Autor Wątek: Plany rozwojowe forum 2020-->  (Przeczytany 29175 razy)

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Plany rozwojowe forum 2020-->
« dnia: Maj 01, 2020, 21:38:40 »
Po wyjściu na prostą w temacie aktualizacji czas na zaprezentowanie planów rozwojowych. Wyjdę od ogólnej uwagi, że forum niestety nie spełniło moich założeń. Jest kroniką towarzyską, które dawno przebiło wieloletniego lidera czyli popularny organ prasowy komendanta głównego.

Założenie było takie, żeby wspomagać oddolnie wiedzę o ratownictwie. Natomiast wszystkie kwestie polityczno-obyczajowe wykorzystać jako lep na szanownych użytkowników. Pisze odrobinę lekceważąco, ponieważ główny dogmat i relikt wszelkiej działalności internetowej - liczba odwiedzin/liczba użytkowników nie stanowi dla mnie żadnej wartości. Żadnej. Wielu moich internetowych znajomych do dzisiaj nie potrafi tego zrozumieć.

Jest na forum ważna grupa fajnych osób, które, często samotnie ciągną tematy, lub służą pomocą w odpowiedziach. Wielki szacunek za to. Forum miało udział we wsparciu przy redagowaniu książki, organizuje konkursy dla młodzieży, podejmowało sporo innych aktywności. Niestety to margines tego, co dzieje się każdego dnia. Dlatego planuję opisać a następnie wprowadzić zmiany. Robię to na zasadzie merytokracji, którą sobie uzurpuję jako administrator. Na szczęście nie mam sponsora, właściciela, którego muszę pytać o zdanie.

Wykaz planowanych zmian

Destrukcyjne

1. Przegląd działów - nieaktywne, niepopularne zostaną zamknięte, a z końcem roku usunięte. Wartościowe tematy będą przesunięte - szacuję, że zniknie ⅓ działów, poddziałów.

2. Likwidacja klubu - martwego tworu i powiązanych działów, elementów grup.

Modernizacyjne

1. Nowy główny dział, w którym będzie można zadać absolutnie każde pytanie o wiedzę, poza opiniami, ocenami. Z dwóch powodów: (1) bo pytania takie przeplatają się w poważnych działach i nie ma gdzie ich przesunąć, a wywołują agresję, (2) bo rodzi się i dojrzewa wielu ludzi, którzy mają czasem podstawowe problemy. Dział, w którym wolno pomagać i odpowiadać, natomiast nie wolno odsyłać do wyszukiwarki, krytykować, wyśmiewać. Po prostu - chcesz pomóc odpisz, irytuje Cię pytanie nie reaguj.
Będę poszukiwał osoby  o szczególnych predyspozycjach do moderowania tego działu - z wielką cierpliwością i trzymający stronę pytających.


2. Nowy dział hobby, gdzie autor wątku będzie miał prawa moderatorskie do tematu, może pisać, relacjonować, a jeśli aktywność będzie znaczna - otrzyma dział podrzędny do dyspozycji.
Ponieważ wśród strażaków wielu ma fajne hobby - akwarystyka, kolekcjonerstwo, modelarstwo, foto, karata. Tułają się po tematycznych forach a we własnym środowisku nie są rozpoznawani. Akwarium w każdej JRG!  I tablica z naszywkami i jeszcze odrestaurowane motopompy.
Tymczasowo zawieszam ten pomysł, jako potencjalnie nietrafiony. Podczas półrocznej obserwacji, nie odebrałem zainteresowania takim działaniem.

3. Otwarcie się na firmy, którym należy się pomoc w tych trudnych czasach. To są polskie interesy, czasami bardzo nieduże. Handel, usługi. Niech się prezentują.

Techniczne

1. Zabezpieczenie forum połączeniem https
2. Przegląd kont moderacyjnych i ustalenie potrzeb, rekrutacja
3. Przegląd kont użytkowników - likwidacja zombi
4. Staranny przegląd regulaminu, wprowadzenie większej przejrzystości moderacji i działań w sytuacjach konfliktowych:
- jednozdaniowce moderowane jak dotychczas wg. uznania władzy
- wielozdaniowce - moderacja zawsze ze śladem dla autora
- konflikt - indywidualne podejście, w zakresie środków - anonimizacja, zamkniecie tematu, wykasowania wpisów obu stron.

