Autor Wątek: Zmiany ABCD  (Przeczytany 172873 razy)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #125 dnia: Październik 07, 2020, 09:45:57 »
Oj tam od razu "zabronić". Po prostu ustali Ci inny grafik niż wynikający z harmonogramu.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #126 dnia: Październik 07, 2020, 10:12:05 »
Oj tam od razu "zabronić". Po prostu ustali Ci inny grafik niż wynikający z harmonogramu.
A jak masz jeszcze niewykorzystany (czyt. zaległy) urlop - to tym bardziej może Cię na niego wysłać.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #127 dnia: Październik 07, 2020, 10:23:57 »
Zaległy po wrześniu!!!

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #128 dnia: Październik 07, 2020, 10:27:23 »
Przez zmianę systemu z 3-zmianowego, na 4-zmianowy i pozostawienie na tej samej wysokości minimalnych stanów zmian dużo ludzi nie miało możliwości wybrać urlop, więc jak najbardziej jest to możliwe. Już nie mówię o przypadkach, gdzie ktoś miał np 15 dniu zaplanowanego urlopu, a wybrał max 3 (albo i nie) i poszedł na L4.

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #129 dnia: Październik 07, 2020, 10:48:48 »
Przez zmianę systemu z 3-zmianowego, na 4-zmianowy i pozostawienie na tej samej wysokości minimalnych stanów zmian dużo ludzi nie miało możliwości wybrać urlop, więc jak najbardziej jest to możliwe. Już nie mówię o przypadkach, gdzie ktoś miał np 15 dniu zaplanowanego urlopu, a wybrał max 3 (albo i nie) i poszedł na L4.

A wiesz ze są komendy gdzie w systemie 4 zmianowym urlopy były wpisywane w ten wolny tydzień między tygodniami na służbie? więc o zaległych urlopach nie ma mowy, a tym bardziej nie ma mowy żeby ktoś nie miał możliwości wybrać urlopu bo wpisywali gdzie się dało.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #130 dnia: Październik 07, 2020, 10:54:59 »
Przez zmianę systemu z 3-zmianowego, na 4-zmianowy i pozostawienie na tej samej wysokości minimalnych stanów zmian dużo ludzi nie miało możliwości wybrać urlop, więc jak najbardziej jest to możliwe. Już nie mówię o przypadkach, gdzie ktoś miał np 15 dniu zaplanowanego urlopu, a wybrał max 3 (albo i nie) i poszedł na L4.

A wiesz ze są komendy gdzie w systemie 4 zmianowym urlopy były wpisywane w ten wolny tydzień między tygodniami na służbie? więc o zaległych urlopach nie ma mowy, a tym bardziej nie ma mowy żeby ktoś nie miał możliwości wybrać urlopu bo wpisywali gdzie się dało.
Pełna zgoda. Ale są komendy takie, jak Ty opisujesz i takie, z mojego przykładu. Więc w jednych może nie być zaległych urlopów, a w innych są. Potwierdza to tylko, że w PSP brak jest spójności w różnych aspektach służby.

Offline Morfen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #131 dnia: Październik 07, 2020, 11:17:36 »
Zgoda, pod warunkiem, że on ma ten urlop zaległy. W tym przypadku niestety zaległego urlopu już nie ma. Pracujemy na 4 zmiany i pod te 4 zmiany został stworzony grafik na październik, a tu nagle Komendant wyskakuje z czymś takim. Na jakiej podstawie w takim razie? Tymbardziej, że z tego co mi się wydaje to za grafik i ciągłość służby odpowiada Dowódca JRG.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #132 dnia: Październik 07, 2020, 11:51:29 »
Za wszystko co się dzieje w komendzie odpowiada Komendant. Nie ma takiego organu jak dowódca JRG. Jest za to organ komendant. Swoje obowiązki realizuje przy pomocy pracowników, którzy tworzą komendę. Na nich deleguje swoje obowiązki ale też uprawnienia, np. wspomnianą odpowiedzialność za czas służby. Nie znaczy to jednak, że nie ma na to żadnego wpływu i grafik zatwierdzony przez 11 jest ważniejszy. W najlepszej opcji zasugeruje delikatnie 11 zmianę grafiku ;) Jeśli nie zejdziesz z godzinami na minus, to jest to możliwe. Smutne ale prawdziwe.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #133 dnia: Październik 07, 2020, 12:08:44 »
Oj tam od razu "zabronić". Po prostu ustali Ci inny grafik niż wynikający z harmonogramu.
A jak masz jeszcze niewykorzystany (czyt. zaległy) urlop - to tym bardziej może Cię na niego wysłać.
Zaległe urlopy Ci którzy nie wykorzystali przepadły z dniem 30 września ( zaległe z 2019 roku).

