Autor Wątek: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia  (Przeczytany 175680 razy)

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #225 dnia: Marzec 13, 2020, 08:29:05 »
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/koronawirus-w-polsce-strazacy-w-walce-z-koronawirusem-nie-ma-wytycznych-sa-problemy/d2zy0s0

Tak się straż zagalopowała w walce z wirusem a najbardziej nam panujący że zapomniał, iż w Polsce są naprawdę wyspecjalizowane ośrodki przystosowane do prowadzenia tychże zadań. Sedno sprawy.. Otóż jest instytucja o nazwie Wojskowy Ośrodek Medycyny Prewencyjnej (WOMP) jest jednostką organizacyjną Wojskowej Służby Zdrowia podległą bezpośrednio Dyrektorowi Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia. WOMP wykonuje rozpoznanie zagrożeń czynnikami biologicznymi, a także zadania w zakresie Wojskowej Inspekcji Sanitarnej, Wojskowej Inspekcji Weterynaryjnej, Wojskowej Inspekcji Farmaceutycznej, dysponując zapleczem diagnostyczno-laboratoryjnym. WOMP Modlin przygotowany jest do skutecznej osłony przeciwepidemicznej i przeciwepizootycznej wojsk w rejonie odpowiedzialności. Obszary odpowiedzialności terytorialnej WOMP są zgodne jest z podziałem administracyjnym kraju i obejmują wszystkie województwa. WOMP w ramach wykonywania swoich zadań współpracuje z organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej, Inspekcji Sanitarnej MSWiA, Inspekcji Farmaceutycznej, Inspekcji Ochrony Środowiska, Państwowej Inspekcji Pracy, Wojskowej Służby Medycyny Pracy oraz służbami sanitarno-weterynaryjnym wojsk obcych przebywającymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Cytuj
Prowadzenie stałego rozpoznania sanitarno-higienicznego i epidemiologicznego.
I co ciekawe ...
ZESPÓŁ REAGOWANIA EPIDEMIOLOGICZNEGO
Monitoruje występowanie klęsk żywiołowych, aktów terrorystycznych z użyciem broni masowego rażenia oraz innych czynników chorobotwórczych mających znaczenie epidemiologiczne, oraz prognozowanie rozwoju sytuacji epidemicznej. Bierze udział w specjalnych przedsięwzięciach medycznych i wynikłych z sytuacji nadzwyczajnych przedsięwzięciach oraz dochodzeniach epidemiologicznych związanych z podejrzeniem skażenia na obszarze stacjonowania wojsk. Realizuje przedsięwzięcia związane z poborem materiału potencjalnie zakaźnego, wstępną diagnostyką polową, dekontaminacją sprzętu i ludzi, oraz segregacją rannych i ewakuacją medyczną osób z rejonu zdarzenia. Współpracuje w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń oraz OPBMR.

« Ostatnia zmiana: Marzec 13, 2020, 08:55:51 wysłana przez SIUSIEK »

Offline Maxx

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 185
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #226 dnia: Marzec 13, 2020, 09:07:18 »
A ja się zastanawiam jakie zadania ma zwykły Sanepid? Bo na razie to ich szef (Pinkas) zabłysnął bon motem z robieniem maseczek ze staników…
Tricks are for kids.

Offline skalpel_

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #227 dnia: Marzec 13, 2020, 09:19:32 »
Cytuj
Mnóstwo profesorów i doktorów mówi że wyniki są mocno przeszacowane
No eureka. WHO również. Wyraźnie o tym mówią na swoich konferencjach, że nie znają faktycznej śmiertelności i na tym etapie jest to mega trudne do oszacowania. Te 3,4% wynika jedynie z prostej arytmetyki dostępnych przypadków. Próbują coś modelować i z tego co pamiętam jedno z badań zakłada 1%.

Tylko co w związku z tym? To jest Twój argument za tym aby cyt. "bagatelizować problem", "nie traktować wirusa w żaden szczególny sposób", "nie wprowadzać żadnych szczególnych zasad w PSP"? Co z tego czy masz 0.6-1-2-3% śmiertelność, skoro nadal rozprzestrzenianie się wirusa w sposób niekontrolowany prowadzi do przeciążenia służby zdrowia, do jej niewydolności i w konsekwencji do dalszych zgonów - patrz wykres parę postów wyżej? Pomijam już względy etyczne, bo dla 4 mln chorych na grypę w PL, nawet dla najniższego obecnie wskaźnika z Korei, to jest (może być - bo nadal poruszamy się w sferze niepewnych szacunków) różnica 4 tys. vs 24 tys. zgonów.

Gorsza od masowej paniki jest tylko masowa ignorancja. Jak w ogóle możesz nawoływać do potraktowania tego wirusa jak zwykłej grypy, a jednocześnie podawać przykład obecnej sytuacji w Chinach czy Korei Płd., która była poprzedzona właśnie tygodniami szczególnych działań, włącznie z próbami śledzenia przez GPS i siłowym wyciąganiem ludzi z domów ^_^  A wystarczyło po prostu przyznać się do błędu. Zamiast tego wolisz rzucać cytatami na oślep z nadzieją, że się coś przylepi, więc z mojej strony EOT.

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 517
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #228 dnia: Marzec 13, 2020, 10:08:22 »
Ja mam taką propozycję. Niech telefoniści i miłośnicy obsługi zdarzeń przez telefon wypowiadają się w swoim zakresie. Praktykom z podziału dajmy możliwość konstruowania swoich wniosków i potrzeb. A dowódcom życzę aby mieli postawę "ZAŁOGA ZA MNĄ!" a nie "NA PRZÓD STRAŻACY!".

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #229 dnia: Marzec 13, 2020, 10:51:42 »
Pytam jeszcze raz czy w waszych jednostkach funkcjonuje urlop opiekuńczy ?

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #230 dnia: Marzec 13, 2020, 10:58:34 »
Pytam jeszcze raz czy w waszych jednostkach funkcjonuje urlop opiekuńczy ?
Oczywiście!  Op. 2x 16h  lub 1x 24h

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #231 dnia: Marzec 13, 2020, 11:21:11 »
Jeśli chodzi o tą opiekę w związku z wirusem (opieka nad dzieckiem  - strażakom tak jak wszystkim przysługuje 60 dni zgodnie z drukiem Z 15A, natomiast dodatkowe 14 dni Ne przysługuje. Na druku Z15A są wyjaśnienia kiedy przysługuje. Taką interpretację nam przekazano. Nie jest moja.

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #232 dnia: Marzec 13, 2020, 11:27:11 »
Dwie odpowiedzi i .....jak to jest ...czyli można sobie wziąć taki urlop ?

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #233 dnia: Marzec 13, 2020, 12:36:22 »
Dwie odpowiedzi i .....jak to jest ...czyli można sobie wziąć taki urlop ?
[/]

Może byłem za mało precyzyjny - te dwa dni opieki nad dzieckiem (tak jak pisał kolega 2x16 lub ła służba jak najbardziej można u nas brać. Ja napisałem o tym wolnym z racji opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 8 (zamknięcie szkół itp), za które zasiłek wypłaca ZUS.

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #234 dnia: Marzec 13, 2020, 13:17:51 »
To wszystko lipa każą ograniczyć kontakt z ludźmi do minimum ...a na służbę przyjeżdża ileś osób które mają kontakt z żonami np a te w swoich miejscach pracy z innymi ludźmi....

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #235 dnia: Marzec 13, 2020, 13:33:53 »
Bardzo dużo strażaków dorabia na karetkach i dziwię się, że jeszcze tego nie zabronili do czasu aż zacznie się tendencja spadkowa zachorowań.

Offline fireman998998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 447
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #236 dnia: Marzec 13, 2020, 14:40:50 »
Dokładnie!!!

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #237 dnia: Marzec 13, 2020, 14:41:36 »
Bardzo dużo strażaków dorabia na karetkach i dziwię się, że jeszcze tego nie zabronili do czasu aż zacznie się tendencja spadkowa zachorowań.

Z bólem, ale masz rację. 

Online Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 579
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #238 dnia: Marzec 13, 2020, 14:43:27 »
Jakby w lubuskiem zabronili to PRM w tym województwie upadnie.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #239 dnia: Marzec 13, 2020, 15:00:25 »
Bardzo dużo strażaków dorabia na karetkach i dziwię się, że jeszcze tego nie zabronili do czasu aż zacznie się tendencja spadkowa zachorowań.
Z bólem, ale masz rację.

Panowie!!! Będzie dokładnie odwrotnie!!!
Priorytetem będzie utrzymanie zespołów wyjazdowych w gotowości do interwencji medycznych niż wasze życzenie aby tego zabronić. Przypomnijcie sobie z przed kilku lat zagrożenie powodziowe na wschodzie kraju - 01KG czyli Leśny wysłał wtedy pismo w dół formacji, aby przy planowaniu koszarowania i obciążaniu strażaków dodatkowymi służbami wziąć pod uwagę że niektórzy pracują w PRM-ie.
pozdrawiam

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #240 dnia: Marzec 13, 2020, 15:21:32 »
No niestety nie.
Pierwsze pisma aby rozważyć wydane zgody na dodatkowe zarobkowanie w PRM już się pojawiły.

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #241 dnia: Marzec 13, 2020, 15:30:48 »
No niestety nie.
Pierwsze pisma aby rozważyć wydane zgody na dodatkowe zarobkowanie w PRM już się pojawiły.
Pisma! ? Proszę o źródło.

Offline michas2511

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #242 dnia: Marzec 13, 2020, 15:32:54 »
Tak, a strażak stojący na przejściu granicznym z termometrem jest mniej narażony na zakażenie niż jeżdżący w ZRMie, szczególnie tym, który nie jest wyznaczony do obrabiania pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Litości...

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #243 dnia: Marzec 13, 2020, 15:45:30 »
Tak, a strażak stojący na przejściu granicznym z termometrem jest mniej narażony na zakażenie niż jeżdżący w ZRMie, szczególnie tym, który nie jest wyznaczony do obrabiania pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Litości...
A to dziwne.  U mnie dyżury sa pisane na P lub S lub T  czyli
Transporty chorych.

Offline michas2511

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #244 dnia: Marzec 13, 2020, 16:04:25 »
U mnie w mieście są specjalnie wyznaczone zespoły do transportu osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #245 dnia: Marzec 13, 2020, 16:06:41 »
Tak, a strażak stojący na przejściu granicznym z termometrem jest mniej narażony na zakażenie niż jeżdżący w ZRMie, szczególnie tym, który nie jest wyznaczony do obrabiania pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Litości...
A to dziwne.  U mnie dyżury sa pisane na P lub S lub T  czyli
Transporty chorych.
Ja miałem dziś transport gościa z podejrzeniem. Jako kierowca widziałem go tylko przez szybe bo przedział miałem zamknięty, do tego byłem ubrany w ubranie ochrony biologicznej oklejone dodatkowo taśmami. Po wszystkim pełna dekontaminacja karetki. Śmiem twierdzić, że byłem mniej narażony na wirusa niż koledzy którzy stoją w polarach na granicy z samą maseczka na twarzy i mierzą temp.
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline michas2511

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 117
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #246 dnia: Marzec 13, 2020, 16:17:32 »
Tak, a strażak stojący na przejściu granicznym z termometrem jest mniej narażony na zakażenie niż jeżdżący w ZRMie, szczególnie tym, który nie jest wyznaczony do obrabiania pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Litości...
A to dziwne.  U mnie dyżury sa pisane na P lub S lub T  czyli
Transporty chorych.
Ja miałem dziś transport gościa z podejrzeniem. Jako kierowca widziałem go tylko przez szybe bo przedział miałem zamknięty, do tego byłem ubrany w ubranie ochrony biologicznej oklejone dodatkowo taśmami. Po wszystkim pełna dekontaminacja karetki. Śmiem twierdzić, że byłem mniej narażony na wirusa niż koledzy którzy stoją w polarach na granicy z samą maseczka na twarzy i mierzą temp.
Dokładnie o to mi chodziło.


Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #248 dnia: Marzec 13, 2020, 17:48:33 »
No niestety im więcej będzie kontaktów to więcej jednostek będzie zamkniętych......

Offline Maxx

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 185
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #249 dnia: Marzec 13, 2020, 18:10:54 »
Czy producent Tychema przewiduje wielokrotne używanie tego ubrania po jego potencjalnym zanieczyszczeniu aerozolem biologicznym, nawet po dekontaminacji? Kto da gwarancję, że dezynfekcja jest w 100% skuteczna? Czy inne podmioty (Sanepid, służba zdrowia) używają ubrań ochronnych w ten sposób?
Tricks are for kids.