Autor Wątek: Nominacje generalskie 2020  (Przeczytany 51172 razy)

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 05, 2020, 19:54:08 »
Z całym szacunkiem a ja mam odmienne i będę je prezentować tak jak wy swoje. Stopień powinien być na stałe przypisany do stanowiska a nie do człowieka. Z polityki przypisania stopnia do człowieka mamy same dziwne akcje. W wojsku nie mieli problemu z ppor (lub por) zrobić generała i wcale w półśrodki się nie martwili... Nie był nigdy majorem czy kapitanem.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/kontrowersyjna-nominacja-komorowskiego-to-skandal/bnd0smd
Zobacz ostatni akapit tam jest awans z kaprala na generała ... Co oznacza, że prawo wojskowe na to pozwala od 30 lat...
Odpowiem Ci tym czym Ty odpowiadasz w takich sytuacjach: podaj aktualny stan prawny w PSP. Jak ja wielokrotnie pisałem, że moim zdaniem coś powinno być inaczej to Twoja odpowiedź była : :kwit:
No to skoro u nas nie ma tak jak w wojsku to niestety ale powinno się tego trzymać.
Też jestem ostatecznie za tym, żeby przynajmniej na stanowiskach komendanckich powinno być stanowisko powiązane ze stopniem... Czy od razu z generałem to nie wiem bo to najwyzszy honor i raczej trzeba wykazać się czymś wiecej.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 05, 2020, 20:04:35 »
Odpowiem Ci tym czym Ty odpowiadasz w takich sytuacjach: podaj aktualny stan prawny w PSP. Jak ja wielokrotnie pisałem, że moim zdaniem coś powinno być inaczej to Twoja odpowiedź była : :kwit:
No to skoro u nas nie ma tak jak w wojsku to niestety ale powinno się tego trzymać.
Też jestem ostatecznie za tym, żeby przynajmniej na stanowiskach komendanckich powinno być stanowisko powiązane ze stopniem... Czy od razu z generałem to nie wiem bo to najwyzszy honor i raczej trzeba wykazać się czymś wiecej.
Mówisz podstawa prawna to proszę droga od mł. kpt. do gen. brygadiera w  7 miesięcy... Jak by się uprzeć i zdarzyć rozpatrzyć to zgodnie z prawem można to ogarnąć w kilkanaście dni...
Na początek aby ominąć wymóg awansu w dzień strażaka Art. 54 ust. 2 Nadanie stopnia, o którym mowa w ust. 1, następuje z okazji Dnia Strażaka; w szczególnie uzasadnionych przypadkach może jednak nastąpić w innym terminie
  Teraz już tylko obejście dla czasookresów zawartych w art. 54 ust. 1 ale proszę bardzo art. 73 ust. 1 pkt. 3...
Art. 73. straż. poż.
Wyróżnienia
1.Strażakowi, który wzorowo wykonuje obowiązki, mogą być przyznane wyróżnienia:
1)pochwała;
2)(uchylony)
3)krótkoterminowy, płatny dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze do 10 dni rocznie;
4)przedterminowe nadanie wyższego stopnia;
5)odznaka "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej";
6)przedstawienie do orderu lub odznaczenia.

Wystarczy taki  :kwit: ??
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 05, 2020, 20:06:11 »
No to teraz jakie to szczególnie uzasadnione przypadki?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 05, 2020, 20:08:36 »
No to teraz jakie to szczególnie uzasadnione przypadki?
No jak to jakie? Nadanie wyróżnienia o którym mowa w art. 73 ustawy o PSP... Proste jak konstrukcja cepa no przecież ustawa nie pisze kiedy ma być nadane wyróżnienie.
Ustawa o PSP to był piękny dokument do czasu jak w latach 2011-2015 nie sknocili dużej jej części... Ale nie wszystko zdążyli.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 05, 2020, 20:13:02 »
Chodziło mi o to czym się wyróżnił ten awansowany, że w tak ekspresowym tempie dostaje te wyróżnienia.