5. Zastanawiam się nad ukryciem przed światem gorących dyskusji - tylko dla zalogowanych. Ostatecznie, po przeanalizowaniu wycofuję się z tego pomysłu
6. Zainstalowanie Taptalka dla forum.
Zmiany w didaskaliach - jestem za, za częścią.
- o fajnych rangach (ale nie opartych na stopniach pagonowych, bo mnie to mierzi) - chciałbym, nie mam pomysłu Z uwagi na brak lepszych pomysłów ogólne rangi pozostają bez zmian, doszła nowa ranga związana z grupą użytkowników - firma
- banery rangi - chciałbym wyjątkowe. Jako stary dziad wybrałbym coś z pixelartu, albo ręczne cudeńko, kiedyś na stronie strazak.pl miałem ogromną kolekcję zabytkowych hełmów strażackich.


Cel: w 2023 roku wielka feta, wielkiej grupy forumowiczów na 20 lecie forum
ps. stawiam pierwszą kolejkę! :piwo:


Zapraszam do zgłaszania uwag i pomysłów.
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2021, 15:18:00 wysłana przez dago »
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 02, 2020, 07:56:52 »
Plan ambitny, nie powiem. Ale kto emerytowi zabroni🤣... Mi się podoba i jestem na tak.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline pepek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 02, 2020, 08:59:07 »
Za zalogowanie się powinno robić się przelew jakieś 50 zł albo 80 zł. Odrazu mniej ludzi by było a za kasę jakiś pamiątkowy kubek z logo forum albo kalendarz na nowy rok i jakaś Kaśka dla moderatorów by była. Pozdrawiam

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 02, 2020, 12:19:31 »
Popieram zdanie powyżej. Dodał bym, że uporczywe pisanie nie na temat w danym wątku skutkuje ostrzeżeniem a dla recydywy ban czasowy - decyduja moderatorzy. Do wolnych filozoficzno-spoleczno-politycznych wymian poglądów powinien być osobny temat. Zapomniał bym, te tematy ukryte to super pomysł. Można czasami wyczuć gdzie są wątki, w których jesteśmy podpuszczani. Do trudnych spraw dostęp powinien być ograniczony dla hmm zweryfikowanych czyt. Strażaków forumowiczów z długim stażem. Niezalogowani dostęp do wiedzy - tak to widzę. Powodzenia.
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2020, 12:23:25 wysłana przez sorbent »

Offline PabloGCBA

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 02, 2020, 14:19:07 »
Koszulki forumowe. Mam jeszcze dwie te stare.
odwaga powinna pozostać w szufladzie! W straży trzeba myśleć a nie strugać bohatera

Offline Nejo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 46
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 02, 2020, 15:43:52 »
Super sprawa :mellow: Wzbogacenie designu 4um, dodanie przejrzystych rang ((kolor, banner, legenda) administratorzy, moderacja, strażacy zawodowi, osp, vip etc). Dodać shoutbox do luźnej konwersacji, system punktowy za wypowiedzi. Dodać okna z przekierowaniami do najważniejszych bieżących wiadomości związanych ze strażą lub niech to będą artykuły z tego forum co byłoby już bardziej wymagające. Może jakiś nowy silnik? Z chęcią pomogę :komp:

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 02, 2020, 17:33:39 »
Forum w przeszłości miało dwukrotna wymianę silnika. Pierwszy silnik okazał się zbyt prosty i ograniczony, drugi był (i nadal jest) znakomity, niestety decyzją autorów stał się komercyjny (w okresie przejściowym komunikaty o cenach, pakietach, abonamentach były zaporowe), więc trzeba było uciekać. Trzeci silnik (obecny) w momencie wyboru był bardzo niszowy, ale zbierał świetne recenzje. Obecny silnik to pasmo 4 przenosin pomiędzy serwerami i 65 aktualizacji, mniejszych , większych i totalnych. Zabawa jest wciągająca, dlatego w międzyczasie zrobiłem sobie na boku studia z baz danych.
Ale forum to tylko narzędzie. Nie stanowi wartości. Wartością jest treść.
Zmiany w didaskaliach - jestem za, za częścią.
- o fajnych rangach (ale nie opartych na stopniach pagonowych, bo mnie to mierzi) - chciałbym, nie mam pomysłu
- banery rangi - chciałbym wyjątkowe. Jako stary dziad wybrałbym coś z pixelartu, albo ręczne cudeńko, kiedyś na stronie strazak.pl miałem ogromną kolekcję zabytkowych hełmów strażackich. No i tak to jakoś doskonale ukryłem, że znaleźć nie mogę.
Na chaty dałem się 2x namówić i tyle wystarczy. Dla tego profilu działalności - bezwartościowe.
System punktowy był i wywołał tylko gry i zabawy. Sprawdza się na forach technologicznych, gdzie pomoc można zmierzyć. Na naszym forum był miara sympatii, a częściej antypatii, więc nie.
Chętnie przyjmę pomoc nad indywidualną skórką dla forum.

Generalnie chcę uniknąć dogrywanych modyfikacji. Autorzy rzadko wsparcie liczą w dekadach - a mnie taki okres interesuje.
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline WitaminaC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 112
  • jooteeerrgieee
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 05, 2020, 12:22:43 »
Zdecydowanie popieram ukrycie niektórych tematów, tak aby były dostępne tylko po zalogowaniu. Na pewno ukryłbym dział "gorące dyskusje" i zastanowiłbym się nad ukryciem wszystkich tematów poruszających kwestie finansów - czy to temat o podwyżkach, nadgodzinach, czy nawet o nagrodach i dodatkach. Aby uniknąć masowego tworzenia się kont tylko po to aby dostać możliwość przeczytania tych tematów, wprowadziłbym minimalną liczbę postów od których ukryte tematy byłyby widoczne. Nawet 20 czy 30 postów zdecydowanie zmniejszyłoby liczbę potencjalnych szkodników i aferzystów.
Why so serious?

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 05, 2020, 17:28:47 »
Może dałoby się uruchomić obsługę tapatalka. O wiele wygodniej się korzysta z telefonu przy pomocy tej aplikacji.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 05, 2020, 17:40:14 »
@dago, jak szukasz moda do tego działu z pytaniami to się zgłaszam na ochotnika.

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 05, 2020, 19:10:51 »
Toż to perełka, użytkownik z 2006! Bardzo się cieszę. Rzucam w takim razie na chwilę porządki. Dzisiaj założę taki dział i napiszę indywidualne zasady, no i ustawię uprawnienia.

Bardzo dziękuję za zgłoszenie.
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 05, 2020, 19:17:06 »
Toż to perełka, użytkownik z 2006! Bardzo się cieszę. Rzucam w takim razie na chwilę porządki. Dzisiaj założę taki dział i napiszę indywidualne zasady, no i ustawię uprawnienia.

Bardzo dziękuję za zgłoszenie.
Polecam tego allegrowicza!

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 06, 2020, 11:17:05 »
Może dałoby się uruchomić obsługę tapatalka. O wiele wygodniej się korzysta z telefonu przy pomocy tej aplikacji.
Dopisuję do listy.
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 06, 2020, 11:37:06 »
Zdecydowanie popieram ukrycie niektórych tematów, tak aby były dostępne tylko po zalogowaniu. Na pewno ukryłbym dział "gorące dyskusje" i zastanowiłbym się nad ukryciem wszystkich tematów poruszających kwestie finansów - czy to temat o podwyżkach, nadgodzinach, czy nawet o nagrodach i dodatkach. Aby uniknąć masowego tworzenia się kont tylko po to aby dostać możliwość przeczytania tych tematów, wprowadziłbym minimalną liczbę postów od których ukryte tematy byłyby widoczne. Nawet 20 czy 30 postów zdecydowanie zmniejszyłoby liczbę potencjalnych szkodników i aferzystów.

