Autor Wątek: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia  (Przeczytany 175636 razy)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #100 dnia: Luty 29, 2020, 15:42:32 »
In_flames  a co wpisujesz w meldunku?   :rofl:
Nie da się to zapisać bez wskazania kdr  :straz: A więc teraz kolejna wątpliwość czy otwarcie drzwi jest innym miejscowym zagrozeniem zgodnie z ustawą o ochronie ppoz?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline bartu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #101 dnia: Luty 29, 2020, 15:51:37 »
Przy działaniach gdzie jest służbą wiodącą prm czy policja nie ma obowiązku przekazania miejsca zdarzenia, tak apropo wcześniejszych wypowiedzi.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #102 dnia: Luty 29, 2020, 15:55:17 »
Przy działaniach gdzie jest służbą wiodącą prm czy policja nie ma obowiązku przekazania miejsca zdarzenia, tak apropo wcześniejszych wypowiedzi.
Czyli oznacza to mniej więcej tyle że nie było wtedy dzialan ratowniczych?
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #103 dnia: Luty 29, 2020, 15:57:06 »
In_flames  a co wpisujesz w meldunku?   :rofl:
Nie da się to zapisać bez wskazania kdr  :straz: A więc teraz kolejna wątpliwość czy otwarcie drzwi jest innym miejscowym zagrozeniem zgodnie z ustawą o ochronie ppoz?
Dlatego właśnie jak czytalem ten temat mnie to ciekawiło. Skoro nie ma KDR kto pisze IzZ u tych co twierdzą że sie nie konstytuuje. Ciekawe też kto pisze z AF ;)

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #104 dnia: Luty 29, 2020, 16:14:36 »
W AF meldunek pisze "sporządzający meldunek" ;) a w pkt. 31 nie podaje się KDR. Mimo wszystko jest to niezgodne z §39 rozporządzenia o KSRG.
Faktycznie, przy zdarzeniach gdzie nie jesteśmy służbą wiodącą nie ma KDR w myśl przepisów, co nie oznacza, że działaniami JOP nikt nie dowodzi. Co ciekawe, pkt. 31 w IzZ brzmi "kierujący działaniami" a nie "kierujący działaniem ratowniczym", co w mojej interpretacji pozwala na wpisanie tam dowódcy, mimo że nie jest KDR w myśl rozporządzenia. Aczkolwiek przy najbliższej okazji spróbuję nikogo tam nie wpisywać i zobaczyć co SK KW na to.
Samo rozporządzenie zawiera tyle sprzeczności i niedoskonałości, że niniejsza dyskusja jest bardzo akademicka i raczej jałowa.

Offline in_flames

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #105 dnia: Luty 29, 2020, 16:37:08 »
Spotkałem się gdzieś z rozróżnieniem KAR i KDR. KAR był w przypadku kilku służb i był on z tej wiodącej służby kierującym całą akcją. Częścią naszych działań kierował dalej KDR. O ile dobrze pamiętam. Nie mogę znaleźć teraz tego.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #106 dnia: Luty 29, 2020, 18:47:56 »
Chyba w kraju też się gapneli, że jest bałagan w przepisach dotyczących koronawirusa i szykują zmiany w przepisach:
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-europie-gis-zapowiada-szybka-zmiane-przepisow-ws-zagrozeni-6483841657915009a
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 220
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #107 dnia: Marzec 01, 2020, 17:35:06 »
Cytuj
W mieszkaniu znajdują nieprzytomną osobę z oznakami życia, (...) Pytam się co robisz jako strażak i człowiek ?
Serce rośnie że mamy w firmie tylu TURBO RATOWNIKÓW!
To ja się spytam "co robisz jako strażak" w takiej sytuacji? Brak przytomności nie jest okolicznością zagrażającą życiu. Zaczynasz leczenie, podajesz leki ! - to są świadczenia zdrowotne do których udzielania nie masz prawa.  Masz realizować czynności wobec osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego (definicja kpp), tylko tyle i aż tyle.
Przeczytaj proszę ustawę o PRM-ie ze szczególną uwagą definicję stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego i przemyśl co piszesz.
Na pewno dowódca musi przeprowadzić rozpoznanie i jeżeli stwierdzi takie okoliczności podejmuje "działania ratownicze" (kpp) i wzywa podmioty uprawnione do medycznych czynności ratunkowych.

