Pożarnictwo > Profilaktyka, prewencja

Nowe rozporządzenie MSWiA - odpady

<< < (4/4)

Mroovka:
To faktycznie nieciekawa sytuacja. Może jakiś przełożony tego urzednika? No chyba, że z samym naczelnikiem wydziału rozmawiałeś. To wtedy już bez szans.
Wyjść może z definicji legalnej jednostki osadniczej (określonej w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych) i tym tropem podążać.
Najgorsze jest to, że osoba opracowująca operat (inwestor) będzie przekonywał, że jest to poza granicą jednostki osadniczej, natomiast prewentysta z kolei będzie twierdził, że nie ma twardego dowodu na to, że faktycznie jest to poza granicą jednostki osadniczej. Takie słowo przeciwko słowu.

Toshiba:
Zgodnie z § 39. 1. rozporządzenia, w obiektach budowlanych lub ich częściach oraz innych miejscach przeznaczonych do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów przeprowadza się co najmniej raz w roku ćwiczenia w zakresie postępowania na wypadek pożaru – w przypadku, gdy:
a)powierzchnia strefy pożarowej z odpadami przekracza 1000 m2, a łączna powierzchnia wszystkich stref z odpadami przekracza powierzchnię 2000 m2,

Moje pytanie: są dwie strefy po 900 m2 i jedna 260 m2. Czy obowiązku ćwiczeń w tym przypadku nie ma, bo żadna ze stref nie ma ponad tysiąc metrów. W cytowanym zdaniu nie ma 1000 m2 "lub" łącznie 2000 m2, tylko literka "a".
Jakie jest wasze zdanie?

janosik:
Ja to rozumiem tak, że te ćwiczenia robisz jak powierzchnia strefy przekracza 1000 m2 - czyli z podanych twoich trzech stref żadna tego nie przekracza, czyli w twoim przypadku nie dotyczy. Nie mniej jednak suma tychże trzech stref przekracza tę ten drugi próg (2000 m2) i w tym przypadku podlega organizacji w/w ćwiczeń. Uzasadnienie: tak na szybko: gdyby oba warunki miałby być spełnione, to zastosowano by spójnik "i". po drugie można byłoby to szybko obejść organizując na bardzo dużych powierzchniach do magazynowania odpadów np. 10 stref po 999 m2...Także moim zdaniem słowo klucz w tym paragrafie to właśnie ta literka "a".

arturb2004:
Witam kolegów!

A moje zdanie jest za to odmienne niż kolegi Janosika - wydaje mi się, że w tym przypadku literkę "a" należałoby traktować jako spójnik wprowadzający dopełnienie. Coś na wzór zdania "Uwielbiam czytać WT, a szczególnie Dział VI" ;) . To po pierwsze.

A po drugie - mnie akurat bardzo by cieszyła ucieczka od konieczności organizowania ćwiczeń poprzez podział na strefy pożarowe poniżej 1000m2. Przecież zyskujemy wówczas pasy wolnego terenu lub ściany oddzielenia ppoż., mamy ograniczone możliwości rozprzestrzeniania się pożaru na większą powierzchnię, dostęp, etc.

Co Wy na to?
Pozdrawiam

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej