Autor Wątek: Stopnie w OSP  (Przeczytany 5684 razy)

Offline Wojtech

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Stopnie w OSP
« dnia: Kwiecień 20, 2020, 11:54:10 »
Mam pytanie, czy w Waszym osp nadajecie stopnie według szkoleń i uprawnień jakie posiada strażak czy odbywa to się jakoś inaczej np za czasokres ? I czy strażak który jest po kursie podoficerskim psp a nie jest w zarządzie dostaje np dowódcę plutonu ze względu na uprawnienia jakie posiada ?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2020, 11:58:18 »
W OSP niema stopni - są funkcje

Offline Wojtech

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 20, 2020, 12:36:29 »
..

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 20, 2020, 13:43:41 »
Powiem Ci jak to wygląda u mnie od lat.
Każdy zaczyna od strażaka i co dwa lata można awansować. Oczywiście w ramach posiadanych kwalifikacji. Aby otrzymać dowódcę sekcji należy ukończyć szkolenie dowódców lub kurs podoficerski PSP. Dowódcy plutonu to już technicy i inżynierowie pożarnictwa ( ale nikt za samą szkołę nie dostanie) oraz osoby, które mają wieloletnie doświadczenie w dowodzeniu.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2020, 22:27:46 wysłana przez oliwier »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 20, 2020, 16:08:53 »
Osoba która jest strażakiem  w PSP bez względu jaką pełni funkcję w OSP,w ramach stowarzyszenia powinna dostosowywać się do"widzimisię"reszty natomiast  w czasie wyjazdu zdarzeń ma obowiązek przejąc dowodzenie do czasu przybycia osoby o wyższych kwalifikacjach.Nawet jak w OSP jest tylko strażakiem ratownikiem bez jakiejkolwiek funkcji.Pan naczelnik OSP będący jednocześnie np komendantem gminnym ma obowiązek ustąpić i przekazać dowodzenie wedle przepisów- członek OSP,komendant gminny,strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej  mowa tu o strażakach PSP.Tak że żadna funkcja tak naprawdę nie jest Ci potrzebna bo masz uprawnienia większe od całej OSP z komendantem gminnym na czele.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 20, 2020, 17:09:10 »
Ludzie, litości... temat już był, na mój gust te funkcje nie mają najmniejszego sensu i jest to relikt przeszłości, dawno minionych czasów. Nijak się to ma do współczesnych realiów działania ratowniczego, źle to jest zaprojektowane, a ze względu na to, że nie ma żadnego regulaminu/instrukcji nadawania "funkcji", wszystko to jest funta kłaków warte... Już chyba wspominałem jak kiedyś przy akcji spotkałem takiego "generała OSP", a jakiś czas później jak byłem na komendzie przypadkiem to był wśród uczestników kursu dowódców...  :maska:

Ciekawe jak w PSP patrzą w ogóle na swoje stopnie, bo z tego co obserwuję, to też pomijając kwestie finansowe przynajmniej na JRG też jest to zbędne - podział ratownik/dowódca jest w pełni wystarczający.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 20, 2020, 17:45:57 »
Ludzie, litości... temat już był, na mój gust te funkcje nie mają najmniejszego sensu i jest to relikt przeszłości, dawno minionych czasów. Nijak się to ma do współczesnych realiów działania ratowniczego, źle to jest zaprojektowane, a ze względu na to, że nie ma żadnego regulaminu/instrukcji nadawania "funkcji", wszystko to jest funta kłaków warte... Już chyba wspominałem jak kiedyś przy akcji spotkałem takiego "generała OSP", a jakiś czas później jak byłem na komendzie przypadkiem to był wśród uczestników kursu dowódców...  :maska:

Ciekawe jak w PSP patrzą w ogóle na swoje stopnie, bo z tego co obserwuję, to też pomijając kwestie finansowe przynajmniej na JRG też jest to zbędne - podział ratownik/dowódca jest w pełni wystarczający.
Stopnie w PSP, tak samo jak funkcje w OSP, to głównie po prostu tzw. pozafinansowy sposób motywacji  ^_^

Offline Firerat

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 21, 2020, 01:50:50 »
Osoba która jest strażakiem  w PSP bez względu jaką pełni funkcję w OSP,w ramach stowarzyszenia powinna dostosowywać się do"widzimisię"reszty natomiast  w czasie wyjazdu zdarzeń ma obowiązek przejąc dowodzenie do czasu przybycia osoby o wyższych kwalifikacjach.Nawet jak w OSP jest tylko strażakiem ratownikiem bez jakiejkolwiek funkcji.Pan naczelnik OSP będący jednocześnie np komendantem gminnym ma obowiązek ustąpić i przekazać dowodzenie wedle przepisów- członek OSP,komendant gminny,strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej  mowa tu o strażakach PSP.Tak że żadna funkcja tak naprawdę nie jest Ci potrzebna bo masz uprawnienia większe od całej OSP z komendantem gminnym na czele.

A podobno nie jest to prawda, bo wyjezdzajac z OSP strazak PSP nie jest funkcjonariuszem tylko zwyklym ochotnikiem. Chyba ze jest wyznaczony przez komendanta do dowodzenia w jego imieniu.

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 21, 2020, 06:49:56 »
Osoba która jest strażakiem  w PSP bez względu jaką pełni funkcję w OSP,w ramach stowarzyszenia powinna dostosowywać się do"widzimisię"reszty natomiast  w czasie wyjazdu zdarzeń ma obowiązek przejąc dowodzenie do czasu przybycia osoby o wyższych kwalifikacjach.Nawet jak w OSP jest tylko strażakiem ratownikiem bez jakiejkolwiek funkcji.Pan naczelnik OSP będący jednocześnie np komendantem gminnym ma obowiązek ustąpić i przekazać dowodzenie wedle przepisów- członek OSP,komendant gminny,strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej  mowa tu o strażakach PSP.Tak że żadna funkcja tak naprawdę nie jest Ci potrzebna bo masz uprawnienia większe od całej OSP z komendantem gminnym na czele.

A podobno nie jest to prawda, bo wyjezdzajac z OSP strazak PSP nie jest funkcjonariuszem tylko zwyklym ochotnikiem. Chyba ze jest wyznaczony przez komendanta do dowodzenia w jego imieniu.

Jest dalej funkcjonariuszem, bo ochotnik w działaniach też jest funkcjonariuszem  :mellow:
Strażak PSP może, ale nie musi przejać dowodzenia to raz, a dwa. Sam jeżdżę w OSP, jak przede mną wskoczy inny dowódca i jadę jako ratownik to jestem ratownik ;) być może dlatego, że nie ma u nas na akcji podziału naczelnik , dowódca itd. może też dlatego, że nawet w PSP jak jestem dowódca to zakładam, że ten z tyłu może w jakiejś kwestii wiedzieć coś lepiej niż ja, zatem warto skorzystać z jego sugestii. W dużym skrócie, albo razem albo wcale.
Swoją drogą jakbym miał w OSP gościa, który notorycznie wysiadza innych dowódców z fotela, bo on robi w PSP to bym nie chciał z nim pracować i chłopaki pewnie też, bo zepsolby zespół. Jakby chciał mógłby przyjechać sam po za OSP i sobie przejąć dowodzenie , oczywiście musiałby mieć swoje ubranka i zgłosić fakt na skkm. Tylko czy by przejął, jak na miejscu kilku ratowników, co w PSP jest oficerami, aspirantami i podoficerami

Offline Firerat

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 21, 2020, 11:56:37 »
Funkcjonariuszem publicznym, ale nie funkcjonariuszem PSP. U nas zachcecaja zeby puszczac strazakow PSP ze wzgledu na ich przeszkolenie i doswiadczenie, ale nie ma ze on ma prawo przejac dowodzenie kiedy mu sie podoba.
My puszczamy, ale sa jednostki w naszej gminie gdzie chyba koniecznie chca pokazac sie nad strazakami PSP..

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 21, 2020, 12:19:39 »
Osoba która jest strażakiem  w PSP bez względu jaką pełni funkcję w OSP,w ramach stowarzyszenia powinna dostosowywać się do"widzimisię"reszty natomiast  w czasie wyjazdu zdarzeń ma obowiązek przejąc dowodzenie do czasu przybycia osoby o wyższych kwalifikacjach.Nawet jak w OSP jest tylko strażakiem ratownikiem bez jakiejkolwiek funkcji.Pan naczelnik OSP będący jednocześnie np komendantem gminnym ma obowiązek ustąpić i przekazać dowodzenie wedle przepisów- członek OSP,komendant gminny,strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej  mowa tu o strażakach PSP.Tak że żadna funkcja tak naprawdę nie jest Ci potrzebna bo masz uprawnienia większe od całej OSP z komendantem gminnym na czele.
Nawet idąc tym tokiem rozumowania (z którym się nie zgadzam, bo strażak JOP nie wykonuje w danym momencie zadań służbowych i nie ma tego w zakresie obowiązków), to jakieś funkcje jednak są potrzebne, bo np. u mnie jest czterech strażaków JOP z równorzędnymi uprawnieniami. I nie wszyscy z nich dowodzą. Ukończenie szkolenia szeregowych PSP nie ma nic wspólnego z predyspozycjami dowodzenia. Ktoś może być świetny w pierwszej rocie, a nie poradzi sobie z dowodzeniem 3 osobami.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 21, 2020, 13:25:35 »
1) członek ochotniczej straży pożarnej; 2) komendant gminny ochrony przeciwpożarowej, jeśli jest członkiem ochotniczej straży pożarnej; 3) strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej; 4) dowódca zastępu Państwowej Straży Pożarnej; 5) dowódca sekcji Państwowej Straży Pożarnej; 6) zastępca dowódcy zmiany Państwowej Straży Pożarnej; 7) dowódca zmiany Państwowej Straży Pożarnej; 8) zastępca dowódcy jednostki ratowniczo –gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej; 9) dowódca jednostki ratowniczo -gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej.
Teraz pytanie dlaczego nie wyszczególniono poszczególnych osób mogących dowodzić w OSP na miejscu zdarzenia  jak zrobiono to w przypadku PSP?
 



 


Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 21, 2020, 15:02:02 »
Ponieważ MSWiA swoim rozporządzeniem nie może wnikać w strukturę niezależnych organizacji jakimi są OSP, tak jak to robi względem podległej sobie PSP. Jeśli uchwalę sobie statut, w którym zamiast naczelnika będzie nadszyszkownik a dowódcy sekcji to będą szyszkownicy, to nic ministrowi do tego. Analogicznie sprawa ma się do straży zakładowych i tutaj też jest ogólne określenie "strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej", mimo że one też mają swoją wewnętrzną strukturę dowodzenia.

Offline Firerat

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 21, 2020, 15:22:32 »
Problem chyba w tym ze nigdzie nie ma jasnego przepisu co z funkcjonariuszami bedacymi ochotnikami. To czy ktos ma predyspozycje to juz inny temat..tu chodzilo o aspekt prawny.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 21, 2020, 16:39:26 »
Nie tyle o aspekt prawny, co o pewne niedopowiedzenie w rozporządzeniu. Przy "strażak jednostki ochrony przeciwpożarowej" powinno być "w czasie wykonywania czynności służbowych w ramach tej jednostki", bo tylko to ma sens. Jeśli jest przy akcji jako druh OSP to może dowodzić, ale nie może być tak, że musi.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 21, 2020, 22:11:01 »
Cytuj
Ponieważ MSWiA swoim rozporządzeniem nie może wnikać w strukturę niezależnych organizacji jakimi są OSP

Nie mieszaj struktur organizacji jaką jest stowarzyszenie z strukturami JOT które są dodatkowo powoływane  i żądzą  się swoimi prawami.
Prawda jest taka że stowarzyszenie nie będzie się nazywać OSP jeśli nie będzie działać na podstawie ustawy o ochronie przeciwpożarowej.  Gdyby prawo  dopuszczało funkcjonowanie samego  JOT to nie było by zarządów tylko zapewne  naczelnik i JOT.Czyli coś na wzór PSP komendant i JRG. Dlatego stowarzyszenie funkcjonuje na podst.ust o stowarzyszeniach gdzie MSWiA nie może ingerować zresztą nie musi bo tak naprawdę ma to nie wiele wspólnego z ochroną ppoż , natomiast JOT chcąc nie chcąc musi funkcjonować na podst.ustawy o ochr.ppoż i rozporządzeń MSWIA tak jak PSP.A skoro  musi to MSWiA może wnikać w te struktury dlatego są wytyczne dla OSP co, ile, itd powinna posiadać . Tym bardziej że w momencie działań JOT staje się organizacją mundurową a ochotnik funkcjonariuszem na czas działań, który ma prawo wdrożyć w życie procedury na które pozwalają mu przepisy i rozporządzenia stworzone między innymi przez MSWiA.
Taką procedurą rozporządzeniem jest obejmowanie dowodzenia przez kolejne osoby przybyłe na miejsce zdarzenia.Zapis jasno określa kto ma większe uprawnienia i trzeba to przyjąć do wiadomości a  nie doszukiwać się dziwnych interpretacji że ktoś czegoś nie ogarnia.Tym bardziej że w żadnej OSP czy to w statucie czy regulaminie JOT nie ma zapisu i zapewne nie będzie mówiącego że osoba w zawodzie strażak z chwilą zostania członkiem stowarzyszenia traci posiadane uprawnienia na czas działań JOT. 
Po prostu funkcje  w JOT w OSP nadawane są ni z gruchy ni z pietruchy i nie mają odniesienia do żadnych przepisów związanych z ochroną ppoż.  a uprawnienia te  są niższe niż uprawnienia osoby w zawodzie strażaka.

Offline Firerat

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 21, 2020, 23:19:33 »
Ja tylko mowie jak to wyglada u nas...inny przyklad: jak na miejscu jest OSP Ksrg  i dojedzie inna jednostka z funkcjonariuszem to są tacy co nie oddaja dowodzenia. Ale na odprawie naczelnikow zachecaja nas jednak zeby Ci co robia w psp to dowodzili.

Offline JanoKowal

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 22, 2020, 00:00:01 »
Pojawia się też pytanie,  jeśli coś się zesra na takiej akcji gdzie dowodzi naczelnik osp a z tylu siedzi funkcjonariusz psp , komu prokurator dobierze się do dupy... Nie będzie wnikał kto jakie ma zwyczaje w remizie tylko co mówią przepisy.

Offline Firerat

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 22, 2020, 00:36:01 »
Interpretacja przepisow jest taka ze funkcjonariusz poza praca jest zwyklym ochotnikiem.

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 22, 2020, 07:41:11 »
Temat skomplikowany jak nasze prawo :)
To żeby skomplikować. I nie chodzi wcale o nikogo z PSP.
Mamy strażaka, który posiada uprawnienia dowódcy i wieloletnie doświadczenie, ba, który posiada również uprawnienia komendanta gminnego, nabywający te wszystkie uprawnienia będąc w OSP z KSRG. Ten sam strażak, z tymi nabytymi uprawnieniami jest jednocześnie strażakiem w OSP nie będącej w KSRG. I teraz przyjeżdża do pożaru z tą OSP nie będącą w KSRG jako pierwszą jednostką. Dojeżdża OSP z KSRG. KSRG powinna przejąć dowodzenie (wiem, zaraz mogą się podnieść głosy, że nie powinna przejmować - ale w tym wypadku nie o to chodzi). No ale on dowodząc przecież też jest w KSRG. To powinien przekazać to dowodzenie czy tez nie?

W mojej ocenie powinien przekazać, bo patrzymy na jednostki a nie na pochodzenie. I tak samo podszedłbym do tego jak ktoś jest z PSP.
W swoim OSP miałem i mam nadal funkcjonariuszy PSP. I po za jedną osobą, z którą rozeszły się nasze drogi, wszyscy oni podchodzili zdroworozsądkowo. Nie musieli, nie dowodzili. Ale zawsze służyli radą. I nigdy na tym tle nie było zgrzytów. Ale wiem, że w innych OSP jest różnie.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 22, 2020, 11:22:04 »
Ja tam nic nie mówię, ale kwestie dotyczące przejmowania dowodzenia już były na forum omawiane w innym/innych temacie/tematach. Stopnie/funkcje w OSP nie mają żadnego związku z tym kto dowodzi - choć jakby się ktoś uparł to może iść linią że "naczelnik bla bla".

Nie ma żadnego odgórnego regulaminu, ani nawet ogólnych zaleceń odnośnie nadawania stopni/funkcji, bo jak to ktoś tu już wcześniej zauważył, OSP jest samorządne, i jak sobie przegłosuje różowe mundury, i stopnie w stylu "sikawkowy, st. sikawkowy, sikawkomistrz" na pagonach, to mogą to zrobić.