Offline obserwatorem

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 05, 2020, 20:13:33 »
Chciałbym się wtrącić. Abstrahując od wszelkich omawianych motywacji politycznych i związkowych (S), to ta cała sytuacja nie ma racjonalnego wytłumaczenia. Koniec i kropka. Wciąganie w dzisiejszych czasach do publicznej dyskusji słów "przyzwoitość" itp, jest niepoważne. Czasy przyzwoitości i honoru w polityce (bo powołania Komendantów wszelkiego szczebla są decyzjami politycznymi) dawno minął. Ani poprzednia ekipa rządząca przez 8 lat, ani obecna rządząca od ponad 4 lat nie miała i nie ma prawa działać omijając prawo. Jeżeli wytłumaczeniem awansów (TURBOawansów) obecnego KG ma być opinia Pana Eqinox, to w takim razie mamy ogromny problem zrozumienia społecznego przepisów prawa. Jest nim brak zrozumienia PRAWORZĄDNOŚCI. Mówiąc krótko na temat. Działanie typu "co nie jest zabronione, jest dozwolone" jest łamaniem PRAWORZĄDNOŚCI. Proszę poczytać sobie o tym więcej, nie będę przytaczał linków encyklopedii i portali ani się rozpisywał o tym.
P.S.
Zgadzam się z Panem Benq2 w kwestii oceny sytuacji. Natomiast nie zgadzam się z twierdzeniem, że zmiana na szczeblu KG wychodzi nam na dobre. Porównanie poprzedniego KG do obecnego, ze względu ile złego zrobił poprzednik, jest po prostu nie na miejscu. Każdy porównywany KG (były lub obecny) z Panem gen.bryg. L.S. wypadnie jak PAD w sondażu TVP1 z MK-B. Ponadto to, że ani podchorążowie ani twórcy listów skarżących na KG (obecnego lub poprzedniego) nie podpisali się pod nimi nic nie zmienia. Też proponuje poczytać przepisy w temacie rozpatrywania skarg, KPA itd. W obecnie przyjętych przepisach tzw. RODO nikt pod niczym nie musi się podpisywać, wystarczy podać np. adres do korespondencji mailowej.
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2020, 20:30:19 wysłana przez obserwatorem »

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 05, 2020, 20:17:09 »
Chodziło mi o to czym się wyróżnił ten awansowany, że w tak ekspresowym tempie dostaje te wyróżnienia.
I własnie na tym piękno ustawy polega... przeczytaj za co nadaje się wyróżnienia z art. 73 ust. 1  :straz:
Wszystko absolutnie legalnie i od kilku dekad w PSP stosowane tylko czasy się zmieniły i jest to bardziej widoczne dzięki internetowi...
@obserwatorem nie mam pojecie co masz na myśli pisząc społeczne rozumienie przepisów prawa  :rofl: Coś mi to trąci socjalizmem/komunizmem.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 05, 2020, 20:19:36 »
... aby ominąć wymóg awansu w dzień strażaka...
Więcej pisać nie trzeba... Ale Twoim zdaniem jest OK.
Chociaż nie tylko o awans 4 maja chodzi a o czasookresy a raczej ich brak.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 05, 2020, 20:22:14 »
Więcej pisać nie trzeba... Ale Twoim zdaniem jest OK.
Chociaż nie tylko o awans 4 maja chodzi a o czasookresy a raczej ich brak.
Czy zgodne z prawem jest to, że 6 latek dziedziczy milionowy dług?
Czy jest to sprawiedliwe?
Czy jest to uczciwe?
To są trzy odmienne pojęcia i był czas do tego przywyknąć, że Salomon nam prawa nie napisze. 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mich

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 94
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 05, 2020, 22:44:25 »
Equinox uwielbiam Twoje akrobacje umysłowo-prawno-etyczne ha ha :gwiazdki:, tej nominacji i awansu z kpt. na generała w w 5 lat nic nie obroni nawet jakbyś stanął na głowie albo i na rzęsach. Powiedz to, że mu się należało i  zasłużył na szlify generalskie podoficerom, aspirantom czy oficerom, którzy czekają na awans zgodnie z czaso okresem nawet jeżeli maja zasługi dla psp na swoim koncie i nie są z jedynie słusznego związku (S). Podaj mi co takiego dla straży zrobił 01 żeby dostać kilka awansów z rzędu bez wymaganego okresu,  konkretnie. Degregolada w naszej formacji osiąga szczyty, liczy się tylko BMW, mam nadzieję że kiedyś nadejdzie tego kres.  Za czasów dobrej zmiany nawet d-ca zmiany zaczyna być stanowiskiem z nominacji polityczno-związkowej (S).

Offline Piter_80

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 05, 2020, 23:36:16 »
Pierwszy idzie jak bolid F1. Jak dotrwa do jesieni domaluje na ramieniu jeszcze gwiazdkę. Szkoda, że na podziale sekcyjnemu opóźnia się awanse za jego ciężką pracę i marny grosz jak na robotę, która naraża jego życie i zdrowie oraz rodzinę stawia w niepewności. Co za czasy.

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 06, 2020, 00:24:36 »
Jeszcze raz (bodaj trzeci?) teraz bardziej ściśle, szkółka prawna.

Przepis dzieli się na jednostki: ustawa-artykuły, rozporządzenie paragrafy. Wspólnie tworzą treść aktu prawnego.