Offline 112psp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 190
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #108 dnia: Marzec 01, 2020, 18:38:32 »

Brak przytomności jest stanem zagrażającym zyciu

Offline Gosciu

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #109 dnia: Marzec 01, 2020, 21:51:05 »
Cytuj
W mieszkaniu znajdują nieprzytomną osobę z oznakami życia, (...) Pytam się co robisz jako strażak i człowiek ?
Serce rośnie że mamy w firmie tylu TURBO RATOWNIKÓW!
To ja się spytam "co robisz jako strażak" w takiej sytuacji? Brak przytomności nie jest okolicznością zagrażającą życiu. Zaczynasz leczenie, podajesz leki ! - to są świadczenia zdrowotne do których udzielania nie masz prawa.  Masz realizować czynności wobec osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego (definicja kpp), tylko tyle i aż tyle.
Przeczytaj proszę ustawę o PRM-ie ze szczególną uwagą definicję stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego i przemyśl co piszesz.
Na pewno dowódca musi przeprowadzić rozpoznanie i jeżeli stwierdzi takie okoliczności podejmuje "działania ratownicze" (kpp) i wzywa podmioty uprawnione do medycznych czynności ratunkowych.
Najpierw przemyśl ty  :wall:
Wyrwałeś z kontekstu i myślisz, że możesz się przyjeb2ć, bo brokacik nadaje połysku.

Offline bartu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #110 dnia: Marzec 02, 2020, 20:54:25 »
Przy działaniach gdzie jest służbą wiodącą prm czy policja nie ma obowiązku przekazania miejsca zdarzenia, tak apropo wcześniejszych wypowiedzi.
Czyli oznacza to mniej więcej tyle że nie było wtedy dzialan ratowniczych?
A pomoc innej służbie to jeszcze działania ratownicze? Co przekazać podczas zniesienia chorego pod respiratorem z trzeciego pietra? Klatke schodową?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #111 dnia: Marzec 02, 2020, 21:11:19 »

A pomoc innej służbie to jeszcze działania ratownicze? Co przekazać podczas zniesienia chorego pod respiratorem z trzeciego pietra? Klatke schodową?
Dura lex sed lex...
Albo meldunek MZ (definicja ustawowa) i działania ratownicze a więc postępowanie zgodnie z rozporządzeniem... Albo wyjazd gospodarczy...
Co do przekazania to jest raczej dość jednoznacznie napisane co się przekazuje bo w tytule dokumentu jest.
 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pitrms

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #112 dnia: Marzec 03, 2020, 07:33:08 »
Co kraj to obyczaj. Tak samo jak plamy oleju i zamiatanie ulic po wypadkach . Jedni sprzątają drudzy nie  :szalony:

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #113 dnia: Marzec 03, 2020, 08:05:35 »
U nas się wypełnia kartę KPP przy zniesieniu, bo masz pomoc w transporcie ZRM

Skoro ZRM jest na miejscu to po co wypełniać kartę KPP? U nas jak ZRM jest przed nami to oni zajmują się kwestiami udzielania pierwszej pomocy i nie wypełniamy żadnej karty KPP bo nie ma to wtedy wg mnie żadnego sensu? Co wtedy wpisujecie w karcie przy zniesieniu?
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2020, 08:08:37 wysłana przez fireman_f »

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #114 dnia: Marzec 03, 2020, 10:02:15 »
Nie ja to niestety wymyśliłem.

Domyślam się, u nas też są różne absurdy, interesuje mnie tylko co wpisujecie w takim wypadku w kartę udzielenia KPP?

Offline pitrms

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 140
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #115 dnia: Marzec 03, 2020, 10:28:51 »
To jest totalny absurd. Tak samo jak machanie szczotkami na ulicy po wypadku

Offline Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 579
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #116 dnia: Marzec 03, 2020, 11:29:54 »
Moi drodzy odbiegamy od wątku... :)
Myślałem że w jakiś sposób uzyskam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Zadam je tutaj i proszę o konretną odpowiedź osoby które mają wieloletnie doświadczenie w kierowaniu działaniami.
Oczywiście wszystkie opisane przeze mnie niżej sytuacje wynikają z braku ZRM w rejonie i dysponowane są zastępy PSP/OSP.
1. Zastęp na miejscu, poszkodowany nieprzytomny oddychający. Świadek/rodzina zgłasza że był w rejonie zagrożonym i mógł się zarazić syfem. Przed utratą przytomności miał duszności i czuł się słabo. Podejmujesz działania i robisz KPP? TAK/NIE?
2. Sytuacja jak wyżej ale poszkodowany nieprzytomny i nie oddycha. Świadek/rodzina zgłasza jak wyżej i prowadzi RKO.  Prowadzisz działania, robisz KPP i RKO? TAK/NIE?
3. Zastęp miejscu. Poszkodowany przytomny, ma trudności z oddychaniem i zgłasza że był w rejonie zagrożonym i mógł się zarazić syfem. Podejmujesz działania i robisz KPP czy czekasz na ZRM lub utratę przytomności przez poszkodowanego? TAK/NIE?

