Autor Wątek: Zmiany ABCD  (Przeczytany 172860 razy)

Offline młody786

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #100 dnia: Październik 02, 2020, 09:02:02 »
U nas tak samo jak u CB....

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #101 dnia: Październik 02, 2020, 12:09:35 »
Cytuj
Ja zapytam czy u was jest tak rygorystycznie przestrzegany reżim sanitarny ? Czy przestrzegacie wszystkich zasad?  Bo jak juz wcześniej pisałem u nas mocno to szwankuje . Zarówno przy zmianie służby jak i cala reszta. No ale cztery zmiany są.  I jak wypadną to dwie zmiany.

I tu właśnie jest teraz słabość 4 zmian. Lepiej dopilnować "izolacji" - w wydaniu, mijamy się, nie kontaktujemy ze sobą itp. Jeśli biuro przechodzi przez JRG to niech nałoży maseczkę. Jeśli PB wchodzi do biura, też w maseczce. Lepiej nie da się tego zrobić.... a w przypadku dodatniego wyniku, z czystym sumieniem wysyłamy jedną zmianę na kwarantannę - nie całą ale tych, co kontakt mieli. Zostają dwie zmiany (większe niż przy czterozmianowym), które przez kilka dni mogą zapewnić ciągłość służby.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #102 dnia: Październik 02, 2020, 14:08:03 »
Cytuj
Jeśli biuro przechodzi przez JRG to niech nałoży maseczkę. Jeśli PB wchodzi do biura, też w maseczce.
Po co strażak pełniący służbę w JRG ma zakładać maseczkę skoro rano przechodzi pomiar temperatury a w ciągu dnia wyjeżdża tylko do akcji. I tak samo odwrotnie.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #103 dnia: Październik 02, 2020, 14:12:40 »
Cytuj
Jeśli biuro przechodzi przez JRG to niech nałoży maseczkę. Jeśli PB wchodzi do biura, też w maseczce.
Po co strażak pełniący służbę w JRG ma zakładać maseczkę skoro rano przechodzi pomiar temperatury a w ciągu dnia wyjeżdża tylko do akcji. I tak samo odwrotnie.

A jak temperatura mu skoczy następnego dnia rano? Czy to naprawdę taki problem i ograniczenie? Nie musi, nie chodzi. A jeśli idzie, niech nałoży maseczkę - się nie udusi. I biuro i podział. I śpijmy spokojnie. Tak mi się wydaje - nie musisz zgadzać się ze mną...

Offline robsen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #104 dnia: Październik 02, 2020, 14:35:06 »
Cytuj
Jeśli biuro przechodzi przez JRG to niech nałoży maseczkę. Jeśli PB wchodzi do biura, też w maseczce.
Po co strażak pełniący służbę w JRG ma zakładać maseczkę skoro rano przechodzi pomiar temperatury a w ciągu dnia wyjeżdża tylko do akcji. I tak samo odwrotnie.

A jak temperatura mu skoczy następnego dnia rano? Czy to naprawdę taki problem i ograniczenie? Nie musi, nie chodzi. A jeśli idzie, niech nałoży maseczkę - się nie udusi. I biuro i podział. I śpijmy spokojnie. Tak mi się wydaje - nie musisz zgadzać się ze mną...
Mierzenie temperatury to fikcja. Większość przechodzi tą chorobę bez wzrostu temperatury albo z niewielkim wzrostem temperatury. A w przypadku sytuacji z nagrodami za nie chorowanie w ciągu roku, takie osoby nafaszerują się paracetamolem pelarginą czy ibuprofenem, także nie da się wykryć tego skoku temperatury. Dla mnie jest to działanie z cyklu udajemy, że coś robimy....

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #105 dnia: Październik 02, 2020, 21:32:40 »
...tym bardziej, warto nałożyć maseczkę, by wszystkich na kwarantannę nie wysyłać od razu.