Jeszcze się zastanawiam, bo to nie jest proste. Ukrycie działu ma mieć jakiś cel. Wartością jest i jawność i prywatność. Celem nie jest ograniczanie zamieszania. Z zamieszaniem sobie radzimy. To, że raz na jakiś czas ktoś obcy założy konto i wpisze jakieś bzdury, nie powoduje katastrofy. Generalnie jestem zwolennikiem jawności. To, że strażacy dzisiaj komentują awanse swojego komendanta, jest wartością jawności. Prywatność komendanta nie jest wartością.
A ja bym nie chciał wojen pt. "jak mogłeś napisać temat w publicznych, kalasz gniazdo (i bociana) i forum mi się podzieli na 2 obozy. I moderatorzy dostaną fioła. I na wszelki wypadek zaczną wszystko ukrywać i nastąpi koniec jawności.
Do każdego tematu zawodowego będzie zarzut. A tak. Wiesz na co się piszesz. Chronisz gniazdo (i bociana)? Zaciskaj zęby i wyj w piwnicy. Cały czas się zastanawiam. 
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2020, 11:50:52 wysłana przez dago »
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 13, 2020, 19:43:58 »
Zgłaszam, że po pewnych problemach udało się uruchomić tapatalka dla forum. Nie włączyłem zgody na zakładanie kont, ale reszta powinna działać. Jeśli ktoś sprawnie się tym posługuje, może sprawdzi czy wszystko jest jak trzeba.   
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 13, 2020, 22:10:13 »
Potwierdzam i dziękuję. To mój pierwszy post z aplikacji

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 22, 2020, 00:47:51 »
Pech, po prostu pech. Jak każde elektroniczne dziadostwo, jak się psuje to w pierwszych dniach od uruchomienia. Krótki czas upłynął od przejścia forum na nowy serwer. Niestety dysk padł w nocy z 16. na 17 maja. Cała konfiguracja do odtworzenia. Od 20. w zasadzie serwer już działał, ale stale restartowane usługi wstrzymały mnie przed przełączeniem blokady. Teraz prace są sporadyczne, więc przywracam forum.
Pewna kopia danych pochodzi z 15 maja, wiadomości po tej dacie niestety są utracone, podobnie zresztą jak nowy dział hobby, który zakładałem 16. No trudno.
Ważne, żeby nowe elektroniczne dziadostwo tym razem podziałało. 
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 22, 2020, 07:31:57 »
Pech, po prostu pech. Jak każde elektroniczne dziadostwo, jak się psuje to w pierwszych dniach od uruchomienia. Krótki czas upłynął od przejścia forum na nowy serwer. Niestety dysk padł w nocy z 16. na 17 maja. Cała konfiguracja do odtworzenia. Od 20. w zasadzie serwer już działał, ale stale restartowane usługi wstrzymały mnie przed przełączeniem blokady. Teraz prace są sporadyczne, więc przywracam forum.
Pewna kopia danych pochodzi z 15 maja, wiadomości po tej dacie niestety są utracone, podobnie zresztą jak nowy dział hobby, który zakładałem 16. No trudno.
Ważne, żeby nowe elektroniczne dziadostwo tym razem podziałało.
ua super że się udało naprawić .Już minie czorne :) myśli nachodziły ze tez CBA wniknęło
:)

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 29, 2020, 19:49:12 »
Czy dostęp z Tapatalka został usunięty? Bo mi forum z listy zniknęło i nie pojawia się w wyszukiwanych.

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 29, 2020, 20:22:49 »
Wszedłem z ciekawości i wszystko działa po staremu. Może aktualizacja apki bo była parę dni temu?
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 29, 2020, 20:29:56 »
Faktycznie juz jest OK. Chyba po tej wlasnie aktualizacji wyrzuciło mi forum z listy. Tylko nie wiem czemu jak chciałem dodać to nie było widać. Najważniejsze, że jest OK. Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2020, 20:34:19 wysłana przez dago »

Offline dago

  • Lubię Cię
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.026
    • Ratowniczy Bank Wiedzy
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 31, 2020, 12:14:43 »
Zadecydowałem, że kol. @lang opuszcza grupę moderatorów forum.
Lepiej robić i żałować, niż nie robić i żałować.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 31, 2020, 16:01:22 »
Zadecydowałem, że kol. @lang opuszcza grupę moderatorów forum.

Weź mnie  :rofl: weź mnie :rofl: w jego miejsce. I tak zarzucają mi że posty kasuję to chociaż teraz będę miał taką możliwość  :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 31, 2020, 16:52:47 »
Masz opcję - zgłoś do moderatora....

masz też opcję - Kontakt z adminem (poprzez prywatną wiadomość) - od tego jest administrator
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2020, 21:54:18 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Plany rozwojowe forum 2020-->
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 31, 2020, 20:20:21 »
Masz opcję - zgłoś do moderatora....
Ale nie mam "zgłoś na moderatora"  :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.