Proszę o konkretne odpowiedzi z uzasadnieniem i poparciem konkretnymi zapisami w aktach prawnych.
Uważam że odpowiedź na te pytania rozwiąże i zakończy dyskusje. SYF to ogólne określenie dla chorób zakaźnych.

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #117 dnia: Marzec 03, 2020, 12:20:39 »
Moi drodzy odbiegamy od wątku... :)
Myślałem że w jakiś sposób uzyskam odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
Zadam je tutaj i proszę o konretną odpowiedź osoby które mają wieloletnie doświadczenie w kierowaniu działaniami.
Oczywiście wszystkie opisane przeze mnie niżej sytuacje wynikają z braku ZRM w rejonie i dysponowane są zastępy PSP/OSP.
1. Zastęp na miejscu, poszkodowany nieprzytomny oddychający. Świadek/rodzina zgłasza że był w rejonie zagrożonym i mógł się zarazić syfem. Przed utratą przytomności miał duszności i czuł się słabo. Podejmujesz działania i robisz KPP? TAK/NIE?
2. Sytuacja jak wyżej ale poszkodowany nieprzytomny i nie oddycha. Świadek/rodzina zgłasza jak wyżej i prowadzi RKO.  Prowadzisz działania, robisz KPP i RKO? TAK/NIE?
3. Zastęp miejscu. Poszkodowany przytomny, ma trudności z oddychaniem i zgłasza że był w rejonie zagrożonym i mógł się zarazić syfem. Podejmujesz działania i robisz KPP czy czekasz na ZRM lub utratę przytomności przez poszkodowanego? TAK/NIE?

Proszę o konkretne odpowiedzi z uzasadnieniem i poparciem konkretnymi zapisami w aktach prawnych.
Uważam że odpowiedź na te pytania rozwiąże i zakończy dyskusje. SYF to ogólne określenie dla chorób zakaźnych.

Tutaj pozwolę sobie wtrącić tylko jedno, z góry przepraszam za off top (choć nie do końca off topic).
Dużo zależy od wywiadu jaki zbierze dyspozytor medyczny i przekażę do służby jaką jest straz. Mianowicie jeżeli w wywiadzie wiemy, że będziemy mieć do czynienia z osobą która mogła mieć styczność z koronawirusem albo jakimś innym syfem zakaznym, to możemy podjąć odpowiednie środki ochrony już przed przyjazdem do zdarzenia. Wiem że pytasz też o to czy w ogóle powinniśmy takie zdarzenia przyjmować. Tu jest inna kwestia, ale jak już jedziemy i z informacji wynika, że coś jest na rzeczy to chociaż się zabezpieczmy, bo w pierwszych dwóch przypadkach można udzielić odpowiedzi TAK. Jednak wszystkie nasze działania powinny być potem zakończone bardzo dokładną dezynfekcją sprzętu i otoczenia już na miejscu działań.
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #118 dnia: Marzec 03, 2020, 15:02:56 »
Czysto hipotetycznie:
Zastęp po powrocie z IZM i udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej, powraca do do strażnicy, następnego dnia o godzinie 7:30 pojawia się  informacja, iż osoba której udzielano pomocy, jest zarażona koronawirusem.
Kwarantanna jednostki?

Offline bartu

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 189
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #119 dnia: Marzec 03, 2020, 15:22:19 »

A pomoc innej służbie to jeszcze działania ratownicze? Co przekazać podczas zniesienia chorego pod respiratorem z trzeciego pietra? Klatke schodową?
Dura lex sed lex...
Albo meldunek MZ (definicja ustawowa) i działania ratownicze a więc postępowanie zgodnie z rozporządzeniem... Albo wyjazd gospodarczy...
Co do przekazania to jest raczej dość jednoznacznie napisane co się przekazuje bo w tytule dokumentu jest.
Prosze o konkret w tej sytuacji, bedzie to budynek, plac, nosze czy pacjent?