Offline wicher

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 167
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #106 dnia: Październik 06, 2020, 10:31:59 »
Uwierz mi, że nie wsadzą wszystkich na kwarantanne. Z biura możliwe, że pójdą osoby siedzące w jednym pomieszczeniu i tyle.
Poza tym, ten wirus jest mocno przereklamowany. Nie znam się, ale nie widziałem stosów trupów na ulicy, ot zwykła grypa, nie chce z nikim polemizować zachęcam jedynie do wyjrzenia przez okno i obserwacji tzw. epidemii.
Bo problem nie jest z wirusem, ale z czymś innym. System 4-zmianowy od kwietnia z przerwą wakacyjną, pozdrawiam.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #107 dnia: Październik 06, 2020, 11:30:58 »
Grypa powiadasz?
Zapraszam Cię do mnie. Porozmawiasz z moim przyjacielem, który przeszedł COVID a teraz lekarze zastanawiają się jak mu uratować płuca bo są kompletnie rozsypane.
Tak naprawdę są dwa wyjścia.
Pełna izolacja społeczeństwa co wiąże się z złamaniem gospodarki albo puszczenie tego samopas co załamie już ledwie dychającą służbę zdrowia.
Funkcjonariusz z objawami jakiejkolwiek infekcji natychmiast powinien być odsunięty od służby. I nie chodzi tu o covid ale o każdą chorobę. Tylko że każdemu szkoda tych 80% i jakoś do rana na gripexie się dociągnie.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline adivano

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #108 dnia: Październik 06, 2020, 17:07:09 »
Tylko że każdemu szkoda tych 80% i jakoś do rana na gripexie się dociągnie.

Szkoda nie szkoda, nie wyobrażam sobie powrotu do 100% płatnego L4. Byś widział jak by to teraz wyglądało..

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #109 dnia: Październik 06, 2020, 20:56:21 »
Uwierz mi, że nie wsadzą wszystkich na kwarantanne. Z biura możliwe, że pójdą osoby siedzące w jednym pomieszczeniu i tyle.
Poza tym, ten wirus jest mocno przereklamowany. Nie znam się, ale nie widziałem stosów trupów na ulicy, ot zwykła grypa, nie chce z nikim polemizować zachęcam jedynie do wyjrzenia przez okno i obserwacji tzw. epidemii.
Bo problem nie jest z wirusem, ale z czymś innym. System 4-zmianowy od kwietnia z przerwą wakacyjną, pozdrawiam.
Wicher, jeśli pracujesz w KW lub KM to może i masz rację... ale w większości KP, całe biuro (9 osób) obejmie kwarantanna. W szpitalach leży ok. 3 tysięcy osób, część walczy o życie. Z 38 milionów Polaków to oczywiście promil ale gdy dotknie Twoich bliskich (oby nie), wygląda to inaczej. Paraliż może wynikać z kwarantanny dzieci szkolnych i przedszkolnych - może to niegroźne ale paraliżuje pracę KP.

Grypa powiadasz?
Zapraszam Cię do mnie. Porozmawiasz z moim przyjacielem, który przeszedł COVID a teraz lekarze zastanawiają się jak mu uratować płuca bo są kompletnie rozsypane.
Tak naprawdę są dwa wyjścia.
Pełna izolacja społeczeństwa co wiąże się z złamaniem gospodarki albo puszczenie tego samopas co załamie już ledwie dychającą służbę zdrowia.
Funkcjonariusz z objawami jakiejkolwiek infekcji natychmiast powinien być odsunięty od służby. I nie chodzi tu o covid ale o każdą chorobę. Tylko że każdemu szkoda tych 80% i jakoś do rana na gripexie się dociągnie.


I tak powinno być wszędzie - może choć tego COVID nas nauczy. Też nie jestem święty... ale czas wyciągnąć wnioski.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #110 dnia: Październik 06, 2020, 21:07:29 »
Teraz jak biuro prawne KG przysłało interpretację, że od 4 września jak jesteś na kwarantannie w związku ze służbą to masz 80% to każdy będzie robił wszystko, żeby się z tego wymigać. Co pokozuje moje dotychczasowe doświadczenie decyzja sanepidu jest mocno uznaniowa i każdą sprawę rozpatrują indywidualnie. Takie same sytuacje w różnych powiatach są inaczej rozpatrywane.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #111 dnia: Październik 06, 2020, 21:34:01 »
Teraz jak biuro prawne KG przysłało interpretację, że od 4 września jak jesteś na kwarantannie w związku ze służbą to masz 80% to każdy będzie robił wszystko, żeby się z tego wymigać. Co pokozuje moje dotychczasowe doświadczenie decyzja sanepidu jest mocno uznaniowa i każdą sprawę rozpatrują indywidualnie. Takie same sytuacje w różnych powiatach są inaczej rozpatrywane.
Jeśli strażak przyjdzie z gorączką, w wyniku czego dojdzie do kwarantanny całej zmiany albo codzienny wyłączy w ten sposób całą administrację - mamy przecież kary dyscyplinarne. No, qrwa, ludzie dorośli i odpowiedzialni, życie innym mają ratować... a nie, 20% szkoda. Ludzie, odrobina rozsądku! Dbając o siebie, dbamy o innych. Bez aparatu będziesz pchał się w zadymienie? Dobry Strażak to zdrowy Strażak! I mądry...

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #112 dnia: Październik 06, 2020, 21:35:28 »
Teraz jak biuro prawne KG przysłało interpretację, że od 4 września jak jesteś na kwarantannie w związku ze służbą to masz 80% to każdy będzie robił wszystko, żeby się z tego wymigać. Co pokozuje moje dotychczasowe doświadczenie decyzja sanepidu jest mocno uznaniowa i każdą sprawę rozpatrują indywidualnie. Takie same sytuacje w różnych powiatach są inaczej rozpatrywane.
Ej... Biuro prawne KG nie ma możliwości zmieniać ustaw... Z dniem 5 września się zmieniła tzw. ustawa covidowa... Wypadł art. 4d...
Ale KG nie ma z tym nic wspólnego....
Jak chcesz sprawdź zmiany sam (tylko pamiętaj o późniejszych zmianach):
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20200000374
Jeśli strażak przyjdzie z gorączką, w wyniku czego dojdzie do kwarantanny całej zmiany albo codzienny wyłączy w ten sposób całą administrację - mamy przecież kary dyscyplinarne. No, qrwa, ludzie dorośli i odpowiedzialni, życie innym mają ratować... a nie, 20% szkoda. Ludzie, odrobina rozsądku! Dbając o siebie, dbamy o innych. Bez aparatu będziesz pchał się w zadymienie? Dobry Strażak to zdrowy Strażak! I mądry...
Chyba z drzewa spadłeś bo gorączka świeci się na łbie dwoma cyframi i każdy to widzi a taki ch... Odpowiedzialność dyscyplinarna to dla ciebie chyba pojęcie z kategorii fizyka kwantowa.
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2020, 21:38:48 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #113 dnia: Październik 06, 2020, 21:43:04 »
Ja nie napisałem, że zmienili ustawę. Czytaj proszę ze zrozumieniem. Przysłali do KW pismo z interpretacją w związku z zapytaniami co po 4 września. Nie każdy o tym wiedział. Według mnie powinno być tak, że jak na kwarantannę idziesz w związku z wykonywaniem czynności służbowych to masz platne 100%. Tyle.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #114 dnia: Październik 06, 2020, 21:47:39 »
Ja nie napisałem, że zmienili ustawę. Czytaj proszę ze zrozumieniem. Przysłali do KW pismo z interpretacją w związku z zapytaniami co po 4 września. Nie każdy o tym wiedział. Według mnie powinno być tak, że jak na kwarantannę idziesz w związku z wykonywaniem czynności służbowych to masz platne 100%. Tyle.
Ale czy ja napisałam, że ty napisałeś?
Dura lex sed lex...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #115 dnia: Październik 06, 2020, 22:01:11 »
Eqinoox, chcesz mnie obrazić? Znikąd nie spadłem... i mam się całkiem dobrze. Nawet, oceniam swoją osobę, jako dość odpowiedzialną.
Cytuj
bo gorączka świeci się na łbie dwoma cyframi i każdy to widzi a taki ch...
chyba jesteś jakiś czas już w straży. Kiedyś "wczorajszy" strażak był też akceptowalny, a i zmiana lubiła zabalować... ale to już, na szczęście historia. I to dawna. Nie uważasz, że do historii powinno przejść przychodzenie na służbę z gorączką? Tak trudno to zweryfikować - jest dowódca zmiany, dowódca JRG. Jeśli uważasz inaczej, to zmieniam zdanie na Twój temat....
Odpowiedzialność dyscyplinarna to dla ciebie chyba pojęcie z kategorii fizyka kwantowa.Chcesz rozmawiać o fizyce kwantowej, daj mi chwilę. O odpowiedzialności dyscyplinarnej mogę od razu, bo akurat mam tu duże doświadczenie, więc nie cwaniacz w ciemno...