I teraz: Pomiędzy jednostkami treści zachodzi spójnik "i" czyli koniunkcja https://pl.wikipedia.org/wiki/Koniunkcja_(logika)
Jak widzimy w tablicach prawdy
p    q    p^q
0    0    0
0    1    0
1    0    0
1    1    1
tylko, gdy zdania p i q są prawdą równocześnie zdanie jest prawdziwe.
Dla mniej wprawnych: koniunkcja w przepisie zawęża możliwość jego stosowania. Dlatego, że stosujący prawo musi obowiązkowo łącznie spełnaić (nie łamać) wszystkie jednostki razem (paragrafy, artykuły)
Nie można wybrać jednej jednostki i się na nią powoływać.

Art.54.1. Kolejny wyższy stopień może być nadany stosownie do posiadanych kwalifikacji  zawodowych  oraz  w zależności  od  zajmowanego  stanowiska  i opinii służbowej.  Nadanie  tego  stopnia  nie  może  jednak  nastąpić  wcześniej  niż  po przesłużeniu w stopniu:
1)strażaka–1roku;
2)sekcyjnego–2lat;
3)starszego sekcyjnego–2lat; itd...

2.Nadanie  stopnia,  o którym mowa w ust.1, następuje z okazji Dnia Strażaka; w szczególnie uzasadnionych przypadkach może jednak nastąpić w innym terminie.

Co my tu mamy. Otóż mamy jednostkę podzieloną wewnętrznie (na ustępy, prawda?), w przypadku typowym (typowym, bo ze składni językowej zapisu może czasami wynikać inaczej, prawo powinno tego unikać, ale my nad Wisłą się tego nie boimy) zachodzi inny związek zwany alternatywa https://pl.wikipedia.org/wiki/Alternatywa
Wspomniałem o przypadku typowym? Obejrzycie je w prawie anglosaskim, u nas trzeba wykonać analizę językową. Niemniej widać wyraźnie, że treść ustępu 2. rozszerza stosowanie zapisu ustępu 1.
p    q    pvq
0    0    0
0    1    1
1    0    1
1    1    1
Rozbiór logiczny zdań prawnych z uwagi na język ma specjakizację w logice modalnej https://pl.wikipedia.org/wiki/Logika_modalna, a dla humanistów wymyślono logikę prawniczą https://pl.wikipedia.org/wiki/Logika_prawnicza
Nam w szkółce prawniczej wystarczy model logiki klasycznej

I dalej zgodnie z sugestiami naszego patrona:
Art.73.1.  Strażakowi,  który  wzorowo  wykonuje  obowiązki,  mogą  być przyznane wyróżnienia:
1)pochwała;
2)(uchylony)
3)krótkoterminowy,  płatny  dodatkowy  urlop  wypoczynkowy  w wymiarze  do 10dni rocznie;
4)przedterminowe nadanie wyższego stopnia;
5)odznaka „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”;
6)przedstawienie do orderu lub odznaczenia.
1a.Wyróżnienia określone w ust.1  pkt1 i 3 przyznaje przełożony uprawniony do mianowania (powołania) strażaka na stanowisko służbowe ...
[...]
1d.Przedterminowe  nadanie  wyższego  stopnia  należy  do  kompetencji przełożonego uprawnionego do nadania danego stopnia.
[...]
2.Minister  właściwy  do  spraw  wewnętrznych,  kierując  się szczególnym charakterem wykonywanych zadań i warunkami ich wykonywania, określi, w drodze rozporządzenia:
1)szczegółowe warunki przyznawania wyróżnień, o których mowa w ust.1 pkt1, 3 i4, w tym sposób, tryb i formę przyznawania wyróżnień;

O jojoj, co my w tych przepisach wyczytujemy. Otóż:
1. STOPIEŃ (mianownik l. pojedyncza) można nadać w odstępach czasu, nie ma zmiłuj...
ale STOPIEŃ (mianownik l. pojedyncza) jednak jest zmiłuj, w szczególnych przypadkach możne zostać nadany STOPIEŃ (mianownik l. pojedyncza) w  innym terminie
"i"
2 taki strażak, co wzorowy jest może otrzymać wyższy STOPIEŃ (mianownik l. pojedyncza), ale zgodnie z rozporządzeniem  :milcz:

Wnioski płynące dotąd:
można zrobić turbostrażaka, ale przyśpieszyć można każde nadanie w każdym przedziale czasu niezależnie i trzeba być wzorowy, w ramach wyróżnienia. Jaki jest okres oceny wzorowości wobec tego?

Minister to wie i napisał http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20060800562/O/D20060562.pdf
Skracając, co 3 lata do 15 lat służby, później co 5 lat buuu, ale!
Co roku, jeśli chcemy bohatera awansować, a nawet na żądanie (codziennie?) Taka możliwość... :cooo:
No więc można być wzorowym 1 dzień i zasłużyć na awans...?