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #134 dnia: Październik 07, 2020, 15:03:58 »
No i niepostrzeżenie weszliśmy na kolejny poziom newsów.
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2020, 15:52:16 wysłana przez pb11 »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #135 dnia: Październik 07, 2020, 16:25:04 »
No i niepostrzeżenie weszliśmy na kolejny poziom newsów.
Tylko tego nie dementuj ciekawe jak to się dalej rozwinie  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 459
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #136 dnia: Październik 07, 2020, 17:16:44 »
Oj tam od razu "zabronić". Po prostu ustali Ci inny grafik niż wynikający z harmonogramu.
A jak masz jeszcze niewykorzystany (czyt. zaległy) urlop - to tym bardziej może Cię na niego wysłać.
Zaległe urlopy Ci którzy nie wykorzystali przepadły z dniem 30 września ( zaległe z 2019 roku).
Siusiek, a możesz mi wytłumaczyć (jak prostemu chłopu na granicy) na jakiej podstawie prawnej (konkretny art. ustawy czy rozporządzenia) zaległy urlop z 2019 roku przepada po dniu 30 września 2020 roku. Trochę człowiek się już nauczył, ale zawsze może być coś nowego i okaże się że "wiem, że nic nie wiem".

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #137 dnia: Październik 07, 2020, 17:24:58 »
Nie łykaj jak pelikan

Offline slawek.nowak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #138 dnia: Październik 07, 2020, 19:42:24 »
Takie coś jest tylko w ustawie kovidowej. Na komórce nie chce mi się czytać całej i szukać. Ale w dniach wolnych w ósemkach spokojnie 01 może wyganiać na zaległy urlop. Była o tym mowa wyżej.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #139 dnia: Październik 07, 2020, 20:15:45 »
8 h mieli np. Dzień w pracy dzien urlopu (ci co nie mieli urlopu praca zdalna). I tak też zeszli z zaległych. Np ja ogólnie ponad 30 dni, a w dni "pracy zdalnej" jakieś 10. Chlopaki z 24 h mieli wpisywane urlopy (W SUMIE ZA ICH ZGODA) w dni, kiedy nie mieli służby a w grafikach półrocznych mieli godziny (po trzy dni) i tez udało się zaległe powydawać nawet u nich przed wakacjami. Szczególny rok to i szukac dziury w całym nie ma co. Przynajmniej 24 h mieli jakieś nadgodziny przy wpisywaniu urlopów. Pozdrawiam.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #140 dnia: Październik 07, 2020, 21:00:59 »
temat faktycznie poszedł w inną stronę ale, skoro tak, to może się zapytam, najlepiej jakiegoś kadrowca:
czy w systemie zmianowym można wziąć urlop jeśli w grafiku miesięcznym nie masz służb, a tylko w grafiku półrocznym są? Bo to oznacza, że masz urlop w dni, kiedy nie zostałeś wyznaczony do służby... trochę jak codzienny w weekend. Ok, wiem że najważniejszy jest grafik półroczny ale to jednak dziwne, brać urlop w dni, kiedy do pracy nie przychodzisz. Podobnie było z krwiodawcami ale to jeszcze inszejszy wątek...
Wydaje mi się, że jedna z komend powiatowych na DLNŚ kiedyś za taką "zamianę urlopu na nadgodziny" beknęła i nawet pieniążki "winni" oddawali... Choć akurat oddawali nie ci, co powinni - taki lajf  :wacko:

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #141 dnia: Październik 07, 2020, 21:17:17 »
Urlop się rozlicza do grafiku półrocznego. Jak chorobowe itp.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #142 dnia: Październik 07, 2020, 21:28:22 »
Urlop się rozlicza do grafiku półrocznego. Jak chorobowe itp.
Sorbent, nie chcę nikogo uszczęśliwiać na siłę... mam pewne wątpliwości w tym temacie, więc ostrzegam. Jedna kontrola uzna, że jest ok, druga stwierdzi wypłacenie środków z budżetu państwa bezpodstawnie... sądy też mają różne orzeczenia, więc nie ma się co dziwić.
Z codziennymi problemu nie ma - jesteś na zdalnej ale wciąż w pracy, tylko nie w komendzie, a w domu. Bierzesz urlop i śpij do 11tej. Ale jeśli zmianowego nie wyznaczył w tym dniu dowódca na służbę (choć powinien, bo wynika to z grafiku półrocznego) to co zmienia, w rzeczywistości, jego urlop? Że do pracy (służby) nie pójdzie? No, nie pójdzie, bo i tak by nie poszedł. Skąd więc nadgodziny???

Offline bombeiro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #143 dnia: Październik 07, 2020, 21:38:42 »
Najprościej pisząc, jeśli weźmie urlop na dzień w którym w grafiku miesięcznym ma wolne, a w harmonogramie półrocznym ma np. 16/8 to nie ucieknie mu 24h. Urlop pokryje te 16/8 i 24h zostaną.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #144 dnia: Październik 07, 2020, 21:44:58 »
Najprościej pisząc, jeśli weźmie urlop na dzień w którym w grafiku miesięcznym ma wolne, a w harmonogramie półrocznym ma np. 16/8 to nie ucieknie mu 24h. Urlop pokryje te 16/8 i 24h zostaną.
Tak, ja mechanizm znam ale to bez sensu - brać urlop w dniu, kiedy do JRG nie idziesz i "zarabiać nadgodziny" - to może być luka w przepisach ale wiem, że za takie działanie kierownictwo komendy musiało zapłacić. I to nie medalami...

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #145 dnia: Październik 07, 2020, 21:59:42 »
Bez urazy ale to znaczy że źle wiesz, albo nie wiesz wszystkiego (za co ponieśli konsekwencje) i sobie dopowiadasz.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #146 dnia: Październik 07, 2020, 22:13:47 »
Milknę więc, by zła nie czynić.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #147 dnia: Październik 08, 2020, 00:00:24 »
Najprościej pisząc, jeśli weźmie urlop na dzień w którym w grafiku miesięcznym ma wolne, a w harmonogramie półrocznym ma np. 16/8 to nie ucieknie mu 24h. Urlop pokryje te 16/8 i 24h zostaną.
Tak, ja mechanizm znam ale to bez sensu - brać urlop w dniu, kiedy do JRG nie idziesz i "zarabiać nadgodziny" - to może być luka w przepisach ale wiem, że za takie działanie kierownictwo komendy musiało zapłacić. I to nie medalami...
   Popytaj dobrze swojej kadrowej (jak ma ze 4 lata służby to na pewno była z tego zakresu szkolona w kw we wrocku) bo pomyliłeś fakty. Jedna z komend właśnie musiała zapłacić za to, że udzielała urlopu (i "ściągała" fizycznie z ilości dni urlopu danemu strażakowi) na dni które wg jego harmonogramu półrocznego były dla niego bez zapisu 16 8 w górnej części programu do ECS.
pozdrawiam

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #148 dnia: Październik 08, 2020, 08:56:01 »
Peterek - racja, tak było. Mea culpa.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #149 dnia: Październik 08, 2020, 19:54:51 »
A czy ktoś mi odpowie jaka jest podstawa prawna wprowadzania takiego systemu służby?
O ile mnie pamięć nie myli to mamy systemy:
8 h, 24/48, 12/24/48
24/24 może być wprowadzony w przypadku wprowadzenia podwyższonej gotowości ale musi to być poprzedzone rozkazem.
Chyba że się mylę.
« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2020, 20:01:16 wysłana przez oliwier »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)