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #116 dnia: Październik 06, 2020, 22:06:38 »
Teraz jak biuro prawne KG przysłało interpretację, że od 4 września jak jesteś na kwarantannie w związku ze służbą to masz 80% to każdy będzie robił wszystko, żeby się z tego wymigać. Co pokozuje moje dotychczasowe doświadczenie decyzja sanepidu jest mocno uznaniowa i każdą sprawę rozpatrują indywidualnie. Takie same sytuacje w różnych powiatach są inaczej rozpatrywane.
Jeśli strażak przyjdzie z gorączką, w wyniku czego dojdzie do kwarantanny całej zmiany albo codzienny wyłączy w ten sposób całą administrację - mamy przecież kary dyscyplinarne. No, qrwa, ludzie dorośli i odpowiedzialni, życie innym mają ratować... a nie, 20% szkoda. Ludzie, odrobina rozsądku! Dbając o siebie, dbamy o innych. Bez aparatu będziesz pchał się w zadymienie? Dobry Strażak to zdrowy Strażak! I mądry...


Proszę Ciebie otrzeźwiej. Nawet nie wiesz co ludzie w PSP za stówę potrafią zrobić. Podpierdolić, zarazić, zgnoić, itd. Pisałem wcześniej o chorych przychodzących na służbę z torbą lekarstw w czasie jesienno - zimowym. Ludzie z tzw. jelitówką czy grypą jelitową przychodzą na służbę i jeszcze się cieszą, że innych też przesra. W PSP nie ma rozsądku, nie ma logiki. To już dawno się skończyło  za sprawą KG, KW, szeroko rozrośniętej biurokracji, chęci szybkiego awansu, nagrody np. 300pln, uznania 01-go itd. Nad tym wszystkim już mało kto panuje. Na górze walka o stołki, w ZZ to samo stołki dodatki, nagrody . Ratowanie życia, zdrowia, mienia pozostawiono tym na dole co to właśnie za 100-ke zrobią wszystko. Oczywiście nie wszyscy, bo sa tacy co jeszcze wierzą.
Inny temat. Od jakiegoś czasu nie ma kontroli z KW, KG. I co ? gorzej wypełniamy swoje obowiązki? pogorszyła się nasza skuteczność? Nie. Jak rozmawiam z chłopakami to sami twierdzą , że jest lepiej. Nie ma presji, że za chwile wpadnie kontrola. Ludzie chętniej  przychodzą do pracy. Wszystko jakoś działa i to sprawnie. To jakie wnioski?

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #117 dnia: Październik 06, 2020, 22:08:49 »
O braku jakiej kontroli KG/KW piszesz?

