Autor Wątek: Stopnie w OSP  (Przeczytany 2129 razy)

Offline Radhezz

 • Semper Paratus
 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.566
 • Płeć: Mężczyzna
 • OSP i nie tylko...
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 22, 2020, 11:22:04 »
Ja tam nic nie mówię, ale kwestie dotyczące przejmowania dowodzenia już były na forum omawiane w innym/innych temacie/tematach. Stopnie/funkcje w OSP nie mają żadnego związku z tym kto dowodzi - choć jakby się ktoś uparł to może iść linią że "naczelnik bla bla".

Nie ma żadnego odgórnego regulaminu, ani nawet ogólnych zaleceń odnośnie nadawania stopni/funkcji, bo jak to ktoś tu już wcześniej zauważył, OSP jest samorządne, i jak sobie przegłosuje różowe mundury, i stopnie w stylu "sikawkowy, st. sikawkowy, sikawkomistrz" na pagonach, to mogą to zrobić.

Wiele lat temu byłem na konferencji, której jednym z punktów było przedstawienie rozwiązań dotyczących funkcjonowania OSP na świecie (z uwzględnieniem oczywiście tego że w różnych regionach może się to różnić). I tak w pamięć mi zapadało jak to na przykładzie bodajże z Francji, była zorganizowana jednostka zawodowo-ochotniczna. Zawodowcy i ochotnicy przechodzili te same szkolenia podstawowe, dostawali stopień. Nie wchodząc w szczegóły jak pełnili służby - bo to oczywiste że nasz system jest całkowicie odmienny i raczej nie do przeszczepienia - to ci ochotnicy mogli awansować, tak jak zawodowcy. I nie że to było bez znaczenia całkiem, bo to było oficjalne, tak jak u nas np. mianowanie żołnierza rezerwy na wyższy stopień. Także gdy taki ochotnik przechodził na zawodowego, to od razu ze stopniem odpowiadającym jego stażowi i wyszkoleniu.

A u nas "każdy sobie rzepkę skrobie" - OSP są niezależne nie tylko od PSP, ale też i od innych jednostek OSP oraz ZOSP w zasadzie.
Kierowca CE. Niegdyś ambitny, a teraz tylko OSP i szeregowy rezerwy. I to też w wolnej chwili tyko.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Fistach

 • VIP
 • *
 • Wiadomości: 1.306
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 22, 2020, 17:03:11 »
Nie ma żadnego odgórnego regulaminu, ani nawet ogólnych zaleceń odnośnie nadawania stopni/funkcji, bo jak to ktoś tu już wcześniej zauważył, OSP jest samorządne, i jak sobie przegłosuje różowe mundury, i stopnie w stylu "sikawkowy, st. sikawkowy, sikawkomistrz" na pagonach, to mogą to zrobić.
Tak mogą ale trzeba pamiętać, że jak są w związku to powinni na uroczystościach związkowych być w mundurach Związku OSP.  Oczywiście na szczęście nie ma jakiś tam specjalnych kar (poza sądem związkowym) i jak ktoś kupi hełm w kolorze RAL 1026 to nikt ze związku go nie ukarze :)

Odnośnie przejmowania kierowania jest rozp. o KSRG i tam jest wszystko napisane :)

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 567
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 22, 2020, 20:34:27 »
Rozporządzenia regulaminy owszem są tyle że wielu nie chce się do nich stosować tak jak np.w przypadku zawodów.
Po wielu latach w OSP mode stwierdzić że  występuje coś w  rodzaju  samouwielbienia i przerost formy nad treścią.Czyli np. panowie dowódcy osiągnęli wszystko co mogli w ramach szkoleń w OSP, ale uważają że mogą więcej i aby to udowodnić szukają pretekstów typu że ktoś nie da rady i że to tylko oni są właściwymi osobami nawet jesli nie mają racji.
U mnie staramy się robić roszadę na miejscu dowódcy o ile pan naczelnik nie stawi się na alarm bo wtedy "nima"wyjścia trza mu ustąpić, pomimo że faktycznie nie ma pojęcia potrzebnego w dowodzeniu a konkretnie nie widzi następstw swoich decyzji lub konsekwencji ich braku.Ale taka była wola zarządu takie są rozporządzenia, ma do tego prawo i nie kruszymy na dziś dzień kopii.
Kiedyś padło pytanie co zrobić aby wszyscy byli zadowoleni.Po zastanowieniu odpowiedziałem że wszystko uzależnione jest od naczelnika i jego decyzji a mianowicie wystarczy że "rozkazem decyzją" wprowadza system roszad na miejscu kierowcy i dowódcy zastępu i wszyscy będą zadowoleni bo pewnego dnia na każdego przyjdzie kolej.Pytanie tylko ilu naczelników stać na takie działania wobec osób dzięki którym tak naprawdę może dowodzić, bo jeśli ich nie będzie to nici z wyjazdu i dowodzenia.   

Offline Firerat

 • Początkujący
 • *
 • Wiadomości: 7
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 24, 2020, 22:53:28 »
To skoro nawet w PSP sa rozne interpretacje tych samych przepisow..to czemu"gora" nie narzuci jakiegos jednego modelu..to jest kwestia jednego pisma..
A przynajmniej w razie "w" to wiadomo kto powinien bac sie o wlasny zadek

Offline jgk

 • Weteran
 • *
 • Wiadomości: 567
Odp: Stopnie w OSP
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 25, 2020, 10:11:11 »
Góra stworzyła przepisy i każdy kto ukończył kurs dowódców OSP  je zna, tyle że nie każdy chce się do nich dostosować.Te same przepisy jasno wskazują kto w razie W beknie za niedopełnienie obowiązków.