Wiele lat temu byłem na konferencji, której jednym z punktów było przedstawienie rozwiązań dotyczących funkcjonowania OSP na świecie (z uwzględnieniem oczywiście tego że w różnych regionach może się to różnić). I tak w pamięć mi zapadało jak to na przykładzie bodajże z Francji, była zorganizowana jednostka zawodowo-ochotniczna. Zawodowcy i ochotnicy przechodzili te same szkolenia podstawowe, dostawali stopień. Nie wchodząc w szczegóły jak pełnili służby - bo to oczywiste że nasz system jest całkowicie odmienny i raczej nie do przeszczepienia - to ci ochotnicy mogli awansować, tak jak zawodowcy. I nie że to było bez znaczenia całkiem, bo to było oficjalne, tak jak u nas np. mianowanie żołnierza rezerwy na wyższy stopień. Także gdy taki ochotnik przechodził na zawodowego, to od razu ze stopniem odpowiadającym jego stażowi i wyszkoleniu.

A u nas "każdy sobie rzepkę skrobie" - OSP są niezależne nie tylko od PSP, ale też i od innych jednostek OSP oraz ZOSP w zasadzie.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 22, 2020, 17:03:11 »
Nie ma żadnego odgórnego regulaminu, ani nawet ogólnych zaleceń odnośnie nadawania stopni/funkcji, bo jak to ktoś tu już wcześniej zauważył, OSP jest samorządne, i jak sobie przegłosuje różowe mundury, i stopnie w stylu "sikawkowy, st. sikawkowy, sikawkomistrz" na pagonach, to mogą to zrobić.
Tak mogą ale trzeba pamiętać, że jak są w związku to powinni na uroczystościach związkowych być w mundurach Związku OSP.  Oczywiście na szczęście nie ma jakiś tam specjalnych kar (poza sądem związkowym) i jak ktoś kupi hełm w kolorze RAL 1026 to nikt ze związku go nie ukarze :)

Odnośnie przejmowania kierowania jest rozp. o KSRG i tam jest wszystko napisane :)

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 22, 2020, 20:34:27 »
Rozporządzenia regulaminy owszem są tyle że wielu nie chce się do nich stosować tak jak np.w przypadku zawodów.
Po wielu latach w OSP mode stwierdzić że  występuje coś w  rodzaju  samouwielbienia i przerost formy nad treścią.Czyli np. panowie dowódcy osiągnęli wszystko co mogli w ramach szkoleń w OSP, ale uważają że mogą więcej i aby to udowodnić szukają pretekstów typu że ktoś nie da rady i że to tylko oni są właściwymi osobami nawet jesli nie mają racji.
U mnie staramy się robić roszadę na miejscu dowódcy o ile pan naczelnik nie stawi się na alarm bo wtedy "nima"wyjścia trza mu ustąpić, pomimo że faktycznie nie ma pojęcia potrzebnego w dowodzeniu a konkretnie nie widzi następstw swoich decyzji lub konsekwencji ich braku.Ale taka była wola zarządu takie są rozporządzenia, ma do tego prawo i nie kruszymy na dziś dzień kopii.
Kiedyś padło pytanie co zrobić aby wszyscy byli zadowoleni.Po zastanowieniu odpowiedziałem że wszystko uzależnione jest od naczelnika i jego decyzji a mianowicie wystarczy że "rozkazem decyzją" wprowadza system roszad na miejscu kierowcy i dowódcy zastępu i wszyscy będą zadowoleni bo pewnego dnia na każdego przyjdzie kolej.Pytanie tylko ilu naczelników stać na takie działania wobec osób dzięki którym tak naprawdę może dowodzić, bo jeśli ich nie będzie to nici z wyjazdu i dowodzenia.   

Offline Firerat

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 24, 2020, 22:53:28 »
To skoro nawet w PSP sa rozne interpretacje tych samych przepisow..to czemu"gora" nie narzuci jakiegos jednego modelu..to jest kwestia jednego pisma..
A przynajmniej w razie "w" to wiadomo kto powinien bac sie o wlasny zadek

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 25, 2020, 10:11:11 »
Góra stworzyła przepisy i każdy kto ukończył kurs dowódców OSP  je zna, tyle że nie każdy chce się do nich dostosować.Te same przepisy jasno wskazują kto w razie W beknie za niedopełnienie obowiązków.