Autor Wątek: Plany rozwojowe forum 2020-->  (Przeczytany 29162 razy)

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 330
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 11, 2020, 21:41:28 »
Może by pomyśleć o dziale "materiały szkoleniowe"?
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 11, 2020, 22:22:04 »
Są dwa działy, szkolny i szkoleniowy, musiałby powstać zalew tematów,żeby wydzielać taki dział.
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 13, 2021, 16:21:31 »
Ostatnie 3 dni protestu umożliwiły mi przy okazji wykonanie średniej wielkości aktualizacji silnika forum.
Zrobiłem przegląd celów z pierwszego posta w temacie i pozamykałem zaległości. Wszystkie podpunkty zostały dotknięte, lub rozwiązane, więc ten temat już raczej zamykam.
Świadomie zrezygnowałem z: działu hobby (nie odnotowałem zainteresowania), zmiany rang użytkowników (dodałem tylko nowa grupę "firma").

Ostatnią dużą zmianą, z którą próbuję poradzić sobie od paru miesięcy jest uregulowanie tematu moderacji. Jest to trudne zagadnienie, bo trzeba wyważyć sprzeczne racje, pogodzić nakłady pracy, prawo do informacji, możliwość poprawy (korekty). Nie każdy usuwany wpis jest z powodu zamierzonego łamania prawa lub regulaminu, ale i takie bywają. Nie każdy usuwany wpis w 100% nie trzyma się tematu wątku. 

Wprowadzam w regulaminie forum nowy rozdział o moderacji. Zasady generalnie są dość proste.
1. Dwie wyłapywalne w moderacji grupy wpisów można usuwać od ręki:
- krótkie jednolinijkowe wpisy, które nic nie wnoszą,
- te, w treści których łamane jest prawo, agresywnie naruszane są dobre obyczaje i kultura wypowiedzi, których w takiej postaci nie można pozostawić

2. Pozostałe wpisy będą opatrywane uwagami w odmiennym kolorze (niezależnie od tego czy moderator ingerował ręcznie w treść, kasując fragment, czy poprawiając). W uwadze powinny być krótko przedstawione zastrzeżenia i oczekiwania moderatora. Moderator będzie musiał dać minimalny czas na reakcję (w zależności od wagi tematu).

Oznacza to, że pomijając skrajności z p1.,niezależnie od tego, czy wpis jest przeznaczony po prostu do usunięcia, czy zdaniem moderatora wymaga korekty, autor otrzyma informację o takiej decyzji. W ostatnich miesiącach testowałem to rozwiązanie, co było czasem widoczne i wydaje mi się całkiem działające.

Ideału nie ma, zwiększa się istotnie nakład moderatorów, pojawią się polemiki, moderatorzy natychmiast staną się strona przeciwną sporu (forum jest sterowane), przejmę w takich wypadkach inicjatywę, nie mam z tym większego problemu, innego rozwiązania przy takich zasadach nie widzę. Staram się ważyć prawa i możliwości obu stron. Powyższe rozwiazanie leży najbliżej złotego środka, jaki potrafię wdrożyć na forum.

Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.