No dobra mamy coś jeszcze?
No może zerknijmy do tego rozporządzenia co o nim piszą w ustawie, rozporządzenie o bohaterach:
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20080200123/O/D20080123.pdf

§  4.  1.  Wyróżnienie  w  formie  przedterminowego nadania  wyższego  stopnia  można  przyznać  strażakowi, który wykazał się wybitnymi osiągnięciami w służbie lub dokonał czynu świadczącego o wyjątkowej odwadze.
"i"
§ 2. 1. Wyróżnienie udziela się strażakowi w sposób uroczysty.
2.  Udzielenie  wyróżnienia  następuje  w  formie pisemnej.  Wyróżnienie  powinno  zawierać stopień, imię i nazwisko  oraz  stanowisko  służbowe  strażaka,rodzaj  wyróżnienia  oraz  uzasadnienie  jego  przyznania.

Oto cała lekcja. Rozbiór amatorski, nie pod kątem nowego komendanta, a osób wszystkich nieświadomych, jakie wałki są możliwe i używa się ich ponieważ są uśpionymi ficzerami. Kolega @Eqinox ma w zasadzie rację (choć nie miał jej, analogicznie, gdy tłumaczył nam ustawianie przez studentów barierek pod sejmem).
Jeśli dzisiaj czegoś powinno się dociekać w sytuacjach podejrzanych, to uzasadnień bohaterstwa w opiniach i uzasadnieniach wyróżnień.

I na koniec chcę powiedzieć, jako 1 z 13.000 anonimów na tym forum, że anonimom mówię stanowcze NIE, znam się na tym bo napisałem ich tylko tu ca 400. Sprzeciwiam się miliardom anonimów wysyłanych codziennie. Podpisany anonim to odwaga wylotki z honorem ze służby, cała reszta bez zmian. nikt inny nie musi wykazywać się odwagą i honorem. Popieram inne anonimy, krytykujące anonimy. Nigdy więcej!
Można śmiało być bohaterem każdego dnia.
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2020, 01:44:58 wysłana przez pszemek »
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 15, 2020, 15:34:15 »
Skandalu część dalsza,

der WP i der Rzeczpospolita jako kolejne mają czelność oceniać awanse KG. Na szczególną uwagę zasługuje szczera i wyczerpująca odpowiedź partii rządzącej, zwanej MSW

https://wiadomosci.wp.pl/ekspresowa-nominacja-komendant-strazy-pozarnej-w-niespelna-4-lata-z-kapitana-zostal-generalem-6532297464288897a
https://www.rp.pl/Sluzby-mundurowe/307149919-Komendant-Strazy-Pozarnej-w-4-lata-z-kapitana-zostal-generalem.html
 
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters


Offline pitrms

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.912
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 04, 2020, 17:43:51 »
Zgadza się..

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 05, 2020, 12:41:04 »
a co to za okazja 8 września?

Offline strażak1989

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 14, 2020, 18:46:26 »
z nadawaniem stopnia nadbrygadiera to już przesada trwa od kilku lat. Moim zdaniem od momentu wprowadzenia tego stopnia to na jego otrzymanie zasługiwało paru KG.

Offline MagnusFF

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 14, 2020, 19:00:36 »
a co to za okazja 8 września?
Matki Boskiej Siewnej:D
"Nigdy nie rozmawiaj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 15, 2020, 00:10:19 »
...można napisać, że absolwenci dziennej SGSP mają żal... no i może mają, wybrali taką ścieżkę, nikomu nikt nie bronił. Pracownicy cywilni też mają żal, że strażak po 15/25 latach jest (może być) emerytem. Górników już nie rozliczamy, nie porównujemy.
W mojej ocenie, tak szybki awans, zarówno stanowiskowy, jak i stopniowy, może budzić wątpliwości. Doświadczenie zawodowe buduje się na zajmowanym stanowisku. Oczywiście, cechy osoby (funkcjonariusza) mają wpływ na przyspieszenie/spowolnienie rozwoju na danym stanowisku. Ideałem jest, by decydentami byli najlepsi. Czy tak jest, historia pokaże....
Ale ścieżka tej kariery może raczej wskazywać na rozwój politycznopoprwany niż zawodowy. Szkoda.

Offline Harmful

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 335
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 06, 2020, 14:54:11 »
Czy szykują się jakieś awanse na 11.11?

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 06, 2020, 15:35:04 »
ależ oczywiście!!! 01 dostanie na pewno.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nominacje generalskie 2021
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 23, 2021, 19:33:45 »
Liczba nowych rymuje się ze słowem wiewiórka  :rofl:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline adivano

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Nominacje generalskie 2020
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 23, 2021, 20:08:58 »
cyrk się kręci :rofl: