Autor Wątek: Zmiany ABCD  (Przeczytany 172850 razy)

Offline Rambo_ZSZ

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Zmiany ABCD
« dnia: Maj 09, 2020, 19:02:48 »
Do kiedy to może potrwać? Cała ta akcja wgl nie ma najmniejszego sensu.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 09, 2020, 19:38:49 »
Czemu ABCD u mnie są 1 2 3 4  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pafnucek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 60
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 09, 2020, 21:23:53 »
Do kiedy to może potrwać? Cała ta akcja wgl nie ma najmniejszego sensu.

Jak nie ma sensu? nadgodziny znikają  :rolleyes:

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 09, 2020, 21:40:55 »
Do kiedy to może potrwać? Cała ta akcja wgl nie ma najmniejszego sensu.

Jak nie ma sensu? nadgodziny znikają  :rolleyes:

Z arytmetyki to chyba nigdy orłem nie byłeś 🤣
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 09, 2020, 22:34:36 »
Tak się tylko wydaje, że znikają. Urlopy wstrzymane, brak L4. Ale drugie półrocze pokaże  ile nadgodzin wyjdzie. Ogólnie ten system kompletnie nie ma sensu. I tak na zmianie służby wszyscy się jakoś ze sobą kontaktują.U nas bałagan niesamowity.  Ten system to tylko problemów   przyniesie w ogólnym rocznym rozliczeniu. Ciekaw jestem co będzie w drugim półroczu, bo na pewno wrócimy do starego systemu  no i trzeba urlopy realizować, a to będzie  generować nadgodziny.   

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 09, 2020, 22:42:01 »
Czemu ABCD u mnie są 1 2 3 4  :wacko:
My nasze też ABCD nazwaliśmy, żeby się nie myliło z "normalnymi" 123 :gwiazdki:

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 10, 2020, 08:36:43 »
Tak się tylko wydaje, że znikają. Urlopy wstrzymane, brak L4. Ale drugie półrocze pokaże  ile nadgodzin wyjdzie. Ogólnie ten system kompletnie nie ma sensu. I tak na zmianie służby wszyscy się jakoś ze sobą kontaktują.U nas bałagan niesamowity.  Ten system to tylko problemów   przyniesie w ogólnym rocznym rozliczeniu. Ciekaw jestem co będzie w drugim półroczu, bo na pewno wrócimy do starego systemu  no i trzeba urlopy realizować, a to będzie  generować nadgodziny.
pytam i pytam w mojej komendzie 8h chodzą normalnie do pracy i widzą sie ze wszystkimi zmianami 1234 gdzie jest sens ???

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 10, 2020, 10:41:45 »
pytam i pytam w mojej komendzie 8h chodzą normalnie do pracy i widzą sie ze wszystkimi zmianami 1234 gdzie jest sens ???
W obecnym momencie w niektórych województwach jest od kilku dni liczba przypadków na poziomie zero lub da je sie policzyć na palcach to można by się zastanowić nad reżimami sanitarnymi. 
Do kiedy to może potrwać? Cała ta akcja wgl nie ma najmniejszego sensu.
Jak nie ma sensu? nadgodziny znikają  :rolleyes:

Z arytmetyki to chyba nigdy orłem nie byłeś 🤣
Umie liczyć więc nie wiem o co ci chodzi z tą arytmetyką? Problem jest inny, że strażacy uznali, że to system pracy zmniejsza liczbę nadgodziny a to nie prawda i logiczny błąd gdyż brak szkół i szkoleń (spowodowane jest to stanem epidemii) oraz ograniczenia w ilości urlopów to powodują tylko bajer polega na tym, że w 80-90% przypadków ludzie te godziny dostaną z powrotem jak tylko epidemia się skończy bo te urlopy trzeba będzie wziąć... Szkolenia zrobić itp... 
Jakbyś nie układał strażaków czy na dwie zmiany, trzy, cztery czy nawet 5... Jeśli stan minimalny zostanie na tym samym poziomie i liczba etatów nie zwiększy się  to liczba nadgodzin jest mniej więcej stała.
« Ostatnia zmiana: Maj 10, 2020, 17:53:54 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 10, 2020, 11:43:04 »
Wczoraj zerknąłem w grafik kolegi objętego tym systemem. Miał zaplanowane w harmonogramie półrocznym na maj 7 służb, a w miesięcznym osiem. Cały cykl czterozmianowy trwa 16 dni. W trzyzmianowym systemie jest to przyjmijmy 9 (co trzecią służbę planujemy wolne, ale jednak trzeba dodać kilka "ósemek"). Czyli dla okresu 144 dni strażak powinien mieć zaplanowane minimum 32 służby co stanowi ilość bliską do nominału. A w systemie ABCD wyjdzie w tym samym okresie 36 służb, czyli około 98 gołych nadgodzin. Ilość urlopu proporcjonalnie przypadająca na ten okres to 15.39 dni co przekłada się na 123 godziny. Więc jak można twierdzić, że ten system powoduje odbiór nadgodzin. Nadgodzin w pierwszym okresie może ktoś będzie miał mniej, ale w to miejsce zostanie mu niewykorzystany urlop. Ilość nadgodzin nie wynika z przyjętego systemu, ale ze stanów minimalnych. Żeby utrzymać stan 12 na zmianie jednostka powinna mieć optymalnie 66 etatów w systemie zmianowym, a faktycznie ma 50-52. I to właśnie jest przyczyna nadgodzin.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 12, 2020, 09:21:00 »
Piszecie o wstrzymanych urlopach a u nas urlopy są wydawane w dniach wolnych od służb. Dają nam, czy chcemy czy nie chcemy, po trzy dni z urlopów wypoczynkowych, nawet jeżeli w harmonogramach, podobno niemożliwych do zmieniania jeżeli to my potrzebujemy zmiany, nie mamy ich zaplanowanych. Czy jeszcze gdzieś praktykują takie dziwactwa?

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 12, 2020, 09:31:31 »
Piszecie o wstrzymanych urlopach a u nas urlopy są wydawane w dniach wolnych od służb. Dają nam, czy chcemy czy nie chcemy, po trzy dni z urlopów wypoczynkowych, nawet jeżeli w harmonogramach, podobno niemożliwych do zmieniania jeżeli to my potrzebujemy zmiany, nie mamy ich zaplanowanych. Czy jeszcze gdzieś praktykują takie dziwactwa?

Rozporządzenie MSWiA z dnia 6 stycznia 2006 r. w sprawie warunków i trybu udzielania urlopów strażakom PSP mówi, że urlopu udziela się na wniosek strażaka (§ 3)

Wyjątkiem jest urlop zaległy, na który,zgodnie z orzecznictwem w tym temacie, pracodawca może wysłać pracownika bez jego zgody.

Offline elpaso

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 12, 2020, 09:56:19 »
Piszecie o wstrzymanych urlopach a u nas urlopy są wydawane w dniach wolnych od służb. Dają nam, czy chcemy czy nie chcemy, po trzy dni z urlopów wypoczynkowych, nawet jeżeli w harmonogramach, podobno niemożliwych do zmieniania jeżeli to my potrzebujemy zmiany, nie mamy ich zaplanowanych. Czy jeszcze gdzieś praktykują takie dziwactwa?
U mnie też takie manewry są praktykowane,  po to, żeby wypracować chociaż jakieś minimalne  nadgodziny, bo koniec okresu się zbliża. Oczywiście tylko dla chętnych. 

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 12, 2020, 10:06:47 »
 elpaso -Echhh.  Gdyby chodziło o wypracowanie nadgodzin to bym jakoś to zrozumiał, chociaż jeśli nie będzie ich w tym okresie rozliczeniowym, to w następnym będzie ich z nawiązką, ale dostajemy urlopy żeby potem wysyłać nas na wolną służbę.
rafal.bula - przepisy, przepisami. Wszak w ustawie stoi, że strażakowi można przedłużyć tydzień do 48 godzin a pracujemy po 72 i nikt tym się nie przejmuje. Pytanie jest takie : czy gdzieś jeszcze praktykowane jest wysyłanie na urlopy i to w dniach wolnych od służby?

Offline bartu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 12, 2020, 10:13:39 »
a jak bez urlopów minimum ludzie nie wyrabiają?

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 12, 2020, 10:20:38 »
Nie wyrabianie minimum to jest jakiś argument, który upada w chwili wysyłania na wolną służbę.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 12, 2020, 10:32:06 »
Wszak w ustawie stoi, że strażakowi można przedłużyć tydzień do 48 godzin a pracujemy po 72 i nikt tym się nie przejmuje.
Jak cytować ustawę to do końca a dalej jest mowa o tym, że to 48 tygodniowo to w okresie rozliczeniowym. To akurat się zgadza.

a jak bez urlopów minimum ludzie nie wyrabiają?
Pewnie dużo Rutinoscorbinu biorą, że wszyscy zdrowi ;)

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 12, 2020, 10:33:12 »

rafal.bula - przepisy, przepisami. Wszak w ustawie stoi, że strażakowi można przedłużyć tydzień do 48 godzin a pracujemy po 72 i nikt tym się nie przejmuje. Pytanie jest takie : czy gdzieś jeszcze praktykowane jest wysyłanie na urlopy i to w dniach wolnych od służby?
48 godzin tygodniowo w rozliczeniu półrocznym, a nie danego tygodnia!
Jak system zmianowy nie pasuje to zawsze można zmienić na codzienny...

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 12, 2020, 10:44:36 »
Można też zwolnić się ze służby ... tylko czy o to chodziło w moim pytaniu?

