Autor Wątek: Zbiorniki na produkty naftowe klasy III  (Przeczytany 1864 razy)

Offline K08

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Zbiorniki na produkty naftowe klasy III
« dnia: Luty 19, 2020, 13:53:26 »
Witam serdecznie.
Proszę o pomoc, w sprawie ustalenia odległości od budynku PM, oraz od granicy działki 6 zbiorników podziemnych o pojemności 25 m3 każdy, w których będą przechowywane produkty naftowe klasy III. Produkty te będą wykorzystywane do produkcji kosmetyków/ preparatów samochodowych w pobliskim budynku PM.

Przeanalizowałam rozporządzenie MG w sprawie bazy i stacji paliw płynnych, rurociągów... itd., ale nie umiem powiązać jednego z drugim.
Bardzo proszę o pomoc.

Offline articulus

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Zbiorniki na produkty naftowe klasy III
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 24, 2020, 19:52:52 »
Wydaje mi się, że za daleko poszedłeś. W mojej opinii rozporządzenie MG w sprawie bazy i stacji paliw płynnych, rurociągów... itd. w tym przypadku nie ma zastosowania.

Tutaj paliwo klasy III bierze udział w procesie technologicznym więc traktowałbym te zbiorniki jako część instalacji budynku PM. Wymagania przeanalizowałbym w kontekście rozporządzenia MI i wymagań stawianych temu budynkowi.
Jeśli te zbiorniki stanowią część strefy pożarowej to wtedy odległości od innych budynków i granicy działki będą takie jak dla strefy PM. 

Offline White Eagle

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 37
Odp: Zbiorniki na produkty naftowe klasy III
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 24, 2020, 20:55:28 »
MI § 14 4. Magazyny i rozlewnie gazu płynnego oraz bazy i stacje paliw płynnych muszą być wyposażone w
urządzenia i instalacje spełniające wymagania określone w przepisach rozporządzenia Ministra
Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać
bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i
produktów naftowych i ich usytuowanie

Offline pleszak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Zbiorniki na produkty naftowe klasy III
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 19, 2020, 14:05:05 »
Myślę, że powinieneś wykorzystać zasady wiedzy technicznej, ponieważ nie znajdziesz przepisu w polskim prawie możliwego do zastosowania wprost. jest to coraz częstsza sytuacja w przypadku projektowania obiektów techn. możesz wykorzystać zapis par 274 WT w szczególności ust. 5. przeanalizowałbym również, czy właściwości Twoich cieczy kl. III są zbliżone do oleju opałowego i czy potencjalna różnica może mieć wpływ na odległość. Z uwagi na klasę III raczej nie przewiduje wyznaczania stref zagrożenia wybuchem, chyba że ciecz jest podgrzewana w zbiorniku to temp. w okolicach t. zapł. Jeśli chodzi o określenie odległości to włączyłbym powierzchnię jaką zajmują zbiorniki do powierzchni PM, obliczył GOO dla tej powierzchni (bez uwzgl. ciepła spalania cieczy w zb. podziemnych) i wyznaczył odległość od działki dla tej SP PM. W projektach ujmujących ob. technologiczne tej skali polecam NFPA30.
Pozdrawiam.