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #120 dnia: Marzec 03, 2020, 16:53:22 »
Czysto hipotetycznie:
Zastęp po powrocie z IZM i udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej, powraca do do strażnicy, następnego dnia o godzinie 7:30 pojawia się  informacja, iż osoba której udzielano pomocy, jest zarażona koronawirusem.
Kwarantanna jednostki?
Myślę że nikt Ci dziś nie odpowie bo wszystko zależy od sytuacji w jakiej znaleźli się ratownicy.
Ilu miało bezpośredni kontakt z zarażonym, co robili po powrocie, z kim się kontaktowali, czy byli prawidło zabezpieczeni, czy chory na nich kaszlał, czy mieli kontakt z wydzielinami itd.
Sama obecność chorego to trochę za mało. Najważniejsza jest profilaktyka i zabezpieczenie ratowników ale tak naprawdę obowiązuje ona przy każdym postępowaniu z osobą poszkodowaną bo oprócz koronawirusa jest masa chorób, którymi możemy się zarazić.
W przypadku każdego zdarzenia z osobą zarażoną chorobą zakaźną natychmiastowy kontakt z PIS MSWiA
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2020, 17:00:59 wysłana przez oliwier »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 220
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #121 dnia: Marzec 03, 2020, 20:32:55 »
Cytuj
Oczywiście wszystkie opisane przeze mnie niżej sytuacje wynikają z braku ZRM w rejonie i dysponowane są zastępy PSP/OSP.
Ad. 1 NIE
wg mnie brak podstaw do kpp - ktoś zarzucił mi wcześniej że stan braku przytomności to stan zagrażający życiu ale ułożenie w pozycji bezpiecznej to pierwsza pomoc niekoniecznie kwalifikowania (powinna być zrobiona przez świadka/rodzinę);
ad. 2 TAK
to stan zagrożenia życia
ad. 3 NIE
odpowiedź jakiej udzieliłem kilka/naście postów wyżej - brak zagrożenia życia; my nie udzielamy świadczeń zdrowotnych;

Co do poziomu zabezpieczenia (wg mnie oczywiście):
a) nie popadamy w paranoję
b) ograniczenie ilości zaangażowanych, dowódca podejmuje o poziomie zabezpieczenia (w ostateczności ubrałbym w tychemy i odo - ale wg sytuacji zastanej na miejscu); z tego co wiem nieprzytomny nie kaszle (nie wiem czy kicha) więc zmniejsza to potencjalne zagrożenie;
c) dezynfekcja środkami wg wytycznych jak po innych z kontaktem z osobami potencjalnie zakaźnymi

PS. Ja tam dalej się bardziej boję żółtaczki niż Covida  ^_^

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #122 dnia: Marzec 04, 2020, 08:51:34 »
Panie Eginox wyszły wytyczne w/s koronawirusa i IZM mamy tam są. Używać maseczki p2 lub p3 przy podejrzeniach a na codzień przy KPP masezek tzw. Hirurgicznych, przylbica i rękawice. Tylko gdzie kupić maseczki.

Offline kamyk1990

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #123 dnia: Marzec 04, 2020, 08:57:54 »
Ostatnio nawet kartę KPP do trupów każą pisac
Przepraszam za offtop, ale to bardzo ciekawe. Z którego województwa jesteś, bo u nas jest zupełnie inaczej. Koordynator nasz uważa to za idiotyzm. I co w takiej karcie wpisujesz ?

Offline Columbus

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Wirus grypy COVID-19 a izolowane zdarzenia
« Odpowiedź #124 dnia: Marzec 04, 2020, 10:33:52 »
Koronawirus. Ratownicy nie chcą jeździć do osób z podejrzeniem zakażenia. "Nikt nie będzie się narażał"
- Nikt nie chce się narażać - mówi Wirtualnej Polsce ratownik z mazowieckiego pogotowia ratunkowego. Wyznaje, że ratownicy nie chcą jeździć do osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Rzeczniczka pogotowia zapewnia, że ratownicy "do osób kaszlących" nie są wysyłani. Jednak decyzja należy do dyspozytora, a procedura jest taka: jeśli jest podejrzenie zagrożenia zdrowia czy życia, karetkę trzeba wysłać.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-ratownicy-nie-chca-jezdzic-do-osob-z-podejrzeniem-zakazenia-nikt-nie-bedzie-sie-narazal-6484880347850881a