Offline bartu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 12, 2020, 11:47:27 »
u nas KW kazała rozliczać co miesiąc, wszyscy mają być  co najmniej na 0, przy stanie etatowym, braku wakatów i niewielkiej ilości zwolnień wiele osób wychodzi na minusie bez urlopów

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 12, 2020, 12:50:16 »
To może inaczej. Urlopy są wstrzymane czy nie?


rafal.bula - przepisy, przepisami. Wszak w ustawie stoi, że strażakowi można przedłużyć tydzień do 48 godzin a pracujemy po 72 i nikt tym się nie przejmuje. Pytanie jest takie : czy gdzieś jeszcze praktykowane jest wysyłanie na urlopy i to w dniach wolnych od służby?
48 godzin tygodniowo w rozliczeniu półrocznym, a nie danego tygodnia!
Jak system zmianowy nie pasuje to zawsze można zmienić na codzienny...
A wiesz co, chętnie na ten temat podyskutuje:
"1. Czas służby strażaka nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym, nieprzekraczającym 6 miesięcy."
9. Czas służby strażaka może być przedłużony do 48 godzin tygodniowo, w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w ust. 1, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami służby."
Wg mnie w pkt.9 brakuje słowa "przeciętnie", za to jest wyraźnie odniesienie do okresu rozliczeniowego, żeby uznać, że np. w tygodniu możemy pracować, dajmy na to,  100 godzin., pod warunkiem, że średnia wyjdzie nie większa niż 48 w całym okresie o którym mówi pkt 1.
Tą sytuacje reguluje zapis o stanie podwyższonej gotowości.
"10. W przypadku wprowadzenia podwyższonej gotowości operacyjnej w Państwowej Straży Pożarnej czas służby strażaka można przedłużyć ponad normę, o której mowa w ust. 9."
A takiego zdaje się, że nie mamy.
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2020, 13:18:33 wysłana przez Butel »

Offline zeroberto

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 12, 2020, 17:56:58 »
Umie liczyć więc nie wiem o co ci chodzi z tą arytmetyką? Problem jest inny, że strażacy uznali, że to system pracy zmniejsza liczbę nadgodziny a to nie prawda i logiczny błąd gdyż brak szkół i szkoleń (spowodowane jest to stanem epidemii) oraz ograniczenia w ilości urlopów to powodują tylko bajer polega na tym, że w 80-90% przypadków ludzie te godziny dostaną z powrotem jak tylko epidemia się skończy bo te urlopy trzeba będzie wziąć... Szkolenia zrobić itp... 
Jakbyś nie układał strażaków czy na dwie zmiany, trzy, cztery czy nawet 5... Jeśli stan minimalny zostanie na tym samym poziomie i liczba etatów nie zwiększy się  to liczba nadgodzin jest mniej więcej stała.
Co by nie było to tu Panie kolego masz rację. Bo ta "panika" z zabieraniem godzin jest mówiąc delikatnie śmieszna.

A wiesz co, chętnie na ten temat podyskutuje:
"1. Czas służby strażaka nie może przekraczać przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym, nieprzekraczającym 6 miesięcy."
9. Czas służby strażaka może być przedłużony do 48 godzin tygodniowo, w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w ust. 1, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami służby."
Wg mnie w pkt.9 brakuje słowa "przeciętnie", za to jest wyraźnie odniesienie do okresu rozliczeniowego, żeby uznać, że np. w tygodniu możemy pracować, dajmy na to,  100 godzin., pod warunkiem, że średnia wyjdzie nie większa niż 48 w całym okresie o którym mówi pkt 1.
Tą sytuacje reguluje zapis o stanie podwyższonej gotowości.
"10. W przypadku wprowadzenia podwyższonej gotowości operacyjnej w Państwowej Straży Pożarnej czas służby strażaka można przedłużyć ponad normę, o której mowa w ust. 9."
A takiego zdaje się, że nie mamy.
Wytłumacz o co dokładniej chcesz toczyć walkę. Bo jeżeli o urlopy to @rafał.buła wytłumaczył chyba to wystarczająco.
A jak chcesz rozmawiać o pełnieniu służby ponad 48h tygodniowo to powiedz mi jak w systemie trzyzmianowym wypadał Ci poniedziałek, czwartek i niedziela to wg mojej matematyki robiłeś 64h.
W tym śmiesznym systemie ABCD jest jeszcze kilka ciekawszych kruczków których nikt nie przewidział.. albo przewidział i celowo przemilczał..
"Nie boję się armii lwów prowadzonej przez owce, boję się armii owiec prowadzonej przez lwy"

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 12, 2020, 19:02:54 »
Cytuj
A jak chcesz rozmawiać o pełnieniu służby ponad 48h tygodniowo to powiedz mi jak w systemie trzyzmianowym wypadał Ci poniedziałek, czwartek i niedziela to wg mojej matematyki robiłeś 64h.
No to jest oczywiste bo 8 h z niedzieli przechodzi na poniedziałek..

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 12, 2020, 19:04:09 »
Przeczytaj moje ostatnie posty w tym wątku a odpowiesz sobie sam na to pytanie. A co do kruczków: to chodzi ci o zwolnienia lekarskie w czasie wolnym, które wygenerują nadgodziny?

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 12, 2020, 20:49:16 »
U nas tak samo praktykują, urlopy wydają w tygodniach wolnych od służby i nikt nikogo nie pytał czy chce czy nie chce

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Zmiany ABCD
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 12, 2020, 21:44:21 »
Ogólnie jest rozpierducha i brak spójności w kraju pod wzgledem podejscia do rozliczania w tym systemie. Niby jedna straż a co KM to inny obyczaj.