzestrzeniającymi ognia, niemającymi otworów

Czy mogę umieścić dom wg. załączonego schematu jeżeli dom sąsiada posiada otwory na dachu (komin, okna, wpusty)? Czy mogę interpretować, że dach sąsiada jest zwrócony bardziej w niebo niż w kierunku ściany projektowanego domu?

Jeżeli powyższy ustęp nie może być uznany i nie mogę usytuować domu ze ścianą NRO w prezentowany sposób, to czy zmieniając ścianę w nowoprojektowanym domu (A) na ścianę oddzielenia przeciwpożarowego (wełna zamiast styropianu) będę mógł usytuować dom 4m od granicy działki 7m od domu sąsiada? W takiej sytuacji mam problem z interpretacją czy obydwie ściany powinny być oddzielenia przeciwpożarowego, tzn ściana budynku A i budynku B (którego ściana jest niestety wyłącznie ścianą NRO) czy wystarczy jedna ściana oddzielenia przeciwpożarowego.

Dziękuję z góry za pomoc
Pozdrawiam

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2020, 21:23:46 wysłana przez pawelThe »

Offline SPP

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Domy jednorodzinne w odległości <8 m
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 31, 2020, 13:01:06 »
Witam
W Twoim przypadku proponuje zajrzeć do § 12 WT budynków - Odległości budynków od granicy działki a szczególnie ust. 1 i 6.
1. Jeżeli z przepisów § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271–273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, budynek na działce budowlanej należy sytuować w odległości od granicy tej działki w odległości nie mniejszej niż:
1) 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
2) 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy.

6. Odległość od granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż:
1) 1,5 m do okapu lub gzymsu zwróconego w stronę tej granicy, a także do balkonu, daszku nad wejściem, galerii, tarasu, schodów zewnętrznych, rampy lub pochylni – z wyjątkiem pochylni przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych;
2) 4 m do okna umieszczonego w dachu zwróconego w stronę tej granicy.

Moim zdaniem lokalizacja budynków jest prawidłowa.
Pozdrawiam