Offline Novvy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #118 dnia: Październik 06, 2020, 22:24:56 »
Kontrole owszem są, u nas byli miesiąc temu z KW. Wszędzie nacisk na zmiany ABCD, reżim, dystans, a broń Boże witać się z kolegą, cuda na kiju...
A tu przyjeżdżają Panowie na kontrole z KW gdzie powinni dać przykład - a Oni cześć, uścisk dłoni, maseczek pewnie w pośpiechu zapomnieli zabrać bo trzeba czym prędzej prze****ć chłopaków na jednostce czy czasem nie dłubią w nosie na szkoleniu on line i procedury znają, śmiech!
Pozdrawiam, rychłego powrotu do normalności.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #119 dnia: Październik 06, 2020, 22:26:01 »
Vade,
nie będę Cię cytował, ale to smutne, co piszesz. Ja, mimo wszystko, wciąż "wierzę" w PSP. I powiem Ci, że moi koledzy (mam takich) i współpracownicy z PSP też wierzą. Oczywiście, nie zawsze jest idealnie. Ale dużo zależy od nas. I niech będzie to "przekaz" dla czytelników tego Forum, którzy są czynnymi strażakami PSP - Dobry Strażak to Zdrowy Strażak (kiedyś namawialiśmy do Trzeźwy Strażak). Samo się nie zmieni, jeśli my tego nie zmienimy. Jesteś chory, z szacunku dla kolegów/współpracowników zostań w domu. Mądry komendant/dowódca Cię nie skrzywdzi, nie stracisz na tym a może nawet zyskasz. I tak powinno być.
Nie róbmy ze strażaków debili i półmózgów... przypominam, ci ludzie ratują życie. To cholerna odpowiedzialność. I tak samo dotyczy PB, jak i biura. Jeden team, ten sam cel, nawet jeśli tylko komendant dostanie medal... doceni strażaków.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #120 dnia: Październik 06, 2020, 22:31:33 »
Kontrole owszem są, u nas byli miesiąc temu z KW. Wszędzie nacisk na zmiany ABCD, reżim, dystans, a broń Boże witać się z kolegą, cuda na kiju...
A tu przyjeżdżają Panowie na kontrole z KW gdzie powinni dać przykład - a Oni cześć, uścisk dłoni, maseczek pewnie w pośpiechu zapomnieli zabrać bo trzeba czym prędzej prze****ć chłopaków na jednostce czy czasem nie dłubią w nosie na szkoleniu on line i procedury znają, śmiech!
Pozdrawiam, rychłego powrotu do normalności.
I znowu, smutne info. Ustalasz reguły, przestrzegaj ich - tak powinno być. I wzór zawsze daje "góra". Nie wiem, jak to skomentować... zaraz napisze Eq, ale odpowiedzialność dyscyplinarna może być lekarstwem na "nieprzestrzeganie wdrożonych zasad izolacji". KW też nie jest nietykalna, a głupotę trzeba tępić... Na DLNŚ już były przypadki eliminacji złych zasad kontroli JRG. Może dało do myślenia.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #121 dnia: Październik 07, 2020, 08:37:16 »
Vade,
nie będę Cię cytował, ale to smutne, co piszesz. Ja, mimo wszystko, wciąż "wierzę" w PSP. I powiem Ci, że moi koledzy (mam takich) i współpracownicy z PSP też wierzą. Oczywiście, nie zawsze jest idealnie. Ale dużo zależy od nas. I niech będzie to "przekaz" dla czytelników tego Forum, którzy są czynnymi strażakami PSP - Dobry Strażak to Zdrowy Strażak (kiedyś namawialiśmy do Trzeźwy Strażak). Samo się nie zmieni, jeśli my tego nie zmienimy. Jesteś chory, z szacunku dla kolegów/współpracowników zostań w domu. Mądry komendant/dowódca Cię nie skrzywdzi, nie stracisz na tym a może nawet zyskasz. I tak powinno być.
Nie róbmy ze strażaków debili i półmózgów... przypominam, ci ludzie ratują życie. To cholerna odpowiedzialność. I tak samo dotyczy PB, jak i biura. Jeden team, ten sam cel, nawet jeśli tylko komendant dostanie medal... doceni strażaków.
Kolego masz rację, ale wiesz co jest najgorsze? A no to, że kolega vade, co pisze o tych przypadkach, co za 100 zł zrobią różne dziwne rzeczy ma jeszcze większą rację niestety...Po prostu w straży tak jak w wielu inny zawodach przekrój społeczeństwa jak tak zróżnicowany, że nie da się ich skategoryzować na dwa przypadki - prędzej na 22 :gwiazdki: A obserwując tych młodych adeptów (i absolwentów, i stażystów), to myślę, że będzie wesoło - on-line :stop:

Offline Morfen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #122 dnia: Październik 07, 2020, 09:17:07 »
A tak zmieniając trochę temat. Czy Waszym zdaniem Komendant może, bez decyzji sanepidu, nakazać strażakowi "kwarantanne" czy też po prostu zakazać mu przychodzenia na służbę, bo jego zdaniem miał kontakt z kimś, kto wg niego mógł mieć kontakt z kimś chorym? :gwiazdki:

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #123 dnia: Październik 07, 2020, 09:20:12 »
A tak zmieniając trochę temat. Czy Waszym zdaniem Komendant może, bez decyzji sanepidu, nakazać strażakowi "kwarantanne" czy też po prostu zakazać mu przychodzenia na służbę, bo jego zdaniem miał kontakt z kimś, kto wg niego mógł mieć kontakt z kimś chorym? :gwiazdki:
Tylko sanepid może kwarantannę nałożyć, musi to potwierdzić odpowiednim pismem. Komendant w tym przypadku może sobie palcem w bucie poruszać co najwyżej.

Offline Morfen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #124 dnia: Październik 07, 2020, 09:22:44 »
A tak zmieniając trochę temat. Czy Waszym zdaniem Komendant może, bez decyzji sanepidu, nakazać strażakowi "kwarantanne" czy też po prostu zakazać mu przychodzenia na służbę, bo jego zdaniem miał kontakt z kimś, kto wg niego mógł mieć kontakt z kimś chorym? :gwiazdki:
Tylko sanepid może kwarantannę nałożyć, musi to potwierdzić odpowiednim pismem. Komendant w tym przypadku może sobie palcem w bucie poruszać co najwyżej.

Jasne, z tą kwarantanną to tylko jego nazwanie sprawy, bardzie chodzi o sam fakt zabronienia przyjścia do pracy przez jego widzimisię